Najprostsza odpowiedź na powyższe pytanie brzmiałaby po prostu – dla własnego zdrowia. Kiedy jeździsz na rowerze, wraz z potem tracisz nie tylko wodę z organizmu, ale również ważne elektrolity i witaminy, niezbędne Twojemu ciału do prawidłowego funkcjonowania i dalszych ćwiczeń, a regeneracyjny bądź izotoniczny napój to najprostszy sposób na uzupełnienie składników odżywczych.
Co prawda, możesz pić wodę mineralną, ale warto wiedzieć, że poprzez zawarte w izotonikach elektrolity i witaminy, napoje izotoniczne szybciej i skuteczniej przywrócą Ci brakujące siły niż zwykła woda. Do tego najczęściej sprzedawane są one w postaci tabletek energetycznych lub koncentratu napoju izotonicznego (proszku), co powoduje, że łatwo się je przechowuje i transportuje, a w razie nagłej potrzeby – wystarczy przygotowany proszek zmieszać z wodą w bidonie i izotonik gotowy!
Napoje energetyczne w diecie kolarza mogą być bardzo ważnym elementem przede wszystkim służącym jako doskonałe źródło elektrolitów. Zwykle napój izotoniczny zawiera następujące pierwiastki istotne dla kolarza:
Pamiętaj, że niedobór elektrolitów będzie negatywnie wpływał na pracę niemal wszystkich organów. Może prowadzić do omdleń, wzrostu ciśnienia, a nawet śmierci. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tekście – Jakie elektrolity wybrać? Wskazówki dla sportowców i nie tylko!
Chcesz wybrać izotoniczny napój dla siebie, ale w zasadzie nie wiesz, czym różni się on od regeneracyjnego i który powinieneś kupić? Nazwy dla osób początkujących w suplementacji rzeczywiście mogą być mylące.
Napoje energetyczne, inaczej napoje izotoniczne mają skład podobny do tego znanego z ludzkich płynów ustrojowych. Dzięki temu są bardzo szybko przyswajane przez organizm, co spisuje się doskonale w trakcie oraz po treningu rowerowym, kiedy kolarzowi potrzebne jest nawodnienie oraz dodatkowe elektrolity i witaminy.
Napoje regeneracyjne z kolei stosuje się bardziej regularnie jako stałe uzupełnienie diety kolarza, który ciągle pozostaje w treningu, przez co długotrwały wysiłek fizyczny jest dla niego codziennością. Zwykle napoje regeneracyjne pije się po ćwiczeniach, aby zgodnie z ich nazwą, pomóc cykliście w regeneracji nadwyrężonych mięśni. Napoje izotoniczne mają z reguły prostszy od nich skład.
Dla wielu osób atrakcyjną perspektywą wydaje się zrobić domowy izotonik. Taki naturalny napój w założeniu miałby stanowić doskonalsze źródło energii w trakcie długotrwałego wysiłku niż gotowe produkty kupione w sklepie. Czy absorbowanie składników przez organizm w przypadku domowego izotonika jest większe?
Nie. Jest to mit. Wysokiej klasy koncentrat napoju izotonicznego przyswajany będzie w takim samym stopniu. Jedynym plusem, domowego izotonika jest całkowita kontrola nad dodawanymi składnikami, walorami smakowymi itd. Jeśli jednak wybierzesz renomowane suplementy np. dostępne w naszym sklepie S.I.S. Science In Sport – również dokładnie wiesz, co taki napój izotoniczny zawiera. Jeżeli jednak chciałbyś spróbować – zerknij do poradnika – Jak przygotować domowy izotonik na rower?