Jak odpowietrzyć hamulce w rowerze w kilku prostych krokach?

Nieustanny rozwój rowerowego ekwipunku sprawia, że komponent uchodzący do tej pory za wyrafinowany pojawia się w coraz niższych grupach sprzętowych. Tak dzieje się w przypadku przerzutek, obręczy, łańcuchów i suportów - tak dzieje się też w przypadku hamulców hydraulicznych, będących najlepszą odmianą tarczówek na rynku. Hamowanie za ich pomocą jest wysoce efektywne, daje się łatwo opanować i jest technicznie na tyle dobrze przemyślane, że odpowiedni serwis gwarantuje ich długą i skuteczną pracę. Hydrauliczna tarczówka zawitała więc zarówno na szosę, jak i do MTB, a wśród graveli nieustannie się upowszechnia.

 

 

Jak odpowietrzyć hamulce w rowerze

 

 

Wraz z jej rozwojem i popularnością pojawiło się zagadnienie właściwego odpowietrzania. Odpowietrzanie hamulców rowerowych to nic innego jak pozbywanie się powietrza z układu. Będziemy je też wykonywać przy skracaniu przewodów lub wymianie poszczególnych komponentów. Warto więc dowiedzieć się jak to zrobić - zyskacie przydatną wiedzę i oszczędzicie na serwisie.

 

 

 

Kiedy odpowietrzyć hamulce w rowerze?

Jak właściwie zdiagnozować konieczność odpowietrzenia układu hamulcowego w naszym rowerze? Symptomy są jednoznaczne - słabnie nam siła hamowania, przestajemy mieć kontrolę nad naszym "hydraulikiem" a klamki hamulcowe stają się miękkie - zjawisko "miękkiej klamki" połączone z wydłużeniem drogi hamowania to najważniejsza przyczyna osłabienia hydrauliki. Skąd w tym układzie takie problemy? Dzieje się tak, ponieważ pęcherze powietrza w płynie ściskają się lepiej niż sam płyn, absorbując niemal całkowicie ruch klamki, zamiast przekazywać go na zaciski hamulca. Płyn działa przecież jak linka, ma tylko inną charakterystykę. Proces osłabiania będzie postępować w różnym tempie, ale kiedy wyczujemy pierwsze objawy, bądźmy przygotowani na konieczność serwisowania. Czy odpowietrzanie jest trudne? Nie - można całkowicie odpowietrzyć układ we własnym zakresie.

 

 

Masz problem z irytującym dźwiękiem hamulców podczas hamowania? Sprawdź nasze sposoby na piszczące hamulce w rowerze!

 

Odpowietrzanie hamulców na własną rękę - potrzebne narzędzia

Pozbycie się niechcianego powietrza z układu nie jest procesem specjalnie wymagającym. Najważniejsze to przeprowadzać go w spokoju i precyzyjnie - to najczęstsza przyczyna niepowodzeń. Przydadzą się też odpowiednie narzędzia. Jakie? Oto nasza lista:

  • rękawiczki lateksowe
  • klucze płaskie i imbusowe
  • płyn stosowany w Waszych hamulcach (Shimano - preferowany jest olej mineralny; SRAM, TRP, Hope - płyn DOT, ten sam który stosowany jest w samochodach)
  • strzykawki z wężykiem
  • lejek do klamki (można dostać dedykowane Shimano lub innej firmy)
  • dystans do tłoczków

Przyda się też dobra, chłonna szmatka na podłogę - świetnie sprawdzą się ręczniki kuchenne. Jeśli samodzielne zebranie potrzebnego ekwipunku jest poza Waszym zasięgiem - można kupić gotowe zestawy do odpowietrzania hamulców - odpowiednie zestawy produkują Shimano, SRAM, Jagwire, Park Tool czy Tektro. To zakup w zależności od wersji i producenta od 100 do ponad 500 zł.

 

 

Narzędzia potrzebne do odpowietrzania hamulców w rowerze

 

Przygotowanie roweru do odpowietrzania hamulców hydraulicznych

W przypadku całego procesu potrzebne też będzie zachowanie spokoju i utrzymanie odpowiedniego środowiska na stanowisku pracy - jeśli wszystko zrobicie spokojnie, absolutnie nie ma prawa się nic złego wydarzyć. Odkręćcie koło (lub koła) i zdemontujcie zaciski. W ich miejsce konieczne jest zastosowanie dystansu który spełni rolę zacisków. Unikajcie za wszelką cenę kontaktu płynu hamulcowego z klockami i tarczami. Szczególnie płyny DOT stosowane w motoryzacji są dość agresywne i mogą zakończyć żywot klocków znacznie wcześniej. Klamki w rowerze należy ustawić w poziomie, jeśli mówimy o rowerze MTB lub zastosować odpowiednią przejściówkę jeśli mamy rower szosowy. Chodzi o to, by zbiornik przy klamkach był poziomo i pełnił rolę odpowietrznika.

 

Całą operację bardzo ułatwi stojak rowerowy, dostępny choćby w marketach, ale i w naszym sklepie. To doskonała inwestycja, która świetnie się sprawdzi i bardzo ułatwi Wam pracę.

 

Etapy odpowietrzania hamulców - instrukcja

Zdjęliśmy koła, a rower jest gotowy do całego procesu odpowietrzenia hamulców? Dobrze, ruszajmy więc! Postaramy się w maksymalnie prosty sposób wyjaśnić Wam założenia całej operacji. Bez obaw - to nietrudne.

 

Odkręcamy śrubę przy klamce, wraz z uszczelkami. W jej miejsce wkręcamy lejek do płynu hamulcowego lub oleju mineralnego w zależności od wersji. Płyn będziemy wciskać do układu przy zaciskach - w ten sposób powietrze zostanie naturalnie wypchnięte do góry do lejka.

  • luzujemy lekko śrubę odpowietrzającą
  • nabieramy płyn do strzykawki - pół w przypadku odpowietrzania, całą gdy wymieniamy płyn na nowy
  • podłączamy się strzykawką z płynem do przewodu przy zaciskach

Rozpoczynamy proces!

  • zdejmujemy zaślepkę lejka
  • zaczynamy powoli i spokojnie wtłaczać płyn do przewodu
  • obserwujemy lejek - nowy płyn wypycha powietrze które będzie pojawiać się w formie pęcherzyków
  • nowy płyn wypycha stary z układu - obserwujemy kiedy pojawia się nowy w lejku
  • kiedy pęcherzyki przestaną się pojawiać lub stary płyn zostaje wypchnięty, zakręcamy śrubę odpowietrzającą
  • zatykamy otwór lejka (ale go nie ściągamy!)

Odpowietrzamy klamkę hamulca jeśli układ tego wymaga

  • sprawdzamy klamkę, czy jest miękka
  • odkręcamy śrubę odpowietrzającą i kilkakrotnie naciskamy na klamkę, po czym zakręcamy ją ponownie
  • montujemy zaciski i koło
  • sprawdzamy skuteczność całego procesu

Dopiero teraz odkręćmy lejek i w jego miejsce wraca ta sama śruba którą odkręciliśmy jako pierwszą wraz z uszczelką.

 

 

Pomocne life-hacki:

  • tylny zacisk, który ma utrudniony proces przez długość przewodu hydraulicznego i jego ułożenie, można odkręcić jeśli rower jest na stojaku i pozwolić mu swobodnie opaść niżej
  • dla poprawienia efektywności przewodem warto poruszać na boki, lub delikatnie w niego stukać
  • do wyczyszczenia końcówek najlepiej przydaje się alkohol izopropylowy

 

 

odpowietrzanie hamulców hydraulicznych w rowerze

 

Odpowietrz hamulce - jeździj bezpiecznie

Odpowietrzanie hamulców rowerowych nie jest trudną czynnością i po kilku procesach tego typu szybko znajdziecie odpowiednią kolejność działań. Wiedza ta bardzo się przyda tak w momencie serwisowania roweru jak i koniecznych napraw, czyli chociażby przy wymianie okładzin. Znacznie obniży to koszty serwisowania roweru i pozwoli robić to sprawnie w swoim zakresie - dobry zestaw do odpowietrzania hamulców rowerowych będzie towarzyszyć Wam kilka sezonów, co daje duże oszczędności.

 

Sam proces nie wymaga gruntownej wiedzy ani pokonywania problematycznych zadań - wystarczy spokój i precyzja, a wszystko pójdzie dobrze. Wierzymy, że sobie poradzicie, a po specjalne zestawy do odpowietrzania zapraszamy do nas.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]