Jak korzystać z przerzutek rowerowych? Co musisz wiedzieć, aby nie zajechać się podczas jazdy?

Dzisiejszy rower zdaje się wyprzedzać nasze myśli i pomagać w realizacji zamierzeń, tak w odniesieniu do odległości, jak i prędkości, tak na gładkich drogach, trudniejszych szutrach czy krętych, szalonych single trackach. Wszystko to nie powinno nam zasłaniać podstawowej wiedzy, jaką kiedyś zdobywaliśmy od starszych - to oni instruowali nas jak zmienić dętkę, regulować skok widelca, a także używać przerzutek. Dziś, pomimo że dostęp do wiedzy jest powszechny, zdarza się spotkać na trasie kogoś, kto zupełnie nieświadomie posługuje się przerzutkami prowadząc do szybkiego zużycia łańcucha i przyspieszonego niszczenia elementów układu napędowego.

 

Nie chcemy aby ktokolwiek z Was należał do tego grona. Wierzymy, że dzięki naszemu poradnikowi będziecie wykorzystywać przełożenia w sposób efektywny, poruszając się po ich możliwie szerokim zakresie. Krótko przypomnimy, jak robić to dobrze - zapraszamy!

 

 

Jak korzystać z przerzutek rowerowych

 

 

 


Do czego służą przerzutki w rowerze?

Zespół przerzutek przedniej i tylnej obsługują łańcuch podczas jego pracy w układzie napędowym naszego roweru. Pozwalają mu zmienić położenie z jednej zębatki na inną, w zależności od tego, jakiego przełożenia potrzebujemy. Przy czym przednia przerzutka najczęściej zajmuje się dwoma lub trzema blatami, a tylna obsłuży nawet 12 zębatek umieszczonych w kasecie. Stąd proste porównania: przód traktujemy jako reduktor służący do okiełznania terenu, tył - wyboru właściwego biegu. Tak jak w aucie - nie ruszamy z czwórki pod górkę, tak i tu konieczne jest zrozumienie kilku prostych zasad, aby jeździć dobrze, efektywnie i nie niszczyć sprzętu.

 

 

 

 

Jak działają przerzutki w rowerze?

Przednia przerzutka, obecna najczęściej pod lewą manetką przemieszcza łańcuch między zębatkami przedniej tarczy. Najczęściej mamy dwie tarcze, ale spora część rowerów MTB do niedawna miała trzy. Pojawienie się wysmakowanych kaset z tyłu z 11 zębatkami sprawiło, że wielu kolarzy zrezygnowało z przedniej przerzutki, oszczędzając na masie - duży zakres zębatek pozwala na niemal idealne dobranie odpowiedniego przełożenia. Z drugiej strony układy 1x11 czy 1x12 wymuszają stosowanie lepszych łańcuchów i przerzutek dostosowanych do dość trudnych warunków pracy.

 

W typowym rowerze przód ma dwie zębatki, tylna kaseta od 7 do 9. Tworzy to zakres przełożeń pozwalający elastycznie dopasować się do warunków na trasie, sił jakie mamy i potrzeb jakie mamy realizować. Tylna przerzutka obsługuje zębatki w kasetach - od małych, zapewniających dużą prędkość po bardzo duże dające świetne przełożenie na podjazdach czy w trudniejszym terenie. Ogólnie przerzutki rowerowe to mechanizm, który pozwala dopasować nasze możliwości do potrzeb, jakie generuje jazda. Reszta to mechanika, którą warto dobrze traktować.

 

 

Dobra technika zmiany biegów na rowerze zwiększa efektywność jazdy

 

Jak używać przerzutek w rowerze?

Wyobraźmy sobie wchodzenie pod górę dużymi krokami - szybko się męczymy, a tak długie kroki są dla nas niebezpieczne. Znacznie lepiej poradzimy sobie drobniejszymi, mając lepszą kontrolę nad odbiciem. Tak samo jest z przerzutkami rowerowymi - używajmy ich mądrze, a będzie dobrze. Największym wrogiem jest nierównomierne ułożenie łańcucha, czasami zwane przekosem.

 

Przekos pojawia się wtedy, gdy na przykład z przodu jesteśmy na małym blacie, a z tyłu na jednej z mniejszych zębatek. Podobnie - na dużym z przodu i na dużej zębatce z tyłu. Sprawia to, że łańcuch nie naciąga się równomiernie i pracuje w niekorzystnym napięciu, mimo tego że jedzie się w zasadzie normalnie i bez przeszkód. Po dłuższym używaniu układu w takiej konfiguracji łańcuch przestanie pracować właściwie, szybciej się wyciągnie, mocniej oberwą też zębatki z przodu i z tyłu, a przerzutka nie nadąży z odpowiednim naciągiem.

 

 

Jak zmieniać przerzutki w rowerze szosowym?

Szosa to duże prędkości, kadencje i wyjątkowe przywiązanie do osiągów. Zmiana przerzutek na szosie (względnie gravelu i trekkingu) to prosta czynność, którą większość kolarzy doskonale opanowała. Przełożenia zmieniamy na dole podjazdu, zanim nacisk na pedały się zwiększy - przy każdej zmianie musimy odpuścić te kilka watów, choć najnowsze generacje przerzutek SRAM i Shimano zdają się niwelować ten moment. Na szosie pracujemy w wysokiej kadencji i to dzięki intensywnej pracy na korbie mamy odpowiednią dynamikę - a ta przekłada się na prędkość.

Rowery szosowe

 

Rower szosowy Cannondale CAAD13 Disc Tiagra fioletowy

 

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Klasyfikacja przerzutek Shimano

 

 

Jak zmieniać przerzutki w rowerze górskim?

Duże momenty obrotowe w MTB są koniecznością, aby pokonywać trudny teren w nachyleniu. Częściej niż gdzie indziej pracujemy na całym zakresie układu napędowego, wykorzystując każdą z zębatek tak z przodu jak i z tyłu. Przy podjazdach najpierw wrzucamy tył na większą zębatkę, potem zrzucamy przód na mniejszą.

 

Łańcuch pracuje tu naprawdę mocno, dlatego warto dbać o jego względny komfort - pamiętajmy, że do wytężonej pracy dokładamy też ewentualne błoto czy kurz. Przy zmianie blatów z przodu zachowujmy spokojne, równomierne tempo - mocny nacisk może spowodować przeskok łańcucha na zębatce, a w skrajnych przypadkach zdjąć go z niej całkowicie.

Rowery MTB

 

Rower MTB Cannondale Trail SL 4 szaro-czarny

 

 

 

Równa praca - serce dobrego traktowania przerzutek rowerowych

Przerzutki w rowerze są genialnym udogodnieniem, pozwalającym na fantastyczne poszerzenie możliwości danego jednośladu, niezależnie od tego czy to MTB czy szosa. Im lepiej je traktujemy, tym dłużej pracują równo i solidnie. Przerzutka rowerowa sama w sobie jest tylko mechanizmem - ale najlepiej traktować ją jako istotny element większej całości. Regularne czyszczenie, dbałość o smarowanie i praca w odpowiednim reżimie pozwalają zachować ją długo w dobrej kondycji.

Powiązane artykuły

zamknij [x]