Jak usunąć rdzę z roweru? Skuteczne metody

Stwierdzenie, że regularna konserwacja roweru to podstawa wydaje się banałem, ale chyba każdemu zdarzyło się przynajmniej raz w życiu zapomnieć po wycieczce wyczyścić rower. Niestety, jeśli do takich sytuacji dochodzi częściej i jednoślad narażony jest na wilgoć, może dojść do korozji.

 

Rdza na rowerze nie jest od razu powodem do niepokoju. Problem zwykle da się skutecznie rozwiązać, jeśli zajmiemy się nim od razu i nie pozwolimy, by korozja objęła kolejne metalowe elementy roweru.

 

Co powinniśmy zrobić? Jak pozbyć się rdzy z roweru? Czy istnieje skuteczna ochrona przed korozją? Jakie preparaty do usuwania rdzy są najskuteczniejsze oraz czy domowe sposoby są warte uwagi? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

 

 

Jak usunąć rdzę z roweru

 

 

 


Dlaczego na łańcuchu i napędzie zbiera się rdza?

Niektórzy uważają, że rdza na rowerze to tylko kwestia czasu i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Niezależnie od naszych starań niemożliwym jest całkowite wyeliminowanie czynników sprzyjających korodowaniu. Oczywiście nie oznacza to, że należy zrezygnować z mycia roweru! Po prostu dodatkowo wyposaż się w dobre odrdzewiacze – tak na wszelki wypadek.

 

Ale skąd w ogóle bierze się rdza na rowerze? Najczęściej powstaje ona w wyniku utleniania się żelaza (będącego składową stali), które ma miejsce po kontakcie z wodą (także w postaci wilgoci w powietrzu czy ziemi) i stanowi widoczny efekt korozji elektromechanicznej. Warto zauważyć, że czynniki fizyczne oraz uszkodzenia powstałe na skutek użytkowania mogą prowadzić do szybszego rdzewienia poszczególnych części roweru.

 

Korozja roweru to problem w największym stopniu dotyczący konstrukcji stalowych np. ram rowerowych do BMX-ów. Nieprawdziwe jest jednak przekonanie, że martwić się jak usunąć rdzę z roweru muszą tylko posiadacze jednośladów tego typu. W mniejszym lub większym stopniu narażone są także rowery aluminiowe, a nawet te wykonane z włókna węglowego. Mając ramę karbonową, rdza wciąż może zaatakować metalowy osprzęt. Konieczne może być więc np. czyszczenie łańcucha odrdzewiaczem.

 

Zresztą w każdym jednośladzie zardzewiały łańcuch rowerowy stanowi najczęściej spotykaną bolączkę cyklistów. Tendencja tego elementu do ulegania korozji jest związana z jego konstrukcją oraz umiejscowieniem – łańcuch należy do części najbardziej narażonych na wodę i brud. Jeśli nie chcesz przejmować się korozją na łańcuchu, warto zainteresować się rowerem napędzanym paskiem.

 

 

Zardzewiały zacisk hamulca szczękowego

 

Czym usunąć rdzę z roweru?

Aby skutecznie usunąć rdzę z metalu, najlepiej skorzystać z gotowych środków przygotowanych specjalnie w tym celu i dostosowanych do użytku na jednośladach. Nikt przecież nie chce podczas odrdzewiania roweru uszkodzić jego ramy czy osprzętu, dlatego zalecamy usuwanie rdzy profesjonalnym środkiem autorstwa renomowanych marek – szczególnie jeśli Twój jednoślad ma dużą wartość (materialną lub sentymentalną).

 

Jednym z głównych producentów w tej dziedzinie jest brytyjski Muc-Off. Firma istnieje już od 1994 r. i specjalizuje się w tworzeniu środków czystości do jednośladów (także motocykli). Dobrym wyborem, który pomoże usunąć rdzę, będzie m.in. ich odrdzewiacz do roweru Muc-Off MO-94. Co bardzo ważne, preparat ten za sprawą unikatowej formuły pozostawia na spryskanej powierzchni specjalną warstwę ochronną, dodatkowe zabezpieczenie przed rdzą i przywierającymi zanieczyszczeniami. Muc-Off MO-94 może być stosowany też w autach czy podczas domowego użytkowania.

 

Dobrym wyborem od tego samego producenta będzie także odrdzewiacz rowerowy Muc-Off Sweat Protect, również gwarantujący oprócz czyszczenia długotrwałą ochronę. Co więcej, środek można nanieść na zardzewiałą powierzchnię roweru, ale też umożliwia skuteczne usuwanie korozji z trenażerów czy maszyn do ćwiczeń.

 

Z kolei, gdy borykasz się ze szczególnie ciężkim przypadkiem i zwykle odrdzewiacze zawodzą, warto spróbować usunąć rdzę środkiem Finish Line Chill Zone. Jego działanie polega na wymrażaniu spryskanej części, dzięki czemu metal kurczy się pod wpływem chłodu, a wiązania rdzy zostają rozbite. Produkt szczególnie dobrze sprawdza się przy elementach zablokowanych w wyniku korozji np. sztycach czy wspornikach.

 

Profesjonalne preparaty przeznaczone do serwisowania rowerów nie tylko pomogą skutecznie usunąć rdzę, ale również dają gwarancję, że przy okazji czyszczenia nie zostaną uszkodzone elementy gumowe i plastikowe. Niedostosowane do jednośladów środki mogą odbarwić lub nawet wejść w reakcję chemiczną np. z uszczelkami czy oponami.

 

 

Jak wyczyścić rower z rdzy z głową? Przede wszystkim bezpieczeństwo

Pamiętaj, że w czasie używania jakiegokolwiek chemicznego odrdzewiacza trzeba zachować należytą ostrożność. Ważne jest, by podczas usuwania rdzy profesjonalnym środkiem chronić swoje oczy i ręce. Nawet jeśli produkt nie jest żrący, zawsze może wywołać podrażnienia skóry. Preparat powinno się aplikować zgodnie z jego instrukcją oraz nie należy łączyć go z innymi rozwiązaniami.

 

Domowe sposoby na rdzę w rowerze

Oprócz profesjonalnych rozwiązań doświadczeni cykliści znają także liczne domowe sposoby na usuwanie rdzy z roweru. Okazuje się, że w wielu sytuacjach mogą one przynieść całkiem niezłe efekty – szczególnie jeśli korozja nie jest duża ani umiejscowiona w trudnodostępnych miejscach. Czym można potraktować zardzewiały rower?

 

Pierwszym sposobem jest powszechnie stosowany w domach kwasek cytrynowy – ten sam, który wykorzystujemy np. do odkamieniania czajnika. Wystarczy wymieszać kilka łyżeczek specyfiku z gorącą wodą i powstałym roztworem wyczyścić zardzewiały rower lub włożyć do niego skorodowane części. Lepiej nie stosować kwasku na malowanych powierzchniach, gdyż wpływa on negatywnie na farbę.

 

W bardzo podobny sposób rdzewiejący rower można spróbować naprawić przy pomocy sody oczyszczonej. Po zmieszaniu jej z wodą powinna wytworzyć się pasta, którą pokrywa się skorodowane elementy, by następnie pozostawić je tak na kilka godzin, zanim przejdzie się do odrdzewiania. Jeżeli akurat nie masz sody oczyszczonej – zastąp ją sokiem z cytryny i solą.

 

Oczywiście domowe sposoby na usuwanie rdzy nie byłyby kompletne także bez octu – uniwersalnego środka na każdy problem. Niewielkie części rowerowe można po prostu w nim zanurzyć i pozostawić tak na kilka godzin. Co ciekawe, w podobny sposób popularna Cola-Cola usuwa rdzę, więc napój będzie doskonałym zamiennikiem.

 

 

Uwaga! Rdzewiejący rower czyść delikatnie!

Usuwania rdzy z roweru należy robić w sposób delikatny. Jeżeli domowe środki nakładasz przy pomocy gąbki – korzystaj z jej gładkiej strony, aby nie uszkodzić lakierowanych elementów. Do czyszczenia rdzy nada się także stara szczoteczka do zębów, najlepiej o miękkim włosiu, która nie porysuje roweru, a jednocześnie pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Mechaniczne usuwanie rdzy, skrobanie może skończyć się koniecznością powtórnego malowania roweru.

 

 

Jak usunąć rdzę z łańcucha rowerowego?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, łańcuch jest najbardziej podatnym na korodowanie elementem jednośladu. Zwykle wykonany jest w całości ze stali, a do tego skomplikowana budowa sprzyja osadzaniu się na nim wody i brudu. Przez to usuwanie punktowo rdzy z łańcucha rowerowego nie jest też najłatwiejsze – trudno dostać się w każdy zakamarek. Dlatego najefektywniejszym sposobem jest zanurzenie go w całości w odrdzewiaczu rowerowym, taka kąpiel powinna wystarczyć.

 

Trzeba jednak pamiętać, że zardzewiały łańcuch może być często także rozciągnięty lub odkształcony. Dla bezpieczeństwa w takich przypadkach najlepiej po prostu wymienić egzemplarz na nowy.

 

 

Jeśli nie wiesz kiedy powinno się wymienić łańcuch w rowerze, sprawdź nasz inny artykuł - Jak często wymieniać łańcuch w rowerze?

 

 

Aby nie dopuścić do korozji, zaleca się regularne czyszczenie łańcucha rowerowego oraz pielęgnację przy pomocy specjalnych smarów. Sprawi to także, że komponent będzie działał płynniej.

 

 

Zardzewiała obręcz koła i klocki hamulcowe

 

Jak usunąć rdzę z koła roweru?

Mocno na korozję narażone są także koła rowerowe, a konkretniej – obręcze i szprychy. Podobnie jak łańcuch łatwo narazić je na kontakt z wodą. Na szczęście czyszczenie rdzy z tych elementów nie powinno być kłopotem, poprzez dość łatwy dostęp do koła. Wystarczy użyć odrdzewiacza, a następnie całość przetrzeć szmatką. Uważaj tylko na oponę. Niektóre detergenty mogą mieć zły wpływ na gumę.

 

Problem mogą stanowić tylko tzw. wżery na obręczach – niewielkie, szpecące rower rude kropki. Jeśli nie chcą zejść, nie powinno się ich uparcie próbować pozbyć, ponieważ siłowe usunięcie rdzy może wiązać się w takiej sytuacji z naruszeniem obręczy.

 

Jak wyczyścić rdzę z kierownicy roweru?

Kolejnym miejscem, w którym może pojawić się korozja, jest kierownica. Szczęśliwie czyszczenie tej części jednośladu jest raczej nieskomplikowane, ale trzeba przy tym zachować pewną precyzję.

 

Aby usunąć rdzę z kierownicy roweru, wystarczy standardowy preparat lub wybrany domowy zamiennik i ściereczka, lub gąbka. Co bardzo ważne, podczas aplikacji danego środka zwróć uwagę, by nakładany detergent nie miał kontaktu z elementami wykonanymi z tworzywa (np. z gripami) oraz częściami mechanicznymi (np. manetkami). Ponadto nie używaj do czyszczenia kierownicy rowerowej zbyt wiele wody. Zarówno środki chemiczne, jak i woda mogą trwale uszkodzić umiejscowione na niej komponenty i akcesoria.

 

Jak usunąć rdzę z ramy roweru?

Najbardziej rzucającym się w oczy fragmentem roweru, który może ulec korozji, jest rama rowerowa. Co prawda w przypadku najpopularniejszych wariantów aluminiowych jest to mało prawdopodobne, ale gdy już do tego dojdzie, skaza potrafi być bardzo kłopotliwa i bolesna dla właściciela.

 

Dlaczego? Usuwanie rdzy z ramy rowerowej zdaje się dość proste, jednak nie jest to do końca prawda. To największa część jednośladu, a do tego o prostej budowie, więc jeśli chcesz odrdzewić rower, nie powinno być problemu ze swobodnym dotarciem do całej jej powierzchni. Jednocześnie jednak usuwanie rdzy z ramy rowerowej jest czasochłonne i wymaga sporo pracy. Do tego, aby przywrócić jednoślad do pełnej świetności w przypadku korozji ramy konieczne będzie jej powtórne pomalowanie.

 

 

Zardzewiały i zniszczony rower

 

Jak należy wyczyścić rower i go przechowywać, by zapobiec rdzy?

Dobrze wiedzieć, jak usunąć rdzę z roweru, ale znacznie lepiej dbać o niego i starać się nie dopuścić do sytuacji, w której tę wiedzę trzeba będzie wykorzystać.

 

Kluczowe jest właściwie przechowywanie jednośladu. Powinniśmy unikać wystawiania go na niekorzystne warunki atmosferyczne, a na dłuższe składowanie (np. poza sezonem) wybierać tylko ciepłe i suche pomieszczenia. Jeżeli nie ma się możliwości trzymania roweru w domu – może to być problematyczne – szczególnie zimą. Najczęściej wybierane miejsca, takie jak: komórka lokatorska, piwnica czy garaż z reguły są wilgotne. Co można zrobić w takiej sytuacji, by przy kolejnym wyciągnięciu jednośladu nie mieć problemu zardzewiałych części? Dobrym rozwiązaniem jest zakup pokrowca na rower, który pozwoli choćby w pewnym stopniu zabezpieczyć jednoślad.

 

Ponadto, aby czyszczenie z rdzy roweru nie było konieczne, warto wyrobić sobie dobry nawyk i po każdej przejażdżce, chociaż przecierać go szmatką, aby zapobiec gromadzeniu się wody. Należy także pamiętać o cyklicznym smarowaniu części mechanicznych. Ważne jest również, by zadbać o dokładne przygotowanie roweru na okres jesienno-zimowy (jeśli nie będzie on w nim używany). Na czas magazynowania można zabezpieczyć rower środkami ochronnymi, specjalnymi detergentami, które zmniejszą ryzyko powstania korozji.

Powiązane artykuły

zamknij [x]