Jak odnowić rower? Renowacja jednośladu w prosty sposób

Bywa, że w nasze ręce trafia naprawdę stary rower. Może być to spadek po dziadkach, rodzicach, albo nawet znalezisko spod osiedlowego śmietnika. Najprościej byłoby oddać taki jednoślad na złom, ale czasem warto odnowić rower i dać mu drugie życie. Procedura renowacji sama w sobie potrafi przynieść sporo satysfakcji – a pomyśl, ile radości da uzyskany efekt! Zwłaszcza że zyskasz unikatowy jednoślad wyglądający dokładnie tak, jak sobie tylko wymarzyłeś!

 

Podpowiadamy, jak samodzielnie przeprowadzić renowację roweru, kiedy warto odnowić stary rower i objaśniamy krok po kroku, jak zabrać się za malowanie jednośladu wybraną farbą!

 

 

Jak odnowić rower

 

 

  • Dzięki renowacji roweru nadasz mu drugie życie. Od Ciebie zależy, na jak głębokie zmiany się zdecydujesz i jak kosztowne się to okaże. Ponadto odnawianiem roweru możesz zająć się sam lub zlecić to profesjonalnemu serwisowi.
  • Najprostszym sposobem na odświeżenie roweru jest jego przemalowanie. Będziesz potrzebował do tego odpowiedniej farby i materiałów do przygotowania powierzchni ramy.
  • Malować rower możesz farbą do metalu (najlepiej w sprayu), farbą specjalistyczną, natryskowo lub proszkowo.
  • Zabytkowe rowery można odnowić też poprzez wymianę starych części i akcesoriów.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Czym jest renowacja roweru?

Można przyjąć, że renowacja jednośladu to wszystkie czynności mające na celu odnowić używany rower i przywrócić go do stanu świetności. Remont roweru może obejmować bardzo różne działania – będzie to malowanie i np. wymiana błotników, ale i pozbycie się rdzy oraz renowacja pojazdu poprzez naprawę poszczególnych komponentów. Aby to dobrze zobrazować, wyszczególnijmy kilka etapów, z których może składać się metamorfoza roweru:

  • Malowanie ramy rowerowej;
  • Czyszczenie z rdzy;
  • Kontrola i ewentualna wymiana lub renowacja komponentów;
  • Zmienianie i dodawanie akcesoriów.

Ponadto po renowacji, kiedy przejdziesz przez kluczowe kroki, dokonywałeś jakichkolwiek zmian w jednośladzie, powinieneś zawsze sprawdzić osprzęt, zwłaszcza jeśli konieczne było rozebranie roweru, a przed ruszeniem w „prawdziwą” trasę – wykonać jazdę testową.

 

Oczywiście w zależności od potrzeb, preferencji i umiejętności można przeprowadzić renowację roweru tylko od strony wizualnej lub mechanicznej, albo zdecydować się na remont generalny i zmienić dosłownie wszystko!

 

Warto także dodać, że zawsze do wyboru jest samodzielna renowacja roweru (na której koncentrujemy się w tym tekście) lub profesjonalna, po prostu zlecona specjalistycznemu serwisowi, dla którego odnawianie rowerów to chleb powszedni.

 

Czy renowacja roweru jest droga?

Renowacja starego roweru może być zarówno bardzo droga, jak i wyjątkowo tania. Jak to możliwe? Przede wszystkim zależy, jak podejdziesz do tematu i jak dalece się w niego zaangażujesz. Jeżeli chcesz tylko pozbyć się rdzy i przygotować rower do sezonu – na pewno będzie to tańsze niż całkowita modernizacja roweru.

 

Rzecz jasna, jeśli nie masz na to czasu lub nie chcesz samodzielnie odnawiać jednośladu – możesz wysłać go do wspominanego serwisu, co z reguły będzie najdroższą możliwą opcją, gdyż specjaliści muszą przecież na swojej pracy zarobić. Decydując się jednak samodzielnie odnowić stary rower, zyskujesz pełną kontrolę nad tym procesem i na wielu etapach renowacji to tylko od Ciebie będzie zależało, jak duże środki przeznaczysz, aby odświeżyć i naprawić rower.

 

To, ile będziesz potrzebować pieniędzy, aby odnowić stary rower, jest też bardzo zależne od tego, jakie będziesz miał założenia, jaką ścieżkę postępowanie obierzesz. W zasadzie do wyboru są dwie drogi – albo interesuje Cię samodzielna renowacja roweru i poprawa wyglądu pojazdu wedle autorskiej inwencji, albo dzięki renowacji roweru chcesz uzyskać jednoślad o pierwotnym wyglądzie, tak jakby dopiero zszedł z linii produkcyjnej. W ten drugi sposób zdecydowanie najlepiej traktować cenne, zabytkowe rowery, gdyż oddasz im szacunek, a do tego staną się nawet potencjalną inwestycją. Niestety decydując się amatorsko pomalować stary rower według własnej wizji, możesz obniżyć jego wartość.

 

Stawiając na spontaniczność – masz szansę odnowić rower bardzo niewielkim kosztem. Jeżeli jednak wybierasz drugą opcję – metamorfoza roweru może okazać się nie tylko bardzo czasochłonna, ale również kosztowna. Pod uwagę będziesz musiał wziąć choćby poszukiwanie i zakup oryginalnych materiałów, które mogą okazać się trudnodostępne albo bardzo drogie.

 

 

 

 

Od czego zacząć renowację roweru?

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić rower i nie wiesz, od czego zacząć warto najpierw skoncentrować się na tym, co zarysowało nam się już w poprzedniej części tekstu – planu. Zbierz informacje o jednośladzie, którym chcesz się zająć, zadecyduj, co chciałbyś z nim zrobić i wtedy sprawdź dostępność oraz koszty części, a także jakie narzędzia rowerowe i materiały będą Ci potrzebne.

 

Ponieważ renowacja jednośladu potrafi zając naprawdę wiele czasu, dobrze wybrać w kalendarzu taki okres, w którym nie będzie to stanowiło dla Ciebie dużego obciążenia. Najczęściej warto odnowić rower pod koniec sezonu lub nawet zimą, kiedy i tak nie mógłbyś tego czasu przeznaczyć na aktywność na świeżym powietrzu.

 

Jeśli zaś pytasz, jak polecamy odnowić używany rower przy założeniu, że nigdy wcześniej nie miałeś z tego typu pracami do czynienia, to najprostszą rzeczą będzie poprawa wyglądu jednośladu poprzez malowanie roweru. Czynność ta wymaga jedynie nieco koncentracji i wcześniejszego przygotowania, ale nie potrzeba do niej specjalistycznej wiedzy. Podczas gdy nawet tak prosta rzecz, jak wymiana opon może okazać się niełatwa, tak samo nie każdy cyklista musi wiedzieć, jak wyregulować hamulce itp., to gwarantujemy, że z odświeżeniem ramy jednośladu spokojnie dasz sobie radę! Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaka farba do malowania roweru jest najlepsza? O tym już w następny punkcie!

 

 

Malowanie ramy roweru sprayem

 

Malowanie roweru – jaką farbą to zrobić? Czego będziesz potrzebować?

Nim przejdziemy do tego, jak i czym pomalować rower, dodajmy, dlaczego warto to zrobić – oprócz tego, że jest to prostszy sposób na ulepszenie swojego jednośladu niż renowacja komponentów. Mianowicie odświeżona, a przez to wyglądająca jak nowa rama będzie miała bardzo dobry wpływ na Twoje samopoczucie. Spośród części roweru jest ona głównym, największym elementem, więc efekty pracy będą zarówno dla Ciebie, jak i innych doskonale widoczne, a to bardzo dobrze, bo wszyscy lubią widzieć, że zadanie, którego się podjęli, przynosi rezultaty – zwłaszcza spektakularne – a o to w przypadku malowania nietrudno.

 

Decyzja zapadła – chcesz pomalować stary rower – jakie materiały do odnowienia ramy będą Ci potrzebne? Oczywiście farba, ale oprócz niej warto byś zaopatrzył się także w kilka dodatkowych produktów:

  • Podstawowe narzędzia rowerowe – jeśli jeszcze ich nie masz, pamiętaj, że malowanie i renowacja wymagają rozkręcenia jednośladu. Bez obaw, wystarczy Ci solidny multitool.
  • Odtłuszczacz – możesz wybrać profesjonalny środek taki jak np. Park Tool CB-4, ale nada się też benzyna ekstrakcyjna lub inny, działający podobnie do niej preparat.
  • Papier ścierny (grubo- i drobnoziarnisty) i szczotka druciana – posłużą do starcia starego lakieru.
  • Materiał do przykrycia miejsca pracy – w końcu chcesz pomalować swój rower, a nie wszystko wokół! Zwłaszcza jeśli będziesz odnawiać ramę w domu! Najlepiej sprawdzi się duża materiałowa płachta, folia, ewentualnie tektura.
  • Bezbarwny lakier – możesz nim na samym końcu pokryć swój stary rower, aby go zaimpregnować, dzięki czemu efekt stanie się trwalszy, a do tego rama uzyska połysk.
  • Maseczka – przyda się najbardziej wtedy, kiedy chcesz wykonać malowanie roweru, używając sprayu – należy unikać wdychania chemikaliów zawartych w farbach.
  • Pędzel – z kolei, jeśli korzystać będziesz z tradycyjnej farby, musisz mieć czym ją rozprowadzać po ramie.

Wszystkie wymienione powyżej narzędzia i materiały potrzebne, aby odnowić ramę roweru, bez przeszkód dostaniesz w popularnych marketach budowlanych oraz sklepach internetowych. Większość też nie jest specjalnie droga, ale czasem warto ciut dołożyć, bo może okazać się, że niewielkie zwiększenie kosztów sprawi, że renowacja roweru zakończy się znacznie większym sukcesem.

 

Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii – czym pomalować rower? Jaką farbę wybrać? Tak naprawdę cyklista-majsterkowicz ma tutaj pełną dowolność. Jeżeli nie boisz się eksperymentować, to możesz próbować z każdym rodzajem lakieru, chociaż efekty mogą okazać się różne.

 

Najpopularniejszą, bo najtańszą, a przy tym skuteczną metodą jest pomalować swój rower farbą w sprayu do metalu. Możesz kupić także tradycyjną, bez rozpylacza, ale nakładanie środka pędzelkiem nie należy do najłatwiejszych ani najefektywniejszych, dlatego raczej to odradzamy.

 

Jeżeli wybierzesz jeden z tanich aerozoli, to najprawdopodobniej zawierać będzie on lakier akrylowy. Można nim z powodzeniem wykonać malowanie roweru, pamiętaj tylko przed aplikacją starannie wyczyścić rower, by efekt był trwały i zadowalający nałożone warstwy lakieru powinny być co najmniej dwie. Minusem tego typu farb w sprayu jest słaba odporność na otarcia oraz łatwość matowienia pomalowanej powierzchni.

 

Jeżeli jesteś gotowy ponieść większe koszty – możesz zdecydować się na zakup specjalnej farby do malowania jednośladów. Rezultat powinien być znacznie lepszy – trwalszy i wytrzymalszy, ale prócz tego, że rozwiązanie to jest droższe, to znacznie trudniej będzie Ci znaleźć farbę w pożądanym przez Ciebie kolorze – podczas gdy paleta barw standardowych sprayów jest praktycznie nieograniczona.

 

Jak odnowić ramę roweru najskuteczniej i bez ograniczeń kolorystycznych? Wykorzystać pistolet podłączony do kompresora. Niestety sposób ten raz, że jest drogi (koszt okaże się najprawdopodobniej zbliżony do tego, który poniósłbyś, powierzając renowację specjalistom), a dwa, że najzwyczajniej większość kolarzy nie ma dostępu do takiego sprzętu.

 

 

Malowanie proszkowe roweru

Alternatywą, dostępną dla osób, które zdecydują się jednak oddać jednoślad w ręce lakierników, jest malowanie proszkowe roweru. Gwarantuje ono, że lakier będzie równomiernie rozprowadzony, a powierzchnia gładka. Do tego nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem pożądanego koloru, a cena takiego zabiegu jest całkiem przystępna.

 

 

Jak samemu pomalować ramę roweru

 

Jak samemu pomalować ramę roweru? Przewodnik krok po kroku

Zakupiłeś wszystkie potrzebne materiały i czas zacząć odnawianie ramy rowerowej. Jak powinna wyglądać procedura renowacji? Jak postępować i przygotować rower? Poniżej przedstawiamy wszystkie kluczowe kroki, które należy wdrożyć, aby wyeliminować możliwe błędy renowacji ramy jednośladu:

  1. Przygotowanie miejsca pracy. Powinno ono gwarantować Ci wystarczającą przestrzeń do działania, a przy tym być odpowiednio zabezpieczone, abyś niczego nie pobrudził. Ze względu na korzystanie z chemikaliów, dobrze pracować na dworze (upewnij się, że nie będzie padać, a temperatura nie okaże się zbyt wysoka!) albo chociaż zadbać o szeroki i stały dopływ świeżego powietrza.
  2. Czyszczenie. Krótko mówiąc – myjemy rower! Zawsze, kiedy planujesz zabrać się za odnawianie ramy rowerowej, powinieneś najpierw starannie ją oczyścić. Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć na ten temat, odnajdziesz w artykule – Mycie roweru – poradnik dla czyścioszków.
  3. Sprawdzenie ramy. Po umyciu dobrze zobaczyć, w jakim stanie jest szkielet konstrukcyjny jednośladu. Może się okazać, że domowy remont niestety nic już nie pomoże (np. rama jest pęknięta). W tym kroku trzeba też pozbyć się rdzy, jeśli okaże się to konieczne.
  4. Rozkręcanie. Aby praca była wygodna i efektywna, a do tego inne części roweru bezpieczne – do malowania zawsze rozkręcamy nasz jednoślad. Jeżeli nie masz w tym wprawy, pomocna przy ponownym składaniu okaże się dokumentacja fotograficzna, więc pamiętaj, by nim rozłożysz rower zrobić, chociaż kilka zdjęć!
  5. Przygotowanie ramy do malowania. Powinieneś zedrzeć z jednośladu wszelkie naklejki, a następnie zetrzeć wierzchnią warstwę farby i zmatowić ramę przy użyciu drucianej szczotki i papieru ściernego. Ważne jest, aby uzyskać gładką powierzchnię. Kiedy to się uda – odtłuść ją.
  6. Malowanie. W końcu przyszedł czas na najważniejszy punkt. Jeżeli stan roweru był na tyle zły, że stare malowanie musiałeś zetrzeć aż do gołego metalu lub nowa barwa jednośladu będzie bardzo odbiegać od poprzedniej – warto najpierw nałożyć farbę podkładową. Czekasz, aż wyschnie, a potem delikatnie ją szlifujesz, usuwasz pył i dopiero nakładasz warstwę właściwą. Spray powinno się rozpylać z daleka, aby nie pokrywać ramy zbyt grubą warstwą farby i uniknąć powstawania zacieków. Jeśli zdecydowałeś się korzystać z pędzelka – zacznij od malowania trudnodostępnych miejsc.
  7. Lakierowanie. Ostatnim opcjonalnym krokiem podczas malowania roweru jest położenie na ramę warstwy bezbarwnego lakieru. Zabezpieczy ona jednoślad i nada mu dodatkowo atrakcyjniejszego wyglądu.

 

 

 

 

Jak oryginalnie odnowić ramę roweru? Sprytne triki i alternatywy!

Jeśli masz w sobie odrobinę artysty (lub szaleńca) – na pewno zastanawiasz się jak pomalować jednoślad tak, aby bardziej wyróżniał się na drodze. Możesz zmieszać farby. Czasem przebijające warstwy lub płynnie przechodzące kolory prezentują się bardzo ciekawie – niestety jest to bardzo ryzykowne. Rozwiązaniem dającym lepszą kontrolę nad rezultatem jest przykrycie części ramy, tak aby pomalować ją tylko fragmentarycznie. Aby to zrobić, przyda Ci się taśma malarska.

 

Malowanie można także zastąpić lub połączyć z zastosowaniem folii ozdobnych. Na rynku istnieją specjalne naklejki do karoserii samochodowej, które czasem stosuje się także na jednośladach. Są dość tanie, a do tego dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne.

 

 

Co zrobić oprócz malowania?

Kiedy spodoba Ci się samodzielne odnawianie rowerów, prawdopodobnie na malowaniu się nie skończy. Zwłaszcza że już podczas mycia i sprawdzania stanu jednośladu przed jego lakierowaniem możesz dostrzec w rowerze coś, co wymaga naprawy lub po prostu chętnie być zmienił.

 

W zależności od Twojego poziomu zaawansowania możesz podjąć się zastępowania poszczególnych komponentów nowymi. Najszybciej zużywają się klocki hamulcowe, kaseta i łańcuch. Warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się właśnie tym częściom – zwłaszcza że kupno nowych nie będzie dużym wydatkiem.

 

Nieco bardziej efektowne elementy roweru, które także można samemu zmienić, zwłaszcza że ich montaż nie wymaga zbytnio umiejętności technicznych, to siodełko, gripy i owijki. Ponadto nowego blasku (szczególnie w rowerze miejskim) nadadzą wszelkie dodatki jak błotniki, oświetlenie, dzwonek czy stylowy koszyk.

 

To jednak nie wszystko! Jeśli spodobało Ci się malowanie ramy, aby dodać rowerowi unikalnego stylu, pokryj farbą także obręcze i szprychy. Z kolei komponenty aluminiowe (np. kierownicę i sztycę) można poddać anodowaniu, a te wykonane ze stali – chromowaniu.

 

 

Lubisz majsterkować? Zajrzyj do artykułu – Samodzielne serwisowanie roweru w domu.

 

 

Pozbywanie się rdzy z kierownicy starego roweru

 

Rdza na rowerze – jak jej zaradzić?

Zabierając się za renowację wysłużonego jednośladu bardzo prawdopodobne, że na jego ramie, napędzie i łańcuchu znajdziesz rudawy nalot, zwłaszcza jeśli egzemplarz nie był odpowiednio zabezpieczony i długo leżał w wilgotnym miejscu, takim jak piwnica, szopa czy strych. Jak odnowić rower z rdzy?

 

Przede wszystkim warto zrobić to jak najszybciej. Zwłoka prowadzić będzie do dalszego korodowania (dlatego tak ważne są regularne przeglądy roweru). Najbardziej na degradację narażone są elementy stalowe, stąd, jeśli wpadnie Ci w ręce jednoślad mający już swoje lata, najpewniej będziesz musiał usunąć rdzę – czym najlepiej to zrobić?

 

Skorzystaj z przeznaczonych do tego celu specjalnych środków czyszczących. Jeśli jednak wolisz domowe sposoby – możesz spróbować sody oczyszczonej, octu lub innych popularnych preparatów o podobnym działaniu, które znajdziesz w kuchennej szafce – włącznie z Coca-Colą – mogą one okazać się jednak niewystarczająco skutecznie. Pamiętaj jednak, aby usuwając rdzę zawsze zachować ostrożność.

 

Więcej na ten temat oraz najlepsze sposoby na pozbycie się korozji z poszczególnych elementów jednośladu znajdziesz w artykule – Jak usunąć rdzę z roweru? Skuteczne metody.

 

Czy warto samodzielnie odnawiać swój stary jednoślad? Podsumowanie

Nie da się ukryć, że jeśli marzy Ci się odnowić ramę roweru i inne części wchodzące w jego skład – czeka Cię pracochłonne zajęcie. Do tego potrzebne będą Ci różne narzędzia i materiały do odnawiania, w związku z czym całe przedsięwzięcie może okazać się też kosztowne. Czy znaczy to, że renowacja jednośladu to nie najlepszy pomysł? Czy remont roweru to strata czasu? Absolutnie nie! Być może rzeczywiście malowanie ramy rowerowej i odnawianie osprzętu okaże się nieopłacalne pod względem finansowym, a do tego nie ominą Cię błędy renowacji, ale czyż droga nie jest ważniejsza od celu? Gwarantujemy, że jeśli podejmiesz wyzwanie, bardzo dużo dowiesz się na temat konstrukcji i serwisowania jednośladów, a wszelkie ewentualne pomyłki sprawią, że na przyszłość będziesz wiedział, czego należy unikać. Do tego sam tuning roweru, kiedy podejdziesz do tego zadania mniej poważnie, na pewno zapewni Ci dużo zabawy. A jeżeli nigdy nie miałeś w sobie ducha majsterkowicza ani artysty – oddaj rower w ręce ekspertów! Wybór należy do Ciebie!

Powiązane artykuły

zamknij [x]