Jak prać wełnę merino? Proste wskazówki

Wełna merino jest to materiał posiadający włókno cieńsze 3-4 razy od ludzkiego włosa. Łączy w sobie zalety naturalnych i funkcjonalność syntetycznych tkanin. Jest delikatna i miękka niczym kaszmir oraz ciepła jak na wełnę przystało. Dzięki swoim cechom opóźniającym wydzielanie zapachu potu pozwala na rzadsze pranie a co za tym idzie sporą oszczędność energii. Ale w końcu przychodzi taki moment, że trzeba ją wyprać ręcznie lub z użyciem pralki. Jednak trzeba uważać bo w niewłaściwych warunkach taka odzież straci swoje wyjątkowe właściwości.

 

 

Jak prać wełnę merino

 

 

 


Jak często prać odzież z wełny merino?

Wełna merino nie potrzebuje częstego prania jak na przykład bawełna. Naturalne włókna są niesprzyjające dla bakterii i ich ewentualnego rozwijania się. Ponadto posiada właściwości samooczyszczające się i niechłonące brzydkich woni. Ubrania z merino często wystarczy przewietrzyć aby odzyskały całkowitą świeżość.

 

W czym prać wełnę merino?

Jeśli jednak uznajesz, że przewietrzenie materiału nie wystarczy i trzeba go wyprać to użyj profesjonalnego detergentu do tego konkretnego rodzaju wełny. Masz pod ręką tylko szampon lub silny detergent? Zaopatrz się w specjalny płyn do mycia merino lub ostatecznie użyj szamponu / silnego środka myjącego.

 

 

 

 

Jak prać wełnę merino w pralce?

Jak wcześniej wspomnieliśmy aby nie uszkodzić wełny merino trzeba przestrzegać kilku warunków:

  1. Pierz ubrania z wełny merinosów w temperaturze około 30°C. Wybierz odpowiedni program na panelu pralki: najlepiej program do prania wełny lub prania ręcznego. Ustaw jak najmniejsze wirowanie a najlepiej w ogóle go nie używaj.
  2. Pierz wełnę merino z podobnymi jej materiałami; najlepiej wełna z wełną ale może być wełna z jedwabiem czy kaszmirem.
  3. Używaj specjalnego płynu do prania wełny.
  4. Nie używaj wybielaczy i płynów do płukania, mogą naruszać strukturę wełny merino

 

Jak prać wełnę merino ręcznie?

Odzież merino pierz w letniej (nie za zimnej nie za gorącej) wodzie. Nie musisz namaczać ani przewracać na lewą stronę. Namocz miejscowo tylko wtedy gdy pranie jest bardzo zabrudzone. Nie trzyj, nie wykręcaj ani nie rozciągaj by nie spowodować uszkodzeń.

 

Przechowywanie ubrań z wełny merino

Rób to delikatnie. A konkretnie przechowuj ją na wieszakach lub najlepiej miej ją złożoną na półce w szafie. Zaopatrz się w odstraszacze moli żywiących się odzieżą i pozostawiające dziury.


Raz na jakiś czas sprawdzaj ubrania merino z ewentualnych uszkodzeń. Jeśli zauważyłeś na materiale drobne kulki: to efekt zmechacenia. Łatwo pozbędziesz się ich ręką lub specjalną maszynką do golenia ubrań.

 

Czy wełnę merino można prasować?

Zawsze warto zastanowić się, czy prasowanie jest konieczne. Wełna, zwłaszcza ta wykonana z włókien merino, jest delikatna i reaguje na duże skoki temperatur. Jeśli jednak zdecydujesz się na prasowanie, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Wełnę merino można prasować tylko wtedy, gdy materiał składa się w 100% z naturalnej przędzy. Najlepiej przekładać żelazko na lewą stronę ubrania i ustawić je na najniższą temperaturę, chyba że posiada ono specjalny program do prasowania wełny.

 

Należy unikać prasowania odzieży z mieszanką wełny i włókien syntetycznych, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń materiału. Alternatywą dla prasowania może być również skuteczne wyprostowanie ubrania poprzez zawieszenie go w wilgotnym pomieszczeniu. Szczególnie przydatne jest to rozwiązanie dla koszulek merino. Wystarczy zawiesić ubranie na wieszaku w łazience, podczas dłuższej kąpieli pod prysznicem. Taka para czasem wystarcza do usunięcia fałd i zagnieceń, działając jak naturalna parownica.

 

Piękne runo musi być pielęgnowane

Wełna pozyskiwana z owiec merino daje niespodziewanie wiele plusów o których pisaliśmy w poprzednim poście traktującym ogólnie o temacie tego materiału. Jednocześnie wymaga specjalnego traktowania godnego delikatnego tworzywa. Jest piękna i wyjątkowa tak jak zwierzęta z których pochodzi.

 

 

Dowiedz się więcej o wełnie merino z innego artykułu: Wełna Merino – materiał, który zrewolucjonizował bieliznę termiczną

Powiązane artykuły

zamknij [x]