Jak dobrać obręcze rowerowe do swojego jednośladu?

Dobra obręcz rowerowa to zaawansowany produkt wysokiej jakości. Jest lekka, ale bardzo wytrzymała. Doskonale przenosi obciążenia roweru na ruch obrotowy i nadaje naszej jeździe odpowiedniej dynamiki. W połączeniu z dobranym ogumieniem obręcze rowerowe stają się najlepszym orężem w walce o szybkość, wytrzymałość i wszechstronność naszego jednośladu. Dzisiejsze konstrukcje to wielokomorowe, rozbudowane przestrzennie struktury które dobieramy w zależności od potrzeb - to, czego potrzebuje nasza jazda definiuje jednocześnie osprzęt którego potrzebujemy, a w tym obręcze rowerowe. Mocne i masywne wytrzymają trudny teren i wysiłek, lekkie i aerodynamiczne będą się sprawdzać na szosie. Nieco szersze - w trekkingu i środowisku miejskim. Jeśli składamy rower sami, wiedza o obręczach jest nieodzowna.

 

 

Jak dobrać obręcze rowerowe

 

 

Podamy Wam podstawowe informacje o obręczach rowerowych - jak je mierzyć, jak dobrać, jak sprawić by doskonale działały w połączeniu z ogumieniem i szprychami. Wskażemy zależności między obręczami a oponami, podamy kilka doskonałych przykładów nowoczesnych modeli opierając się o dostępną u nas gamę produktów. Powiemy Wam, dlaczego wybór dobrej obręczy jest tak istotny. Zapraszamy!

 

 

Jak zmierzyć szerokość obręczy rowerowej?

Technika mierzenia jest prosta - skomplikowane jest tylko dopasowanie tego, co odczytamy do istniejących standardów. Do pomiarów musimy zdjąć oponę - jest to najpewniejsza droga do właściwego wyboru późniejszego ogumienia. Obręcz mierzymy za pomocą dostępnych przyrządów - oczywiście najlepsza będzie suwmiarka, ale wystarczy dobra miarka lub nawet metr krawiecki. Interesuje nas szerokość między ściankami obręczy mierzona wewnątrz - rozmiar zewnętrzny nie ma dla nas takiego znaczenia.

 

Oczywiście wszystko to musimy zrobić, jeśli obręcz rowerowa jaką posiadamy nie ma już na sobie oznaczeń rozmiarowych, podlega wymianie z różnych względów albo kupujemy po prostu nową. Obręcz w rzucie bocznym jest kołem, ale w przekroju - stożkiem. Rozmiar stożka także ma znaczenie przy doborze długości szprych.

 

Szerokość obręczy, a opona

Pewnym ułatwieniem w odczytywaniu danych dla obręczy jest wprowadzony już w 1969 system ETRTO, którym to systemem najlepiej kierować się przy doborze opon do obręczy. Niemniej, ilość oznaczeń - są jeszcze systemy francuski i anglosaski - nieco miesza w czytelności. Nowoczesne obręcze mają wymiary wytłoczone bądź podane w formie trwałej naklejki - po prostu aby ułatwić ewentualne wymiany i dopasowanie. Kierowanie się systemami francuskim i anglosaskim potrafi namieszać - zwłaszcza że pojawiały się różne szerokości opon, i były różnie mierzone. Najlepszym wyjściem jest więc przejście do ETRTO lub skorzystanie z popularnych kalkulatorów - jeden z lepszych znajdziecie na stronie Schwalbe, podobne znajdują się na stronach innych producentów ogumienia rowerowego.

 

ETRTO uprościł dobór ogumienia względem obręczy. Oznaczenie 40-622 w tym systemie oznacza że koło ma średnicę 622 mm i szerokość 40 mm. Proste, prawda? Oczywiście rozmiary kół nadal podawane są w calach i obręcz rowerowa 28'' to nie to samo co obręcz rowerowa 26'' - ten wymiar oznacza średnicę obręczy, a w niektórych wypadkach średnicę całego koła, jak w wypadku popularnych kół 29''.

 

Nie zakładamy zbyt wąskich lub zbyt szerokich opon do danego modelu. Obręcz rowerowa produkowana jest na określony zakres ogumienia - ma pewien margines tolerancji, który daje się zresztą dobrze wykorzystać, ale jego przekroczenie skutkuje niewłaściwym ułożeniem opony i dętki, a w konsekwencji drastycznie obniży nam radość z jazdy lub wręcz zakończy się awarią. Za wąskie opony nie ułożą się właściwie, zbyt szerokie będą miały tendencję do "pływania" na obręczy. Obręcze rowerowe produkowane są obecnie w tak szerokim wachlarzu dostępnych szerokości, że łatwo dobrać sobie odpowiedni model, który będzie pasować zarówno do ramy, jak i ogumienia.

 

Obręcze rowerowe w wielu wymiarach

Poniżej przykłady kilku podstawowych, dobrych modeli obręczy rowerowych - zwróćcie uwagę, jak producenci dostosowali się do rynku, dając nam modele mniej i bardziej wyspecjalizowane. Daje to Wam możliwość składania kół precyzyjnie dopasowanych do Waszych potrzeb i możliwości. Rozmiary obręczy rowerowych są różne, ale generalnie możemy zamknąć je w systemie calowym i ograniczyć się do typowych średnic od 24 do 29 cali.

Obręcze szosowe

Wąskie, zbudowane na układzie wydłużającej się litery "V" lub "U", dla osiągnięcia maksymalnej aerodynamiki i niskiej masy. Prawdziwy poligon doświadczeń, w którym spotkamy już wyspecjalizowane modele karbonowe. Przykłady:

 

 

DT Swiss RR 511

Każdy, kto chce zbudować niezawodne, super sztywne koło, zaczyna dobrze wybierając obręcz DT Swiss RR 511. Budowana z aluminium w wielu rozmiarach; świetna, lekka, mocna i niedroga obręcz rowerowa na szosę w rozmiarze 18-622.

DT Swiss RR 511 Obręcz rowerowa szosowa 700C V-brake

 

 

Accent Roadster

Tania, budżetowa i relatywnie dobra obręcz aluminiowa na szosę w niedużej cenie. Waga obręczy wnosi 552 gramy i jest dostępna w 2 ilościach otworów (32H i 36H). W wersji pod hamulce V-Brake ścianki boczne są szlifoane w technologii CNC.

Obręcz Accent Roadster 700C

 

 

Mavic CXP Pro

Aerodynamiczna obręcz Mavic CXP Pro Disc 30 jest teraz dostępna również w wersji dla rowerów szosowych z hamulcami tarczowymi. Dzięki stożkom o profilu 30 mm CXP Pro Disc dosłownie przecina powietrze. Idealna obręcz rowerowa 28, niedroga, trwała i lekka.

Obręcz Mavic CXP Pro 28

 

 

Obręcze uniwersalne

Najczęściej spotykane, choć niełatwo znaleźć je w gąszczu innych. Może okazać się, że samo pojęcie "uniwersalne" jest różnie rozumiane. Oto trzy modele, na które naszym zdaniem możecie zwrócić uwagę:

 

 

Mavic Open Elite

Obręcz rowerowa Mavic Open Elite o niskim profilu została stworzona z myślą o osobach poszukujących pierwszych kół. Efektem prac jest przystępna cena połączona z wysoką wytrzymałością i jakością, z której słynie francuski producent. Lekka i mocna obręcz od Francuzów, gotowa do instalacji we wszelkich trekkingach i crossach.

Obręcz Mavic Open Elite 28

 

 

WTB KOM Light

WTB KOM LIGHT to lekka obręcz rowerowa, a swoją niską wagę zawdzięcza nowemu stopowi aluminium WT69. Dodatkowo jest ona szersza niż obręcze konkurencji, co dodatkowo plasuje ją wysoko w rankingach wyborów kupujących. Jeżdżąca doskonałość - idealna obręcz rowerowa 29'' przeznaczona do MTB i graveli.

Obręcz WTB KOM Light 29

 

 

Accent Rockrider

Często spotykana, uniwersalna obręcz rowerowa przeznaczona do używania w trekkingach, rowerach miejskich i crossowych, choć definiowana jako MTB. Zalety - aluminiowa konstrukcja, mała waga czyli 417 gramów i do tego niska cena.

Accent Rockrider Obręcz MTB 27,5

 

Obręcze MTB

Tu wytrzymałość góruje nad aerodynamiką, a zaawansowanie sięga zenitu współczesnej technologii. Kilka modeli obręczy da Wam pogląd na ogrom wyboru.

 

 

WTB CZR i30

Szokująca karbonowa obręcz rowerowa 29'' do enduro i trailu. CZR i30 to model obręczy wykonanej z karbonu do Trailu i Enduro. Bardzo wysoki poziom sztywności bocznej był możliwy dzięki wykorzystaniu włókna węglowego. Asymetryczna konstrukcja i wzmocnienia otworów na szprychy to gwarancja wytrzymałości i niezawodności nawet w najcięższych warunkach.

Obręcz WTB CZR i30 29

 

 

Dartmoor Raven Carbon

Lekka i bardzo mocna obręcz enduro wykonana z włókna węglowego. Nowa obręcz Dartmoor Raven została stworzona z włókna węglowego dla jak najwyższej wytrzymałości przy zachowaniu niskiej wagi, została pomyślnie przetestowana przez zawodników na najbardziej wymagających torach, w tym na kursach EWS.

Obręcz Dartmoor Raven Carbon 27.5

 

 

Sun Ringle Mulefut 80 SL V2

Obręcz Mulefut 80 SL V2 została zaprojektowana z myślą o niezawodności przy pokonywaniu najtrudniejszych tras na rowerze Fatbike. Nietypowa, szalona obręcz rowerowa 26'' z aluminium - szerokość wewnętrzna tego modelu to szokujące 74,4 mm. Waga tej obręczy to 750 gramów. Uzyskanie tak niskiej wagi było możliwe dzięki zastosowaniu stopu aluminium 6061-T6 podczas produkcji.

Obręcz Sun Ringle Mulefut 80 SL V2 26

 

 

Obręcz przyjacielem Twoim

Dobrze dobrana obręcz rowerowa nada Twojej jeździe ergonomii i efektywności. Pozwoli efektywniej przenosić obciążenia i dynamikę z ogumienia. Nie bez znaczenia są wytrzymałość i waga. Wszystko to stanowi mały element, który w konsekwencji może składać się na przyjemną całość. Obecny wybór i szeroki wachlarz cenowy pozwalają swobodnie dopasować obręcze rowerowe do własnych potrzeb i możliwości portfela. Niezależnie od tego czy jeździsz turystycznie, terenowo czy na szosie - znajdziesz u nas odpowiednie obręcze rowerowe. Zapraszamy do skorzystania z oferty.

Powiązane artykuły

zamknij [x]