Napędy Shimano CUES to grupy z zupełnie nowym podejściem to użytkowników. Coś absolutnie niespotykanego, co jednocześnie trochę szokuje. Brzmi to niewiarygodnie, ale Shimano ten wielki koncern po prostu posłuchał swoich klientów. Nas posłuchał. Grupa CUES jest odpowiedzią na potrzeby zwykłych rowerzystów, a nie zawodowych super-wyjadaczy. Mamy początek nowej rodziny, która może nam znacząco pomóc, tak w doborze sprzętu jak i jego serwisowaniu. Zupełnie jakby firma w 2021 roku postawiła sobie grubą kreskę i dała nam w końcu coś kompletnie nowego. Oto Seria Shimano CUES - zobaczcie, jaki to rowerowy smakołyk.
Co znajdziesz w artykule:
Dlaczego japoński gigant wprowadza takie zmiany? Skąd ten pomysł?
Do tej pory było tak: pojawiająca się nowa linia osprzętu spychała rozwiązania istniejącego do niższego segmentu. To tradycyjne podejście Shimano sprowadzało wyższe technologie niżej, wprowadzając jeszcze nowsze. Tym razem ta tradycja została całkowicie złamana. Grupa Shimano CUES to kompletna rodzina ukierunkowana na zwykłego rowerzystę. I nie, nie będzie to najtańsza linia Tourney, ale normalny profesjonalny sprzęt - tyle że mający ułatwić rowerową codzienność. Seria CUES ma potencjał, by stać się doskonałą alternatywą dla sprzętu budżetowego, ale nieść poziom wykonania i trwałości na zupełnie nowym poziomie.
Shimano zrozumiało, że sprzęt z topowej półki wygląda świetnie i działa jeszcze lepiej, ale ogromna większość rowerów na świecie to jednoślady z osprzętem dużo tańszym niż topowe wersje Deore czy Tiagry. Nowa rodzina ma być uniwersalną odpowiedzią na potrzeby funkcjonowania właśnie takich rowerów. Jednocześnie ujednolicona familia sprzętowa ułatwi dobór, zwłaszcza że firma postawiła na ogromną kompatybilność między poszczególnymi elementami - odpadnie problem czy blat będzie zgadzać się z kasetą i łańcuchem. Osprzęt w jednej rodzinie ma być maksymalnie kompatybilny - ułatwić wymianę, serwis i sprzedaż.
Klasyfikacja przerzutek Shimano. Wszystkie grupy w jednym miejscu. Sprawdź!
Do nas ma należeć wybór i jednocześnie praktycznie dowolne mieszanie między poszczególnymi pakietami wyposażenia i seriami. Nowe Shimano CUES to zatem kapitalny krok naprzód, a jednocześnie duży postęp w dziedzinie ujednolicenia sprzętu - pomimo iż CUES nie będzie dogadywał się z osprzętem poniżej 2021 roku, to w swojej rodzinie mają bez problemu współpracować rodziny z różnych rzędówek, a więc zbudowanie gravela z kasetą MTB i jedną korbą z przodu będzie jak najbardziej możliwe. A sam skrót CUES oznacza Creating Unique ExperienceS - zatem spójrzmy, jak firma chce kreować nasze doświadczenia i czynić je wyjątkowymi.
Zestawienie 4 nowych serii Shimano CUES
Wprowadzone zostają cztery nowe serie produktowe - U8000, U6000 oraz U4000 i U3000. Najwyższa U8000 to napędy 11-rzędowe, kolejno 10/11 rzędów, z kolei dwie najniższe obsługują napędy 9-rzędowe.
Seria Shimano CUES U8000
Ogromny ukłon w stronę rowerów trekkingowych i miejskich. Potężna kaseta z 11 rzędami będzie idealna na długie dystanse, a zintegrowane manetki z technologią i-SPEC świetnie prezentują się i działają na kierownicach. Całość możemy zespolić z jednym lub dwoma blatami z przodu - Shimano na dobre odpuściło forsowanie trzyblatowych zespołów napędowych. Z tyłu przerzutka Shimano CUES ze sprzęgłem - łańcuch nie będzie obijać się o ramę, a jego naciąg będzie bardziej równomierny. Jak w wysokich typach, przerzutka Shimano CUES będzie mieć technologię Shadow RD+, aby zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym. Całość ma działać w technologii bezprzewodowej Di2 i Linkglide, przy czym obejmuje również serie Deore i XT.
11-rzędowa seria U8000 to szansa na doskonały sprzęt. Świetnie dobrane komponenty, nowoczesna konstrukcja, doskonały pomysł dla tych dla których zwyczajna seria Tourney to za mało, a komponenty Shimano CUES to coś więcej. Widać tu ogromny potencjał.
Seria Shimano CUES U6000 w wersji 10 i 11 rzędowej
Typowa seria środka, której przeznaczeniem są teoretycznie lekki teren i leśne dukty, ale docelowo Shimano wydaje się strzelać w okolice rowerów gravelowych, z racji na dużą uniwersalność. Z tyłu możemy wybrać kasetę 10 lub 11 rzędów, ale przerzutka z serii U6000 nie ma już stabilizatora łańcucha, przy występującym wciąż sprzęgle przydatnym w MTB. Z przodu mamy do wyboru jeden lub dwa blaty.
Seria Shimano CUES U4000 i U3000
Typowa półka rekreacyjna, chociaż jej ogromna kompatybilność pozwala tak wymieszać komponenty, by otrzymać napęd idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Możemy tu mieć jeden lub dwa blaty z przodu, a z tyłu docelowo kasety 9-rzędowe, przy czym nie ma przeszkód, by założyć kasetę 11 rzędów - przerzutka z serii U4000 i U3000 ma obsługiwać taką ilość zębatek bez problemu. Daje to sporo możliwości kombinacji i uzyskania doskonałego przełożenia dopasowanego do potrzeb.
Serie U4000 i U3000 mają być przeznaczone do rowerów rekreacyjnych. Shimano tworząc je prawdopodobnie zechce wskazać je jako alternatywę dla serii Tourney, zwracając uwagę na szerszy zakres pracy i trwalszą konstrukcję. Serie te wyglądem przypominają design topowych wersji XT i SLX, obsługujących jedenastorzędowe kasety, natomiast mają być dostępne dla szerszego grona klientów którzy właśnie z Tourney chcieliby się przesiadać.
Dowiedz się więcej o grupach Shimano MTB. Sprawdź ten artykuł!
Kompatybilność Shimano CUES
Japoński gigant stworzył najbardziej kompatybilną i wszechstronną linię komponentów, odchodząc od tradycyjnego modelu sprowadzania zaawansowanych technologii do niższych segmentów, aby skupić się na wyjątkowych potrzebach codziennego rowerzysty. Nie trzeba będzie ślęczeć i kombinować co z czym pasuje.
Korby Shimano CUES
Korby wykonane są w technologii Hollowtech II i przystosowane do pracy z układami Linkglide - większa wytrzymałość zębów, trwalsze komponenty, lepsze materiały. Wszystko to sprawia, że korby Shimano CUES będą pracować też w e-bike'ach, a przynajmniej Shimano bardzo w to wierzy, zwłaszcza że sprzęt ma takie możliwości. Generalnie Shimano odeszło od trzyblatowych tarcz z przodu na rzecz jedno i dwublatowych. Pojedyncza tarcza ma 40 lub 42 zęby i obsługuje kasety między 9 a 11 rzędów. Podwójna to kombinacja tarcz 46-32T dla większego zakresu przy kasecie 11-rzędowej.
Kasety Shimano CUES
Shimano CUES wprowadza dwie nowe kasety - 10 i 11-rzędową. Obie przeznaczone do pracy w Linkglide. Większa obejmuje stopniowanie między 11 a 50 zębów, mniejsza do 43 zębów. Obie kasety Shimano CUES są całkowicie kompatybilne w istniejącym systemie. Istotna nowość to zwiększenie wytrzymałości, i inne kształtowanie zębów - są nieco grubsze i wyższe, tak aby wytrzymać manewry początkujących rowerzystów.
Przerzutki Shimano CUES
Firma wprowadza dwa modele w serii U8000 i U6000, ale możemy też wejść w CUES z systemem Di2 - a wtedy pracują bezprzewodowo. Przerzutki Shimano CUES same kalibrują się do zębatki, a zastosowana technologia pozwala zmieniać też biegi bez kręcenia pedałami, co więcej CUES Di2 wydaje się stworzony do rowerów typu e-bike przez zastosowanie automatycznego sprzęgła i dopasowania przełożenia do siły na podstawie zebranych danych. Taką przerzutką jest np. Shimano CUES RD-U6050 Di2. Mamy tu też kapitalny design z polerowanego aluminium, a lekka konstrukcja obsłuży duże 11-rzędowe kasety.
Technologie Shadow RD+ chronią strukturę a sprzęgło i stabilizator w wyższych modelach zapewniają doskonałą pracę łańcucha. Kompatybilna z 11-rzędową kasetą Linkglide i systemem automatycznej zmiany przełożeń nowa przerzutka Shimano CUES ma szansę być naprawdę rewolucyjną.
Manetki Shimano CUES
Wraz z osprzętem pojawiły się nowe manetki Shimano CUES - świetnie wykonane, w technologii Rapidfire. Doskonale radzą sobie z obsługą w systemie Linkglide, ale jednocześnie mają rewelacyjny design. Obejmy w systemie i-SPEC pozwalają na ukrycie ich przy manetkach hamulców.
Podsumowanie najważniejszych cech komponentów CUES
- Shimano CUES U8000: 2x11 i 1x11 – Trekking/Cross/Miejskie, przerzutki tylne 1x ze sprzęgłem
- Shimano CUES U6000: 2x11, 1x11, 2x10 i 1x10 – MTB/Trekking/Cross/Miejskie, przerzutki tylne 1x ze sprzęgłem
- Shimano CUES U4000: 2x9 i 1x9 – MTB/Trekking/Cross/Miejskie, brak sprzęgła w przerzutkach tylnych
Technologia Linkglide w serii CUES
Linkglide jest rozwinięciem systemu HyperGlide+, a więc układu nad którym Shimano pracuje od lat. Nowe Shimano CUES będzie korzystać w pełni z tych rozwiązań. Linkglide to technologia ukierunkowana na uzyskanie maksymalnie dużej wytrzymałości poszczególnych komponentów i tworzonej przez nich całości. Naturalnie oznacza to, że osprzęt z tą technologią kapitalnie poradzi sobie w rowerach elektrycznych, gdzie przeciążenia są dużo większe niż w zwykłych rowerach.
Shimano CUES - nowa rodzina godna uwagi
Grupa Shimano CUES z pewnością znajdzie uznanie. Rewolucyjne podejście firmy (jednocześnie Shimano pożegnało łożyska kulkowe) sprawia, że mamy do czynienia z małą rewolucją i sporą rewelacją. Fantastycznie, że osprzęt jest tak bardzo zunifikowany pod kątem kompatybilności - będzie więcej możliwości doboru, łatwiej o wymianę bez martwienia się o korbę czy przerzutkę. Dwunastorzędówki Shimano, póki co zostawiło w spokoju, ale miejsce między nimi a najniższym w hierarchii Tourney z pewnością doskonale wypełni Shimano CUES.
Listę kompatybilnych ze sobą komponentów można znaleźć na stronie producenta: si.shimano.com