Bikepacking – kompletny przewodnik dla początkujących

Jeżeli zapyta się cyklistów, co najbardziej cenią sobie w jeździe na rowerze, wielu wskaże poczucie wolności i możliwość obcowania z naturą, a te najłatwiej doświadczyć ruszając poza miasto. Nie powinno więc dziwić rosnące zainteresowanie turystyką rowerową. Niezależnie, czy będzie nią tylko krótki wypad do najbliższego lasu, czy długodystansowa wyprawa rowerowa – to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.

 

Najmłodszym rodzajem turystyki z wykorzystaniem jednośladów jest tzw. bikepacking. Czym się charakteryzuje? Co zabrać na wyprawę rowerową? Jak się do niej przygotować? I jaki rower do bikepackingu będzie najlepszym wyborem? Wszystkiego dowiesz się z naszego przewodnika!

 

 

Bikepacking – kompletny przewodnik dla początkujących

 

 

Najważniejsze informacje

  • Bikepacking to podróżowanie rowerem z bagażem ograniczonym do minimum.
  • Rowery najlepiej sprawdzające się w bikepackingu to modele gravelowe, MTB, trekkingowe oraz crossowe.
  • Do przewożenia bagażu w bikepackingu stosuje się specjalne, lekkie torby mocowane do rury podsiodłowej, ramy, kierownicy i widelca.
  • Ruszając na wyprawę rowerową, pamiętaj o zabraniu ze sobą podstawowych narzędzi i części zapasowych, apteczki, przyborów higienicznych, odpowiedniej odzieży oraz akcesoriów campingowych.
  • Pakując się na podróż rowerem, ważne jest równomierne rozłożenie obciążenia oraz umieszczenie cięższych rzeczy niżej.
  • Przed wyruszeniem w drogę należy zaplanować trasę. Najwygodniej użyć do tego aplikacji na telefon.
  • Więcej artykułów na temat akcesoriów i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Bikepacking – co to jest?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy we wstępie – bikepacking to forma turystyki rowerowej. Niektórym osobom termin może się skojarzyć z backpackingiem i tym tropem warto podążyć. Tak, jak backpacking to piesze podróżowanie z minimalnym bagażem (z samym plecakiem), to bikepacking można uznać za rowerowy odpowiednik, najkrócej ujmując, jest to rowerowa turystyka na lekko. Ponadto oba wymienione pojęcia wpisują się w szerszy podróżniczy styl fast & light, czyli w dosłownym tłumaczeniu – szybko i lekko (z ograniczonym bagażem), co równie krótko, a treściwie wyjaśnia czym charakteryzuje się bikepacking.

 

Jak wiele najnowszych mód w świecie kolarstwa, tak i bikepacking narodził się w USA. Rozległość tego kraju zachęca do planowania długich wypraw, ale jednocześnie do dziś ma on liczne bezdroża, które trudno przebyć z ciężkim bagażem. Dlatego amerykańscy miłośnicy jednośladów ruszając na wielodniową trasę rowerową, musieli znaleźć sposób na pakowanie się tak, aby mieć przy sobie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, a przy tym nie obciążać się nadmiernie.

 

Warto zauważyć, że rowerowa turystyka ma lekko mimo swoich początków, obejmuje dziś szerokie spektrum aktywności, zarówno długie wyprawy (w tym wielodniowe), jak i znacznie krótsze wypady. Do tego może być praktykowana niemal na każdym rodzaju roweru, choć niektóre do bikepackingu będą nadawały się lepiej od innych, ale o tym opowiemy więcej w dalszej części artykułu.

Czym się różni bikepacking od trekkingu?

Można zadać sobie powyższe pytanie i nie będzie ono bezzasadne. Przecież trekking także dopuszcza styl fast & light, więc to też może być rowerowa turystka na lekko, wystarczy ograniczyć bagaż do minimum. To prawda, jednakże bikepacking to nie tylko pakowanie samych najprzydatniejszych rzeczy, ale również specjalne akcesoria rowerowe. Typowa torba bikepackingowa w założeniu ma lżejszą konstrukcję niż tradycyjna. Najczęściej inny będzie także system mocujący torby i sakwy do bikepackingu – też zoptymalizowany pod kątem wagi, a ponadto utrzymujący bagaż blisko ramy roweru, aby jednoślad pozostał dynamiczny, lepiej nadający się do jazdy w wymagających warunkach terenowych.

Dlaczego warto spróbować bikepackingu?

Przede wszystkim rowerowa turystyka na lekko, to doskonały sposób na ciekawe spędzenie urlopu lub chociaż weekendu. Nawet największych pasjonatów jednośladów z czasem może dopaść marazm, a bikepacking jest jednym ze sposobów, by tchnąć nowego ducha w jazdę na rowerze – ducha przygody, bo styl fast & light, jak żaden inny pozwala poczuć wspominaną na początku wolność. Brak dużego bagażu daje Ci możliwość zboczenia z trasy, odkrywania nowych miejsc, w które nie mógłbyś dotrzeć, mając obciążony rower trekkingowy i postoju praktycznie, gdzie tylko zechcesz.

 

 

torba na kierownicę do bikepackingu

 

Jak zacząć przygodę z bikepackingiem?

Jeżeli po tym, co przeczytałeś bikepacking brzmi dla Ciebie kusząco i chciałbyś spróbować, warto najpierw dobrze się przygotować. Rowerowa turystyka na lekko to bardzo szerokie zagadnienie, a najwięksi pasjonaci przez lata zbierają i udoskonalają swój sprzęt do bikepackingu, aby uczynić go jak najlżejszym oraz efektywnym. Potrafi to być nawet dość absurdalne. Zażarta walka o każdy gram mniej w bagażu może narazić cyklistę na śmieszność, ale co gorsza, potrafi stanowić realne zagrożenie np. gdy ktoś uzna, że bezpieczne mocowanie torby albo kask rowerowy jest zbędnym ciężarem. Stanowczo odradzamy tego typu praktyki – podróż powinna być ważniejsza niż pakowanie.

 

Naszym zdaniem, jeśli jesteś początkującym bikepackerem w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o:

  • Swoją kondycję;
  • Wybór roweru;
  • Sakwy i torby do transportu bagażu.

Każda z tych kwestii wymaga od rowerzysty uczciwego rozważenia – droga na skróty lub brak staranności przyniesie cykliście więcej problemów niż profitów, więc omówmy szczegółowo powyższe punkty.

 

Przygotowanie fizyczne i mentalne do wyprawy. Dla kogo jest bikepackingowa turystyka rowerowa?

Zaczynając od odpowiedzi na pytanie z nagłówka – bikepacking jest dla każdego, ale dla własnego dobra powinieneś mierzyć siły za zamiary. Jeżeli zwykle Twoja aktywność ogranicza się do krótkich tras po mieście albo maksymalnie kilkugodzinnych wycieczek w wolny dzień, to nawet weekendowa podróż może stanowić wyzwanie ponad Twoje siły, a co dopiero długodystansowa wyprawa rowerowa. Dlatego w pierwszej kolejności doradzamy przygotować się do bikepackingu pod względem kondycyjnym i mentalnym. Aspekt psychologiczny będzie odgrywał tym większą rolę, im dalszą i bardziej wymagającą trasę sobie wyznaczysz. Ma on bowiem związek nie tylko z fizyczną trudnością pedałowania na długich dystansach (w być może niekorzystnych warunkach atmosferycznych), ale również z koniecznością życia w warunkach polowych. Wyobraź sobie, że jesteś pośrodku niczego, leje, nad głową masz tylko namiot rowerowy, a w razie awarii jednośladu musi wystarczyć Ci podręczny zestaw naprawczy, który masz w bagażu…

 

O ile nie odważymy się udzielać rad psychologicznych, to wracając do przygotowania kondycyjnego, najlepiej przed wyprawą zacząć jeździć regularniej i na trasach, które pozwolą oszacować, czy poradzisz sobie z wymarzoną przygodą bikepackingową.

 

Jeśli kolarstwo uprawiałeś wcześniej tylko hobbystycznie, w tekście Trening rowerowy dla początkujących znajdziesz wskazówki, od czego zacząć ćwiczenia.

 

 

Rower MTB z torbami do bikepackingu

 

Wybór odpowiedniego roweru

Wspominaliśmy, że torby i sakwy rowerowe dostosowane do tzw. stylu na lekko z reguły mają inny system mocujący niż tradycyjne warianty. Dzięki temu sprzęt do bikepackingu często można umieścić w zasadzie bezpośrednio na jednośladzie, co pozwala na montaż torby na narzędzia i bagaż na modelach jednośladów nieprzystosowanych standardowo do wykorzystania turystycznego, jak np. rower górski z pełną amortyzacją, czy rower szosowy. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich będzie dobrym wyborem na wyprawę. Czym powinieneś się kierować?

 

Po pierwsze, uwarunkowaniami terenowymi trasy, którą chcesz pokonać na rowerze. Jednoślad zawsze musi być dopasowany do stojącego przed Tobą wyzwania. Odpowiedni typ roweru sprawi, że wyprawa będzie łatwiejsza i bardziej komfortowa, ale co najważniejsze – bezpieczniejsza.

 

Po drugie, kieruj się osobistymi preferencjami. Jeżeli nigdy nie jeździłeś na danym rodzaju jednośladu, może Ci być ciężko się przesiąść, a nie ma sensu na siłę zmieniać przyzwyczajeń (jeśli oczywiście wyprawa tego nie wymaga). Nie biorąc pod uwagę niszowych modeli (np. BMX-ów), największy problem mogą mieć osoby, których miłością jest rower miejski, ponieważ trudno wyobrazić sobie trasę bikepackingową, gdzie tego typu jednoślad byłby dobrym wyborem. Także rower szosowy zwykle nie jest polecany, choć tutaj istnieje więcej sposobów na jego modyfikację, aby nadał się na wyprawę, a sporym atutem kolarzówki jest niska waga.

 

 

 

Rowery MTB – czy to idealne rowery do bikepackingu?

W pierwszej kolejności warto rozważyć modele MTB. W końcu planujesz wyprawę terenową, więc słynący z uniwersalności rower górski powinien okazać się strzałem w dziesiątkę, prawda? I tak i nie. Modele tego typu były jako pierwsze wykorzystywane do bikepackingu i rzeczywiście, jeśli Twoja trasa będzie wyjątkowo wymagająca lub nie wiesz, czego możesz się na niej spodziewać – rower górski będzie niedoścignionym, najbezpieczniejszym wyborem.

 

Z drugiej jednak strony rower górski jest zwykle dość ciężki, a do tego po obciążeniu bagażem traci wiele ze swoich atutów. Nie będzie tak szybki i zwrotny, więc jeśli nie czekają Cię liczne przeszkody, inne jednoślady mogą okazać się optymalniejszym wyborem.

Rower gravelowy lub rower crossowy, czyli nowoczesne hybrydy

Kiedy wspomniane rowery MTB niejako zapoczątkowały bikepacking nie istniały jeszcze warianty crossowe ani rowery typu gravel, czyli modele pośrednie, łączące w sobie m.in. elementy z kolarzówek i MTB. Gdyby jednak już wtedy istniały – prawdopodobnie to one zostałyby od razu zaadaptowane do bikepackingu. Są znacznie lżejsze i szybsze niż typowe rowery terenowe, a jednocześnie nie najgorzej radzą sobie na nieutwardzonym podłożu.

 

Jeśli mielibyśmy z tej hybrydowej pary wytypować tylko jeden model – bez wahania polecamy rower gravelowy. Zresztą z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez jeden z największych na świecie portali poświęconych turystyce na lekko – Bikepacking.com – aż 70% bikepackerów stawia na rowery typu gravel. Wyraźnymi plusami szutrówek są kierownica baranek, dająca kilka punktów podparcia dla rąk oraz liczne punkty montażowe ułatwiające transport bagażu.

Rower trekkingowy – z klasycznej turystyki rowerowej do bikepackingu?

Pokazaliśmy różnice pomiędzy tradycyjnym podróżowaniem rowerem a bikepackingiem, czy jednak przekreślają one rowery trekkingowe? Nie! Chociaż modele turystyczne nie poradzą sobie w najtrudniejszym terenie ani nie osiągną takiej dynamiki, jak rowery typu gravel, to wciąż pozostają bardzo uniwersalne i sprawdzą się na wielu trasach bikepackingowych – również na tych najdłuższych!

 

Największą zaletą roweru turystycznego jest jego pełne wyposażenie. W przeciwieństwie do innych wskazanych modeli, warianty trekkingowe w standardzie mają takie udogodnienia, jak błotniki czy bagażnik, co zdecydowanie przyda się na wyprawie – i pozwoli zaoszczędzić nieco środków! Największą wadą w przypadku roweru trekkingowego będzie jego duża waga.

Rowery elektryczne a długodystansowa wyprawa rowerowa

Nowoczesna technologia przyniosła cyklistom jeszcze jedną opcję do wyboru, czyli e-biki. Czy nadają się do bikepackingu? To zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy – typu roweru elektrycznego oraz charakteru wybranej przez Ciebie trasy.

 

Bez większych trudności kupisz e-bike’a o specyfikacji przeznaczonej do różnych odmian kolarstwa. I tak samo, jak w przypadku tradycyjnych jednośladów – model miejski czy szosa, raczej się nie sprawdzi w bikepackingu, ale cross, gravel, MTB czy e-bike turystyczny już jak najbardziej. Musisz tylko pamiętać, że o ile elektryczne wspomaganie pedałowania znacznie ułatwi bikepacking, to jesteś też od niego całkowicie uzależniony. E-bike nada się więc tylko na te wyprawy, w trakcie których bez problemu będziesz mógł ładować baterię rowerową.

 

 

Torba podsiodłowa do bikepackingu

 

Niezbędny sprzęt do bikepackingu – lepiej sprawdzi się torba na ramę, a może na kierownicę?

Kiedy już wybierzesz idealny jednoślad do bikepackingu musisz go jeszcze odpowiednio wyposażyć, czyli kupić torby do transportu bagażu lub sakwy rowerowe. Najlepiej obliczyć, jak wiele miejsca na bagaż jest Ci potrzebne i wtedy dobrać odpowiednie akcesoria rowerowe.

 

Zwykle torby bikepackingowe dzieli się na podgrupy w zależności od miejsca ich montażu. Najpopularniejsze warianty to:

Za sprawą rosnącej popularności tej formy turystyki wiele firm oferuje specjalnie przystosowany sprzęt do bikepackingu. Standardem są bezpieczne mocowane torby blisko ramy roweru bez konieczności korzystania z bagażników oraz pasy kompresyjne pozwalające na łatwiejsze pakowanie. Doświadczeni bikepackerzy najczęściej wybierają wykonane z wytrzymałych materiałów, wodoodporne torby, aby niekorzystne warunki pogodowe nie zniszczyły ich rzeczy.

 

Aby mieć pewność, że sprzęt do bikepackingu spełni dobrze swoją funkcję, warto postawić na popularne, renomowane marki. Na rodzimym rynku w dziedzinie turystyki na lekko dużym zaufaniem cieszą się m.in. niemieckie przedsiębiorstwo SKS i czeskie Sport Arsenal oraz Acepac, a także założona na Tajwanie marka Topeak i słynąca na całym świecie przede wszystkim z produkcji sakw i toreb nieprzemakalnych firma Ortlieb. Coraz większe uznanie znajduje także polska marka Jack Pack, w której katalogu znajdziesz pełne zestawy, dopasowanych do siebie toreb, co stanowi istotny atut oferty Jack Pack.

Torba na kierownicę

Torba rowerowa na kierownicę to popularny wybór – nie tylko do bikepackingu. Świetnie sprawdzi się też przy codziennych dojazdach do pracy czy na zakupy, więc jeśli szukasz produktu uniwersalnego, który przyda się także, gdy akurat nie czeka Cię długodystansowa wyprawa rowerowa – warto ten zakup przynajmniej rozważyć. Tego typu torba rowerowa jest idealna do trzymania najcenniejszych rzeczy, które wolisz mieć na oku (i pod ręką), jak dokumenty, portfel czy telefon komórkowy.

 

Ciekawe torby mocowane na kierownicy oferują marka Topeak np. model FrontLoader zoptymalizowany do przewożenia nieporęcznego bagażu.

Torba na ramę

Chyba najszersza podgrupa toreb bikepackingowych, ponieważ mogą być one umieszczane zarówno na górnej rurze, jak i pod nią. Do tego możliwe jest mocowanie torby wewnątrz trójkąta ramy. Warto wybierać te warianty, w których torba rowerowa trzyma się przynajmniej dwóch rurek, gdyż dzięki temu pozostanie stabilna w trakcie jazdy oraz pozwoli Ci na przechowywanie wewnątrz cięższych przedmiotów bez obawy o bezpieczeństwo.

 

Jeśli poszukujesz modelu mającego mocowanie torby wewnątrz trójkąta ramy – polecamy Sport Arsenal SNC 523. Jest ona wodoodporna, ma pojemność 4,5 l, a w zestawie otrzymasz opaskę odblaskową!

Torba podsiodłowa

Torba podstawowa to zwykle podstawowy sposób przechowywania bagażu w przypadku bikepackingu. Powodem tego jest zwykle bardzo duża pojemność, sięgająca nawet kilkunastu litrów. Do tego za sprawą umiejscowienia (większość modeli mocuje się do sztycy), tego typu torby do transportu bagażu nie wpływają negatywnie na rozłożenie masy na rowerze, gdyż dociążają tył jednośladu. Niektórzy bikepackerzy na krótsze trasy wybierają mniejsze warianty pod siodło, pełniące funkcję torby na narzędzia.

 

Jeżeli zależy Ci na znalezieniu naprawdę obszernego modelu, który będzie doskonałą bazą bagażową – powinna zainteresować Cię torba podsiodłowa Jack Pack Tobół 2.0, która ma aż 17 l pojemności!

Torba na widelec

Typowy wariant torby do bikepackingu, raczej niespotykany poza nim. Bardzo sprytnie pozwala wykorzystać niezagospodarowaną na co dzień przestrzeń na rowerze i zyskać nieco więcej miejsca na bagaż. Stosuje się jako uzupełnienie bikepackingowego wyposażenia. Dodatkowo torby mocowane na widelcu sprawiają, że obniża się środek ciężkości jednośladu, a to pozwala zachować mu sterowność i poprawia stabilność.

 

Bardzo popularny model w tej kategorii to wodoodporna torba na widelec Ortlieb Fork Pack, dostępna w wariancie 4,1 i 5,8 l.

 

 

question

Czy wiesz, że...

bardzo przydatny na wyprawie okaże się także stary, dobry plecak rowerowy? Może jazda z bagażem na plecach nie jest najwygodniejsza, ale za to będziesz mógł zabrać ze sobą więcej przedmiotów, a do tego mieć je pod ręką także, gdy pozostawisz rower na postoju.


Do trzymania najistotniejszych drobiazgów, które dobrze mieć pod ręką, nadaje się też torebka biodrowa, czyli tzw. nerka.

 

 

Niezbędny ekwipunek na wyprawę rowerową – o czym nie można zapomnieć?

Chociaż bikepacking to w dużej mierze sztuka wyboru odpowiednich toreb rowerowych i ich zagospodarowania, pamiętaj, że kiedy już ruszysz w trasę – powinieneś ją szczęśliwie ukończyć, a co za tym idzie, być przygotowanym też na sytuacje losowe na drodze. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie w bagażu miejsca także na akcesoria do bikepackingu, podstawowe narzędzia rowerowe (pompkę, multitool itd.), apteczkę oraz zestaw naprawczy (dętka, łatki itd.).

 

Znacznie bardziej rozbudowany ekwipunek będzie Ci potrzebny, jeśli stawiasz na przygodę pełną wrażeń i zamierzasz nocować pod gołym niebem. Wtedy musisz wziąć pod uwagę także namiot bikepackingowy lub tarp (płachtę chroniącą przed deszczem), matę do spania i śpiwór.

 

Oprócz tego warto przypomnieć, że tak krótka, jak i długodystansowa wyprawa rowerowa wymaga też posiadania standardowych akcesoriów, nie tylko turystycznych. Należą do nich kask rowerowy, oświetlenie, a także zapięcie chroniące jednoślad przed kradzieżą. Przy okazji przypominamy także o odpowiednim ubraniu rowerowym – będzie to tym istotniejsze, im dalej się wybierasz. W przypadku bikepackingu najbardziej uczulamy, abyś pamiętał o kurtce przeciwdeszczowej oraz rękawiczkach, które znacznie poprawią komfort Twoich dłoni.

 

 

Wyprawa bikepackingowa na rowerze po górach

 

Planowanie trasy

Kiedy przygotujesz siebie i rower oraz zbierzesz wszelkie niezbędne Ci akcesoria do bikepackingu, przychodzi w końcu czas na szczegółowe zaplanowanie wyprawy. Tak, jak już zaznaczyliśmy, dystans oraz trudność trasy powinny być dopasowane do Twoich zdolności i kondycji. Im więcej szczegółów ustalisz jeszcze przed wyjściem z domu, tym pewniej będziesz czuł się podczas bikepackingu.

 

W dzisiejszych czasach podstawą miłośnika turystyki na lekko są aplikacje do planowania tras rowerowych. Dzięki nim nie tylko znacznie łatwiej będzie Ci ustalić, jaki odcinek wybrać, ale także pozwolą Ci skorzystać z już istniejących tras bikepackingowych, stworzonych i udostępnionych przez innych użytkowników (możesz ich również poszukać w Internecie).

 

Jeżeli jednak koniecznie chcesz wyznaczyć trasę samodzielnie, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek dla początkujących:

  • Dobrze zacząć od wyprawy po znanej Ci już okolicy;
  • Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie trasa w postaci pętli, gdyż ułatwi to powrót;
  • Dobrze mieć przygotowany tzw. plan B – alternatywne drogi, miejsca do zatrzymania się na niespodziewany nocleg itp.;
  • Oprócz samej drogi, którą podążysz, ustal, gdzie w okolicy znajdziesz optymalne miejsca postojowe, zlokalizuj okoliczne sklepy oraz sprawdź prognozę pogody.

Aplikacje do planowania tras rowerowych, które najczęściej wybierają bikepackerzy to m.in. AllTrails, Locus Map, Mapy.cz, Ride with GPS, Koomot i Sygic. Każda ma swoje plusy i minusy. Więcej dowiesz się z tekstu – Planowanie trasy rowerowej krok po kroku do sukcesu.

 

 

question

Czy wiesz, że...

aplikacje do planowania tras rowerowych to nie jedyne programy na telefon użyteczne w czasie bikepackingu? Na wyprawie warto korzystać z też z takich aplikacji jak Epic Ride Weather (z prognozą pogody i informacjami o sile i kierunku wiatru) czy EatMyRide (określa zapotrzebowanie kaloryczne i przypomina o posiłkach).

 

 

Praktyczne porady dla początkujących bikepackerów

Na zakończenie przyjrzyjmy się jeszcze kilku zagadnieniom, o których zwykle młodzi adepci bikepackingu zapominają, gdyż nie są bezpośrednio związane z rowerem, Mają one jednak ogromny wpływ na powodzenie wyprawy i komfort odczuwany na trasie.

Jak efektywnie pakować sprzęt?

Co da Ci szczegółowe planowanie wyprawy rowerowej i wyposażenie się w najlepsze wodoodporne torby bikepackingowe, jeśli nie spakujesz ich efektywnie? Wbrew pozorom nie zawsze jest to łatwe. Musisz pamiętać, że torby i sakwy wyprawowe mają nie tylko określoną pojemność, ale także maksymalną nośność, której nie powinieneś przekraczać. Dodatkowo w zależności od ich sposobu montażu i umiejscowienia, będą mniej lub bardziej stabilne.

 

Bardzo ważne jest też równomierne rozmieszczenie ciężarów. Podstawowa zasada głosi, że najmasywniejszy bagaż (np. namiot rowerowy) należy umieszczać na środku jednośladu, aby nie tracić sterowności, oraz bliżej ziemi, aby uzyskać niższy środek ciężkości. Lżejsze przedmioty możesz ulokować wyżej (np. w torbie na kierownicy rowerowej). Jeżeli korzystasz z sakw zainstalowanych po bokach jednośladu – powinny być one równomiernie, symetrycznie wypełnione, by rower nie był bardziej obciążony po jednej ze strony.

 

W miarę możliwości rzeczy, które będą Ci potrzebne prędzej i częściej umieść na wierzchu, aby nie musieć każdorazowo wyciągać połowy bagażu, gdy zechcesz po nie sięgnąć.

Żywienie podczas bikepackingu, czyli co zabrać do jedzenia i picia na trasę?

Bikepacking tak jak każda aktywność fizyczna wymaga nawadniania organizmu oraz dostarczania mu niezbędnych kalorii, a im dalsza i bardziej wymagająca wyprawa Ci się marzy, tym istotniejszą kwestią staje się żywienie.

 

Aby jednocześnie ograniczyć bagaż, a przy tym nie narażać swojego organizmu na wygłodzenie, najlepiej zabrać na wyprawę, łatwe do przechowywania i przygotowania produkty o wysokiej wartości energetycznej np. batony energetyczne, orzechy czy suszone owoce. Z kolei zamiast zwykłej wody, lepiej postawić na elektrolity i napoje izotoniczne.

 

Do spożywania posiłków najlepiej sprawdzi się turystyczny komplet sztućców, kubek i składana miseczka, gdyż są lekkie i zajmą najmniej miejsca w torbach rowerowych. Jeśli nie zamierzasz stołować się po drodze, na długich wyjazdach przyda się też mini kuchenka turystyczna.

Jak dbać o higienę podczas wielodniowych wypraw?

Wyprawa bikepackingowa wymaga od Ciebie także zatroszczenia się o higienę. Pamiętaj o szczoteczce i paście do zębów, ręczniku (cienkim i szybkoschnącym), papierze toaletowym, mydle w płynie (mogącym także pełnić funkcję szamponu do włosów) i chusteczkach higienicznych (najlepiej nawilżanych). Latem przyda się także krem przeciwsłoneczny, a na wszelki wypadek zawsze dobrze mieć przy sobie krem na otarcia i odparzenia.

 

Oczywiście zadbanie o higienę będzie o wiele łatwiejsze, jeśli wybierzesz spanie w hotelach i hostelach zamiast pod gołym niebem oraz kiedy poruszasz się po obszarach gęsto zamieszkanych. Na mniej cywilizowane warunki przy się także prysznic turystyczny.

 

Poczuj zew przygody, zostań bikepackerem!

Mamy nadzieję, że nasz kompletny przewodnik dla początkujących w bikepackingu Cię nie przytłoczył. Choć zagadnień jest naprawdę sporo, to z wieloma z nich poradzisz sobie intuicyjnie, a do tego, póki nie planujesz przemierzyć Syberii na rowerze (odradzamy) – nie wszystko musisz przygotować perfekcyjnie. Zostawanie prawdziwym bikepackerem to proces, ciągłe zdobywanie wiedzy, stopniowe optymalizowanie ekwipunku i doświadczanie przygód! I właśnie to w turystyce z minimalnym bagażem jest najpiękniejsze! Gotowy przekonać się sam?

Powiązane artykuły

zamknij [x]