Jak wymienić szprychy w rowerze?

Szprychy rowerowe to element koła, który odpowiedzialny jest za przenoszenie obciążeń między obręczą a osią. Dobrze dobrane, umieszczone we właściwie wycentrowanym kole będą służyć długo i stanowić solidną opokę naszego ruchu. Zdarzy się jednak, że któraś z nich pęknie - najczęściej wskutek dużego obciążenia. Podpowiemy dziś co można zrobić, jak właściwie wymienić pękniętą szprychę by znów cieszyć się jazdą. Zapraszamy.

 

 

Jak wymienić szprychy w rowerze

 

 

 


Czy złamana szprycha w kole utrudni jazdę?

Porównajmy szprychy do konstrukcji mostu wiszącego - brak jednej z lin nie spowoduje jego upadku, ale pozostawienie tej sytuacji dłużej bez uwagi może już to spowodować. Jeśli szprycha pękła Ci 40 km od domu, to raczej nic się nie stanie - mimo tego że sąsiadki złamanej szprychy będą ciągnąć w przeciwną stronę, a koło straci idealne centrowanie. Jeśli jednak będziesz próbować jeździć bez szprychy dłuższy czas, koło przestanie być proste, a to w konsekwencji doprowadzi je do toczenia poza parametrami użytkowymi. I spowoduje poważną awarię prędzej czy później. Dlatego uszkodzoną szprychę wymień jak najszybciej.

 

 

Rodzaje szprych rowerowych

 

Rodzaje szprych rowerowych

Szprychy rowerowe należą do prostszych elementów roweru. Wyróżniamy kilka podstawowych typów szprych. Najczęściej spotykane to:

  • szprychy proste, niecieniowane: zagięta główka w kształcie litery "L", gwint na końcu, jednakowa średnica na całej długości;
  • szprychy cieniowane: średnica w środku szprychy jest mniejsza niż na jej końcach;
  • szprychy aero: spłaszczone w środku dla uzyskania mniejszej wagi i lepszej aerodynamiki;

Spotkamy też szprychy proste, które nie są gięte - istnieją już piasty, w których otwór na szprychę jest pionowy. Taka szprycha ma większą wytrzymałość, ale jej wymiana jest trochę trudniejsza.

 

 

 

 

Jak dobrać szprychy rowerowe?

Niemal każde koło ma swój idealny rozmiar szprych rowerowych, ale ich dobór jest stosunkowo prosty - wystarczą do tego proste, dostępne narzędzia. Oto kilka słów na ten temat - z tą wiedzą dobierzecie szprychy do własnego roweru. Zwłaszcza, że pojawienie się obręczy z hamulcami tarczowymi trochę namieszało.

Jak dobrać długość szprych rowerowych?

Najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie posiadanych - pamiętajmy że szprychę mierzymy od podstawy zagięcia łebka do jej przeciwległego końca. O ile z przodu nie ma z tym problemu, o tyle z tyłu szprychy są asymetryczne przez obecność kasety i hamulca tarczowego. Długości będą więc różne dla prawej i lewej strony koła.

 

Jeśli z jakichś względów nie mamy zapasowych szprych do pomiaru, najlepszym rozwiązaniem jest kalkulator długości online. Można go znaleźć na kilku stronach. Przykładem może być kalkulator długości szprych na stronie marki SAPIM. Wprowadzacie tam takie wartości jak długość piasty, średnicę jej kołnierza, rozmiar koła oraz grubość obręczy. Program wylicza Wam odpowiednią długość i ilość szprych jakie są wymagane dla danego koła. Po tym zabiegu wystarczy kupno odpowiedniej szprychy.

Ile szprych ma koło rowerowe?

Najczęściej spotykane warianty to 24, 28, 32 i 36 szprych. Dwie ostatnie wartości to głównie domena graveli i trekkingów - koła pracują tu w dużej amplitudzie drgań i obciążeń, jeździ się tu z sakwami czasami na nierównej powierzchni: im więcej szprych tym wytrzymałość koła wzrasta. Dla rowerów sportowych szosowych stosuje się rzadszy przeplot.

 

 

Więcej o piasta dowiesz się w naszym innym artykule: Co to jest piasta? Budowa i rodzaje piast rowerowych

 

 

Potrzebne narzędzia do wymiany szprych rowerowych

 

Wymiana szprychy w rowerze

 

Potrzebne narzędzia

Podstawowymi narzędziami jakimi będziemy się posługiwać podczas wymiany szprych w kole są:

 

 

W zależności od strony, z jakiej spotkał nas uszczerbek, możemy potrzebować klucza do kaset, aby dostać się do kołnierza piasty. Najlepiej przeprowadzić proces w domowym zaciszu i spokojnie. Po zdjęciu kasety mamy dostęp do prawej strony kołnierza piasty. Zdejmujemy oponę i dętkę oraz opaskę na obręczy (jeśli posiadamy). Mamy teraz dostęp do nypla i piasty. Jeśli mamy awarię od strony hamulca tarczowego, zdejmujemy jego mechanizm.

 

Szprychę wkładamy zgodnie z posiadanym oplotem - warto zrobić to dobrze, żeby przenoszone obciążenia miały odpowiedni balans. Najczęściej pękają szprychy z prawej strony i na zgięciu łebka - wkładamy je tak, jak w sąsiednich elementach. Następnie przekładamy szprychę do góry i lekko uginamy aby weszła w otwór w obręczy. Skręcamy nypel a ewentualny nadmiar szprychy spiłowujemy.

 

Proces da się przeprowadzić prościej, jeśli nypel nie wpadnie nam do środka obręczy - wystarczy odpowiednio go przytrzymać i delikatnie dokręcać.

 

 

Centrowanie koła po wymianie szprych

 

A co po wymianie? Centrowanie koła!

Niestety jest to punkt obowiązkowy. Szprychy muszą zostać ponownie ustawione. Wymiana szprychy w kole powinna odbyć się jak najszybciej po zauważeniu awarii - znacząco skróci to proces centrowania. O ile przednie koło można w spokojnych warunkach wycentrować bezpośrednio na widelcu, o tyle tylne koło trzeba zdjąć, umieścić w widełkach i centrować uważnie do skutku.

 

 

Szczegółowy poradnik znajdziecie w artykule: Centrowanie koła w rowerze - jak to zrobić?

 

Wymiana szprychy w rowerze - to proste!

Proces wymiany szprychy w kołach rowerowych jest prosty i nie wymaga szczegółowej wiedzy - jedynie uwagi i konsekwencji. Awaria zauważona wcześnie przynosi mniej przykrych konsekwencji, dlatego warto regularnie sprawdzać szprychy i ich naciąg. Ich praca to podstawa dobrego funkcjonowania całego koła, a w konsekwencji roweru jako takiego. Wiele modeli i wersji szprych do kół rowerowych znajdziesz w naszym sklepie internetowym Rowertour.com!

Powiązane artykuły

zamknij [x]