Dura Ace R9200 - Kolejne kroki stawiane przez japońskiego giganta

Salvadore Dali mawiał, że jedyne co odróżnia go od surrealistów to fakt, że jest surrealistą. Pracował z pasją – jak twierdził, wena zastawała go przy pracy. Shimano tworząc nową edycję ultra topowego, najnowocześniejszego zestawu swojej najwyższej grupy sprzętowej – Dura Ace – zdecydowało o ustawieniu hierarchii na nowo. Oto bowiem sprzęt, który – parafrazując słynnego Salvadore – tym różni się od topowych, że jest topowy. A przy pracy zastała Japończyków wena godna naprawdę mistrzowskich dokonań.

 

Grupa osprzętu Shimano Dura Ace R9200

 

Pojawienie się nowego Dura-Ace R9200 to dobry zwiastun dla całego osprzętu Shimano. Koncern realizuje dość konsekwentnie swoją politykę przenoszenia rozwiązań z wyższych grup do niższych – użytkownicy systemów Ultegra z pewnością wiedzą o czym mowa. Czym jest więc nowa grupa sprzętowa Shimano Dura Ace 9200? Oto nasza prezentacja.

 

Shimano Dura Ace 9200 – Nie uznawaj kompromisów. Żadnych.

Tak w skrócie można nazwać ten sprzęt. Shimano stworzyło serię 9200 dla zastosowań w pełni profesjonalnych, które zaspokoją najbardziej wymagających kolarzy. Wszystko musi tu działać idealnie, a sprzęt ma być trwały, lekki i wytrzymały. Dodatkową wielką zaletą będzie podniesienie ergonomii i posłuchanie kolarzy, którzy testowali poprzednie wcielenia. Dura Ace R9200 ma pomóc jeżdżącym nie tyle wygrywać, ile zwyciężać. Być najlepszym, demolować przeciwników, być o krok przed samym sobą. Stąd przełożenia mają zmieniać się szybko, przerzutki – działać pewnie, a całość – ma być niezwykła. Przenosić w inny wymiar. Czy Shimano ta sztuka się udała? Odpowiadamy: tak. W stu procentach.

 

Aplikacja do zarzadzania Dura Ace R9200

Maestro Dura Ace, muzyka!

Do grupy należą przerzutki przednia i tylna, nowa korba dwurzędowa, kaseta 12-rzędowa, koła oraz hamulce i bardzo ważne – nowe klamkomanetki. Dura Ace R9200 nie ujrzy światła w wersji mechanicznej – wszystko oparte jest o bezprzewodową transmisję danych Di2. Shimano podeszło do kwestii wireless inaczej niż Campagnolo i SRAM. Tu przerzutki połączone są ze sobą kabelkami, po czym akumulator występuje tu w roli pośrednika i zasilacza pracy, obliczonej na 1000km. Japończycy przekonstruowali całą strukturę Di2, tworząc urządzenie działające doskonale – łączność jest nie do zakłócenia, a precyzja i szybkość działania zniewalające. Nawet w większej grupie kolarzy z tym samym protokołem Di2 jeden rower nie przeszkadzał innym w precyzyjnym, szybkim i niezawodnym działaniu Dura-Ace 9200.

 

Wymieniając nowości zawarte w Dura Ace R9200 łatwo zgubić się w gąszczu nowinek. Producent zrobił coś absolutnie genialnego. Po stronie plusów musimy więc wskazać:

 

  • niezawodna konstrukcja
  • bezbłędne połączenie klamek i mechanizmów
  • szersze klamkomanetki z większymi „łapami” i dłuższym łożem – można swobodnie jechać z trzema palcami pod uchwytem lub w trybie „pursuit” łapiąc za szczyt manetki
  • system wireless niezawodny i piekielnie szybki
  • sposób montowania mniej ingeruje w rower w porównaniu do konkurencji
  • kompatybilność z niższymi grupami Dura Ace (nowa kaseta będzie pasować do kół serii 9100)
  • doskonała jakość wykonania
  • kapitalny pomysł na ładowanie akumulatora przez tylną przerzutkę (gniazda są wymienne – gdyby zostały uszkodzone: dzięki Shimano!)
  • jazda bez żadnych utrudnień w zespole napędowym

 

Grupa osprzętu Dura Ace R9200 w rowerze szosowym

Nowe Di-2: mistrzostwo klasy wireless

Kto już jeździł na Dura Ace Di2, szybko poczuje się dość swobodnie w nowym anturażu i łatwo przeniesie nawyki na nowy zestaw. Na uwagę zwraca niezwykle inteligentny system Synchronized Shift – jedziesz, wybierasz czy chcesz twardsze czy bardziej miękkie przełożenie, a system dopasuje przełożenie idealnie do Twoich preferencji. Działa to tak, że zmieniamy bieg, a Shimano samo dobierze przełożenie, niwelując przekosy łańcucha i dobierając je idealnie pod nasze chęci i wydajność. Dodatkowo Dura Ace 9200 ma system Semi-Synchronized Shift, który dobiera przełożenia podobnie, ale po zmianie przedniego blatu.

 

Oczywiście wszystko można dowolnie programować i ewentualnie całkiem wyłączyć dzięki programowi E-Tube. Możemy więc w nim na przykład przypisać dodatkowym przyciskom na szczycie manetki rolę zmiany parametrów licznika. Wszystko estetycznie i w najwyższej klasie wykonania. Szok!

 

Tylna przerzutka Dura Ace R9200

2X12 = 24 zalety nowego Dura Ace'a

Oczywiście jest ich więcej – ale technicznie mamy całkiem nową korbę ze zintegrowanym pomiarem mocy. Pojawiła się ciekawa nowość – dwa blaty o zakresie 52-40T. Mamy świetne nowe kasety na tył. Zaleta jest taka, że każdą z nich obsłuży ten sam wózek przerzutki. Komplet tworzą też nowe koła, typowe kolarskie „stożki” typu 50, oraz hamulce: praktycznie niemożliwe okazało się ich przegrzanie, a pomimo potężnej mocy mimo wszystko nie blokują koła nawet przy awaryjnym hamowaniu. To duży plus.

 

Kaseta Dura Ace R9200

 

Tylna kaseta zasługuje na oddzielne słowa uznania. Ciasno ułożone koronki pracują bezgłośnie, a cały osprzęt nie wydaje z siebie żadnych niepokojących dźwięków i czegokolwiek, co świadczyłoby o trudnościach. Mamy więc sprzęt idealny. Oto kosmos, do którego niezliczone rakiety będą chciały startować. Porównanie znajdziemy w tabeli poniżej:

 

Typ przerzutki: Dura Ace R9200 Sram Red eTap AXS Campagnolo EPS
Układ: 2x12 1x12, 2x12 2x12, 2x11
Akumulatory: 1 2 1
Ładowanie: Około 1 na 1000km Około 1 na 2 tygodnie (2 aku) Około 1 na 1000km
Kable: między przerzutkami i akumulatorem między przerzutkami i akumulatorem wszędzie
Waga zestawu: 2506g 2100g 2255g
Pomiar mocy: Opcjonalny Tak Tak
Junction box / Interfejs Nie Tak Tak
Odpowiedniki analogowe Nie Nie Tak
Cena: 23,000zł 14,200zł 19,600zł

Shimano Dura Ace R9200 - kosmos w zasięgu palców

Reasumując, Dura Ace R9200 Di2 to najlepszy, najbardziej wydajny i według testów - najszybszy zestaw sprzętowy najwyższej półki, który prawdopodobnie prędko zdominuje światowy peleton, a rozwiązania znajdziemy także w tańszych półkach cenowych japońskiego giganta. Stworzono układ niezwykle trwały, skuteczny, idealny w czasie ładowania, bezawaryjności, wytrzymały na różne warunki i ergonomiczny.

 

Korba szosowa Dura Ace R9200

 

Jest to też najdroższy dostępny na rynku układ grupy sprzętowej, zdecydowanie odstający od konkurencji. Za swoją wysoką cenę daje jednak najlepsze możliwości, które ograniczone będą tylko i wyłącznie przez nasze potrzeby. Dla zawodowców - od zawodowców.

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]