Jak odchudzić rower? Zrób to w odpowiedni sposób!

Każdy, kto testował, chociaż kilka jednośladów, zapewne zauważył, jak waga roweru wpływa pozytywnie lub negatywnie na przyjemność płynącą z jazdy. Zgodnie z powszechnie obowiązującymi prawami fizyki – rowery ciężkie zawsze będzie trudniej rozpędzić niż mniej masywne warianty. Dlatego nie tylko wśród zawodowych kolarzy, ale także amatorów coraz popularniejsza robi się wymiana komponentów, by zmniejszyć ciężar roweru. Tzw. odchudzanie roweru może stanowić ciekawe i pasjonujące wyzwanie, ale czy efekty, które można uzyskać, warte są zachodu? Jaka jest najprostsza i najlepsza metoda odchudzania rowerów? I o czym nie wolno zapomnieć, kiedy decydujemy się na lekkie komponenty roweru? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w dalszej części – zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu!

 

 

Odchudzanie roweru

 

 

  • Odchudzanie roweru ma na celu zmniejszenie jego masy poprzez demontaż elementów, ich zamianę na lżejsze lub jedno i drugie.
  • Waga rowerów zależy przede wszystkim od konstrukcji ramy i przeznaczenia.
  • Lekki rower jest zwrotniejszy, szybszy i łatwiejszy w transportowaniu.
  • Do najczęściej wymienianych w celu odchudzenia elementów roweru należą m.in. siodełka, sztyce, koła, kierownice i części napędu.
  • Odchudzając rower, trzeba mieć na uwadze rentowność tego przedsięwzięcia oraz swoje bezpieczeństwo.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Na czym polega odchudzenie roweru?

Za nim przejdziemy do tego, jak odchudzić rower szosowy, MTB lub każdy inny – warto najpierw wyjaśnić, na czym redukcja masy polega, ponieważ nie dla każdego musi to być intuicyjne jasne pojęcie, a dodatkowo do czynności tej można podejść na kilka różnych sposób.

 

Sam termin „odchudzanie roweru” to, raczej bez zaskoczeń, każda modyfikacja, którą podejmuje się, aby zredukować masę swojego jednośladu. Proces ten może jednak odbywać się na jeden z trzech wypunktowanych poniżej sposobów:

  • Poprzez usunięcie zbędnych elementów jednośladu (przede wszystkim akcesoriów i wyposażenia dodatkowego);
  • Poprzez wymianę części rowerowych na lżejsze odpowiedniki;
  • Kolarz może również połączyć obie powyższe metody, aby uzyskać naprawdę lekki rower.

Zdeterminowani cykliści, aby uzyskać naprawdę znaczne zmniejszenie wagi roweru, zwykle decydują się zastosować lekkie komponenty (co dziś dzięki szerokiej dostępności części do jednośladów jest bardzo łatwe, a jedyną co może być ograniczające to kwestia finansowa), a jednocześnie pozbywają się wszelkiego dodatkowego balastu, który nie jest im potrzeby w trakcie jazdy.

 

Dlaczego niektóre rowery są cięższe niż inne?

Chociaż odpowiedź na tak postawione pytanie mogłaby brzmieć po prostu – bo są inaczej zbudowane – to jeżeli ograniczymy się tylko do tak lakonicznego wyjaśnienia, niestety nie poszerzymy wiedzy na temat odchudzania roweru, którą moglibyśmy wykorzystać w praktyce.

 

Konstrukcja jednośladu, a co za tym idzie, jego masa, zależna jest przede wszystkim od przeznaczenia danego modelu. Te stworzone do wyścigów, szybkiego przemieszczania się, zwłaszcza na krótkich trasach (ale nie tylko) będą lżejsze. Doskonałym przykładem jest rower szosowy (najczęściej ok. 7-8 kg wagi), ale także warianty gravelowe (ok. 10 kg) oraz crossowe (ok. 10 kg), czerpiące wiele z kolarzówek.

 

Z kolei rowery przygotowane na długie wyprawy i mające zagwarantować użytkownikowi przede wszystkim większy komfort jazdy – siłą rzeczy okażą się cięższe. Dobrymi przykładami będą wszelkiej maści jednoślady do miasta oraz turystyczne. Standardowa waga roweru trekkingowego lub miejskiego oscyluje w granicach 15-20 kg. Do tej grupy można przypisać także e-bike’i. W ich przypadku jednak znacznie trudniej jest zredukować wagę roweru, bo najcięższe elementy nie mogą zostać usunięte lub zmienione.

 

Pomiędzy najlżejszymi i najcięższymi jednośladami plasują się popularne rowery MTB. Ponieważ przeznaczone są do poruszania się w wymagającym terenie, muszą być wytrzymałe (co zwiększa masę), ale jednocześnie, aby pokonywać skutecznie wyboje i podjazdy, nie mogą być również za ciężkie. W efekcie waga roweru górskiego sięga zwykle ok. 12-15 kg.

 

A który element ma największy wpływ na masę jednośladu? Niezależnie od tego, czy interesuje Cię zmniejszenie wagi roweru MTB, crossa czy innego, zawsze najcięższą częścią jest rama rowerowa. Najpowszechniej stosowana w jednośladach wszelkiego typu rama aluminiowa to dobry kompromis pomiędzy wytrzymałością a masywnością. Chcąc zredukować wagę roweru do maksimum, powinno się postawić na włókno węglowe. Rama stalowa to pod względem ciężkości zawsze najgorszy wybór.

 

 

odchudzony rower szosowy

 

Czy warto odchudzić swój rower?

Zdania na ten temat są podzielone i jak to często bywa – najuczciwszą odpowiedzią okazuje się – to zależy. Dla niektórych kolarzy to tylko strata czasu i energii, bo o wiele prościej (a często i taniej!) po prostu sprzedać swój jednoślad i kupić nowy, lżejszy. Z kolei innych odchudzanie roweru fascynuje i tak jak napisaliśmy we wstępie tego tekstu – jest formą rozrywki (która przy okazji rozwija, bo pozwala lepiej poznać kolarstwo od strony serwisowej – zwłaszcza jeśli choć część modyfikacji dokonujesz na własną rękę).

 

Dlatego, aby zdecydować czy warto odchudzać rower, konieczne jest ustalenie sobie priorytetów, indywidualnego podejścia do tematu oraz budżetu, jaki chce się przeznaczyć na ten cel. Solidny plan na pewno pomoże podjąć decyzję jeszcze przed podjęciem pierwszych działań, czy odchudzanie roweru górskiego, szosowego itd. w Twojej sytuacji będzie miało sens.

 

Istotne jest również Twoje zaawansowanie kolarskie. Jeśli ścigasz się, jesteś profesjonalistą lub półprofesjonalistą – korzyści z odchudzania roweru możesz odczuć niemalże na każdym „uciętym” gramie. Jeżeli jednak nie mają dla Ciebie znaczenia pojedyncze sekundy na trasie i jazdę traktujesz hobbystycznie – nieco niższa waga roweru będzie niewyczuwalna – dopiero pozbycie się chociaż 1-2 kg zrobi wyraźną różnicę.

Lekki rower – korzyści odchudzenia jednośladu

Zakładając, że już przeanalizowałeś potencjalne zyski i straty, i podejmujesz wyzwanie – chcesz uzyskać naprawdę lekki rower – jakie korzyści odchudzenia możesz dostrzec podczas użytkowania ulepszonego jednośladu?

  • Szybsze i łatwiejsze przyspieszanie – niższa waga roweru sprawi, że będziesz mógł dynamiczniej i przy użyciu mniejszej siły rozpędzić się, a następnie utrzymać prędkość. Co więcej, niska waga pomaga przy podjazdach, a także pozwala osiągnąć lepsze średnie tempo na płaskich odcinkach.
  • Lekkość prowadzenia – jazda lżejszym rowerem jest w pewnym sensie łatwiejsza, ponieważ pozwala sprawniej manewrować – zarówno na ziemi, jak i w locie. Jest to szczególnie widoczne, gdy ograniczona zostanie waga roweru górskiego i przychodzi do walki na trudnych, technicznych odcinkach.
  • Komfort jazdy i zmniejszenie eksploatacji ciała – dzięki temu, że ograniczysz masę jednośladu, nie tylko jest on szybszy i zwinniejszy, ale także potrzebujesz mniejszej siły do wprawiania go w ruch. Mniejsze obciążenie mięśni pozwoli Ci pokonać więcej kilometrów na trasie i to przy niższym wysiłku.
  • Łatwiejsze transportowanie – wielu cyklistów nie mieszka na parterze, dlatego warto odchudzać rower także po to, by mniej wysiłku wymagało znoszenie, a potem wnoszenie go do domu. Co więcej, jeśli podróżujesz z jednośladem – lekki rower sprawniej zamontujesz na bagażniku samochodowym.

 

Skuteczne sposoby na odchudzenie roweru – na czym zredukować masę?

Tak jak już wspomnieliśmy, aby odchudzać rower, możesz pozbyć się nadmiarowego wyposażenia, zastosować lżejsze części albo połączyć obie metody. W przypadku demontażu sprawa jest prosta – masz akcesoria, które nie są integralną częścią jednośladu i z nich nie korzystasz lub możesz przestać to robić? Odepnij je! Ta prosta metoda odchudzania rowerów okazuje się najskuteczniejsza przy modelach oferujących fabrycznie bogate wyposażenie dodatkowe np. miejskich. Również waga roweru trekkingowego „pompowana” jest przez takie akcesoria jak: osłona napędu, stopka, błotniki, bagażnik itp.

 

 

Uwaga!

Jeżeli chcesz tanio odchudzić rower poprzez usunięcie zbędnych dodatków – nie możesz zapomnieć o obowiązkowym wyposażeniu jednośladu! Zgodnie z polskim prawem, jeśli chcesz poruszać się rowerem po drogach publicznych, musisz mieć dzwonek, tylny odblask, hamulec oraz światła przednie i tylne (po zmroku).

 

 

 

 

 

Nieco bardziej skomplikowane jest odchudzanie roweru górskiego, szosowego, gravela itd., kiedy decydujesz się podmieniać jego części składowe. Poniżej przedstawiamy dokładnie, co najczęściej się zmienia i z jakim skutkiem.

Opony

Najefektywniejszy i zarazem najtańszy sposób, by pozbyć się zbędnego balastu z roweru, to zmienić jego opony. Te zamontowane fabrycznie, zwłaszcza kiedy jednoślad nie jest flagowcem w ofercie marki, często swoje ważą. Dlaczego warto w pierwszej kolejności zmniejszyć ciężar roweru w ten sposób?

 

Oprócz tego, że opony rowerowe są tanie, to również stanowią tzw. masę rotującą – w czasie jazdy obracają się, przez co ich waga znacznie wpływa na możliwości rozpędzania się i jest bezpośrednio odczuwalna przez kolarza. To bardzo ważne, ponieważ wymieniając inną część rowerową i w teorii zdejmując z jednośladu taką samą masę – efekt nie będzie równie efektywny.

 

Ile daje wymiana ogumienia? Kupując nowe, lepsze opony można tanio odchudzić rower o ok. 300-500 g., sporo prawda? Pamiętaj tylko, że najcieńsze warianty cechują się mniejszą wytrzymałością, więc czasem warto wybrać modele bardziej zbalansowane.

Dętki i tubeless ready

Kolejnym elementem niezwykle prostym w wymianie oraz niedrogim są dętki. Podmianka prócz tego, że nieskomplikowana to daje wymierne korzyści. Najlepiej zrobić ją od razu przy zabieraniu się za ulepszenie opon.

 

Dętki montowane fabrycznie ważą ok. 200-300 g (zależnie od typu jednośladu), a bez problemu, za niewielkie pieniądze, nabędziesz takie 120-150 g, a nawet mające poniżej 100 g. W związku, z czym wymiana komponentu w tym przypadku to automatycznie mniejsza masa roweru o ok. 50-100 g. Fani maksymalnej redukcji obciążenia jednośladu wybierający ultralekkie dętki muszą tylko pamiętać o tym, że znacznie łatwiej je przebić.

 

Alternatywą dla dętek jest system tubeless ready – czyli krótko mówiąc – jazda bez nich. Rozwiązanie najczęściej stosuje się w modelach terenowych (rzadziej szosowych). Szukasz sposobu, jak odchudzić rower MTB? System tubeless ready będzie doskonałym rozwiązaniem! Polega on na zastosowaniu w oponie płynu uszczelniającego i wentyla zamiast tradycyjnej dętki. Dla roweru górskiego możemy mniej więcej przyjąć, że tubeless ready powinno ważyć ok. 100-110 g, więc na komplecie ogumienia powinno się udać, zmniejszyć ciężar jednośladu o ok. 100 g.

 

Warto wspomnieć, że swego rodzaju bonusem prócz utraty wagi będzie przy przejściu na system tubeless ready uzyskanie lepszych parametrów jezdnych. Koła z oponami korzystającymi z tego rozwiązania są stabilniejsze, wytrzymalsze i mają mniejsze opory toczenia.

Koła

Jeżeli już zdecydowałeś się na majstrowanie przy dętkach i oponach – można pokusić się o wymianę kół. Jest to bardzo prosta modernizacja pod względem serwisowym, ale niestety już nie tak tania, jak poprzednie. Porządne koła to koszt ok. 1500-2000 zł za komplet wykonany z aluminium, więc niemało. A jeśli chcesz uzyskać naprawę niewielką wagę – najlepiej będzie wybrać ultralekkie koła z włókna węglowego (karbonu), za które przyjdzie Ci najprawdopodobniej zapłacić ok. 4000 zł, a nawet i więcej!

 

Lepsze koła, podobnie jak w przypadku zmiany opon, będą wyraźnie poprawiały komfort jazdy, ale czy odchudzenie roweru o ok. 200-300 g (gdy postawisz na ultralekkie koła) jest warte swojej ceny? To już zależy od Ciebie i Twojego budżetu.

Kierownica i gripy

Mogącym przysporzyć problemów przy podmienianiu (zwłaszcza w przypadku kolarzówek), elementem rowerowym, którego odchudzenie warto przemyśleć, jest kierownica. Inwestując w wariant karbonowy, zredukujesz wagę jednośladu o ok. 150-200 g. W zależności od posiadanego roweru koszty kierownicy z włókna węglowego potrafią znacznie się od siebie różnić. Chcąc dodatkowo zaoszczędzić, można pomyśleć nad zakupem części używanej – w tym wypadku wybór jest bardzo duży.

 

Warto zauważyć, że mniejsza masa roweru to nie jedyny plus kierownicy karbonowej. Tego typu modele lepiej pochłaniają drgania od wersji wykonanych z aluminium.

 

Przy okazji zakupu kierownicy lub nawet gdy się na nią nie zdecydujesz – warto wymienić też chwyty rowerowe. Najlżejsze gripy wykonane z pianki kosztują ledwie kilkadziesiąt złotych, a ważą ok. 20 g, podczas gdy standardowe nawet 150 g!

Widelec

Szukając sposobu, jak odchudzić rower MTB, crossowy lub trekkingowy czasem korzystna może okazać się wymiana amortyzacji. Kiedy? Jeżeli masz jeden ze wspomnianych typów rowerów, ale nie interesują Cię techniczne trasy i poruszasz się co najwyżej po leśnych i polnych drogach. W takim wypadku amortyzator to tylko zbędny balast – i to jaki! Montaż sztywnego widelca pozwoli Ci w prosty sposób pozbyć się aż ok. 1-1,5 kg!

 

Musisz tylko pamiętać, że nowy komponent trzeba dokładnie wymierzyć i dobrać, aby pasował do Twojego roweru. Nie jest to takie proste dla laika, a instalacja nieodpowiedniego widelca wpłynie na geometrię całego jednośladu, a co za tym idzie, zmieni jego właściwości jezdne – najprawdopodobniej na gorsze.

 

 

odchudzony rower gravelowy na trasie

Sztyca

Sztyca jest następnym elementem, który dość prosto i tanio można zmienić (nawet bez odwiedzania serwisu). Ponieważ nie należy ona do najważniejszych komponentów rowerowych, to producenci rzadko kiedy instalują w oferowanych jednośladach wyszukane modele. Fabrycznie zamontowana sztyca może ważyć nawet 350-400 g, podczas gdy lekka, kosztująca ledwie kilkaset złotych wersja – ok. 200 g.

 

Najlżejsze sztyce, a przy tym doskonale tłumiące drgania od podłoża zrobione są z karbonu. Najchętniej decydują się na nie kolarze szosowi. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one aż tak wytrzymałe.

Siodło

Właściwie w przypadku fabrycznie montowanych siodełek zwykle występuje analogiczna sytuacja, co przy omawianych już sztycach. Producenci na ogół montują w jednośladzie najprostsze i najtańsze siodło osadzone na stalowych prętach, a co za tym idzie, ważące ok. 300-400 g.

 

Bez większych wydatków (za cenę zbliżoną do ledwie 100 zł), możesz zakupić znacznie lżejsze siodło piankowe, którego waga będzie wynosiła ok. 250 g, a nawet mniej. Dodatkowo wymiana siodełka nie jest trudna, więc prawdopodobnie poradzisz sobie z tym bez niczyjej pomocy.

Mechanizm korbowy

Przechodząc do bardziej skomplikowanych komponentów rowerowych – można zmienić też mechanizm korbowy. Tak jak opony i koła, element ten również rotuje, więc pozbycie się nadprogramowych gramów, powinno odczuwalnie zwiększyć komfort jazdy. Jeżeli przestawisz się na lżejszy model, możesz odchudzić rower o nawet ok. 300 g!

 

Najlepszym wyborem będą mechanizmy korbowe z zaawansowanych grup, wykonane z karbonu i z pustymi wewnątrz ramionami. Największym problem w wymianie korb jest kwestia finansowa – zakup solidnego komponentu może przekroczyć zaplanowany na odchudzanie roweru budżet.

Napęd 1x

Konwersja posiadanego jednośladu na napęd 1x to metoda odchudzania roweru skierowana przede wszystkim do miłośników jazdy po górach i duktach, którzy dodatkowo zdecydowali się ulepszyć nieco starszy model. Dlaczego? Ponieważ większość współczesnych rowerów MTB korzysta już w standardzie z jednej tarczy umieszczonej z przodu, więc konwersja na napęd 1x nie jest konieczna.

 

Po dostosowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych roweru, tak by uzyskać napęd 1x, powinieneś pozbyć się od 300 do nawet 400 g żelastwa, więc zdecydowanie warto się nieco napracować! Zwłaszcza że napęd 1x jest także po prostu znacznie bardziej intuicyjny w użytkowaniu.

Kaseta

Kolejnym nielekkim elementem, który może pozwolić na znaczne zmniejszenie wagi roweru, jest kaseta. Obecnie stosowane model charakteryzują się bardzo szeroką rozpiętością, która ma wpływ na ciężar całego jednośladu. W przypadku często dziś spotykanych wariantów 1x12 pomiędzy najprostszymi modelami a flagowymi, różnica wagowa wyniesie nawet 300 g, więc jest to naprawdę zauważalna dla każdego kolarza wartość.

 

Część specjalistów odradza odchudzanie roweru poprzez zmianę kasety, ponieważ nie jest to zdecydowanie najkorzystniejsza finansowo opcja, a do tego element ten zużywa się, więc nie skończy się niestety na jednorazowym zakupie.

 

 

odchudzony rower zwiększa komfort w prowadzeniu

 

Jakich błędów nie popełniać podczas odchudzania roweru?

Przede wszystkim przed procesem odchudzania powinieneś dobrze zważyć rower i jego poszczególne elementy. Najlepiej nada się do tego waga rowerowa, ale absolutnie nie jest ona konieczna – wystarczy kuchenna. Pamiętaj jednak, że jeżeli zdecydujesz się nie zważyć roweru lub nie zrobisz tego wystarczająco starannie, będzie Ci znacznie trudniej monitorować postępy w odchudzaniu jednośladu oraz racjonalnie podejmować decyzje zakupowe z nim związane.

 

Najlepiej każdy komponent zważyć, a następnie spisać wyniki i porównywać je z potencjalnymi zamiennikami. Możesz nawet pokusić się o przeliczenie, ile w danym przypadku kosztować Cię będzie utracenie każdego grama z wagi roweru i wybieranie tych ofert, gdzie stosunek zmniejszonego ciężaru do poniesionych kosztów będzie najkorzystniejszy. Bagatelizując te obliczenia, może się okazać, że na końcu sumaryczna cena zmniejszenia masy roweru przewyższyła zakup zupełnie nowego jednośladu! Nie powinieneś do tego dopuścić. Wielu ekspertów uważa, że procesu odchudzania nie warto nawet zaczynać, jeśli miałby on przewyższać 20% wartości jednośladu.

 

Poszukując kolejnych sposobów jak odchudzić rower, łatwo zapomnieć także o funkcjonalności. Nie zawsze najlżej znaczy najlepiej. Może na tym ucierpieć komfort jazdy i trwałość jednośladu, a w skrajnych przypadkach niższa waga roweru wpłynie negatywnie na Twoje bezpieczeństwo. Przestrzegamy też przed zakupem podejrzanie tanich i lekkich karbonowych części od nieznanych marek. Ich wytrzymałość może nie spełniać międzynarodowych norm.

 

Kiedy już kupisz dobre jakościowo części mające za zadanie odchudzić rower, pamiętaj, aby ich instalację zostawić profesjonalistom lub zrobić to samemu, ale z należytą ostrożnością. Niektóre komponenty, zwłaszcza z włókna węglowego bardzo łatwo uszkodzić przy montażu – wystarczy zbyt mocne dokręcenie kierownicy i przed sekundą zupełnie nowy produkt nadaje się już tylko na śmietnik.

 

 

Odchudzanie? Najlepiej zacząć od siebie!

Jeśli możesz polepszyć swoją formę fizyczną – zawsze warto zacząć od tego! U większości osób zgubienie kilka kilogramów nie powinno być szczególnie trudne, a sprawi, że jazda na rowerze będzie mniej męcząca. Pozbycie się analogicznej masy z konstrukcji jednośladu wymaga dużo więcej kombinowania, a do tego, jeśli ważysz zbyt dużo – odchudzanie takich elementów, jak sztyca, obręcze czy kierownica może być nawet niebezpieczne!

 

 

 

 

 

To warto odchudzać rower czy nie? Podsumowanie

Jazda lżejszym rowerem, zwłaszcza własnoręcznie zmodyfikowanym, potrafi przynieść mnóstwo radości. Do tego, jak miałeś okazję przeczytać, istnieje naprawdę sporo możliwości czekających na każdego, kto chce się tego zadania podjąć, więc ogranicza Cię tylko Twoja inwencja i finanse. Jednak to, czy cały proces odchudzania roweru okaże się opłacalny, zależy przede wszystkim od tego, jak dalece pragniesz udoskonalić swój jednoślad.

 

Niezwykle pomocne przy odchudzaniu roweru okażą się cenowe okazje, dlatego polecamy obserwować ofertę naszego sklepu internetowego Rowertour.com, aby nic Ci nie umknęło. Znajdziesz tam rozbudowany dział części rowerowych, a w nim setki produktów idealnych do wykorzystania w lekkich rowerach! Zapraszamy!

Powiązane artykuły

zamknij [x]