Jak spakować się na wyprawę rowerową?

To, co zabierzemy ze sobą na wyprawę rowerową jest dość indywidualną kwestią i zależy od wielu czynników takich jak: nasze doświadczenie, klimat regionu, do którego się wybieramy, indywidualne preferencje, limity wagowe linii lotniczych, a przede wszystkim ilość miejsca w sakwach. Właściwy dobór poszczególnych elementów daje gwarancję, że nasza podróż minie bez nieoczekiwanych, przykrych konsekwencji takich jak zgubiony bagaż, urwany uchwyt, czy pęknięty bagażnik. W skrajnych przypadkach kiedy znajdujemy się w miejscach odciętych od cywilizacji jest to zwykle poważny problem.

 

Co zabrać na wyprawę rowerową

 

Istnieje kilka wiodących firm, które produkują różnego rodzaju sakwy, torby, worki, mapnik, uchwyty na telefon – czyli wszystko to co jest niezbędne, aby spakować się na wyprawę. W co polecamy się spakować? Pomijając wygodny rower, który będzie miał otwory pod zamontowanie bagażnika (chyba że decydujemy się na bikepacking), niezbędny będzie dobry bagażnik.

Jaki bagażnik na wyprawę?

Najczęściej stosowanym materiałem przy produkcji bagażników jest stal, lub aluminium. Aluminium jest lżejsze, a jego nośność sięga nawet 35kg, co w zupełności wystarczy. Klasycznym przykładem takiego bagażnika jest Ortlieb Rack 3Pasujący do kół w zakresie 26-28 cali. Jest wytrzymały, posiada trzy punkty mocowania dzięki czemu zapewnia doskonałą stabilność, a jego maksymalne obciążenie to 30kg. Jeśli posiadamy rower z hamulcami tarczowymi warto zaopatrzyć się w dedykowany bagażnik taki jak na przykład Tepeak MTX Super Tourist DX Disc. W odróżnieniu od innych modeli posiada on szynę do montażu torby z systemem Quick Track takiej jak MTX Trunk Bag EX.

 

Torba podsiodłowa na wyprawę

Bagażnik przedni (Lowrider)

Jeśli nie uda nam się spakować tylko w tylne sakwy, lub chcemy bardziej równomiernie rozłożyć ciężar na rowerze to dobrą inwestycją będzie bagażnik przedni Crosso. Zazwyczaj mocuje się do niego mniejsze sakwy o pojemności do 30l. Bagażnik spokojnie wytrzyma obciążenie do 20kg.

Sakwy na wyprawę rowerową

Przejdźmy teraz do sakw. Sakwy różnią się od siebie zastosowanym materiałem, pojemnością oraz systemem montażu. Jeśli chcemy mieć zawsze suche rzeczy w sakwie, to nie warto bawić się w półśrodki i zainwestować w sakwy całkowicie wodoszczelne z rolowanym zamknięciem. Sprawdzony i polecany przez nas model to Ortlieb Bike Packer Classic o pojemności 40l.

 

Sakwy i torby na rowerze

Torba na kierownicę

Do kompletu przyda się również poręczna torba, którą możemy zamocować na kierownicy. Zmieścimy do niej wszystkie najpotrzebniejsze drobiazgi, jak portfel, telefon, paszport, aparat i inne cenne rzeczy. W modelu Ortlieb Ultimate znajdziemy specjalne kieszonki zapinane na zamek, które dodatkowo chronią przed kradzieżą, a całą torbę w łatwy sposób odepniemy od kierownicy i zabierzemy ze sobą.

Torebki na ramę, pod siodło i trójkątne

Ostatnimi elementami, który zdecydowanie ułatwią pakowanie i posegregowanie naszego ekwipunku są różnego rodzaju torebki. Do mocowanej na przód ramy takiej jak Topeak FastFuel Tribag Large. Możemy umieścić tam batony, orzechy, suszone owoce, lub inne przekąski. Do przewożenia narzędzi oraz innych drobnych rzeczy doskonale sprawdza się torba trójkątna mocowana pod rurę poziomą ramy. Wrzucenie ciężkich narzędzi do takiej torebki odciąża bagażnik i pozwala lepiej rozłożyć ciężar. Dętki i łyżki możemy schować do torebki podsiołowej. Zapewnia to szybki dostęp do zapasowych dętek. Oby jednak nie było potrzeby często z nich korzystać.

 

Torebka na kierownicę Sport Arsenal SNC 500

Torba na kierownicę Sport Arsenal SNC 510

Torba na kierownicę Ortlieb Bike Packing

Czym jest bikepacking?

Zupełnie odrębnym sposobem przewożenia bagażu jest wspomniany już bikepacking. Opiera się on na zastosowaniu pojemnej torebki trójkątnej, specjalnej sakwy na kierownicę oraz torby podsiodłowej, której pojemność sięga nawet 12 litrów. Bikepacking wykorzystuje się w krótkich, jedno lub kilkudniowych wycieczkach oraz w rowerach z pełną amortyzacją, w których nie da się zamontować bagażnika, a ciężar trzeba równomiernie rozłożyć.

Podsumowanie

Wyprawy rowerowe to niesamowita przygoda, którą ciężko porównać z jakimkolwiek innym sposobem podróżowania. Nie ma jednak nic gorszego, niż przedwcześnie zakończona wyprawa z powodu awarii sprzętu, a te mieliśmy okazję widywać często. Aby się przed tym ustrzec trzeba wybierać wytrzymałe produkty sprawdzonych producentów.

Powiązane artykuły

zamknij [x]