Drętwienie rąk na rowerze - przyczyny i 4 praktyczne wskazówki jak zwiększyć komfort podczas jazdy

Drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze to dość uciążliwy temat. Mogą składać się na niego różne czynniki, od ustawienia roweru po niewłaściwe rękawiczki, pozycję czy schorzenia, których będzie to efekt. Konsekwencja jest taka, że nie możemy czerpać radości z jazdy na rowerze. Zwłaszcza w chwili gdy skala zjawiska jest duża i nie możemy się z nią uporać. Co więcej, jeśli zignorujemy sygnały, drętwienie rąk na rowerze może przestać być marginalnym spotkaniem z dyskomfortem, a stać się schorzeniem, które będzie wymagać bardziej specjalistycznego podejścia.

 

Primum non nocere - po pierwsze nie szkodzić, jak głosi klasyczne motto lekarzy. Kiedy zaczynają drętwieć ręce, kierujmy się tym samym. Z nami znajdziecie wytłumaczenie wszystkich problemów, uzyskacie niezbędną wiedzę by móc zmienić przyczynę i wyeliminować przykry efekt. Podpowiemy co robić, powiemy czego nie robić. Znajdziecie tu prosty poradnik, który powinien w większości przypadków pomóc lub przynajmniej wskazać Wam odpowiedni kierunek działań. Zachęcamy do głębszej lektury i spojrzenia na problem tak, by go pokonać. Zapraszamy, pomożemy Wam to opanować.

 

 

Drętwienie rąk na rowerze, przyczyny i zapobieganie

 

 

  • Drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak ustawienie roweru, rodzaj rękawiczek, pozycja ciała czy istniejące schorzenia.
  • Ignorowanie tego problemu może prowadzić do jego nasilenia i stać się przewlekłym schorzeniem wymagającym specjalistycznego leczenia.
  • Przyczyny drętwienia rąk na rowerze obejmują złe ustawienie pozycji, niewłaściwie dobraną kierownicę i chwyty, wibracje podczas jazdy oraz schorzenia takie jak zespół cieśni nadgarstka czy cukrzyca.
  • Aby zapobiegać drętwieniu rąk, należy zwrócić uwagę na ustawienie pozycji na rowerze, dobry ekwipunek (rękawiczki, owijki kierownicy), regularne rozciąganie mięśni oraz reakcję na pojawiające się objawy.
  • Drętwienie rąk może być sygnałem zarówno banalnych problemów jak i poważniejszych schorzeń, dlatego ważne jest monitorowanie i reagowanie na te symptomy.
  • Więcej ciekawych artykułów na temat zdrowej jazdy na rowerze przeczytasz na naszym blogu

 

 

 


Przyczyny drętwienia rąk na rowerze

Istnieje kilka podstawowych przyczyn, dla których ciało reaguje drętwieniem podczas jazdy. Część da się wyeliminować w swoim zakresie, część jest objawem poważniejszego schorzenia. Skupmy się na podstawowych powodach. Drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze może mieć różną skalę, natężenie i konsekwencję w postaci bólu. Warto poznać dlaczego tak się dzieje i umieć działać tak, by jazda obywała się bez tej dolegliwości.

Zła pozycja podczas jazdy

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn i najłatwiejsza do usunięcia. Ruszmy wyobraźnią - ciało tworzy określony trójkąt, którego ramiona spoczywają na siodełku i kierownicy. Zakłócenie równowagi sprawia, że nacisk zostaje zwiększony albo na ręce albo na pośladki. Wraz z naciskiem na przód przychodzi trudniejsza amortyzacja nierówności, pozycja nadgarstków jest poddana zbyt dużej kompresji i przenoszą one zbyt dużo sił - zwiększa się ich napięcie, a to utrudnia krążenie. Zjawiska kumulują się - ręce bolą, drętwieją, a amortyzacja i kierowanie są utrudnione.

 

 

 

 

Prawidłowe ułożenie rąk na kierownicy w rowerze szosowym

 

Źle dobrana kierownica i chwyty

Sama kierownica może być za wąska lub za szeroka, a jej ugięcie może być źle dobrane. Skutkuje to złym ułożeniem dłoni i nadgarstków. Do kompletu możemy mieć niewłaściwe gripy lub chwyty rowerowe - w przypadku MTB ma to kluczowe znaczenie, ale nie tylko w tej kategorii. Jeśli chwyt będzie zbyt śliski, będziemy mocniej zaciskać dłonie. Jeśli zbyt gruby lub o niewłaściwym kształcie - pojawi się nacisk na nerwy i drętwienie rąk.

 

 

Czy wiesz, że...

Najbardziej naturalne jest trzymać kierownicę w okolicy hamulców na rowerze szosowym lub na rogach oraz przedłużkach w rowerach górskich i trekkingowych. Podczas trzymania prostych kierownic ręce ulegają mocnemu skręceniu. Kierownica idealna powinna mieć taką samą szerokość, co ramiona rowerzysty.

 

Wibracje podczas jazdy

Jeden z naturalnie występujących środków na pojawienie się drętwienia rąk. Zwłaszcza w twardych rowerach bez przedniego amortyzatora lub amortyzacji mostka kierownicy mogą powodować naturalnie występujące mrowienie. Najczęstszym rozwiązaniem tego problemu będzie amortyzacja kierownicy.

 

 

 

Zwężone naczynia krwionośne

Niewłaściwa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu nawet przy regularnej aktywności fizycznej, mogą powodować niedrożność tętnic. Podobne skutki wywołuje zapalenie tętnic, miażdżyca lub ucisk sąsiednich tkanek na naczynia krwionośne. Zmniejszony przepływ krwi sprawia, że dotarcie do najbardziej oddalonych od serca obszarów jest opóźnione, w szczególności dotyczy to palców.

 

Drętwienie dłoni podczas jazdy na rowerze i nie tylko staje się codziennością w takich przypadkach. Jeśli więc doświadczasz tego rodzaju problemów pomimo regularnych treningów i używania substancji wspomagających regenerację, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić przyczynę dolegliwości.

Zespół cieśni nadgarstka i inne schorzenia

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie które spowodowane jest uciskiem mechanicznym na nerw pośrodkowy przebiegający w tak zwanym kanale nadgarstka. Objawowe leczenie nie zawsze jest stosowane i czasami konieczna jest operacja - usuwa ona przyczynę ucisku. Może nią być powikłanie po chorobie o podłożu reumatycznym, ale też gruźlicy, cukrzycy czy dnie moczarowej. Także jeśli pojawił się rodzaj pęcherza zwany ganglionem, może on uciskać na nerw pośrodkowy i powodować nieprzyjemne drętwienie. Powodem mogą być też różnego rodzaju stłuczenia, krwiaki i szkody pourazowe, więc kilka upadków na rowerze może się do tego znacznie przyczynić. Odrębnym tematem jest zwyrodnienie kręgosłupa - należy wtedy bezwzględnie jak najlepiej ustawić rower.

 

 

 

Cukrzyca

Około 90% chorych na cukrzycę doświadcza tak zwanej polineuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych. Ich struktura zostaje zachwiana i prostą konsekwencją jest wystąpienie drętwienia podczas jazdy - ale także poza rowerem. Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból. Wszystkie te objawy sygnalizują konieczność konsultacji neurologicznej.

 

 

Zakładanie rękawiczek rowerowych przez rowerzystkę

 

Jak zapobiec mrowieniu dłoni - wskazówki

W większości przypadków drętwienie rąk podczas jazdy na rowerze uznajemy za naturalną część naszych doświadczeń. Jeśli jednak wykraczają one skalą poza znany nam obszar komfortu, konieczne jest przeciwdziałanie. Warto to zrobić, aby móc jeździć. Oto kilka naszych wskazówek.

 

Zwróćcie uwagę na:

  • ustawienia pozycji na rowerze; optymalna pozycja jest kluczowa! - jeśli nie macie odpowiedniej wiedzy, skorzystajcie z rad bardziej doświadczonych, a jeśli i to nie pomoże - udajemy się do bikefittera, który ustawi nam siodełko i kierownicę idealnie pod nasze potrzeby; w ogromnej większości przypadków niweluje to nieprzyjemne doświadczenia; wasza masa i siła musi być jak najlepiej rozłożona - czasami przesunięcie siodełka o centymetr do tyłu znacznie poprawi jakość chwytu i ułożenie pleców, a co za tym idzie - lepsze krążenie i brak drętwienia;
  • ekwipunek; rękawiczki - koniecznie dobrej jakości, nie tylko z odpowiednimi okładzinami ale też przystosowane do określonego typu jazdy (MTB, gravel, szosa); dobre, markowe owijki kierownicy same w sobie przenoszą część amortyzacji; warto robić w tym zakresie jak najlepsze inwestycje - certyfikowany sprzęt podnosi jakość i komfort; ergonomiczne chwyty, kierownica i gripy, a nawet silikonowe nadruki na częściach kierownicy pozwalają pomóc;
  • stretching; rozgrzewka ciała przed jazdą to udrożnienie kanałów energetycznych, ułatwienie przepływu krwi, przystosowanie organizmu do wysiłku i "uruchomienie" go tak, aby łatwiej przyswajał trudności; rozciągnięte mięśnie lepiej reagują na nierówności;
  • reakcja; nie ignorujemy powstałych objawów, nie bagatelizujemy sygnałów jeśli występują częściej - wizyta w serwisie rowerowym i prześwietlenie nadgarstków może nam uratować komfort jazdy na długie lata;

 

 

Przeczytaj także: Jak dobrać siodełko rowerowe?

 

Mrówki niewłaściwe czyli dlaczego warto reagować na drętwienie rąk podczas jazdy?

Organizm działa jak dobrze naoliwiona maszyna, z całym szeregiem odpowiednich sygnałów informujących o zagrożeniu - pod warunkiem, że ich nie ignorujemy. Zdrowie jest wartością niestałą, zależną od naszego działania i postępowania, tak podczas jazdy jak i po niej czy przed nią. Drętwienie rąk może być sygnałem banalnej zmiany ustawienia kierownicy czy siodełka, a może też mówić o dużo poważniejszych sprawach wymagających fachowej interwencji. Warto przed sezonem zadbać o jak najlepsze ustawienie i wyposażenie Waszego roweru, oraz na jak najlepsze nastawienie właściciela. Unikniecie w ten sposób poważnych trudności i dacie sobie szansę na utrzymanie zdrowia jak najdłużej - czego Wam serdecznie życzymy!

 

Zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego Rowertour.com. W przypadku jakichkolwiek pytań służymy pomocą w doborze odpowiednich akcesoriów do Twojego pojazdu.

 

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego roweru, z chęcią udzielimy profesjonalnej porady, abyś otrzymał sprzęt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Dzięki temu możesz być pewien, że unikniesz nieprzyjemnego mrowienia w rękach i ponownie będziesz mógł cieszyć się pełnią radości z jazdy.

 

 

 


 

Najczęściej zadawane pytania
Czy drętwienie rąk na rowerze może być spowodowane złym rowerem?
Jak ustawić rower, żeby uniknąć bólu szyi i rąk?
Jak często powinienem zmieniać pozycję rąk na kierownicy?
Jak powinna wyglądać optymalna pozycja rąk w trakcie podróży na dwóch kółkach?

Powiązane artykuły

zamknij [x]