Przygotowania do sezonu jesienno zimowego najlepiej rozpocząć od przeglądu odzieży kolarskiej. Jest to ten czas, kiedy w odstawkę idą krótkie spodenki i koszulki, a na wierzch wyciągamy znacznie grubsze ubrania. Szczególną rolę podczas jazdy w chłodnie dni odgrywa bluza kolarska. Właśnie z tego powodu warto zadbać o to, aby ta część garderoby była nie tylko funkcjonalna, ale również wykonana z materiałów, które ze względu na swoją jakość zapewnią nam odpowiedni komfort termiczny podczas treningów.
Zimowa bluza kolarska nie tylko na szosę.
Stereotyp rowerzysty ubranego w odzież kolarską, jaki utrwalił się w świadomości większej części społeczeństwa, zawsze przywołuje na myśl sylwetkę kolarza szosowego. Nie wiedzieć czemu, w momencie gdy dostrzegamy osobę ubraną w techniczną odzież rowerową, w naszej głowie powstaje obraz postaci, której nierozłącznym atrybutem jest rower szosowy. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej, a przedstawiony przeze mnie schemat na szczęście coraz częściej zastępowany jest właściwą sylwetką rowerzysty.
Szeroki wybór odzieży kolarskiej, jaki dostępny jest na rynku, skierowany jest nie tylko do „szosowców”, ale również do kolarzy uprawiających inne dyscypliny tego pięknego sportu. Ponadto, ogromna część strojów kolarskich ma uniwersalne zastosowanie i może być wykorzystywana zarówno przez kolarzy szosowych, przełajowców czy np. wielbicieli jazdy rekreacyjnej.
Biorąc za przykład bluzę kolarską, jej właściwości sprawdzą się doskonale podczas każdej z rowerowych aktywności. Nie będzie miało znaczenia czy poruszamy się w terenie, na szosie czy w obszarze zabudowanym. Producenci odzieży kolarskiej dokładają wszelkich starań, aby ich produkty spełniały wymagania zdecydowanej większości użytkowników. Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego nie jest uzależnione od rodzaju dyscypliny, a dbaniem o dobro kolarza, który niejednokrotnie trenuje kilka konkurencji, zmieniając jedynie rower.
Zalety bluzy kolarskiej
Bluza kolarska to doskonały kompromis, na który możemy się zdecydować w momencie, gdy na zewnątrz jest już za zimno na koszulkę kolarską, ale jeszcze za ciepło na założenie kurtki. Docenimy ją nie tylko ze względu na właściwości materiałów, z jakich są produkowane, ale również ze względu na krój, czy chociażby tak prozaiczną część, jaką są kieszonki na plecach. Bluzy kolarskie zazwyczaj wykonane są z lekkich, termoaktywnych materiałów, które nie tylko zapewniają optymalną temperaturę ciała, ale również doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz. W poszczególnych modelach często możemy spotkać technologie, które w znaczący sposób zwiększają komfort użytkowania, chroniąc przed podmuchami chłodnego wiatru oraz opadami atmosferycznymi.
Krój bluzy kolarskiej również ma niebagatelne znaczenie. Większość z nich uszyta jest w taki sposób, aby podczas jazdy zasłaniała newralgiczne miejsca, które w normalnych ubraniach zazwyczaj zostają odkryte. Dłuższe mankiety, które pozwalają zakryć nadgarstki, wydłużony tył zasłaniający dolną część pleców, czy wysoka stójka chroniąca szyję przed wiatrem to tylko niektóre z nich. Bardzo ważnym aspektem bluzy kolarskiej są znajdujące się na plecach kieszonki, tym bardziej że znaczna część dostępnych na rynku kurtek rowerowych pozbawiona jest tego „drobnego” ale jakże istotnego w kolarstwie elementu.
Wybieramy techniczną bluzę kolarską na zimę
Wybierając bluzę kolarską, z której mamy zamiar korzystać podczas chłodniejszych dni, warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów. Im będzie ona wyższa, tym lepiej będzie spełniała swoją funkcję. Dodatkowo istotne znaczenie ma również rodzaj zastosowanych technologii. Będą one rzutowały na fakt, że techniczna bluza kolarska skutecznie ochroni nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, przy jednoczesnym zagwarantowaniu widoczności na drodze.
Dobrym przykładem bluzy kolarskiej przeznaczonej do jazdy zimą, jest termoaktywna bluza Shimano Wind. Została wykonana z technicznego materiału zapewniającego utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego. Trójwarstwową wiatroszczelną tkaninę pokryto hydrofobową powłoką, która nie tylko chroni przed wiatrem, ale również przed opadami deszczu czy śniegu. Od wewnętrznej strony Shimano Wind została pokryta szczotkowaną wyściółką, co sprawia, że jest delikatna i miła w dotyku. Dzięki temu, że termoaktywna dzianina, z jakiej została uszyta bluza rozciąga się w czterech kierunkach, jak również ze względu na krój Slim Fit, Shimano Wind doskonale dopasowuje się do sylwetki kolarza, zapewniając doskonały komfort oraz wygodę użytkowania. Za zwiększenie widoczności na drodze odpowiadają odblaskowe wstawki firmy 3M. Zakres temperaturowy, do jakiego została zaprojektowana Shimano Wind to wartości 0-5C°.
Bluza kolarska nie musi być ciężka
Przyjęło się, że odzież, która ma nam zapewnić odpowiedni komfort cieplny, musi być ciężka. Taki pogląd dotyczy nie tylko uniwersalnej odzieży sportowej, ale również strojów kolarskich. Na szczęście prawda jest zupełnie inna. Postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami, nie ominął również gałęzi przemysłu, odpowiedzialnego za produkcję odzieży kolarskiej. Szukając dobrej jakości bluzy kolarskiej, która jednocześnie będzie lekka i praktyczna, powinniśmy zwrócić uwagę na propozycje niekwestionowanego pioniera w produkcji odzieży kolarskiej, firmę Castelli.
Castelli Puro 3 to zimowa bluza rowerowa, do której produkcji użyto materiału Warmer X-Stretch. Zapewnia on doskonałą oddychalność podczas wysiłku, a wymiana powietrza dodatkowo wspomagana jest wstawkami umieszczonymi w miejscach o zwiększonej potliwości. U dołu Puro 3 została wykończona silikonowym paskiem, który zapobiega przesuwaniu się materiału podczas jazdy, a dodatkowe odblaskowe panele zwiększają widoczność na drodze. Bluza została wyposażona w dodatkowy mankiet chroniący przed wiatrem, a całość zapinana jest na zamek błyskawiczny YKK. Castelli Puro 3 jest niezwykle lekka, a jej waga wynosi zaledwie 288 g. Przedział temperaturowy zalecany przez producenta to zakres 14 - 20 C°.
Kolejną propozycją od Castelli jest bluza kolarska Castelli Fondo. W całości wykonana z polaru poliestrowego bluza doskonale chroni przed chłodem, zapewniając optymalny komfort cieplny przy niższych temperaturach. Dzięki zastosowanym materiałom, bluza skutecznie odprowadza wilgoć, co ma szczególne znaczenie podczas wysiłku w sezonie jesienno – zimowym. Castelli Fondo została zaprojektowana w taki sposób, aby podczas jazdy zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Dłuższe makiety, stójka czy przedłużany tył chroniący plecy w znaczący sposób ochronią rowerzystę przed dostaniem się chłodnego wiatru pod odzież. Dodatkowo bluza została wyposażona w odblaskowe wstawki, które zwiększają poziom bezpieczeństwa. Całości dopełniają trzy kieszonki kolarskie, które znajdują się na tylnej części bluzy. Sugerowany przez producenta przedział temperaturowy, to zakres 13 - 20 C°.
Najważniejszy jest komfort cieplny
Dobrej jakości bluza kolarska zimowa powinna przede wszystkim zapewniać odpowiedni komfort cieplny. Jej głównym zadaniem powinna być ochrona rowerzysty przed wychłodzeniem, jak również skuteczne odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Jest to szczególne istotne zwłaszcza podczas intensywnych treningów w zimne i chłodne dni. Techniczna bluza kolarska powinna być również niezwykle wygodna. Nie może ograniczać lub krępować ruchów, a jej krój musi zapewnić pełną swobodę podczas użytkowania. Jeśli podczas treningu będziemy w stanie skupić się wyłącznie na jeździe, zapominając o tym, że mamy na sobie dodatkową warstwę odzieży, wówczas możemy uznać, że nasza zimowa bluza kolarska w 100% spełnia swoje zadanie.