Czy warto inwestować w profesjonalny strój kolarski?

Każdy cyklista – czy to laik, czy profesjonalny zawodnik – przed ruszeniem w trasę zadaje sobie pytanie – jak się ubrać na rower? Przede wszystkim odpowiednio do panujących akurat warunków atmosferycznych, ale nie ma co ukrywać, że bardzo ważny jest też design odzieży rowerowej i jakość jej wykonania.

 

Profesjonalny strój dla kolarza to marzenie wielu cyklistów, którzy rozpoczynają przygodę z tą dyscypliną sportową. Oczywiście – pierwsze skrzypce zawsze gra sam rower szosowy, ale kto z nas nie lubi na nim po prostu dobrze wyglądać? Zwłaszcza jeśli idzie za tym wygoda i szereg technologii, które naprawdę mają ogromny wpływ na jazdę! Sprawdźmy, czy profesjonalne stroje kolarskie naprawdę warte są swojej ceny, na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz czym powinny się charakteryzować!

 

 

Czy warto inwestować w profesjonalny strój kolarski

 

 

  • Profesjonalny strój dla kolarza znacznie zwiększa komfort jazdy na rowerze – niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania.
  • Ubrania rowerowe wykonane są z lekkich, trwałych i aerodynamicznych materiałów dobrze odprowadzających wilgoć.
  • Wybierając profesjonalny strój kolarski, uważaj na niesprawdzone marki oraz zadbaj o dobre dopasowanie ubrania do Twojej sylwetki.
  • Więcej artykułów na temat części, rowerów i treningów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Czy potrzebujesz profesjonalnego stroju kolarskiego?

Zacznijmy nieco przewrotnie od pytania, czy w ogóle profesjonalne komplety odzieży kolarskiej są potrzebne? Może to jedynie niepotrzebny wydatek, a te wszystkie szeroko reklamowane w branży rowerowej modne komplety kolarskie są właśnie po prostu modne i nic więcej?

 

Krótko mówiąc – uważamy, że tak – profesjonalna odzież rowerowa jest potrzebna każdemu miłośnikowi kolarstwa i niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania i angażowania się w jazdę na rowerze nie powinieneś żałować takiego zakupu. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że kiedy mówimy o profesjonalnej odzieży rowerowej dla każdego mamy na myśli po prostu serie i komplety dedykowane kolarstwu, przygotowane przez marki się w tym specjalizujące a niekoniecznie ubrania rowerowe stworzone z myślą o użytkowaniu ich na mistrzostwach świata.

 

Dlaczego profesjonalne komplety kolarskie są warte uwagi? Bo nawet jeśli interesują Cię tylko weekendowe wypady, nie ścigasz się ani nie bijesz życiówek, to za sprawą zaawansowanych technologii produkcyjnych zagwarantują Ci większy komfort, a wraz z nim przyjemność z jazdy na rowerze. Jakie najważniejsze zalety ma profesjonalny strój kolarski? O tym już w następnym punkcie!

 

Zalety zakładania dobrego stroju na rower

Osoby wyposażone od stóp do głów w dobre komplety odzieży kolarskiej mogą liczyć na naprawdę wiele zalet. Współczesne ubrania dla rowerzystów być może dużo trafniej byłoby nawet nazywać sprzętem sportowym niż po prostu odzieżą, a to wszystko za sprawą stających za nimi niezwykle skomplikowanych procesów produkcyjnych i wykorzystywania do ich tworzenia materiałów niekojarzących się często w ogóle z odzieżą casualową. Praktycznie każdy najmniejszy element profesjonalnego stroju dla kolarza jest dziś drobiazgowo badany pod kątem przede wszystkim funkcjonalności – nic nie jest zostawione przypadkowi!

 

Dzięki temu całe komplety kolarskie, jak i pojedyncze elementy wchodzące w ich skład dysponują szeregiem ważnych zalet, a do najważniejszych z nich należą:

  • Komfort noszenia;
  • Regulacja temperatury ciała;
  • Zapobieganie otarciom;
  • Aerodynamiczność;
  • Lekkość.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdej z tych cech profesjonalnych strojów dla kolarzy.

Komfort podczas jazdy

Pierwszy i zarazem najszerszy oraz najogólniejszy atut, jaki oferuje odzież rowerowa. Wszystkie kolejne zalety strojów kolarskich również będą wpływać na wygodę użytkowania, dlatego tutaj skoncentrujmy się na samym dostosowaniu projektowym do potrzeb cyklistów. Odzież kolarska od A do Z, przygotowana jest do sprawienia, by jazda była wygodna. Wystarczy spojrzeć na krój – przylegający, nieuwierający, a do tego np. kurtki kolarskie są celowo wydłużone w tylnej części, aby okrywać dół pleców przy charakterystycznej dla jazdy na rowerach szosowych pochylonej pozycji.

 

Komfort podczas jazdy na jednośladzie kolarzom zapewniają też wszelkie systemy regulacji (np. mankietów czy ściągacze) – najczęściej przystosowane do łatwego używania jedną ręką bez konieczności przerywania jazdy.

 

Lubisz bardziej wymagające trasy? Zarówno krótkie, jak i długie spodenki rowerowe dysponują specjalną wkładką odciążającą tkanki miękkie w okolicy krocza. Z kolei koszulka kolarska zwykle z tyłu ma kieszonki do przechowywania batonów energetycznych i innych drobiazgów (najpopularniejsza jest trzykomorowa kieszeń).

Regulacja temperatury ciała

Ogromnym atutem profesjonalnych strojów kolarskich jest nie tylko ich krój, ale także zaawansowane technologie wykorzystane do wyprodukowania materiałów, z których te są wykonane. Projektanci wiedzą, że na trasie temperatura zawsze może się zmienić, dlatego zarówno wyprodukowana przez zagraniczne marki, jak i polska odzież kolarska w dużym stopniu dba o to, aby skutecznie regulować temperaturę ciała cyklisty.

 

Praktycznie wszystkie współczesne stroje kolarskie to tzw. odzież termoaktywna, co właśnie oznacza, że wspomaga ona dbanie o komfort termiczny rowerzysty. Modele przeznaczone na upały będą bardzo skuteczne w odprowadzaniu wilgoci, szybko schnąć, a do tego zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów (głównie korzystając z technologii jonów srebra). Za to profesjonalny zimowy strój rowerowy dla osób nierezygnujących z pasji także w chłodniejsze miesiące to odzież termoaktywna, która pomaga utrzymać ciepło. Warto zwrócić uwagę na typowe dla tej pory roku elementy kolarskiej garderoby, takie jak – rękawiczki, kominy czy nogawki kolarskie.

Mniej problemów z otarciami

Teoretycznie na rowerze możesz jeździć ubrany w dowolną odzież, ale każdy, kto zdecydował wybrać się na dłuższą przejażdżkę np. w jeansach, zapewne dobrze wie, z czym to się wiąże – nieprzyjemnymi podrażnieniami i otarciami. Dlatego kolejną przewagą profesjonalnej odzieży dla kolarzy nad ubiorem niededykowanym jest jej staranne wykonanie również pod kątem niwelowania otarć.

 

W związku z powyższym stroje kolarskie to nie tylko termoaktywny materiał idealny na każdą pogodę, ale także, a może przede wszystkim, materiał niezwykle gładki, a ponadto hipoalergiczny, czyli mający za zadanie zniwelować ewentualne reakcje alergiczne skóry użytkownika. Co więcej, w przypadku profesjonalnej odzieży kolarskiej stosowane są również specjalne niepodrażniające szwy lub ubranie ma konstrukcję bezszwową – rozwiązanie szczególnie często stosowane w wypadku bielizny rowerowej.

 

Jeżeli problemy z otarciami często Cię dotyczą – zerknij do naszego tekstu – 5 sposobów na otarcia rowerowe, w którym przedstawiliśmy również kilka innych niż odpowiedni ubiór sztuczek na tę dolegliwość.

Aerodynamiczny krój

Dostosowując profesjonalne ubrania rowerowe do potrzeb użytkowników, projektanci nie mogli zbagatelizować także kwestii generowanego oporu powietrza, ponieważ ma ona ogromne znaczenie dla wszystkich osób ścigających się na jednośladach. Im skuteczniej przygotowana jest forma stroju kolarskiego pod względem aerodynamiczności, tym większe prędkości można rozwinąć i to przy mniejszym wysiłku! Dlatego ubrania na rower szosowy zawsze ściśle przylegają do ciała, a do tego mają specjalne właściwości, aby „nie łapać” wiatru.

 

Aerodynamiczny krój to atut, który najbardziej docenią pół- i profesjonalni kolarze, ale czy jeśli jesteś amatorem, to nie będzie on miał dla Ciebie znaczenia? Nieprawda! Ocenia się, że już przy prędkości 20 km/h odczuwalna jest różnica między dedykowanym ubraniem rowerowym, ale nieprzystosowanym do tego typu aktywności. Ponadto łopotanie casualowego materiału podczas jazdy nie jest zbyt przyjemne, więc nawet jeśli szybkość jazdy nie jest dla Ciebie kluczowa, to aerodynamiczność wpływa też po prostu na wygodę.

Niska waga

Ostatnia, ale nie najmniej ważna zaleta profesjonalnego stroju dla kolarzy, którą powinni docenić zarówno cykliści laicy, jak i eksperci to niska waga ubrania. Atut ten powiązany jest z przystosowaniem materiału do generowania niskich oporów toczenia, ponieważ ciężar także ma bardzo duży wpływ na prędkość osiąganą przez Ciebie na rowerze. Jednocześnie jednak ma wielkie znaczenie też wtedy, gdy zamiast sprintów preferujesz długie, rekreacyjne trasy, bo z każdym kilometrem, narastającym zmęczeniem, masa, która trzeba „dźwigać”, staje się coraz bardziej odczuwalna.

 

Niska waga ułatwia także pakowanie i transportowanie odzieży rowerowej, której akurat nie masz założonej. Obawiasz się, że podczas wyprawy zaskoczy Cię ulewa? Kurtkę rowerową znacznie łatwiej ciasno zwiniesz i schowasz do bagażu bez znacznego go obciążania niż tradycyjne ubranie wierzchnie.

 

 

Rowerzysta w pełnym stroju kolarskim

 

Tania odzież rowerowa – czy warto ja wybrać?

Zalety zaletami, ale nie ma co ukrywać, że producenci profesjonalnej odzieży rowerowej często każą sobie słono płacić za te wszystkie udogodnienia. Wysokie ceny mogą sprawić, że Twój wzrok skieruje się na też dedykowaną cyklistą, ale tanią odzież rowerową. Czy to dobry wybór?

 

Zazwyczaj nie, chociaż wcale nie oznacza to, że powinieneś wybierać tylko wśród najdroższych marek. Przede wszystkim stanowczo odradzamy wybór całkowicie nieznanych producentów pochodzących z dalekich azjatyckich krajów – prawie nigdy nie kończy się dobrze. Nawet jeśli tani strój kolarski wyglądać będzie w porządku a jego użytkowanie – całkiem wygodne, to tanie materiały pozbawione będą zaawansowanych technologii, czyli podstawowych atutów, dla których kupuje się ubrania rowerowe. Ponadto tani strój dla kolarza na pewno będzie znacznie mniej wytrzymały, więc szybciej przyjdzie Ci go wymienić na nowy – oszczędność może okazać się tylko pozorna.

 

Jeżeli nie potrzebujesz topowych wyrobów od marek szyjących dla championów kolarstwa szosowego, to możesz poszukać sprawdzonych firm oferujących uczciwe, umiarkowane ceny i kierujących swoje stroje do szerszego grona odbiorców. Nasz sklep kolarski poleca choćby należącą do Winory, niemiecką marką XLC. Warto wspierać także rodzime firmy. Polska odzież kolarska godna polecenia to m.in. ta sygnowana logotypami Accent czy Brubeck.

 

Czy warto kupić specjalny strój na rower?

Patrząc na to, co pisaliśmy wcześniej – że korzyść z noszenia profesjonalnej odzieży kolarskiej odczuje w zasadzie każdy, a także wykazując jej liczne zalety – trudno o odpowiedź inną niż twierdząca. I niezależnie od Twoich preferencji, doświadczenia czy poziomu wytrenowania ponownie podkreślilibyśmy wartość samego komfortu, który daje świetnie dopasowany, termoaktywny materiał stroju rowerowego. Z naszych obserwacji wynika, że kto raz tego typu odzież zaczął nosić, potem już nie wróci do jazdy w niededykowanej kolarstwu, a to świadczy samo za siebie.

 

A komu buty, spodenki czy koszulka kolarska przydadzą się w pierwszej kolejności? Najbardziej na zmianie odzienia na profesjonalne skorzystają osoby, którym zależy na rozwijaniu swoich umiejętności. Jeżeli planujesz zintensyfikować treningi, jeździć częściej (także poza tzw. sezonem rowerowym) lub pokonywać dłuższe trasy – wtedy komfort gwarantowany przez profesjonalne ubrania dla kolarzy bardzo szybko powinien zostać przez Ciebie dostrzeżony.

 

 

Rowerzyści ubrani w stroje rowerowe

 

Jak wybrać profesjonalny strój kolarski?

Pierwszą rzeczą, na którą szczególnie uczulamy, jest dopasowanie. Profesjonalny strój kolarski, aby należycie spełniał swoją funkcję, musi po prostu dobrze leżeć. Przed zakupem więc dla pewności dwa razy się zmierz i zważ oraz sprawdź rozmiarówkę podaną przez producenta.

 

Drugą kwestią są rzecz jasna preferencje – nieco inne ubrania będą Ci potrzebne do ścigania się, a inne, jeśli bliższa jest Ci turystyka rowerowa. Z kolei stroje dla miłośników MTB to już kompletnie inna bajka! W kwestii osobistych upodobań znaczenie ma nie tylko styl jazdy, ale również okres, gdy korzystasz z jednośladu – nie trzeba tłumaczyć, że skarpetki czy spodenki kolarskie na lato i zimę będą diametralnie się różnić.

 

Większość z nas chcąc nie chcąc musi także spojrzeć na cenę i zdecydować, czy dane stroje i akcesoria kolarskie nie zrujnują nazbyt domowego budżetu. Jeśli nie masz jeszcze ulubionych, sprawdzonych producentów to warto poszukać opinii w Internecie, aby zorientować się, które marki cechują się dobrą jakością i atrakcyjnymi cenami. Polecamy także zajrzenie do naszego tekstu – Najlepsze marki ubrań rowerowych. Odziej się jak prawdziwy kolarz!, w którym wyszczególniliśmy naszym zdaniem najlepsze brandy odzieżowe dostępne w sklepie internetowym Rowertour.com!

 

Przyjrzyjmy się teraz bliżej typowym elementom kolarskiego ubioru, które musisz mieć w swojej szafie!

 

 

Ikony odzieży rowerowej

Koszulka kolarska

Koszulka kolarska to absolutna podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie cyklisty. Jeśli miałbyś kupić tylko jeden element odzieży dla rowerzystów – prawdopodobnie najlepiej byłoby postawić właśnie na T-shirt albo wysokiej klasy spodenki z wkładką.

 

Koszulki na rower charakteryzują się przede wszystkim konstrukcją skutecznie odprowadzającą wilgoć oraz przedłużonym tyłem pozwalającym wygodnie zająć techniczną pozycję w siodełku. Ponadto większość z nich ma wspominane już kieszonki tylne przeznaczone na przekąski czy telefon.

 

Wiele z T-shirtów kolarskich dodatkowo jest rozpinana, co polepsza wentylację oraz dysponuje tzw. stójką, czyli kołnierzykiem okrywającym ściśle szyję, aby chronić ją przed słońcem.

Bluza kolarska

Bluza na rower to w pewnym stopniu rozwinięcie koncepcji znanych z koszulek kolarskich – to, co je zwykle od siebie odróżnia, to przede wszystkim grubość materiału oraz długość rękawów. Ponieważ bluzy kolarskie najczęściej noszone są w okresie wiosennym i zimowym (choć również w chłodniejsze letnie dni), to muszą skuteczniej od T-shirtów radzić sobie z opadami, wiatrem oraz chłodem – wybierając więc bluzę, warto sprawdzić ją pod tym kątem.

 

Bluzy rowerowe często nazywa się także drugą warstwą odzieży, bo w zależności od warunków atmosferycznych noszone mogą być na bieliznę lub koszulkę.

 

Jeśli bluza kolarska dysponuje zamkiem (szczególnie na całej długości) – zwróć uwagę czy został on podszyty materiałem, aby zapobiec przedostawaniu się pod ubranie zimnego powietrza.

Kurtka kolarska

Kurtki rowerowe, czyli najgrubsze z rodzajów odzieży zakrywającej tułów kolarza. Wybierając kurtę dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na porę roku, z myślą, o której dany model powstał. W katalogach producentów znajdziesz zarówno warianty ocieplane z wysoką stójką, przygotowane na zimę, jak i całkowicie nieocieplane, modele letnie mające chronić przed wiatrem lub deszczem. Jednakże, jeżeli chcesz jeździć także poza najcieplejszymi dniami – nie obędzie się właśnie bez porządnej kurtki kolarskiej.

 

Chociaż jest to ważne w przypadku wszystkich elementów ubioru kolarskiego, to ponieważ kurtkę zawsze nosi się jako warstwę wierzchnią i często w mniej nasłonecznione miesiące – uczulamy, aby wybierać jaskrawe modele lub te dysponujące odblaskami – będziesz lepiej widoczny na drodze, a tym samym bezpieczniejszy.

Spodnie i krótkie spodenki kolarskie

Jeżeli mamy już w garderobie koszulki, to by utworzyć podstawowe dwuczęściowe komplety odzieży, wystarczy dobrać do nich odpowiednie krótkie lub długie spodenki rowerowe. Dobrze zaprojektowane i wykonane modele gwarantują niedający uzyskać się w żaden inny sposób komfort – przede wszystkim za sprawą specjalnych miękkich wkładek umieszczonych w ich wnętrzu. Mogą być one wykonane z żelu lub pianki ortopedycznej dopasowującej się do Twojego ciała. Ich wartość najbardziej docenią miłośnicy dłuższych wyjazdów, podczas których siodełka rowerowe szczególnie mocno dają się we znaki.

 

Spodenki kolarskie ze względu na charakterystyczne ruchy wykonywane w czasie pedałowania nie powinny także zsuwać się ani ograniczać manewrowości cyklisty. W tym celu producenci stosują ściągacze, taśmy i mankiety. Do tego podobnie jak koszulki powinny skutecznie odprowadzać wilgoć.

Skarpetki kolarskie

Niepozorny element profesjonalnego stroju kolarskiego – jeżeli dopiero kompletujesz swój pierwszy kostium rowerowy, zapewne nie będzie on artykułem pierwszej potrzeby, ale wcale nie oznacza to, że jest on bez znaczenia!

 

Skarpetki kolarskie noszone przez miłośników tras szosowych zwykle są dłuższe i lekko uciskają nogę, aby nie zsuwać się i stabilizować kostkę w trakcie jazdy. Dodatkowo przydają się w razie ześlizgnięcia się stopy z pedału – chronią nogę przed obiciem i otarciem o korbę.

 

Skarpetki rowerowe to także istotna część profesjonalnego stroju, jeżeli chcesz jeździć na jednośladzie również poza sezonem. Na rowerze stopy szybko marzną i wtedy modele ocieplane np. z wełny merynosów są na wagę złota.

Buty kolarskie

Jeśli bardziej profesjonalnie korzystasz z jednośladu, to Twój strój rowerowy musi także zawierać buty. Typowe model szosowe to tzw. wpinane SPD, które pozwalają najefektywniej przekazać siłę wkładaną w pedałowanie w napęd, tym samym ułatwiając osiąganie wysokich prędkości, wpinanie zwiększa też stabilność nogi kolarza.

 

Poszukując modelu SPD dla siebie, pamiętaj, że obuwie to może mieć standard 2-; 3- lub 2-/3-śrubowy. Sposób montażu buta musi być kompatybilny z pedałami rowerowymi, które masz przy swoim jednośladzie.

Wybierając buty rowerowe, warto także zwrócić uwagę na ich wytrzymałość oraz sposób sznurowania. Niezwykle popularny jest np. system pokręteł BOA – bardzo intuicyjny i niezawodny.

 

Butom kolarskim można poświęcić osobny artykuł… i w zasadzie to zrobiliśmy, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, przeczytaj – Korzyści z jazdy w butach rowerowych. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Okulary kolarskie

Ostatnim elementem, niejako uzupełniającym strój profesjonalnego kolarza są przeciwsłoneczne okulary sportowe – specjalnie dostosowane do użytkowania podczas jazdy na rowerze. Są one podstawą w słoneczny dzień (nie tylko latem!), a za sprawą dodatkowych funkcjonalności szkieł niektóre modele oferują także polepszenie kontrastu czy polaryzację. Dużym powodzeniem ostatnio cieszą się okulary fotochromowe – samoistnie przyciemniające się zależnie od warunków oświetleniowych!

 

Wiele osób zapomina też, że okulary kolarskie to nie tylko ochrona przed promieniami słonecznymi, ale także zabezpieczenie wzroku przed pyłkami, różnymi drobinkami i owadami, które podczas jazdy ze znaczną prędkością łatwo mogą dostać się do oczu – pamiętaj o tym!

 

Więcej na temat okularów kolarskich przeczytasz w tekście – Jakie okulary rowerowe kupić i czym się kierować przy wyborze?

 

 

Strój dla triathlonistów – jednoczęściowy strój kolarski

Jeśli rowerową pasję traktujesz śmiertelnie poważnie – może Ci się przydać także jednoczęściowy strój kolarski. Jego konstrukcja gwarantuje najlepszą możliwą aerodynamikę, czyli wszystko, czego potrzebujesz, aby bić kolejne rekordy. Jest to także dobry strój dla triathlonistów, bo wiele modeli jest przystosowanych do wygodnego pokonywania w nich wszystkich etapów trójboju.

 

Zainteresowany triathlonem? Zobacz – jak przygotować się do triathlonu.

 

 

Profesjonalny strój dla kolarza – nieskończoność możliwości

Jak ławo zauważyć, jeśli zdecydujesz się zainwestować w profesjonalny strój kolarski, otwiera się przed Tobą niesamowicie szeroki świat produktów, którego kres stanowi w zasadzie tylko dno Twojego portfela. Na pokrótce omówione tutaj wyroby można wydać małą fortunę, a nie są to przecież wszystkie rodzaje ubrań i akcesoriów rowerowych dostępne na rynku (garderobę możesz uzupełnić jeszcze o rękawiczki, kamizelkę, czapkę kolarką itd.). Warto więc znaleźć złoty środek, najpierw zakupić najpotrzebniejsze elementy ubioru, a potem sukcesywnie uzupełniać kolekcję. I strzec się pozornych oszczędności – postaw na wysokiej klasy stroje kolarskie, aby dobrze służyły Ci przez wiele lat.

 

W poszukiwaniu atrakcyjnych promocji polecamy na bieżąco śledzić ofertę naszego internetowego sklepu rowerowego Rowertour.com. Udanych zakupów!

Powiązane artykuły

zamknij [x]