Czy trzecia generacja komputera rowerowego Hammerhead Karoo będzie rewolucją? Czy nowy model dorówna jakości Garmina?

Miłośnicy nowinek technologicznych mają nie lada powód do świętowania, bo firma Hammerhead wydała właśnie nowy komputer rowerowy – Karoo 3, czyli już trzecią generację swojego autorskiego rozwiązania w dziedzinie nawigacji. Wielu miłośników przedsiębiorstwa od miesięcy wypatrywało kolejnej odsłony Karoo, a liczni specjaliści wieszczyli, że zrewolucjonizuje ona rynek, ostatecznie detronizując popularniejszą konkurencję – przede wszystkim nawigację rowerową Garmina. Czy mieli rację? Jakie udoskonalenia wprowadzili twórcy względem poprzedniej wersji? Przedstawiamy komputer rowerowy Hammerhead Karoo 3 – sprawdź, co go charakteryzuje!

 

 

Trzecia generacja komputer rowerowego Hammerhead Karoo

 

 

 

  • Nawigacja rowerowa Hammerhead Karoo 3 to zaawansowane urządzenie umożliwiające szeroką personalizację, planowanie tras i treningów oraz synchronizację ze sprzętem i czujnikami.
  • Karoo 3 dysponuje większą pamięcią (64 GB) i mocą obliczeniową (4 GB) niż poprzednia generacja.
  • Produkt jest w pełni kompatybilny z serią SRAM AXS.
  • Projektanci komputera rowerowego Hammerhead Karoo 3 ulepszyli jego parametry wyświetlania, dokładność GPS-a, trwałość i system mocowania.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Komputer rowerowy Hammerhead Karoo 3 – co musisz o nim wiedzieć?

Chociaż Hammerhead już uważana jest za światową czołówkę, ścisły top wśród producentów nawigacji rowerowej i jej urządzenia niczym nie odbiegają jakością od tych sygnowanych logotypem słynnych firm, jak Garmin, Wahoo czy Sigma, to w Polsce, dotychczas słyszało o niej stosunkowo niewielu rowerzystów, szczególnie gdy spojrzymy np. na popularność w Stanach Zjednoczonych. O czym musisz wiedzieć, jeśli nie miałeś okazji przetestować poprzednich produktów od Hammerhead?

 

Przede wszystkim – nowy komputer rowerowy Karoo 3 jest, zgodnie z nazwą, trzecią odsłoną autorskiej nawigacji. Jednak nie należy spodziewać się zaledwie odświeżenia Karoo 2, gdyż już wygląd zewnętrzny, nieprzypominający poprzedniczki, sugeruje, że mamy do czynienia z produktem zbudowanym całkowicie od podstaw.

 

Fanom serii przyszło czekać na premierę nawigacji rowerowej Hammerhead Karoo 3 prawie 4 lata! Co bardzo ważne, jest to pierwsze generacja, która wydana została pod skrzydłami amerykańskiego giganta SRAM, co tylko zwiększyło oczekiwania rowerzystów wobec niej.

 

Choć niewielu polskich cyklistów miało do czynienia wcześniej z produktami tej marki, to trudno wśród ich użytkowników znaleźć głosy niezadowolenia. Za co pokochali oni komputery rowerowe z serii Karoo? Przede wszystkim już wcześniejsze wersje zasłynęły bardzo regularnymi aktualizacjami oprogramowania, co nie jest normą w urządzeniach konkurencji, a świetnie pokazuje troskę firmy o satysfakcje jej klientów.

 

 

Hammerhead – od uroczego start-upu do lidera

Hammerhead to młoda marka specjalizująca się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych, wielokrotnie nagradzanych komputerów rowerowych – Karoo. Jej twórcy zaczynali jako start-up pragnący wprowadzić nawigację dla cyklistów na poziom nieosiągnięty jeszcze przez inne firmy. Od początku stawiali na nowinki technologiczne, maksymalizowanie intuicyjności i przyjemności korzystania z Karoo. Nie bali się rzucić wyzwania największym przedsiębiorstwom w branży, co szybko uczyniło ich jednym z liderów na rynku komputerów rowerowych. Punktem zwrotnym w dotychczasowej historii Hammerhead jest jej przejęcie w 2021 r. przez SRAM. Od tego momentu stanowi ona część portfolio amerykańskiego giganta, ale wciąż ma sporą autonomią m.in. w doborze fabryk komponentów. Model funkcjonowania Hammerhead jest zbliżony do znanego z innych marek wykupionych przez SRAM np. Rock Shox czy Zipp.

 

 

Trzecia generacja Hammerhead Karoo – więcej pamięci i więcej mocy!

Zacznijmy od razu od konkretów! To, co pierwsze rzuca się w oczy, kiedy porównamy specyfikację techniczną nowej nawigacji rowerowej Hammerhead z Karoo 2, to niemal na każdym kroku zwiększona wydajność i poprawione parametry.

 

Komputer rowerowy Karoo 3 pracuje na 64-bitowym systemie Android (poprzednik korzystał z 32-bitowego). Projektanci umieścili w nim szybki, czterordzeniowy procesor 2 GHz z aż 4 GB pamięci RAM (2x więcej niż w Karoo 2), dzięki czemu urządzenie pracuje płynniej. Ponadto nawigacja rowerowa dysponuje pamięcią wewnętrzną wynoszącą 64 GB (Karoo 2 – 32 GB), co pozwala przechowywać w niej jeszcze więcej zaplanowanych tras i planów treningowych oraz pobranych map.

 

Aby zwiększone moce komputera rowerowego Hammerhead Karoo 3 nie wpłynęły negatywnie na żywotność baterii, przedsiębiorstwo zadbało także o ten aspekt. Akumulator w nowym modelu zapewnia o aż 30% lepszą wydajność, a dodatkowo producent gwarantuje, że ładuje się szybciej (do 30% w 30 min i do 100% w 150 min).

 

 

 

 

Małżeństwo Hammerhead ze SRAM i co z niego wynika

Wspomnieliśmy już, że jest to pierwsza premiera Karoo, od czasu przejęcia przedsiębiorstwa przez SRAM i jak można było się domyślić – fakt ten miał również spory wpływ na rozwiązania technologiczne zastosowane w nawigacji rowerowej, które na pewno przypadną do gustu cyklistom jeżdżącym na częściach amerykańskiego przedsiębiorstwa.

 

Hammerhead Karoo 3 jest w pełni kompatybilny z najnowszymi produktami należącymi do rodziny SRAM AXS – co najważniejsze – także z wchodzącą aktualnie na rynek grupą osprzętową SRAM Red AXS.

 

Prawdopodobnie największą innowacją jest możliwość dostosowania funkcjonalności systemu napędowego AXS bez korzystania z aplikacji (wliczając w to również personalizację działania przycisków). Ponadto nawigacja rowerowa Hammerhead Karoo 3 paruje automatycznie czujniki (m.in. mierniki mocy, czujniki ciśnienia w oponach, oświetlenie) oraz silnik elektryczny e-bike’a, co pozwala mieć zawsze szybki i wygodny dostęp do takich danych jak poziom naładowania baterii, szacowany zasięg itd. Co więcej, z aplikacją SRAM AXS możesz wszystkie te dane pogrupować nawet na poszczególne rowery, jeśli korzystasz z kilku jednośladów – bardzo ułatwia to utrzymanie wszystkich informacji w czytelnym porządku.

 

Wzbogacenie komputera rowerowego o taką funkcję jest związane z faktem, że amerykańskie przedsiębiorstwo niedawno wprowadziło na rynek autorski system silników – SRAM Eagle Powertrain, również warto się nim zainteresować, bo jest prawdziwym przełomem w branży i wyznacza drogę, którą w przyszłości prawdopodobnie podążą wszystkie większe firmy.

 

 

Połączenie komputer Hammerhead Karoo z osprzętem SRAM AXS

 

Nawigacja rowerowa Hamerhead Karoo 3 z wyświetlaczem na każdą pogodę

Już poprzednia wersja komputera rowerowego Karoo wyróżniała się na tle konkurencji imponującym ekranem dotykowym, przypominając swą wyśmienitą jakością te znane ze współczesnych smartfonów. Cechowała go ponadto wysoka rozdzielczość 480x800 px (3,2-cala od rogu do rogu) – lepsza niż ta, którą dysponują urządzenia od Wahoo czy nawigacja rowerowa Garmin.

 

Hammerhead Karoo 3 kontynuuje dobrą tradycję i w najnowszej generacji odnajdziemy ekran o tych samych wymiarach, co w starszym modelu. Projektanci poświęcili jednak wiele czasu, aby poprawić parametry wyświetlacza. W efekcie jest on sporo jaśniejszy, przyciski na ekranie wyraźniejsze, a dodatkowo dodano do urządzenia czujnik nasłonecznienia otoczenia (w celu płynnego regulowania jasności w czasie rzeczywistym). Wszystkie te udoskonalenia względem nawigacji rowerowej Hammerhead Karoo 2 bardzo pozytywnie wpłynęły na czytelność wyświetlacza – zwłaszcza w przepełnione słońcem, letnie dni.

 

Marka Hammerhead nie zapomniała jednak o miłośnikach jazdy na rowerze w trudniejszych warunkach. Ekran dostosowano tak, aby podczas jazdy w deszczu można było płynnie zmieniać karty danych w komputerze rowerowym. A co, jeśli przyjdzie Ci jechać w naprawdę solidną ulewę lub po prostu chcesz mieć stuprocentową pewność, że deszcz nie wpłynie na działanie nawigacji? Hammerhead wzbogacił Karoo 3 o tzw. blokadę przeciwdeszczową. Wystarczy przesunąć palcem w górę, aby zablokować ekran przed przypadkową interakcją.

 

Warto także wspomnieć, że w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, nawigacja rowerowa Hamerhead Karoo 3 dysponuje osłoną wyświetlacza Corning Gorilla Glass. Te znane z telefonów komórkowych rozwiązanie chroni ekran komputera rowerowego przed powstawaniem rys i zadrapań, a nawet przed uszkodzeniem w wyniku niewielkiego upadku (jeśli np. zdarzy się upuścić urządzenie).

 

Szerokie możliwości personalizacji, mnogość funkcji

Wielką zaletą nawigacji rowerowej Hammerhead Karoo 3 jest elastyczność oprogramowania, a co za tym idzie, możliwość dostosowania go pod swoje potrzeby i preferencje. Komputer rowerowy może być obsługiwany zarówno za sprawą dotykowego ekrany, jak i tradycyjnych przycisków rozlokowanych na obudowie. Użytkownik ma wysoką swobodę w wyborze danych, które chce mieć prezentowane oraz sposobie ich wizualizacji. Ponadto może on stworzyć kilka niezależnych profili, nawet kompletnie różnych od siebie np. dopasowanych do innych planów treningowych lub stylów jazdy. Warto wspomnieć, że jeśli masz już jednostkę Karoo – istniejące profile możesz zaimportować, a do tego urządzenie automatycznie synchronizuje się z TrainingPeaks i TrainerRoad.

 

Firma Hammerhead zadbała również o wygodne planowanie trasy rowerowej. Można zrobić to bezpośrednio przez urządzenie lub po prostu załadować już przygotowaną pochodzącą ze Stravy, Kommot, TrainingPeaks, RideWithGPS, pliku GPX i innych (co jest zdecydowanie częściej praktykowane przez cyklistów). Przedsiębiorstwo oferuje także bezpłatne mapy do pobrania, do korzystania offline. Każda z map Hammerhead podzielona jest na dwie części – szczegółową, tradycyjną oraz cieplną (opartą na Suunto).

 

Komputer rowerowy Karoo 3 umożliwia ustawianie preferowanych powierzchni, przez które ma prowadzić trasa, wyświetlanych powiadomień itp. Liczba szczegółów do spersonalizowania jest znacznie większa niż np. w przypadku nawigacji od Garmina, więc jeśli lubisz mieć kontrolę nad dosłownie każdym detalem – warto samemu przetestować możliwości Karoo 3.

 

Kiedy już ustalisz, o czym ma Cię informować komputer rowerowy – możesz włączyć powiadomienia dźwiękowe (znacznie głośniejsze w porównaniu do Karoo 2), które sprawią, że nie przegapisz żadnego istotnego alertu (jeśli nie jesteś fanem informacji głosowych, nie ma problemu z wyłączeniem ich). Za sprawą prostego sparowania ze smartfonem, jeśli zechcesz, nawigacja rowerowa Hammerhead Karoo 3 da Ci również znać o wiadomościach pochodzących z Twojego telefonu. To ważna zmiana w zakresie funkcjonalności, gdyż nowy model nie wymaga już stosowania dodatkowej karty SIM (której potrzebowała nawigacja Karoo 2).

 

 

Aplikacja Hammerhead Companion

Warto wiedzieć, że do trzeciej generacji Karoo opracowana została również nowa, darmowa aplikacja – Hammerhead Companion (dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS). Umożliwia ona jeszcze wygodniejszą i prostszą synchronizację nawigacji rowerowej ze smartfonem oraz przesyłanie tras, treningów, powiadomień itd., a to wszystko bez konieczności korzystania z połączenia Wi-Fi!

 

Pobierz z Google Play: Hammerhead Companion Pobierz w AppStore: Hammerhead Companion

 

 

Czujniki i chipy komputera rowerowego Hammerhead Karoo 3

Nawigacja rowerowa Hammerhead Karoo 3 oferuje łączność za pośrednictwem technologii Bluetooth oraz ANT+, czyli dwóch najpopularniejszych i najsprawniejszych rozwiązań. Dzięki nim bez przeszkód połączysz urządzenie z czujnikami tętna i kadencji, miernikami mocy, światłami rowerowymi, czy systemami radarowymi. I tak jak wspominaliśmy, możesz je przypisać do wybranych profili, a następnie korzystać z czujników według uznania.

 

W komputerze rowerowym Hammerhead Karoo 3 dodano także wielopasmowy / dwuczęstotliwościowy chipset GPS / GNSS wyróżniających się znacznie dokładniejszą niż starsze rozwiązania nawigacją (również określaniem wysokości). Zastosowany chip potrzebuje do pracy więcej energii, jednak za sprawą dobrej optymalizacji oraz wykorzystania przez przedsiębiorstwo mocniejszego akumulatora – ta decyzja projektowana nie wpływa negatywnie na żywotność baterii.

 

 

Hammerhead Karoo 3 to jeszcze większa przyjemność z jazdy

 

Nowa obudowa, lepsza ochrona, ten sam świetny styl!

Jak zauważyliśmy już na samym początku tego tekstu, Hammerhead Karoo 3 jest produktem już na pierwszy rzut oka bardzo odmiennym od swojego poprzednika. Ma on jednak nie tylko inną bryłę, ale i konstrukcję użytkową.

 

Obudowa dysponuje 5 przyciskami tradycyjnymi – 4 po bokach (2 na każdą stronę) oraz 1 (nowym, to nim włącza się komputer rowerowy) umieszczonym w dolnej części, w pobliżu portu ładowania USB-C. Hammerhead zdecydował się nie wytrawiać na powierzchni przycisków oznaczeń, aby nie okazały się one mylące, jeżeli zdecydujesz się ustawić ich funkcjonalność na całkowicie inną niż domyślna. Ponadto odstępy między przyciskami są większe niż w poprzedniej generacji, co ma utrudnić pomyłkę oraz ułatwić korzystanie z nawigacji rowerowej Karoo 3 w zimowych rękawiczkach.

 

Obudowa ma wymiary 103 x 63 x 18 mm, a jej szczelność oceniono na poziom IP67. Oznacza to, że urządzenie jest całkowicie pyłoszczelne oraz że może zostać nawet zanurzone w wodzie – maksymalnie na 30 min i na głębokości do 1 m. To jednak niejedyna zaleta konstrukcyjna komputera rowerowego Hammerhead Karoo 3 – względem modelu Karoo 2 jest on lżejszy o 14 g (waży 118 g, a poprzednik – 132 g)!

 

Marka Hammerhead ulepszyła także system mocowania urządzenia. Ma on regulowaną płytkę oraz zmieniony, nowy system śrub.

 

Komputer rowerowy Hammerhead Karoo 3 – rewolucja czy ewolucja?

Spoglądając na projekt interfejsu Hammerhead Karoo 3 widzimy, że nie odbiega od znacznie od znanego z poprzedniej generacji. Producent nie zdecydował się porzucić sprawdzonych rozwiązań, a zaktualizował i rozszerzył już istniejące. Największe zmiany dostrzegalne są przede wszystkim pod kątem sprzętowym, co dobrze świadczy o Hammerhead, gdyż dzięki temu użytkownik dostaje mocniejsze parametry, ale wraz ze znaną i lubianą funkcjonalnością. Uważamy, że rezygnowanie z tego, co dotychczas się sprawdzało w imię rewolucji, mogłoby przynieść więcej szkód niż pożytku. Hammerhead Karoo 3 jest więc zdecydowanie bardziej ewolucją. Powinniśmy jednak pamiętać, że polityka marki opiera się na dostarczaniu klientom ciągłych, regularnych aktualizacji (znacznie częściej niż konkurencyjne firmy) oraz wspieraniu produktu przez wiele lat od premiery. W związku z tym, co ok. 2 tygodnie możemy liczyć na kolejne usprawnienia, a raz na kilka miesięcy na większe rozbudowanie funkcjonalności, więc komputer rowerowy Karoo 3 zdecydowanie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa!

 

 

Nawigacja rowerowa Hammerhead Karoo 3

 

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]