Korzystanie z e-bike’a jest sporym ułatwieniem, a do tego przynosi mnóstwo frajdy, ale użytkowanie rowerów elektrycznych wymaga także zadbania o kilka dodatkowych komponentów, których nie znajdziesz w tradycyjnych jednośladach. Elementem e-bike’a, potrzebującym prawdopodobnie najwięcej uwagi, jest akumulator w rowerze elektrycznym. Na szczęście nie masz się czym martwić! Poinstruujemy Cię, jak zaopiekować się baterią oraz w jaki sposób ładuje się rower elektryczny, aby zwiększyć żywotność akumulatora. Zachęcamy do lektury!
Najważniejsze informacje
- Najlepiej, kiedy ładowanie baterii w rowerze elektrycznym odbywa się przy pomocy oryginalnej ładowarki.
- Należy unikać ładowania baterii w temperaturze innej niż pokojowa. Powinno się też chronić ją przed wilgocią i zbytnim nasłonecznieniem.
- Ładowanie rowerów elektrycznych trwa zwykle ok. 2-5 h. Czas ten jest zależny od pojemności ogniw oraz mocy ładowarki.
- Większość dostępnych na rynku e-bike’ów pozwala bez potrzeby ładowania pokonać trasę o długości ok. 100 km.
- Ładować baterii roweru elektrycznego nie należy do 100% pojemności. Powinno się też unikać ich opróżniania poniżej 20%.
- Współczesne akumulatory e-bike’ów zwykle utrzymują pełną sprawność przez ok. 1000 cykli ładowania.
- Nieużywany akumulator powinno się doładowywać, aby ciągle był napełniony w 30-60%.
- Więcej artykułów na temat akcesoriów, części i rowerów elektrycznych znajdziesz na naszym blogu.
Spis treści:
- Jak ładować rower elektryczny?
- W jakich warunkach ładować baterię roweru elektrycznego?
- Czas ładowania akumulatora roweru elektrycznego
- Jak długo trzyma bateria w rowerze elektrycznym?
- Przez ile lat można eksploatować baterie roweru elektrycznego?
- Jak przechowywać baterię roweru elektrycznego zimą?
- Jak się ładuje rower elektryczny? O czym jeszcze musisz pamiętać?
Jak ładować rower elektryczny?
Proces ładowania baterii, z której korzystają rowery elektryczne, jest bardzo zbliżony do napełniania akumulatorów umieszczonych w laptopach, szczoteczkach, lampkach, maszynkach i innych urządzeniach wykorzystywanych na co dzień w domu, z telefonami komórkowymi włącznie. Przypinasz urządzenie do gniazdka elektrycznego i gotowe, nikt raczej nie potrzebuje do tego instrukcji. W czym więc problem? Komplikacje pojawią się po wielokrotnym, niepoprawnym ładowaniu, gdyż doprowadzi ono do zmniejszenia się realnej pojemności baterii. I w przypadku akumulatora roweru elektrycznego będzie to znacznie dotkliwsze w porównaniu do domowych urządzeń, gdyż od kondycji akumulatora bezpośrednio zależy, na jak daleką trasę e-bikiem będziesz mógł się wybrać. Co należy rozumieć, przez złe ładowanie baterii? Jak ładować rower elektryczny, aby nie uległ degradacji?
Podstawową zasadą, którą warto przestrzegać, jest ładowanie akumulatora rowerowego za pomocą oryginalnej ładowarki dostarczonej przez producenta roweru. Jeśli wcześniej nie miałeś żadnej styczności z e-bike’ami, warto pamiętać, że niektóre elektryki, aby napełnianie baterii się rozpoczęło, wymagają przekręcenia stacyjki, nie panikuj więc, jeśli zaraz po podłączeniu do gniazdka nic się nie wydarzy! Korzystając z dołączonej do e-bike’a ładowarki, masz pewność, że jej parametry techniczne i napięcie są dostosowane do posiadanego przez Ciebie modelu elektryka.
Oprócz tego powinieneś zwrócić też uwagę, aby ładować akumulator w rowerze regularnie i w odpowiednich warunkach, a do tego zawsze utrzymywać optymalny poziom naładowania baterii e-bike’a – co to oznacza w praktyce, wyjaśniamy w kolejnych częściach naszego artykułu.
Czy wiesz, ile kosztuje naładowanie roweru elektrycznego?
Współcześnie stosowane akumulatory litowo-jonowe mają najczęściej pojemność mieszczącą się w graniach 250-750 Wh. Z kolei aktualne ceny prądu brutto wraz ze wszystkimi opłatami wynoszą ok. 1 zł za 1 kWh, w związku z czym pojedyncze ładowanie roweru elektrycznego będzie Cię w przybliżeniu kosztować od 0,25 do 0,75 zł (w zależności od pojemności akumulatora).
W jakich warunkach ładować baterię roweru elektrycznego?
Nowoczesne rowery elektryczne mają wytrzymałe i trudne do uszkodzenia baterie litowo-jonowe, wzbogacone specjalne systemy chroniące przed przeciążeniami, przeładowaniem, przegrzaniem itp. Dzięki temu potrafią m.in. działać w szerokim zakresie temperaturowym, nie oznacza to jednak, że można wcale nie dbać o akumulator e-bike’a, licząc, że pozostanie sprawny. Na co szczególnie uważać?
Negatywny wpływ na stan baterii (jej pojemność) i jej proces ładowania będą miały przede wszystkim wilgoć, nadmierne nasłonecznienie oraz skrajne temperatury – zarówno zbyt niskie (np. zimą, w nieogrzewanym pomieszczeniu), jak i zbyt wysokie (np. w upalny, letni dzień). Prawidłowo ładować baterię roweru elektrycznego powinno się w temperaturze pokojowej. U różnych producentów akumulatorów można znaleźć nieco inne konkretne przedziały liczbowe, ale zwykle mieszczą się one w granicach 10-30°C.
Czas ładowania akumulatora roweru elektrycznego
Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, jak długo ładować rower elektryczny, ponieważ e-biki korzystają z wielu różnych modeli baterii, a każdy z nich będzie miała nieco inną specyfikę. O tym, jak długo ładować akumulator w rowerze decyduje przede wszystkim jego pojemność, poziom napełnienia ogniw oraz moc wykorzystywanej do tego celu ładowarki.
Jeżeli jednak planujesz kupić swój pierwszy e-bike i zapytasz się nas, jak długo ładuje się bateria do roweru elektrycznego, bo chcesz mieć przynajmniej ogólne rozeznanie – powinieneś wiedzieć, że najprawdopodobniej ładować baterię w rowerze elektrycznym będziesz ok. 2-5 h. E-biki o mniejszej pojemności akumulatora znajdą się bliżej niższej wartości, z kolei dłuższy czas będzie potrzebny do napełnienia mocniejszych ogniw.
Dobrym nawykiem, który przy okazji pomoże Ci skrócić czas potrzebny na napełnienie akumulatora, jest jego regularne doładowywanie – w myśl zasady – krócej a częściej. Wbrew często powtarzanej opinii baterie litowo-jonowe od tego się nie uszkadzają.
Jeszcze jednym sposobem, na skrócenie procesu ładowania jest dokupienie, dostosowanej do Twojego e-bike’a, specjalnej, wydajniejszej ładowarki. Niektórzy producenci oferują tego typu akcesoria dodatkowe do swoich rowerów elektrycznych, ale niestety nie jest to powszechna praktyka, a stanowczo odradzamy stosowanie urządzeń pochodzących z niesprawdzonych źródeł.
Czy wiesz, gdzie można naładować rower elektryczny poza domem?
Jeżeli sytuacje będzie tego wymagała, e-bike możesz naładować wszędzie tam, gdzie znajdziesz odpowiednie źródła zasilania, czyli standardowe, ścienne gniazdka elektryczne. Ponadto w miastach coraz częściej natrafisz też na tzw. stacje ładowania, dzięki którym możesz naładować akumulator znacznie szybciej niż w domu. Zwykle, tego typu stacje, umieszczane są w miejscach publicznych, jak galerie handlowe czy parki.
Więcej szczegółów znajdziesz w artykule – Gdzie i jak ładować rower elektryczny na trasie?
Jak długo trzyma bateria w rowerze elektrycznym?
Podobnie jak omówiony wcześniej czas ładowania baterii, również jej żywotność po każdym napełnieniu zależna jest od fabrycznej pojemności maksymalnej. Najczęściej, nowoczesny rower elektryczny pozwala na przejechanie za jednym razem trasy ok. 100 km.
Podążając za kryterium pojemności baterii, można przyjąć, że akumulator w rowerze elektrycznym 400 Wh pozwoli przebyć 60-80 km. W przypadku wariantu 500 Wh zasięg zwiększy się nawet do 90 km. Z kolei, jeśli postawisz na zaawansowaną i mocną baterię w rowerze elektrycznym o pojemności aż 750 Wh, to powinieneś być w stanie przebyć za jednym razem trasę 130-150 km.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zadeklarowane przez producenta maksymalne zasięgi Twojego e-bike’a tyczą się pełnego naładowania baterii, którego, co nie jest intuicyjne – powinno się unikać. Poziom naładowania akumulatora roweru elektrycznego, po którym najlepiej odłączyć go od gniazdka, jeśli chcesz, by jak najdłużej zachował swą pierwotną żywotność, to zdaniem ekspertów ok. 80-90% maksymalnej pojemności. Jednocześnie nie powinieneś opróżniać baterii całkowicie. Kiedy pozostanie ok. 20% mocy najlepiej już ją podładować.
Czy wiesz, że…
Na to, jak długo wytrzyma bateria e-bike’a na pojedynczym ładowaniu, pośredni wpływ ma także wiele innych czynników? Ważną role odgrywają warunki na trasie, kadencja oraz waga kolarza wraz z ekwipunkiem, ale nawet to, z jakiego modelu roweru i przełożeń korzysta! Co więcej, żywotność baterii zależna jest nawet od geometrii ramy!
Więcej na ten temat przeczytasz w tekście – Maksymalny zasięg roweru elektrycznego – wszystko, co musisz wiedzieć!
Przez ile lat można eksploatować baterie roweru elektrycznego?
Stosowane dziś powszechnie baterie do roweru elektrycznego to modele litowo-polimerowe (rzadziej) oraz litowo-jonowe (częściej). Szybko wyparły one starsze technologie (np. ogniwa niklowo-kadmowe), gdyż przerosły je pod każdym względem – obecnie używane baterie są lżejsze i wydajniejsze, a także – trwalsze. Współcześnie akumulator w rowerze elektrycznym, przy wprowadzeniu w życie przedstawionych przez nas zaleceń, powinien wytrzymać ok. 1000 cykli ładowania. Aby wiedzieć, ile to będzie lat, musisz określić, jak często i jak daleko jeździsz. Dla przeciętnego użytkownika, korzystającego z e-bike’a codziennie, przełoży się to nawet na 4 lata.
Trzeba jednak wyjaśnić dwie dodatkowe, ale kluczowe kwestie. Po pierwsze, po czteroletnim okresie bateria rowerowa dalej będzie działać, tylko jej żywotność (wydajność) zmaleje – ten sam poziom naładowania akumulatora wystarczy na przejechanie krótszego dystansu – i z czasem będzie się to coraz bardziej pogłębiać.
Po drugie, cykl ładowania to termin określający pełne ładowanie baterii, a co za tym idzie, gdy np. czterokrotnie napełnisz baterię o 25% jej pojemności maksymalnej, to te 4 czynności należy traktować dopiero jako 1 cykl.
A co, jeśli jesteś raczej niedzielnym rowerzystą i obliczyłeś, że przez kilka dobrych lat nie wykonasz 1000 cykli? Nie jest to powód do zmartwień. Wdrażając omawiane środki ostrożności przy przechowywaniu akumulatora oraz stosują prawidłowe ładowanie, bateria e-bike’a powinna zachować przyzwoitą kondycję przez nawet 10 lat.
Polecamy sprawdzić Przewodnik po bateriach do rowerów elektrycznych, w którym znajdziesz m.in. szczegółowe specyfikacje akumulatorów e-bike’ów najpopularniejszych marek.
Jak przechowywać baterię roweru elektrycznego zimą?
Większość osób nie jeździ jednośladami zimą, a co za tym idzie, muszą one zaplanować sobie, jak przechowywać w tym okresie e-bike’a, a wraz z nim, baterię w rowerze. Czy zimowanie akumulatora wymaga specjalnych przygotowań? Nie, a wytyczne w sporej mierze obejmują warunki, które nie odbiegają daleko od tych, w jakich się ładuje rower elektryczny.
Podstawą jest pozostawienie akumulatora w suchym i dość ciepłym miejscu. Jeżeli e-bike ma taką możliwość, możesz wyciągnąć z niego baterię na okres zimowy, co ułatwi zatroszczenie się o nią, ale nie jest to konieczne. Zarówno w wypadku pozostawionego w rowerze, jak i zdemontowanego akumulatora, optymalna temperatura magazynowania to 10-20°C.
Kiedy będziesz nie używał e-bike’a przez wiele miesięcy, najważniejsze jest, aby nie doprowadzić do całkowitego rozładowania się ogniw. Jak o to zadbać? Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym na zimę? Najlepiej kończąc swój kolarski sezon, napełnił akumulator e-bike’a do ok. 60% i tak go pozostaw. Doradzamy następnie za ok. 2 miesiące sprawdzić poziom naładowania akumulatora i jeśli obniży się on do ok. 30% – dodać mu nieco energii. Najkrócej rzecz ujmując – powinieneś zadbać, by bateria cały czas pozostawała pełna w graniach wspomnianych 30-60%. Testy pokazują, że jest to najkorzystniejsze dla jej ogniw.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o podstawowych zasadach użytkowania i przechowywania e-bike’a poza sezonem, koniecznie przeczytaj – Rower elektryczny zimą – przygotuj się do bezpiecznej jazdy w chłodne dni.
Jak się ładuje rower elektryczny? O czym jeszcze musisz pamiętać?
Na zakończenie przypominamy, że prawidłowe ładowanie baterii w rowerze elektrycznym zawsze powinno być zgodne z wytycznymi dostarczonymi przez producenta. Przytaczane przez nas zalecenia mają charakter ogólny i sprawdzą się w przypadku zdecydowanej większości modeli, ale w pierwszej kolejności kieruj się oryginalną instrukcją. Na rynku jest coraz więcej producentów, a ich akumulatory do e-bike’ów mają różną konstrukcję, więc nie sposób stworzyć uniwersalnego poradnika – pamiętaj o tym także, kiedy wymieniasz starego elektryka na nowy model – rutyna nie jest dobrym doradcą!
Stosowanie się do zasad ładowania baterii rowerowej pozwoli Ci cieszyć się przez wiele lat w pełni sprawnym jednośladem, czerpać radość z jazdy, a nawet oszczędzić na wymianie komponentów, czy wręcz całego e-bike’a, dlatego nie zaniedbuj akumulatora! Przyjemnej jazdy!