Błotniki rowerowe

Filtry
Marka
Accent
Author
Fox
Hebie
Merida Akcesoria
Ortlieb
Rock Shox
SKS
Topeak
Woom
WTB
XLC
Zefal
Cena
Typ
komplet
przedni
tylny
Montaż
inny
na obejmy
na ramę
na śruby
Rozmiar koła
12"
14"
16"
18"
20"
22"
24"
26"
27,5"
27/27,5"
28"
29"
uniwersalne
Pełne
tak

Rodzaje błotników do roweru

Chociaż standardem jest umieszczanie błotnika rowerowego do roweru trekkingowego lub roweru miejskiego, to w ostatnich latach błotniki bardzo mocno ewoluowały i teraz praktycznie do każdego typu roweru znajdziemy pasujący model.

 

Przyjrzyjmy się dokładniej kilku z nich:

Błotniki do roweru górskiego występują w kilku rozmiarach, w zależności od koła jakie posiadamy. Niegdyś najbardziej popularne były błotniki rowerowe 26 cali. Obecnie coraz mniej rowerów produkowanych jest w tym standardzie więc i oferta dostępnych błotników z każdym sezonem się kurczy. Ich miejsce zajmują błotniki rowerowe 29 cali. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są błotniki do rowerów z pełną amortyzacją (full suspension). Są mniejsze, nie chronią tak dobrze jak błotniki pełne, ale sam fakt, że możemy je zamocować jest już bardzo ciekawy.

Błotniki w rowerze szosowym to dla wielu kolarzy profanacja. Jednak jeśli uwielbiamy jazdę na szosie niezależnie od warunków pogodowych to takie błotniki rowerowe 28-calowe warto posiadać. Standardowa szosa nie ma mocowania pod błotniki więc producenci musieli obejść ten problem projektując specjalne uchwyty zaciskowe, które możemy założyć do niemal każdej średnicy widełek tylnych oraz widelca przedniego. Rower szosowy i błotniki szosowe to niecodzienne rozwiązanie, ale po niedługim czasie można się przyzwyczaić, a później nawet nabrać przekonania, że nie wygląda to wcale tak źle. Przy okazji błotników szosowych warto też wspomnieć o tak zwanym błotniku „Ass Saver”. Jest to bardzo cienki błotnik z tworzywa, który mocujemy do prętów siodełka. Jak wskazuje angielska nazwa ich zadaniem jest ochrona pośladów i pleców przed zachlapaniem.

Błotniki w rowerach miejskich to już klasyka. Praktycznie każdy rower miejski wyjeżdżający z fabryki ma je zamontowane. Jeśli jednak nie do końca odpowiadają nam ciężkie i często słabej jakości błotniki to warto rozejrzeć się za lepszym zestawem. Z doborem mocowania nie powinno być problemu, bo rowery miejskie mają wszelkie potrzebne otwory na śruby.

Największy problem przy wyborze błotników rowerowych sprawia mocowanie. Chcą znaleźć odpowiedni dla naszego roweru komplet musimy zacząć od określenia jaki rozmiar kół posiada. Następnie czy ma fabryczne otwory montażowe na tylnych widełkach oraz na widelcu przednim. Jeśli jest to szosa, full lub jakiś inny nietypowy model to warto zasięgnąć opinii doświadczonych pracowników naszego sklepu, lub poszukać podpowiedzi na naszym blogu. Błotniki rowerowe nie są takie straszne jak wielu kolarzy twierdzi, a doceni je każdy, komu choć raz przyszło jechać zaraz po deszczu, gdy wychodzi piękne słońce, robi się ciepło, a spod kół leci na nas zimna i brudna woda. Nie ma się nad czym zastanawiać i tej wiosny trzeba zainwestować w dobre błotniki rowerowe!

 


zamknij [x]