Kiedy w poszukiwaniu swoich wymarzonych komponentów przeszukiwałeś ofertę naszego sklepu internetowego, mogłeś natknąć się na części rowerowe oznaczone jako wersja OEM (często występujące obok wariantu BOX). Skrót ten, choć powszechnie stosowany w różnych branżach, może wydawać się niejasny. Ponieważ otrzymujemy czasem zapytania, co to jest OEM, zdecydowaliśmy się szczegółowo wyjaśnić to zagadnienie.
Z tekstu dowiesz się, skąd skrót się wziął, co właściwie oznacza oraz czy licencja OEM pozwala cieszyć się pełnowartościowym produktem.
- Skrót OEM oznacza firmę, producenta oryginalnego wyposażenia (Original Equipment Manufacturer).
- Rynek OEM w branży rowerowej pojawił się na skutek jej dynamicznego rozwoju i wysokiej specjalizacji wytwórców.
- Zakup produktu OEM dla cyklisty jest korzystny finansowo, a nabyta część rowerowa ma identyczną jakość, co wersja BOX.
- W przypadku komponentów do roweru licencja BOX od OEM różni się jedynie opakowaniem.
- Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.
Co znajdziesz w tym artykule:
Co oznacza OEM i skąd się to wzięło?
OEM (Original Equipment Manufacturer) to w najprostszym ujęciu po prostu producent oryginalnego wyposażenia. Taka definicja wydaje się jednak daleka od rozwiania wszelkich wątpliwości, dlatego niezbędne jest spojrzenie na temat szerzej – nie tylko rozwijając skrót, ale wychodzą nawet poza branżę rowerową w stronę zagadnień związanych ze sposobem funkcjonowania współczesnych fabryk i wielkich marek.
Aby dokładnie zrozumieć, co to jest OEM, musimy nieco zagłębić się w historię. „Producent oryginalnego wyposażenia” początkowo był terminem określającym przedsiębiorstwo, które wyprodukowało dany komponent, a następnie poprzez zastosowanie licencji odsprzedało go innym firmom do dalszej dystrybucji. Poszczególne branże mają jednak różną, często skomplikowaną specyfikę w wyniku czego relacje między spółkami nie zawsze są klarowne, np. producent sprzętu OEM może jednocześnie nabywać komponenty OEM od innej firmy, tym samym być jednocześnie producentem oryginalnego wyposażenia, jak i dalszym dystrybutorem.
Czy wiesz, że…
skrót OEM bardzo często stosowany jest także w branży informatycznej? A do tego, termin ten, ma w tym kontekście jeszcze inne znaczenie! Zakup oprogramowania firmy, np. gdy chcesz kupić system operacyjny Windows, na wersji licencji OEM oznacza w tym wypadku, że przypisana jest ona do konkretnego urządzenia (bez fizycznego nośnika), a czasem nie dotyczy jej nawet wsparcie techniczne producenta!
Komponenty OEM w branży rowerowej – historia
Koncentrując się już na rynku OEM stricte w branży rowerowej, jest on podobnie definiowany, co w przypadku przemysłu samochodowego. W motoryzacji za komponenty OEM uważa się te, które wykonała ta sama firma, której części wykorzystują producenci aut w swoich fabrykach, podczas gdy inne są traktowane jako zamienniki lub ulepszenia i rozprowadzane do sklepów poprzez różne kanały dystrybucji.
Przed dynamicznym rozwojem branży w XX i XXI w. większość producentów rowerów była w stanie samodzielnie wytwarzać praktycznie wszystkie części wchodzące w skład gotowego jednośladu. Jednak z czasem rosły zapotrzebowywania klientów, a rowery stawały się coraz bardziej wyspecjalizowane (by sobie to uświadomić, wystarczy spojrzeć na współczesne modele enduro / trail czy rowery szosowe), więc produkcja konkretnych elementów wymagała coraz większej wiedzy i możliwości technologicznych, w efekcie czego przygotowanie wszystkiego bez pośredników stało się praktycznie niemożliwe. Wtedy właśnie pojawiły się firmy projektujące i tworzące tylko wyłącznie poszczególne komponenty, następnie kupowane i wykorzystywane przez inne marki – tak narodził się rowerowy rynek OEM o zupełnie innym modelu biznesowym niż początkowo (i funkcjonujący tak do dziś).
Czy OEM oznacza gorszą jakość części?
Wyjaśniliśmy, skąd wziął się skrót OEM oraz dlaczego twórcy komponentów rowerowych w pewnym sensie zmuszeni byli do zmiany swojej polityki funkcjonowania. Co jednak wersje licencji OEM znaczą dla zwykłego użytkownika? Czy jeśli zdecydujesz się na część rowerową OEM, to otrzymasz gorszy produkt?
Absolutnie nie! Jeżeli mielibyśmy odpowiedzieć jednym zdaniem – wersja OEM części rowerowej niczym nie różni się od „normalnej”. Komponenty OEM mimo opinii, na które można natknąć się czasem w Internecie, nie są replikami, nie są w żaden sposób wybrakowane czy wyprodukowane w niższym standardzie. Pochodzą one dokładnie z tej samej linii produkcyjnej, co wszystkie inne części danej marki. Po prostu trafiają z niej bezpośrednio na rynek w nieco innym systemie dystrybucji.
A co z gwarancją? Czy zakup produktu OEM może sprawić, że zostanie ona nieuznana? Również nie! Jeżeli tylko, tak jak w przypadku każdej innej części rowerowej, dysponujesz dowodem zakupy – ewentualne roszczenie gwarancyjne będzie rozpatrywane dokładnie tym samym trybem przewidzianym przez polskie prawo, co każdy inny towar.
Może Cię zainteresuje: Jak dobrać kasetę rowerową?
Wersja OEM – jak rozpoznać takie komponenty?
Skoro rzeczywiście wersje OEM niczym nie różnią się od „normalnych”, dlaczego z reguły są tańsze? Gdzie tkwi haczyk?
W rodzaju opakowania. Jedyny element, po którym możesz rozpoznać komponenty OEM to sposób, w jakim są przechowywane i sprzedawane. Podczas gdy standardowo części rowerowe mają tzw. opakowania wystawowe – w wielu przypadkach są to eleganckie kartonowe pudełka (stąd w celu odróżniania jednej wersji od drugiej mówi się na nie BOX), to wersje OEM pozostają w opakowaniu produkcyjnym. Najczęściej jest to po prostu foliowy woreczek i dołączona do niego informacja o nazwie produktu lub paczuszka przygotowana przez sklep.
W związku z powyższym oczywiście wersja BOX prezentuje się znacznie atrakcyjniej, ale wykonanie, brandowanie i zapakowanie części rowerowej do kartonika generuje koszty, za które płaci klient końcowy – czyli Ty. Czy warto przepłacać tylko po to, aby otrzymać estetyczniejsze opakowanie? To już indywidualna sprawa każdego rowerzysty. Pamiętaj jednak, że wersje OEM pojawiają się głównie przy elementach eksploatacyjnych narażonych na stosunkowo szybkie zużycie, jak np. linki i pancerze, klocki hamulcowe czy łańcuchy rowerowe, które często się wymienia, więc nawet niewielka różnica w cenie między komponentami na licencji OEM a BOX może po kilku zakupach zebrać się w niemałą sumkę.
Korzyści licencji OEM dostrzec mogą także osoby troszczące się o ekologię. Jak wspomnieliśmy, wyprodukowanie skromniejszego opakowania jest po prostu tańsze, a co za tym idzie – zużywa mniej energii i zasobów, co z kolei jest korzystne dla środowiska naturalnego. Planeta zyskuje, a sam rowerzysta z perspektywy użytkowej nic na tym nie traci!
Wersja standardowa (BOX) | Wersja OEM |
Jakie produkty OEM (Original Equipment Manufacturer) znajdziesz w ofercie naszego sklepu?
Aby nie być gołosłownym, najlepiej będzie wskazać kilka przykładów komponentów OEM, które możesz wybrać zamiast wersji BOX na Rowertour.com i tym samym zaoszczędzić nieco pieniędzy!
Stopka rowerowa Ursus
Wiele akcesoriów rowerowych tej popularnej marki o włoskich korzeniach jest dostępnych właśnie w tym modelu biznesowym. W naszym sklepie znajdziesz np. stopkę rowerową Ursus Wave Rear 40 mm w wersji OEM, a także podpórki z serii Easy Master Stay, King i innych. Licencja OEM pozwala Ci w tym wypadku zaoszczędzić nawet 30 zł na produkcie!
Przerzutki rowerowe Shimano
Wersję OEM spotykamy też przy osprzęcie rowerowym, czego doskonałym przykładem może być przerzutka tylna Shimano Deore XT RD-M8130 Linkglide SGS 11s. Jest to solidny i popularny model wykorzystywany przez osoby zainteresowane jazdą MTB, przygotowany do współpracy z napędami 11-rzędowymi – w wersji OEM rzecz jasna tańszy.
Okładziny hamulcowe Jagwire
Jeszcze jednym, bardzo trafnym przykładem wersji OEM są klocki i okładziny hamulcowe, np. Jagwire Sport Avid BB7 / Juicy. Jest to produkt, który naturalnie się zużywa w wyniku eksploatacji, a do tego ma niewielkie gabaryty i pakowanie każdego egzemplarza ma znaczny wpływ na cenę. Dlatego marka Jagwire oferuje okładziny w dużych, zbiorczych kartonach, z których sklep kompletuje parę dla Ciebie! Prosta i efektywna oszczędność czasu i środków!
To oczywiście tylko kilka przykładowych komponentów OEM, które znajdziesz na naszej stronie internetowej, zachęcamy do samodzielnego znalezienia innych okazji zakupowych!
Więc czym jest ten OEM? Podsumowanie!
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem popularny trzyliterowy skrót nie będzie już dla Ciebie żadną tajemnicą i teraz nie masz już wątpliwości, skąd on się wziął oraz czym jest wersja OEM produktów, a wszystkie Twoje wątpliwości, w kontekście martwienia się o jakość komponentów OEM odeszły w zapomnienie.
Jeśli coś pozostaje wciąż niejasne, powtórzymy raz jeszcze najważniejsze informacje dotyczące licencji OEM w naszej branży, które mogą okazać się przydatne, kiedy planujesz zakup części rowerowych:
- Wersja OEM pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy;
- Komponenty OEM w konstrukcji niczym nie różnią się od tych z wersji BOX;
- Przy zestawieniu OEM vs BOX jedyną różnicą będzie ich sposób zapakowania.
Jeszcze raz zapraszamy do poszukiwania okazji cenowych związanych z wyborem wersji OEM. Życzymy przyjemnych i owocnych zakupów na Rowertour.com!