Jak prać bieliznę termoaktywną aby służyła latami?

Ubrania termiczne i termoaktywne to jedne z nieodłącznych elementów wyposażenia każdego rowerzysty. Dzięki nim możemy poświęcać się swojej pasji przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych i bez utraty komfortu termicznego. Dlatego warto poświęcić nieco czasu i uwagi, aby nasza sportowa bielizna termoaktywna zawsze była w świetnym stanie. Chociaż dbanie o nią nie jest wielce skomplikowane, to jednak wymaga innej pielęgnacji niż ubrania noszone na co dzień.

 

Jak prać odzież termoaktywną, by długo zachowała swoje właściwości? O czym warto pamiętać? Doradzamy jak często i w czym prać odzież tego typu oraz które środki do czyszczenia i programy prania powinniśmy stosować, a które lepiej unikać!

 

 

 

 

 


Co to jest i jakie są rodzaje bielizny termoaktywnej?

Bielizna termoaktywna wymaga specjalnego traktowania, bo jej produkcja oraz struktura znacznie odbiegają od tradycyjnej odzieży. Zaprojektowano ją w taki sposób, by jak najskuteczniej utrzymywała temperaturę, zapobiegając marznięciu w niepogodę, a jednocześnie gwarantowała odprowadzanie wilgoci i wentylację, by podczas intensywnego treningu czy upału rowerzysta nie uległ przegrzaniu.

 

 

Naturalne właściwości bielizny termoaktywnej, wszystkie zalety płynące z jej stosowania, a także, na co zwracać uwagę wybierając interesujący nas produkt, omówiliśmy szczegółowo w tekście: „Jaką bieliznę termoaktywną na rower wybrać?”, który polecamy przeczytać.

 

 

W niniejszym artykule chcielibyśmy tylko zwrócić uwagę na materiały wykorzystywane przy tworzeniu ubrań termoaktywnych, gdyż mają one istotny wpływ na to, jak dbać o ten rodzaj bielizny sportowej. Zwyczajowo dzieli się je na 3 grupy:

  • Naturalne – czyli w całości produkowane z włókien roślinnych lub zwierzęcych. Sportowa bielizna termoaktywna nieczęsto korzysta z tkanin tego typu. Wyjątek stanowi wełna merino. Jest ona hipoalergiczna i delikatna, a nade wszystko doskonale trzyma ciepło. Głównie znajdziemy ją w ubraniach przygotowanych na okres zimowy. Na rynku dostępne są preparaty do prania bielizny termoaktywnej merino, ponieważ wymaga ona delikatnego traktowania.
  • Syntetyczne – dzianiny syntetyczne to wszelkiego rodzaju materiały sztucznie wytworzone, niewystępujące naturalnie w przyrodzie, jak: poliester, poliamid czy elastan. Ze względu na liczne zalety odzieży termicznej i termoaktywnej z nich wyprodukowanych, syntetyki cieszą się dużą popularnością, a praktycznie każda duża marka dysponuje autorskimi rozwiązaniami na ich obróbkę.
  • Mieszane (hybrydowe) – bardzo częste połączenie syntetycznych i naturalnych włókien. Projektanci decydują się na strukturę hybrydową ubrań głównie w celu zwiększenia ich trwałości np. wełna merynosów z dodatkiem poliamidu lub poliestru.

 

Bielizna termoaktywna na zimę

 

Jak często prać bieliznę termoaktywną?

Wiele osób zastanawia się, jak często prać odzież termoaktywną, ponieważ na ten temat można usłyszeć skrajne opinie – jedni mówią, że jak najczęściej, a inni wprost przeciwnie – radzą unikać nadmiernego czyszczenia, gdyż może ono doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia się materiału. Jaka jest prawda, czy częste pranie bielizny termoaktywnej rzeczywiście jest niewskazane?

 

Absolutnie nie! Oczywiście, jak w każdej sytuacji, nadgorliwość może być szkodliwa, ale w przypadku ubrań tego typu, akurat trudno przesadzić z higieną. Niezależnie czy będzie to naturalna, czy syntetyczna odzież termoaktywna, zwykle korzystamy z niej, jeżdżąc na rowerze lub uprawiając inną aktywność fizyczną, co nierozerwalnie związane jest z poceniem się, więc ubranie szybko nadaje się do prania. O ile naturalne tkaniny mogą nieco oschnąć, co pozwoli pozbyć się potu, to syntetyczna odzież termoaktywna po każdym treningu powinna zostać wyczyszczona. Zalegający w strukturze materiału brud z czasem ograniczy funkcjonalności ubrania, więc przestanie ono dobrze odgrywać swoją rolę.

Dlaczego częste pranie bielizny termoaktywnej jest ważne?

Nie powinno się zapominać, że prać odzież i bieliznę termiczną powinno się regularnie także z powodów czysto higienicznych. Jeżeli nie przemawia do nas szybsza degradacja materiału, pamiętajmy, iż bielizna ma bezpośredni kontakt ze skórą. Z osadzającego się na tkaninie potu paruje woda, a pozostają pozostałe składnik, jak: sole, mocznik, amoniak czy kwas mlekowy, które będą doskonałym środowiskiem do mnożenia się bakterii. Dlatego należy prać odzież tego typu regularnie, również po to, by uniknąć podrażnień skóry, a w skrajnych przypadkach infekcji!

 

Bielizna termoaktywna – oznaczenia na metce

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak prać bieliznę termoaktywną, najprostszym rozwiązaniem jest kierowaniem się wytycznymi umieszczonymi na metce przez producenta, co zalecamy robić zawsze w pierwszej kolejności! Nawet jeśli jesteś najbardziej zaprawionym kolarzem, który w życiu znosił już niejedną koszulkę termoaktywną – nigdy nie zaszkodzi rzucić okiem na metkę, gdyż niektóre ubrania mogą wymagać wyjątkowej pielęgnacji.

 

O ile gros symboli, które znajdziesz na metkach odzieży sportowej, będzie pokrywać się z tymi występującymi na codziennym odzieniu, to kilka z nich może być niejasna dla laika, dlatego w poniższej infografice objaśniamy piktogramy, które prawdopodobnie spotkasz.

 

 

Oznaczenia występujące na metkach bielizny termoaktywnej informujące jak prać taką odzież

 

 

Na szczęście w przeważającej większości (szczególnie jeśli mówimy o najpopularniejszych sztucznych materiałach) wytyczne producentów pokrywają się ze sobą, co pozwala wyszczególnić najważniejsze wskazówki co do prania bielizny termoaktywnej, które omawiamy poniżej.

 

Jak prać bieliznę termoaktywną – ręcznie czy w pralce?

Co do zasady, można prać bieliznę termoaktywną w pralce, jak i ręcznie, jeżeli producent nie określił inaczej. Niezależnie od wybranego sposobu powinniśmy zachować ostrożność większą niż w przypadku tradycyjnego ubioru (zwłaszcza gdy będziesz prać bieliznę merino). Strój rowerowy powinno się przed czyszczeniem obrócić na lewa stronę, a jeśli dysponuje on kieszeniami – sprawdzić, czy są one puste, a następnie zapiąć wszystkie zamki. Jeśli o tym zapomnisz, delikatna bielizna termoaktywna może się odkształcić, a w ostateczności nawet przerwać od ciężaru suwaka.

 

Warto wiedzieć, że ręczny sposób prania bielizny termoaktywnej pozwoli zachować pełną kontrolę nad całym procesem czyszczenia i zawsze będzie delikatniejszy niż pranie w pralce, ale może okazać się nieskuteczny, jeżeli chcesz wywabić poważne plamy.

Ręczne pranie odzieży termoaktywnej

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, ręczne pranie bielizny termoaktywnej pozwala na łagodniejsze obejście się z materiałem. Trzeba jednak pamiętać, że jest też czasochłonne, a co więcej – wcale nie wszyscy producenci zalecają taki sposób czyszczenia ich ubrań, o czym wielu rowerzystów nie wie (ponownie przypominamy o czytaniu oznaczeń na metkach).

 

Jak wygląda pranie ręczne bielizny termoaktywnej krok po kroku?

  1. Najpierw do miski wlej wystarczająco dużo wody, abyś mógł zamoczyć w niej bieliznę. Temperatura przy praniu ręcznym jest trudna do precyzyjnego określenia, ale woda powinna być letnia;
  2. Odzież można pozostawić w wodzie na ok. 10 min, zanim nastąpi właściwe pranie bielizny;
  3. Dodaj środek piorący do odzieży technicznej (np. płyn Base Wash Nikwax), zwykle wystarczy ok. 25 ml preparatu. Jeżeli strój jest poplamiony, można nanieść odrobinę środka bezpośrednio na zabrudzenie;
  4. Przejdź do czyszczenia. Prać bieliznę termoaktywną ręcznie powinno się poprzez delikatne ugniatanie. Należy unikać tarcia i skręcania, gdyż może to uszkodzić materiał;
  5. Kolejnym krokiem jest kilkukrotne wypłukanie bielizny, co ma na celu usunięcie resztek preparatu piorącego;
  6. Nadmiar wody można łagodnie odcisnąć, ale pod żadnym pozorem prania nie powinno się wykręcać;
  7. Odzież rozłóż płasko do wysuszenia.

Aby uniknąć podrażnień skóry dłoni, zalecamy prać ręcznie bieliznę termoaktywną w gumowych rękawiczkach.

 

 

Uwaga!

Prać odzież termoaktywną ręcznie warto także przed włożeniem jej do pralki w przypadku szczególnie dużych zabrudzeń materiału np. od błota po wymagającej jeździe terenowej. Tego typu wstępne czyszczenie znacznie ułatwi doprowadzenie bielizny do jej pierwotnego stanu. Dobrym pomysłem jest też zamoczenie brudnego ubrania przed praniem mechanicznym (nawet na kilka godzin).

 

Pranie odzieży termoaktywnej w pralce

Jeżeli zachowamy rozsądek i dostosujemy się do wymogów konkretnego materiału, prawie zawsze możemy prać bieliznę termiczną w pralce, nie martwiąc się o jej uszkodzenie, o czym trzeba pamiętać?

 

Przede wszystkim korzystaj z programów, które stworzył producent Twojej pralki! Większość osób ogranicza się do używania ledwie kilku ulubionych, ale jeśli chcesz, by Twoja delikatna bielizna termoaktywna długo pozostała funkcjonalna – to jest moment na zmianę przyzwyczajeń! Marki różnie nazywają programy, dzięki którym możesz bezpiecznie prać odzież termoaktywną w pralce, ale najczęściej będą one określone jako: Sport lub Termo, odpowiednie mogą być również Delikatny, Ręczne czy Odzież Funkcyjna (zalecamy sprawdzenie w instrukcji urządzenia).

 

A w jakiej temperaturze prać odzież tego typu? Najprawdopodobniej metka będzie zawierać informacje o maks. 30°C (rzadziej: 40°C). Wyższe temperatury co prawda skuteczniej likwidują bakterie, ale mogą także niszczyć tkaniny.

 

W razie, gdyby gotowy program okazał się niewystarczającą pomocą, wskazówki co do prania bielizny termoaktywnej w pralce, krok po kroku prezentują się następująco:

  1. Mocno zabrudzone ubranie możesz najpierw wymoczyć, a na plamy nanieść specjalny proszek do prania odzieży termoaktywnej (lub inny środek);
  2. Załaduj pralkę. Najlepiej, jeśli pozostanie nieco przestrzeni, aby pranie mogło się odmoczyć, ale jednocześnie nie pozostawiaj urządzenia pustego, gdyż zwiększy to tarcie materiału o bęben. Wyjątkowo delikatne tkaniny warto włożyć w siateczkowe worki do prania, które zapobiegną ich ewentualnemu uszkodzeniu;
  3. Do dozownika wlej przystosowany do bielizny sportowej płyn piorący zgodnie z zaleceniami przedstawionymi na jego opakowaniu (zwykle ok. 50 ml);
  4. Wybierz dedykowany program i włącz cykl. Jeśli pralka nie ma pasującego trybu – ustaw ręcznie temperaturę na 30-40°C, a wirowanie na niskie obroty (maks. 600-800 obr./min);
  5. Po zakończeniu cyklu, wyciągnij ubranie, a nadmiar wody odsącz, tak samo, jak przy praniu ręcznym – ugnieć lekko odzież, ale nie wykręcaj;
  6. Na końcu rozłóż bieliznę termoaktywną do wysuszenia.

Jeszcze dwa słowa o bieliźnie merino – jeśli planujesz wyczyścić ją w pralce, w takim wypadku konieczne jest całkowite zrezygnowanie z funkcji wirowania, gdyż uszkodzi ona wełnę.

 

 

Uwaga!

Czy można prać odzież termoaktywną w pralce, jeśli ma ona różne kolory? Nie powinno stanowić to problemu w przypadku ciemnych ubrań syntetycznych i w podobnej gamie kolorystycznej. Sztuczne tkaniny zwykle nie zabarwiają. Pranie bielizny mieszanej nie jest wskazane tylko wtedy, gdy mówimy o białej odzieży termoaktywnej – ją lepiej zawsze prać oddzielnie.

 

 

Preparaty do prania odzieży termoaktywnej

Nawet ważniejsze niż sposoby i częstotliwość prania bielizny termoaktywnej są wykorzystywane podczas tego procesu środki do prania, ponieważ niektóre agresywne chemikalia wchodzą w reakcję z nowoczesnymi tkaninami syntetycznymi i w efekcie je uszkadzają. Zawsze należy używać specjalnie zaprojektowany do tego celu płyn do prania bielizny termoaktywnej, ewentualnie bezpieczny odpowiednik. Zwykłe proszki, wybielacz oraz płyny do płukania zmiękczające tkaniny są niedopuszczalne!

 

Nawet jeśli zastosowany środek od razu nie uszkodzi odzieży termoaktywnej, to standardowe proszki do prania w swoim składzie mają wypełniacze, które wnikają w bieliznę i znacznie obniżają jej oddychalność.

 

W związku z powyższym, w czym prać bieliznę termoaktywną? Z profesjonalnych preparatów największą renomą cieszą się produkty firmy Nikwax. Do odzieży syntetycznej doskonale sprawdzi się m.in. płyn Base Wash Nikwax. Z kolei, jeśli chcesz zadbać o bieliznę z wełny merynosów – warto zaopatrzyć się w środek piorący do odzieży wełnianej Nikwax Wool Wash. Ciekawą alternatywą, szczególnie dla rowerzystów szukających uniwersalnych rozwiązań jest płyn do prania bielizny termoaktywnej Dynamic Bike Care Washcraft Laundry Detergent. Marka Dynamic Bike Care słynie z produkcji preparatów przystosowanych do czyszczenia roweru, ale formuła powyższego środka przystosowana została także do użytku wraz z odzieżą sportową.

 

A co, jeżeli nie mamy pod ręką dedykowanych specyfików? Czy właściwie pranie bielizny rowerowej jest wtedy niemożliwe? W takich sytuacjach przydatne okazują się: szare mydło, płatki mydlane lub proszek do ubranek dziecięcych. Te popularne produkty, być może nie będą tak skuteczne w czyszczeniu, jak profesjonalne środki, ale na pewno nie zaszkodzą ubraniu.

 

 

Górna część bielizny termoaktywnej

 

Jak suszyć odzież termoaktywną i inną odzież termiczną?

Omawiając prawidłowe pranie odzieży termicznej i termoaktywnej, zaznaczaliśmy, że konieczne jest zachowanie ostrożności. Okazuje się, że jest ona równie ważna już po skończonym praniu, gdyż suszenie bielizny termoaktywnej jest nieco inne niż tradycyjnej i także ma wpływ na trwałość ubrań. Jak powinno wyglądać odpowiednie suszenie?

 

Zaraz po skończeniu prania odzież rozłóż na płasko w suchym i przewiewnym miejscu, gdzie dzięki swoim właściwościom szybko wyschnie. Ponadto nie powinna ona leżeć na słońcu, gdyż może przez to wyblaknąć ani być umieszczana na grzejniku. Nie wolno też umieszczać jej w suszarce bębnowej.

 

W razie braku lepszej opcji – suszyć bieliznę termoaktywną można powieszoną na sznurku, ale w taki sposób, by zapobiec odgnieceniom. Najlepiej nie stosuj klamerek – zwłaszcza drewnianych, które nie tylko odkształcą ubranie, ale i mogą je zabarwić.

 

Pranie odzieży termoaktywnej – czego nie należy robić?

W całym naszym tekście pojawiło się wiele spostrzeżeń, na co szczególnie zwracać uwagę w czasie poszczególnych etapów czyszczenia ubrań termoaktywnych dla rowerzystów, dlatego w ramach swego rodzaju podsumowania, skrótowo powtórzmy, jak prać bieliznę termoaktywną, a właściwie czego unikać, abyśmy mogli długo cieszyć się jej pełną funkcjonalnością.

 

Przede wszystkim należy ją prać regularnie i nie robić tego ze zwykłymi ubraniami; przy wykorzystaniu nieprzystosowanych do tego zadania programów piorących i środków czystości, takich jak: wybielacze, płyny do płukania i zmiękczające.

 

Co więcej, należy zrezygnować z odwirowania lub je ograniczyć (zależnie od potrzeb materiału). Nadmiar wilgoci z ubrań po praniu można wygnieść, ale nie wykręcać, a w szczególności nie powinno się umieszczać bielizny termoaktywnej w suszarce bębnowej. Nie wolno jej także prasować – w obu przypadkach wysokie temperatury uszkodzą delikatną strukturę włókien.

 

Pranie bielizny termoaktywnej – komfort przez lata i oszczędność pieniędzy

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym tekstem nie będziesz miał już wątpliwości jak prać bieliznę termoaktywną, aby jej nie uszkodzić. W razie czego pamiętaj, że wszystkie niezbędne informacje powinieneś odnaleźć na metce produktu.

 

Początkowo niektóre zalecenia mogą wydawać się nadmierną ostrożnością, ale warto pamiętać, że jeśli należycie zadbamy o naszą odzież, będzie ona dobrze chroniła przed chłodem przez długie lata, a co za tym idzie, zaoszczędzimy sporo pieniędzy, gdyż wysokiej jakości bielizna dla rowerzystów nie jest tania, więc rozsądniej ją prać regularnie niż co sezon wydawać pieniądze na nowe ubranie.

Powiązane artykuły

zamknij [x]