Jak przygotować domowy izotonik na rower?

Podczas każdej aktywności fizycznej dochodzi do utraty wody w organizmie, które nazywamy odwodnieniem. Odwodnienie możemy podzielić na trzy stadia: lekkie, umiarkowane i poważne. Do lekkiego dochodzi, gdy utracimy od 2 do 4% masy naszego ciała. Umiarkowane to utrata 5-6%. Natomiast poważne, to utrata na poziomie 10-15%. Aby zapobiec odwodnieniu oraz jego groźnym dla zdrowia i życia następstwom należy się nawadniać. Nie chodzi jednak po prostu o picie zwykłej wody kiedy poczujemy pragnienie. Optymalne nawodnienie organizmu polega na wypijaniu odpowiedniej ilości płynów w regularnych odstępach czasu. Nie bez znaczenia jest też rodzaj spożywanego płynu. Najszybciej i najlepiej nawodni nas napój izotoniczny. Jest to rodzaj napoju, którego stężenie węglowodanów wynosi około 7%, czyli w 500 ml płynu rozpuszczone będzie 35 g węglowodanów.

 

 

Jak przygotować domowy izotonik na rower

 

 

 


Napój izotoniczny na rower – co warto zabrać w trasę?

Wybierając się na wycieczkę, trening lub wyprawę rowerową zawsze powinniśmy zabrać ze sobą przynajmniej jeden bidon z wodą, lub napojem izotonicznym, ponieważ nigdy nie wiemy, czy półgodzinna przejażdżka nie skończy się po 2 lub 3 godzinach. Po drodze możemy się zgubić, mieć awarię sprzętu lub po prostu spotkać po drodze znajomego, z którym postanowimy dokręcić jeszcze kilkadziesiąt kilometrów.

 

Odpowiednia ilość i rodzaj płynu, jaki ze sobą zabierzemy, zależy od takich czynników jak: temperatura powietrza, wilgotność i czas jazdy. Zwykła czysta woda sprawdzi się podczas wysiłku wynoszącego do godziny czasu. Podczas jazdy powyżej godziny, szczególnie w słoneczny i ciepły dzień sama woda może nie wystarczyć i powinniśmy przestawić się na napoje izotoniczne.

 

Kilkugodzinne lub nawet całodzienne wycieczki na rowerze mogą wymagać przyjęcia nawet kilku litrów płynów. Jeśli wysiłek nie jest bardzo intensywny (np. zawody sportowe), warto przeplatać izotonik z czystą wodą mineralną, ponieważ zbyt duże jego spożycie może doprowadzić do pojawienia się dolegliwości związanych z układem trawiennym. Dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień nie są przyzwyczajone do tego typu napojów.

 

 

Może Cię zainteresować: Jakie odżywki dla kolarzy wybrać?

 

 

Czym jest domowy izotonik?

Pomimo tego, że napoje izotoniczne, we wszystkich kolorach tęczy dostępne są w każdym większym oraz większości małych sklepów, wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowanie. Taki domowy napój izotoniczny ma wiele plusów. Najważniejszym z nich jest fakt, że wiemy dokładnie, co trafia do naszego bidonu.

 

Domowy izotonik jest niczym innym, jak połączeniem wody, węglowodanów oraz opcjonalnie dodatków smakowych. Dokładne proporcje oraz przykładowe przepisy podamy na końcu artykułu. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że do przygotowania dobrego domowego izotoniku powinniśmy użyć wody średnio mineralizowanej, ze sprawdzonego źródła, chłodnej lub w temperaturze pokojowej.

 

 

Przygotowywanie domowego napoju izotonicznego

 

Dlaczego warto przygotować izotonik w domu?

Jeden argument szczególnie przemawia za domowymi izotonikami. Mamy całkowitą kontrolę i pewność, co znajduje się w naszym napoju. Ma to szczególne znaczenie dla zawodników, którzy mogą być poddani testom na obecność substancji dopingujących. Chociaż takie zanieczyszczenie występuje częściej w przypadku suplementów, niż odżywek węglowodanowych, to nie można całkowicie wykluczyć takiego ryzyka.

A co z gotowymi napojami dla kolarzy – czy są lepsze?

To pytanie jest ściśle powiązane z poprzednim. Za gotowymi napojami węglowodanowymi przemawia przede wszystkim czas przygotowania, dostępność, trwałość, no i skład. Dobrej klasy napój będzie zawierać różnie przyswajalne węglowodany, a ponadto może mieć w składzie przydatne w czasie wysiłku elektrolity, witaminy i minerały.

 

 

 

 

Napój hipotoniczny i hipertoniczny, a napoje izotoniczne – porównanie

Przygotowując napój izotoniczny, możemy nieco przesadzić z proporcjami składników stałych i zamiast izotonicznego stworzyć napój hipotoniczny lub hipertoniczny.

 

Właściwości różnych napojów sportowych:

  • Napój hipotoniczny – zapobiega odwodnieniu organizmu, ale nie dostarcza optymalnej ilości energii
  • Napój izotoniczny – zarówno nawadnia jak i dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych, których organizm powinien być w stanie przyswoić w trakcie wysiłku
  • Napój hipertoniczny – dzięki swojemu stężeniu dostarcza znacznie więcej energii, ale potrafi odwodnić organizm.

 

 

Nawadnianie się podczas treningu na rowerze

 

Składniki potrzebne do przygotowania domowego izotonika

Aby przygotować naturalny domowy izotonik, będziemy musieli zaopatrzyć się w kilka podstawowych składników. Bazą będzie oczywiście woda. Jak już wspominaliśmy najlepiej sięgnąć po średnio mineralizowaną, chłodną lub letnią wodę. Może być butelkowana, ale w ostateczności nawet dobra kranówka sprawdzi się doskonale. Ponadto potrzebne będzie jakieś źródło węglowodanów. Zwykły cukier, którym słodzimy herbatę, czyli sacharoza będzie nie najgorszym wyborem, ale lepiej sięgnąć po czystą glukozę. Sama woda z glukozą nie porywa smakiem, więc dobrze będzie dodać np. sok z ulubionych owoców.

 

 

 

 

Jak zrobić własny napój izotoniczny na rower? Kilka bardzo prostych przepisów:

 

Przepis 1

Wymieszaj w shakerze:

 

500 ml wody

25 g glukozy

1/4 łyżeczki soli

1 łyżeczkę miodu pszczelego

Przepis 2

Wymieszaj w shakerze:

 

500 ml wody

35 g dekstrozy

15 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny

1 łyżeczkę miodu pszczelego

 

Przepis 3

Wymieszaj w shakerze:

 

500 ml wody

30 g cukru trzcinowego

40 ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy

1/4 łyżeczki soli

Przepis 4

Wymieszaj w shakerze:

 

500 ml wody

3 łyżeczki miodu

15 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny

1/4 łyżeczki soli

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]