Bikejoring – ekscytująca jazda na rowerze z psem

Jeżeli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jazda na rowerze jest ponadczasowa i mimo długiej historii cieszy się niemalejącą popularnością, jednym z czynników, który na pewno byśmy wymienili, byłaby mnogość odmian kolarstwa. W zależności od temperamentu i preferencji możesz spróbować się m.in. w wyścigach szosowych, turystyce rowerowej czy w bike parkach – każdy znajdzie coś dla siebie. A co jeśli Twoją miłością są nie tylko jednoślady, ale i psy, a do tego kochasz adrenalinę? Wtedy strzałem w dziesiątkę będzie bikejoring!

 

 

Bikejoring – ekscytująca jazda na rowerze z psem

 

 

Najważniejsze informacje

  • Bikejoring to sport zaprzęgowy, w którym pies biegnie, ciągnąc za sobą rower MTB. Ze względu na wysokie prędkości i wymagające trasy, uznawany jest za dyscyplinę ekstremalną. Bikejoring wyewoluował ze skijoringu (gdzie psy mają za zadanie ciągnąć narty).
  • Bikejoring ułatwia budowanie głębokiej więzi z czworonogiem oraz pozwala zadbać o kondycję – zarówno właściciela, jak i jego pupila.
  • Podstawowy ekwipunek do bikejoringu to: rower górski, amortyzowana smycz i pas, szelki dla psa, wysięgnik, kask rowerowy i okulary sportowe.
  • Najlepsze psy do bikejoringu to greystery. Dobrze sprawdzają się także psy ras takich jak wyżeł niemiecki czy eurodog.
  • Zawody w bikejoringu to sprinty na dystansie od 4 do 8 km. Zwykle wydarzenia trwają 2 dni – każdego dnia odbywa się 1 start na tej samej trasie. Zwycięzcami zostają najszybsze psy po zsumowaniu czasu z obu wyścigów.
  • Więcej artykułów na temat części i akcesoriów rowerowych znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Na czym polega bikejoring?

Bikejoring to ekstremalny sport psich zaprzęgów oraz można uznać go za wariację kolarstwa MTB, ponieważ psy ciągną rower górski po trasach terenowych (z jednośladem łączy je specjalna linka). Cyklista w bikejoringu nazywany jest maszerem / musherem (od mushing – angielskiej nazwy ogólnie określającej dyscypliny zaprzęgowe i przemieszczanie się transportem napędzanym przez psy).

 

Bikejoring traktowany jest jako sport wyczynowy ze względu na to, że rozgrywa się na dystansach sprinterskich, a porównując ze sobą różne wyścigi psich zaprzęgów, to w tej odmianie osiągane są najwyższe prędkości. W zależności od terenu będzie to średnio ok. 30-40 km/h, a przy zjazdach nawet do 60 km/h!

 

Chociaż ta aktywność rowerowa nie jest w Polsce jeszcze szczególnie popularna (profesjonalnie trenuje ją może kilkadziesiąt osób), to jest to oficjalna dyscyplina sportu i podlega pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów (Polish Association of Sleddog Sports).

 

Historia i pochodzenie bikejoringu

Mushing (psie zaprzęgi) znany jest ludzkości od co najmniej 6000 r. p.n.e. i w swojej najstarszej formie (i do dziś najpopularniejszej) – psy ciągną maszera znajdującego się na saniach. Ze względu na uwarunkowania klimatyczne, tego typu praktyki najbardziej rozwinęły się w krajach skandynawskich oraz na mroźnych obszarach Rosji i Ameryki Północnej.

 

Psie zaprzęgi zaczęto też wykorzystywać w Norwegii do ciągnięcia nart, co przerodziło się w aktywność określaną jako skijoring – popularną również w Szwajcarii, Kanadzie, a nawet w Polsce na Podhalu i w 1928 r. rozegraną jako pokazowa, oficjalna dyscyplina sportu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w szwajcarskim Sankt Moritz.

 

Właśnie w skijoringu należy szukać bezpośrednich początków bikejoringu, ponieważ aby pozostać w formie fizycznej, pies potrzebuje ruchu przez cały rok, a w okresach bezśnieżnych podróżowanie na nartach nie jest praktykowane, trzeba było wymyślić więc, jak skutecznie przeprowadzić trening psa poza sezonem zimowym i rozwiązaniem okazało się podłączenie psich zaprzęgów do rowerów. Z czasem bikejoring sam w sobie stał się autonomiczną, oficjalną dyscypliną sportu z czworonogami, a w latach 90. XX w. rozwinęła się nawet osobna wariacja bikejoringu, w której psy ciągną rower z wysięgnikiem umiejscowionym po jego boku, zamiast tradycyjnie – z przodu.

 

 

question

Czy wiesz, że…

Zawody psich zaprzęgów to nie tylko bikejoring i skijoring? Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio canicross, czyli bieganie z psem upiętym na smyczy połączonej z talią maszera. Canicross trenuje się w warunkach bezśnieżnych.

 

Oprócz canicrossu za oficjalną dyscyplinę sportu zaprzęgowego uznaje się również scooter, czyli jazdę na hulajnodze niezmotoryzowanej ciągniętej przez psa.

 

 

Jakie korzyści przynosi uprawianie bikejoringu?

Trening bikejoringu jest niezwykłą formą aktywności fizycznej, zarówno dla rowerzysty, jak i jego pupila. To oryginalne połączenie dwóch pasji – miłości do czworonogów oraz jednośladów – pozwala spędzić Ci więcej czasu ze swoim futrzanym kompanem, a dodatkowo nawiązać z niż głębszą wieź emocjonalną. Ponadto, jak każdy rodzaj ćwiczeń, bikejoring sprawi, że kondycja psa (i właściciela) ulegnie poprawie.

 

Chociaż jest to wymagająca dyscyplina, to uprawiana hobbystycznie lub z zachowaniem rozsądku przyczyni się do tego, że Twój pupil będzie dłużej cieszył się dobrym zdrowiem. Pamiętaj, że trening bikejoringu to nie tylko jazda na rowerze dla Ciebie i bieg dla czworonoga – wymaga współpracy, szybkiego reagowania i manewrowania, a pies musi angażować wiele różnych grup mięśniowych podczas skakania czy omijania przeszkód, co w sposób holistyczny pomoże mu utrzymać sprawność.

 

Poza tym bikejoring może być dla psa i jego właściciela po prostu źródłem mnóstwa frajdy – tej korzyści nie należy wcale bagatelizować! Zabawa jest potrzebna zarówno człowiekowi, jak i zwierzakowi, do zachowania stabilności emocjonalnej.

 

 

Pies biegnący w wyścigu

 

Jak zacząć bikejoring?

Trening bikejoringu będzie wyglądał nieco inaczej w zależności od tego, czy chcesz wprowadzić go, jako dodatkową rozrywkę dla siebie i psiaka, czy planujesz podejść do tej dyscypliny profesjonalnie i oczami wyobraźni widzisz już wygrane zawody psich zaprzęgów.

 

W pierwszym, amatorskim przypadku, bikejoring jest prostszą aktywnością do uprawiania, niż można by przypuszczać. Potrzebujesz tylko roweru, podstawowego wyposażenia, bezpiecznego miejsca do praktyk, a Twój pies musi być wystarczająco silny i zdrowy oraz zainteresowany taką formą spędzania czasu. Wszystkie te aspekty szczegółowo omówimy w kolejnych częściach artykułu, powinieneś jednak pamiętać, że pupil, nim ruszysz z nim w trasę, powinien być oswojony z rowerem, a także reagować na podstawowe komendy, jak zatrzymywanie się czy skręcanie.

 

Jeżeli chcesz zacząć sporty zaprzęgowe trenować na poważnie, ogólne zalecenia będą podobne, ale najlepiej wychowywać psa już od maleńkości, ewentualnie kupić w pełni wytresowanego w tym kierunku, dorosłego zwierzaka. Marząc o sukcesach w bikejoringu, ważne również, aby wybierać psy ras najefektywniej radzących sobie w ten dyscyplinie – ten temat również jeszcze rozwiniemy.

 

Wskazówki dla początkujących w bikejoringu

Na samym początku pies potrzebuje przeszkolenia. Najistotniejsze to nauczyć pupila reagować na polecenia oraz oswoić go z rowerem. Jeśli w przyszłości planujesz wybrać się na zawody psich zaprzęgów – czworonóg musi również przyzwyczaić się do hałasu, obecności innych zwierzaków, aby nic nie rozpraszało jego uwagi. Wszystkiego tego należy nauczyć psiaka jeszcze przed zabraniem go na trening bikejoringowy – poznawanie komend dopiero na nim jest naprawdę kiepskim pomysłem – psa powinno się wtajemniczać stopniowo.

 

Kiedy zwierzak będzie gotowy, możesz zacząć zabierać go na tzw. freerunning, czyli swobodne bieganie przy rowerze, a z czasem wprowadzić smycz. Tak naprawdę, ostatnim etapem szkolenia jest bikejoring już z całym sprzętem, a freerunning nawet wśród w pełni wyszkolonych czworonogów pozostaje podstawową aktywnością. Oczywiście biegowy trening psa również musisz rozpocząć od krótszych dystansów, które następnie można wydłużać, gdy kondycja psa się poprawi.

 

Uwaga! Jeżeli przyuczasz pupila od szczeniaka, pamiętaj, że bikejoring może on zacząć dopiero, po zakończeniu fazy wzrostu i zalecamy skonsultować tę decyzję ze specjalistą! Z dorosłym czworonogiem zawodowcy trenują od 2 do 4 razy w tygodniu. A aby było to możliwe i zdrowe dla psa – potrzebna jest odpowiednia dieta – dostarczająca białka, zdrowych tłuszczów oraz dobre nawodnienie i suplementacja.

 

Zwróć uwagę nie tylko na intensywność i długość treningów, ale także na nawierzchnię, po której biega psiak oraz warunki atmosferyczne. Dobrze, aby dać mu szanse sprawdzić się w różnych okolicznościach, ale tego też trzeba uczyć go krok po kroku. Do tego początkowo opuszki łap nie będą dość mocne, by długo biegał po asfalcie czy chodniku. Najlepiej sprawdzą się wydeptane ścieżki, gdyż korespondują z naturalnym sposobem poruszania się psów – do tego otwarta przestrzeń łatwo je dekoncentruje.

 

 

Sprzęt do bikejoringu

 

Niezbędny sprzęt do bikejoringu

Można zacząć sporty zaprzęgowe z naprawdę niewielkim budżetem, ale jest kilka akcesoriów, bez których sobie nie poradzisz. Co jest potrzebne do bikejoringu?

  • Rower – chociaż bikejoring to dyscyplina związana z kolarstwem górskim – na sam początek lub jeśli traktujesz ten sport tylko rekreacyjnie, nada się praktycznie każdy jednoślad, dostosowany do tras, które chcesz przemierzać. Kluczowe są mocne i sprawne hamulce, gdyż to one odpowiadają za Twoje bezpieczeństwo.
    A jaki rower do bikejoringu jest najlepszy? MTB. Profesjonaliści wybierają warianty zrobione z włókna węglowego (karbonu), ponieważ są one najlżejsze. Znaczenie ma także rozmiar kół – prym wiodą 29-calowe, bo gwarantują najpewniejsze prowadzenie w terenie.
  • Amortyzowana smycz – musi być wystarczająco długa oraz elastyczna, aby gwarantować bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i pupilowi. Z jednej strony linkę przyczepiania się do pasa i przekłada przez antenę bikejoringową, a z drugiej do szelek czworonoga. Przy okazji – pamiętaj, że gdy psy ciągną rower, smycz powinna być cały czas napięta.
  • Uprząż typu sled – tzw. szelki zastępujące tradycyjną obrożę. Biegnąc, psy ciągną rowery z naprawdę dużą siłą. Uprząż odciąża kręgosłup czworonogów i nie krępuje ich ruchów.
  • Pas bikejoringowy – absorbuje szarpnięcia, zmniejszając ryzyko powstania urazów, czyli to też taka uprzęż tylko dla kolarza – do niej mocowana jest amortyzowana smycz.
  • Wysięgnik (antena bikejoringowa) – pałąk mocowany do główki ramy i mający sprawić, aby amortyzowana smycz nie wkręciła się w przednie koło roweru.
  • Kask rowerowy – absolutna podstawa za każdym razem, kiedy wsiadasz na jednoślad – tym bardziej, gdy będziesz pędzić przez las z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.
  • Okulary rowerowe – przydadzą się, jeśli uprawiasz bikejoring wyczynowo. Przy jeżdżeniu przez dukty, łatwo, aby do oczu dostał się piasek. Do tego sportowe okulary chronią częściowo twarz np. przed gałęziami.
  • Buty dla psa – sposób na osłonięcie łapek pupila podczas biegów po kamienistych lub śliskich trasach, aby uniknąć kontuzji lub zranienia. Zamiast butów można też stosować ochronny wosk na łapy.

 

 

Jakie rasy psów będą odpowiednie do jazdy na rowerze?

Podobnie, jak w przypadku bikejoringowego sprzętu, tak i względem czworonogów – w tym sporcie nie istnieją szczegółowe wymagania. Jeżeli Twój futrzany przyjaciel to zdrowy pies, mający minimum 18 miesięcy, ważący od 12 kg wzwyż i nie ma innych przeciwwskazań do uprawiania tego typu aktywności – możecie się razem świetnie bawić!

 

W wypadku profesjonalnego bikejoringu – najlepsze psy to greystery, czyli wyhodowane specjalnie w tym celu mieszańce, połączenie charta greyhounda z wyżłem niemieckim. Są to nie tylko najszybsze psy, ale i bardzo wytrzymałe oraz przystosowane do ciągnięcia – wykorzystuje się je też w innych dyscyplinach zaprzęgowych.

 

Chociaż greystery jednoznacznie uważane są za najlepsze psy do bikejoringu, to bardzo dobre rezultaty uzyskują również wyżły niemieckie krótkowłose oraz tzw. eurodogi, czyli europejskie krzyżówki wyścigowe.

 

Co niektórych może zdziwić, w bikejoringowych zawodach psich zaprzęgów wielką popularnością nie cieszą się wcale husky, gdyż choć bardzo wytrzymałe, gorzej spisują się, kiedy trzeba sprintować. Nie są to najszybsze psy, ale na pewno bikejoring będzie dla nich świetną zabawą! Podobnie do husky radzą sobie psy ras alaskan malamute i samojed.

 

 

question

Czy wiesz, że…

Maksymalny pułap tlenowy u psów (VO2Max) może dochodzić nawet do 240? Dla porównania – wysoki wynik u 20-latka wskazywać będzie na wartość ok. 55, a najlepsi zawodowi kolarze osiągają ok. 90 – to pokazuje, jakie ogromne siły drzemią w ciele psa!

 

Więcej o VO2Max dowiesz się z tekstu – Jak zwiększyć pułap tlenowy? Jazda na rowerze i VO2Max.

 

 

Czy uprawianie bikejoringu jest bezpieczne?

Kiedy pies biegnie ile sił w łapach, ciągnąc rower wśród drzew, na trasach, które mogą obfitować w zakręty i zjazdy – trudno stwierdzić, że jest to bezpieczne – nie bez powodu bikejoring uznano za dyscyplinę ekstremalną. Sport ten polecany jest przede wszystkim osobom poszukującym adrenaliny, ale pamiętaj, że nie musisz od razu stawać się zawodowcem i możesz spróbować swoich sił w bikejoringu rekreacyjnie, dostosowując tempo i trudność trasy do swoich i psiaka umiejętności. Nawet wtedy zalecamy jednak szczególną ostrożność. Największym zagrożeniem są sytuacje, w których cyklista wyprzedziłby czworonoga lub zwierzak zaprzestanie biegu, zatrzyma się – na to trzeba szczególnie uważać.

 

Warto zwrócić również uwagę na bezpieczeństwo psa w bikejoringu. Jeżeli nadaje się on do tego sportu, należy do odpowiedniej rasy i nie przymuszasz go w żaden sposób do aktywności ani nie forsujesz – nic złego mu się nie stanie, a wprost przeciwnie. Pamiętaj tylko, o tym, że on także potrzebuje nawodnienia i czasu na regenerację. A co bardzo ważne – inaczej niż człowiek odczuwa temperatury – trening psa nie jest więc wskazany w zbyt chłodne ani upalne dni.

 

 

Kolarz jadący w wyścigu bikejoring

 

Zawody i wydarzenia związane z bikejoringiem

Twojemu pupilowi spodobało się bieganie po szlakach? Warto zabrać go na zawody! Nawet jeśli traktujesz bikejoring tylko jako rozrywkę, oficjalny start będzie interesującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i psiaka. Zwykle zwierzętom udziela się podekscytowanie innych, co dodaje im energii. Zawody będą też świetnym testem, czego pupil się nauczył.

 

Co musisz wiedzieć przed pierwszym startem w bikejoringu? W Polsce wyścigi zwykle mają dystans 6 km (a praktycznie zawsze mieszczą się w przedziale 4-8 km). Długość trasy bywa zależna od panujących warunków atmosferycznych. Zawody bikejoringowe ze względu na bezpieczeństwo czworonogów nie odbywają się, gdy temperatura powietrza przekracza 20°C (psy mają wyższą temperaturę wyjściową ciała niż człowiek). Ponadto standardowo wydarzenia trwają 2 dni – zespoły startują dwukrotnie na tej samej trasie, co pozwala uzyskać bardziej miarodajne wyniki (czasy się sumuje).

 

Lokalne zawody inicjowane są praktycznie we wszystkich częściach naszego kraju, chociaż najłatwiej znaleźć je w okolicach Katowic. Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów corocznie organizuje oficjalne Mistrzostwa Polski.

 

 

question

Czy wiesz, że…

Psie zaprzęgi rowerowe są niszowym sportem w Polsce, ale osiągamy w nich spore sukcesy? W ostatnich latach Polacy wywalczyli liczne medale na Mistrzostwach Europy, a nawet na Mistrzostwach Świata! Do najbardziej zasłużonych maszerów należą m.in. Marek Długołęcki, Igor Tracz, Cyprian Świderski czy Paulina Frelich.

 

 

Bikejoring – dyscyplina sportów zaprzęgowych, ale i rowerowa alternatywa

Trudno oczekiwać od każdego cyklisty, aby od razu zainteresowały go psie zaprzęgi i po przeczytaniu naszego tekstu już nazajutrz kombinował, jak przyuczyć swojego Burka do biegania przy rowerze. Zdajemy sobie sprawę, że bikejoring to raczej aktywność dla wąskiego grona kolarzy, ale jeśli lubisz dynamiczniej pojeździć i oprócz swoich dwóch kółek wielką sympatią darzysz także czworonogi – dlaczego nie miałbyś spróbować? Patrząc na to, jak szalonym pomysłem wydaje się rower ciągnięty przez psa, to tzw. próg wejścia w wypadku tego sportu jest naprawdę niewielki.

 

A jeśli uwielbiasz zarówno czworonogi, jak i pojeździć, ale Twojemu pupilowi daleko do psa zaprzęgowego? Nic straconego! Skorzystaj z koszyka na rower dla zwierząt, torby lub przyczepki i zabierz futrzanego kompana na wspólną wycieczkę! Więcej na ten temat przeczytasz w tekście – Koszyk na rower dla psa – jak zabrać swojego pupila na przejażdżkę?

zamknij [x]