Żyjemy w czasach w których coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem. W życiu codziennym takie osoby noszą okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe lub w skrajnych przypadkach jedno i drugie jednocześnie. Problem w tym, że okulary codzienne nie bardzo nadają się na rower o czym producenci doskonale wiedzą. Przyjrzyjmy się temu tematowi, bo jest naprawdę interesujący.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym charakteryzują się okulary korekcyjne na rower?
Zwykłe okulary korekcyjne w razie upadku mogą nie tylko się ułamać ale też uszkodzić jeszcze bardziej i tak słaby wzrok rowerzysty np. wbiciem szkła w gałkę oczną. A tak się składa, że oczy są w trakcie jazdy czymkolwiek najważniejszym zmysłem. To właśnie na nim opiera się większość aktywności człowieka. Dobrze jeśli znasz swoją wadę wzroku i możesz na podstawie tej wiedzy skrócić wybór szkieł. Gorzej jeśli nie masz takiej wiedzy, to wtedy okulista lub optometrysta muszą Ci je zbadać.
W przypadku modeli sportowych największą ich zaletą jest wytrzymałość na upadki. Obudowa jest właściwie wyprofilowana a noski i zauszniki są zrobione z solidnych materiałów. Nawet wielogodzinna jazda jest pozbawiona dyskomfortu i problemów.
W zależności od preferencji masz do wyboru korekcję z polaryzacją, która chroni przed refleksami i jest bardzo przydatna dla rowerzystów. Można wybierać w różnych kolorach szkieł: na wieczór przezroczyste lub żółte a na słoneczne dni odpowiednie będą ciemne.
Niewiele jest opcji założenia szkieł korekcyjnych do okularów przeznaczonych na rower. Jeżeli ktoś ma z jakiegoś powodu problem z noszeniem soczewek kontaktowych, ma wąskie pole wyboru ramek do których przyczepi szkła korekcyjne.
Zalety szkieł korekcyjnych sportowych:
- nie spadają z nosa, dobrze się trzymają
- odporne na upadki
- nie uciskają głowy
- mniejsze ryzyko obrażeń
Tak więc nie szkodzi że Twoje oczy nie domagają się. Włóż okulary sportowe korekcyjne a poczujesz się jakbyś miał orli wzrok.
Okulary sportowe korekcyjne – jaki rodzaj wybrać?
Możesz zdecydować się na sportowe oprawki z zainstalowanymi szkłami korekcyjnymi. Niewiele jest tego typu wariantów, nie ma możliwości samodzielnego dorobienia soczewek do dowolnego modelu okularów.
Przyczyną są bardzo cienkie szybki w okularach, mocowane w wyjątkowy sposób, różny dla każdego modelu tej samej marki. Nie ma więc dwóch tych samych okularów. Ramki są delikatne a kształty odmienne do tego stopnia, że nie ma możliwości dorobienia szkieł.
Popularne są okulary rowerowe (korekcyjne) wyposażone w specjalną wkładkę korekcyjną. Wkładkę trzeba zanieść do optyka aby wstawił soczewki odpowiednie do wady. Pozwala to uniknąć korzystania z soczewek i jest chętnie używane przez cyklistów. Firmy specjalizujące się w tym temacie to przykładowo: Rudy Project czy Accent.
Ile kosztują szkła?
To wszystko zależy od modelu jaki Cię interesuje oraz sklepu. Pamiętaj, że jeśli będziesz je prawidłowo używał posłużą kilka lat. Ich zadaniem jest ochrona wzroku, tak bardzo ważnego w większości ludzkiego życia. Okulary od popularnych producentów dają pewność właściwego zabezpieczenia oczu, trwałości i dodatkowego komfortu podczas jazdy.