Chociaż szutry, piach i błoto są dla graveli podłożem jak najbardziej oczywistym, a jazda w każdych warunkach (również tych deszczowych) nie jest niczym nadzwyczajnym to nie widzę potrzeby, aby to wszystko podczas jazdy miało się znaleźć na naszej twarzy. Zobaczmy jak ochronią nas przed tym błotniki Speedrocker od SKS-Germany.
Niemiecka firma SKS, która od wielu lat cieszy się ogromną popularnością w Polsce i Europie, znana jest z produkcji rowerowych akcesoriów zarówno z niskiej, średniej i wysokiej półki cenowej. Z tym że jakościowo nawet ich najtańsze produkty można umieścić na średniej półce. Widząc logo SKS od razu rzuca nam się w oczy jakość i precyzja wykonania. Ceniona jest także za swoje innowacyjne podejście do sposobu mocowania poszczególnych elementów przy rowerze.
Jednym z ciekawszych pomysłów ostatnich miesięcy są właśnie błotniki Speedrocker. To, że błotniki do graveli znacznie uprzyjemnią jazdę w mokrych warunkach wiadomo było nie od dziś, ale mimo to ciężko było znaleźć na polskim rynku błotniki na koła 28 cali z niestandardowym mocowaniem. Są oczywiście błotniki szosowe takie jak SKS RaceBlade Pro, ale nie pomieszczą one szerszych opon z bieżnikiem, które stosuje się w rowerach szutrowych.
Co znajdziesz w artykule:
Speedrocker – budowa i sposób montażu błotników
Minimalizm, prostota i staranne wykonanie. To pierwsze co przychodzi mi na myśl widząc te błotniki rowerowe. Pomieszczą opony o szerokości do 42 mm, więc nadają się do rowerów szosowych (chociaż do szosy bardziej polecałbym wspomniane wyżej RaceBlade’y), rowerów trekkingowych, rowerów gravelowych i przełajówek oraz MTB o węższych oponach.
Ciekawym rozwiązaniem jest mocowanie za pomocą zaczepów i pasków, a z przodu pasków na rzepy, które da się dostosować do niemal każdego typu widelca i ramy. Montaż jest szybki i praktycznie nie wymaga narzędzi. Jedynie jednym kluczem imbusowym odkręcamy mocowanie, aby dostosować jego kąt do widelca i ramy. Myślę, że jest to idealne rozwiązanie dla rowerów trekkingowych, ale po podróży samolotem móc w bardzo prosty sposób wyciągnąć z walizki błotniki i nie tracić czasu na przykręcanie i regulowanie ich, co zawsze zajmowało mi dość sporo czasu. Pręty stelaża zostały wykonane z aluminium, aby obniżyć wagę całej konstrukcji.
Wymiary i waga błotników SKS Speedrocker
Długość przedniego błotnika wynosi 500 + 210 mm, a tylnego 950 mm, chociaż jego długość może być regulowana dzięki teleskopowej konstrukcji. Waga kompletu to jedyne 408 g i trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry wynik. System bezpieczeństwa ESC opatentowany przez SKS-Germany chroni błotniki i koła roweru. Rozwiązanie jest bardzo proste i polega na tym, że w momencie, w którym jakiś przedmiot, np. gałąź dostanie się pomiędzy pręty błotnika a szprychy, pręty zostaną odczepione dzięki czemu szprychy pozostaną całe.
Wygląd błotników Speedrocker – to rzuca się w oczy!
Bądźmy szczerzy, szosówka, gravel, czy jakikolwiek inny rower, który wygląda na szybki z błotnikami prezentuje się nieco dziwnie, a nawet brzydko. Błotniki Speedrocker mają tak minimalistyczny wygląd, że w zupełności nie przeszkadzają i sprawiają wrażenie jakby były integralną częścią roweru.
Szukając błotników rowerowych do graveli i przełajówek mamy niewielki wybór, ale jestem przekonany, że Speedrockery będą idealnym wyjściem, który zadowoli wszystkich użytkowników, bo czego więcej można oczekiwać od błotników rowerowych? Mamy wygląd, skuteczną ochronę, łatwy montaż i bezpieczeństwo w jednym. A cena? Niska nie jest, ale biorąc pod uwagę wszystkie zalety tego modelu uważam, że i tak jest atrakcyjna.