Pęknięcia kości czaszki, krwiak nadtwardówkowy lub podtwardówkowy - urazy te grożą częściowym lub całkowitym paraliżem, śpiączką lub wręcz śmiercią. Nietrudno się domyślić, że powstają w wyniku braku kasku na głowie. Rower, rozwijający stosunkowo dużą prędkość przy małym nakładzie mocy jest w stanie zmienić się w katapultę i wyekspediować nas z siodełka na spotkanie nieustępliwego otoczenia. Podobnie jak w przypadku zderzenia, zwłaszcza bocznego. Kask to polisa na życie. Owszem, w klasycznych modelach możemy stracić zęby, złamać nos czy podbić oko. Ale nasz mózg pozostanie nietknięty - to tam rodzą się marzenia, kierunki i tam przechowujemy wspomnienia. Lepszego argumentu kask rowerowy nie ma.
Rozmiar kasku rowerowego to parametr, dzięki któremu możemy dopasować tę niepozorną ochronę do naszej głowy. Powiemy dziś jak dopasować kask rowerowy, jakie są jego kluczowe wymiary, jaki zakres ma regulacja i najważniejsze - jaki kask jest nam potrzebny. Zapraszamy do naszego poradnika.
O czym piszemy w artykule:
Rozmiary w kaskach rowerowych
Generalnie kaski rowerowe traktowane są jak element odzieży - jest to co prawda rodzaj pancerza ochronnego na naszą głowę, ale producenci ułatwiają sobie pracę stosując tę samą rozmiarówkę jak w przypadku normalnych ubrań, to jest od XS aż po XXL. Ta rozmiarówka zawiera się w przedziale obwodu czaszki od 48 aż po 62 centymetry, oczywiście w wypadku kasku dla dorosłych. Odpowiedni dobór kasku dziecięcego ułatwia większy zakres rozmiarów - XS/S, S/M oraz M/L. Dlaczego taki? Producenci wiedzą, że głowy młodszych cyklistów nieustannie rosną i zmieniają swój kształt stąd chcą zapewnić im korzystanie z kasków przez dłuższy czas i dopasowywanie go głównie za pomocą regulacji.
Nasza czaszka, podobnie jak odcisk palca czy wzór na tęczówce jest indywidualnym komponentem dedykowanym dla jednego właściciela. Dlatego też pomimo faktu że rozmiarówka może się zgadzać, naprawdę warto przymierzyć kask na własnej głowie. Porównajmy to z butami - rozmiarówka się zgadza, ale są za ciasne. Co wtedy robicie - wymieniacie je na większe, czy luzujecie sznurówki? Tak samo jest w przypadku kasku. Warto dopasować go idealnie - im lepiej będzie leżał na głowie, tym większą ochronę może jej zapewnić.
Czy rozmiar ma znaczenie?
Powiedzmy sobie to jasno - właściwy rozmiar kasku rowerowego ma ogromne znaczenie. Nie komplikując: za mały kask rowerowy będzie miał niewłaściwy wymiar regulacji i nie spełni swojej funkcji ochronnej. Będzie znajdował się w skrajnym zakresie pokrywanym przez paski regulacyjne, w związku z czym nie poluzujemy go na okres jesienny by np. zmieścić czapkę. Zbyt mały będzie uwierać, przesuwać się lub nie pokryje powierzchni dedykowanej pod jego ochronę.
Podobnie jest gdy kask będzie zbyt duży. Znów znajdziemy się w skrajnym położeniu pasków regulacyjnych i nie zdołamy ich odpowiednio skrócić celem unieruchomienia kasku na głowie. Zbyt duży kask rowerowy będzie przesuwał się na głowie lub "tańczył" na regulacji, powodując dyskomfort i uczucie że zaraz nam spadnie. Nie dopuszczajmy do tego.
Jak zmierzyć obwód głowy pod kask rowerowy?
Patrząc na naszą głowę musimy określić gdzie jest ona najszersza. Najczęściej jest to linia prowadząca nad uszami i brwiami. Jej pomiaru najlepiej dokonać metrem krawieckim lub innym elastycznym urządzeniem pomiarowym. W przypadku braku takiego możemy posłużyć się paskiem lub nawet linką i potem zmierzyć uzyskany wymiar.
W skrócie, jak zmierzyć obwód głowy:
- Krok 1 - Weź taśmę krawiecką lub sznurek.
- Krok 2 - Owiń głowę miarką w taki sposób, aby dokładnie przylegała do skóry (nie zaciskaj miarki wokół głowy!).
- Krok 3 - Sprawdź, jaki obwód wskazuje miarka na linii prowadzącej nad skronią i uchem.
- Krok 4 - Powtórz pomiar kilka razy i porównaj je ze sobą.
- Krok 5 - Wybierz najczęściej powtarzający się obwód.
Ponieważ nasz pomiar nie uwzględni indywidualnego kształtu głowy, uzyskany wynik zaokrąglamy w górę - jeśli uzyskaliśmy np. 53,6 cm, szukamy kasku o rozmiarze 54 cm. To zakres, który pokryje regulacja kasku i w zupełności nie będzie nam przeszkadzać. W poniższej tabeli podajemy uniwersalny zakres jaki pokrywa rozmiar kasku rowerowego. Możecie traktować ją jako wyznacznik, ale pamiętajcie, że indywidualnego dopasowania nic nie zastąpi.
Rozmiar kasku | Zakres obwodu |
Dziecięcy S/M | 46-50 cm |
Dziecięcy M/L | 50-54 cm |
Universal Fit Dziecięcy | 50-55 cm |
Universal Fit Młodzieżowy | 50-57 cm |
Universal Fit Damski | 50-57 cm |
Universal Fit Adult (dla dorosłych) | 54-61 cm |
Superfit Small | 51-55 cm |
Superfit Medium | 55-59 cm |
Superfit Large | 59-63 cm |
Superfit Extralarge | 61-65 cm |
Rodzaje kasków - wybór a rozmiar
Odpowiedni rozmiar kasku rowerowego ma znaczenie także dlatego, że każdy z nas używa go w innej specjalizacji. Kaski do MTB mają małą masę, są mocno zróżnicowane (jak samo MTB) a zawierają się w tej kategorii zarówno proste i trwałe modele klasyczne jak i te kaski fullface z zintegrowanym pasem szczękowym ochraniającym żuchwę. Z kolei na szosę będziemy używać lekkich kasków o aerodynamicznej formie - w kwestii modeli do jazdy na czas aerodynamika dyktuje wręcz resztę parametrów. Uniwersalne modele kasków spełnią swoje podstawowe zadania pod warunkiem, że zostaną mądrze wybrane i dobrze dopasowane.
Więcej o rodzajach kasków rowerowych przeczytacie w naszym artykule pt. "Jaki kask na rower wybrać?"
Regulacja w kaskach rowerowych
Sposoby regulacji są różne, ale najczęściej spotykany opiera się o pasek pod brodą utrzymujący kask na głowie oraz pokrętło znajdujące się z tyłu kasku umożliwiające zmniejszenie obwodu pasków regulacyjnych. Abus doprowadził to rozwiązanie do perfekcji wypuszczając kaski z systemem Zoom Ace - dopasowujemy kask jedną ręką a całość układu możemy dokupić jako oddzielną część. Szacunek! Prawidłowa regulacja kasku rowerowego uzupełnia dobre dopasowanie kasku podczas przymiarki i składa się na najważniejszy sumaryczny wynik w postaci kompleksowej ochrony naszej głowy.
W skrócie, jak wyregulować kask:
- Krok 1 - Załóż kask w pozycji poziomej, tak aby leżał tuż nad brwiami i zasłaniał czoło.
- Krok 2 - Chwyć sprzączkę pod brodą i przesuń rozdzielacz paska tuż pod ucho. Paski powinny przylegać do głowy.
- Krok 3 - Zaciśnij paski ku tyłowi z dwóch stron, aby zlikwidować luzy.
- Krok 4 - Upewnij się, że pasek pod brodą przechodzi poprawnie przez sprzączkę.
- Krok 5 - Upewnij się, że sprzączka jest dobrze zamknięta (jeśli tak, spróbuj ją pociągnąć - nie powinna się rozpiąć).
- Krok 6 - Wyreguluj paski w taki sposób, aby ściśle przylegał do dolnej części szczęki. Luzu powinno być maksymalnie na wsunięcie 2 palców.
Bardzo ważne jest dobre ułożenie pasków i wyściółki kasku. Kontrolujmy to przed założeniem kasku - ważne by paski nie były przekręcone, bo za chwilę będziemy je zmuszeni poprawić. Także pokrętło z tyłu nie może znajdować się w skrajnej pozycji - najlepiej umieścić je w środku zakresu i dopasować całość po założeniu kasku.
Przypadki Fabio Jakobsena czyli dlaczego musisz mieć kask?
Rozmiar kasku rowerowego i jego mądre dopasowanie pozwalają zapewnić głowie ochronę, która aż o 85% zwiększa jej szanse podczas upadku. Przypadek Fabio Jakobsena podczas finiszu Tour De Pologne w Katowicach - złamanie podniebienia, trudności z intubacją, wybite zęby ale mózg - sprawny i ochroniony, a po rekonwalescencji Jakobsen wrócił do zawodowego peletonu.
Uzyskanie parametrów w jakich zadziałał jego kask jest proste - wystarczy spotkać się z samochodem przecinającym szlak rowerowy czy wypaść z siodła podczas downhillu. Mądry kolarz nigdy nie rezygnuje z kasku. Rozmiar jest istotny, wybór także - ale najlepszym efektem jest uzyskane bezpieczeństwo. Teraz możecie pewnie kupić kask rowerowy. Wybierzcie mądrze!
Polecane kaski w naszym sklepie