Lampki rowerowe tylne

Filtry
Marka
Author
AXA
Busch & Muller
Cateye
Infini
Lezyne
Litemove
Merida Akcesoria
ProX
Sigma
Topeak
Trelock
Voxom
X-Light
XLC
Cena
Ładowanie USB
tak
Zasilanie
akumulator
bateria
dynamo
e-bike
prądnica
Moc światła
5 Lumenów
6 Lumenów
7 Lumenów
8 Lumenów
10 Lumenów
11 Lumenów
12 Lumenów
15 Lumenów
20 Lumenów
25 Lumenów
30 Lumenów
35 Lumenów
36 Lumenów
40 Lumenów
50 Lumenów
60 Lumenów
70 Lumenów
80 Lumenów
100 Lumenów
150 Lumenów
200 Lumenów
250 Lumenów
300 Lumenów
400 Lumenów
Mocowanie
bagażnik
błotnik
inne
kierownica
sztyca

Lampka tylna do roweru – co powinna posiadać?

Zanim przejdziemy do podania sprawdzonych marek, omówmy co powinna posiadać dobra lampka tylna. Nawet najlepsi producenci posiadają modele z różnych półek cenowych, więc nie każda lampka, nawet od sprawdzonego dostawcy spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim trzeba stanowczo to powiedzieć: lampki rowerowe to obowiązkowe wyposażenie każdego rowerzysty. Niezależnie od tego, czy ruszamy na całodniową wycieczkę, czy tylko po bułki do sklepu. Jasne i mocne oświetlenie zwiększa naszą widoczność na drodze, a tym samym bezpieczeństwo. Na szczęście w porównaniu do oświetlenia przedniego, tylna lampka jest jedynie światłem pozycyjnym. Nie musi oświetlać drogi, więc kilkaset lumenów nie będzie w tym przypadku wymagane, a to znacznie obniża jej koszt. Jasna dioda LED w zupełności wystarczy.       

Jakie tryby powinna mieć lampka tylna?

Możliwość zmiany trybów świecenia lampki tylnej to obecnie standard, którego powinniśmy wymagać. Badania pokazują, że tryb migający jest znacznie lepiej widoczny dla kierowców, niż tryb ciągły. Nie są to jedyne tryby świecenia jakie znajdziemy w lampkach rowerowych.

 

Oto lista najczęściej występujących trybów:

Lampka tylna na baterie czy akumulator?

Kolejnym kryterium wyboru jest rodzaj zasilania. Mamy właściwie trzy rodzaje lampek:

Lampki zasilane przez dynamo pominiemy w naszym omówieniu, ponieważ jeśli posiadamy dynamo przy rowerze to wybór jest prosty – wybierzemy lampkę na dynamo. Jaka jest różnica między zasilaniem bateryjnym, a wbudowanym akumulatorem? Zazwyczaj lampki bateryjne świecą nieco dłużej, jeśli użyjemy dobrej klasy baterii. Są to najczęściej baterie typu AA (paluszki) lub AAA zwane czasami małymi paluszkami. Minus takiego rozwiązania to przede wszystkim koszty kolejnych baterii oraz większe obciążenie dla środowiska. Lampki zasilane wbudowanym akumulatorem są naszym zdaniem bardziej wygodnym rozwiązaniem. Oczywiście musimy pamiętać o częstszym ładowaniu akumulatorów, a w czasie jazdy nie mamy możliwości kupienia baterii i wymiany na nowe. Jest to szczególnie uciążliwe dla rowerzystów, którzy wybierają się w dzikie rejony odcięte od sklepów i cywilizacji. Innym minusem może być żywotność samych akumulatorów, których nie możemy wymienić w razie zużycia.

Mocowanie lampki tylnej

Lampki tylne mocujemy najczęściej do wspornika siodła. Wszystkie lampki rowerowe są na tyle lekkie, że nie są potrzebne mocne i trwałe mocowania. Wystarczy kawałek gumy, aby utrzymać stabilnie lampkę na rowerze. Większość dostępnych w naszej ofercie lampek tylnych posiada gumową obejmę. Nieliczne modele mocowane są na materiałowy pasek z rzepem lub na skręcaną obejmę. Naszym zdaniem najlepsze są właśnie gumowe obejmy, które nie zsuwają się ze sztycy, nie zahaczają się o spodenki tak jak rzepy i znacznie łatwiej, niż skręcaną obejmę jest ją zdemontować i z powrotem założyć.

 


 

 

Zobacz również:

 

 

zamknij [x]