Jak wyregulować hamulce w rowerze?

Regulacja hamulców w rowerze to proces, który w prosty sposób zwiększa skalę naszego bezpieczeństwa na jednośladzie. Sprawne hamulce to pewniejsza jazda, obarczona większym marginesem błędu, umożliwiająca bardziej zdecydowane manewry. Nie tylko w MTB - także na szosie, podczas przejazdu gravelem czy trekkingu, świadomość że zatrzymamy się dokładnie tam gdzie chcemy lub gdy zmusi nas sytuacja jest nieodzownym elementem bezpiecznego poruszania się na rowerze.

 

Powiemy dziś, dlaczego regulacja hamulców w rowerze jest ważna. Wskażemy jak regulować klasyczne V-brake'i, hamulce szczękowe jak i modele tarczowe, będące obecnie codziennością w rowerowej technologii. W końcu, wskażemy kiedy regulacja musi zostać zastąpiona przez bardziej zdecydowane kroki. Wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu artykułu, zatem - zapraszamy!

 

 

Jak wyregulować hamulce w rowerze

 

 

 


Dlaczego regulacja hamulców jest ważna?

Pytanie niemal retoryczne. Przede wszystkim podstawowy powód - bo dzięki temu, że są sprawne, hamulce rowerowe pozwalają zatrzymać się tam, gdzie chcemy. Dają także większą pewność na zakrętach i pozwalają w sposób spokojny zbliżać się do granicy swoich możliwości. Bez sprawnych hamulców nie wjedziemy na singletrack, bo skończy się naszą kontuzją, a na szosie nie wjedziemy w zakręt, bo możemy z niego wyjechać w zupełnie innej konfiguracji - bardzo dalekiej od wszelkiego komfortu.

 

Uważna, systematyczna regulacja hamulców rowerowych jest więc czynnością, którą każdy z nas powinien w sobie wyrobić dla poczucia własnego, elementarnego bezpieczeństwa. Regulacji podlega cały układ hamulcowy, od manetki po zaciski względnie szczęki. Warto podjąć wszelkie kroki, by zapewnić mu właściwe funkcjonowanie.

 

Usprawnianie hamulców w rowerze

Przez proces usprawniania rozumiemy taki upgrade sprzętu, który pozwala hamować efektywniej i lepiej, mieć lepsze poczucie kontroli na manetkach, móc operować nimi w odpowiedniej sile. Mamy kilka dróg do takich usprawnień. Wymiana linek, ich odpowiednie smarowanie z zastosowaniem wysokiej jakości chemii, zmiana klamek lub klocków. W końcu możemy też próbować przesiadki z hamulców typu V-Brake na tarczówki, choć wymaga to oczywiście odpowiednio większej ingerencji w strukturę koła. Jest jednak całkowicie możliwe - wiele piast jest gotowych na obecność tarczy, a ram - na założenie zacisków.

 

 

Regulowanie hamulców w rowerze górskim

 

Jak regulować różne rodzaje hamulców rowerowych?

Każdy rodzaj hamulców wymaga odrębnego sposobu kalibracji, ale zasada działania jest podobna - regulacja odpowiada za równomierne zużywanie elementów ściernych i uzyskiwanie właściwej kontroli nad naciskiem tych elementów. Różnią się tylko mechanizmy. Sprawdźcie jak łatwo je wyregulować, by jeździć bezpiecznie.

Regulacja hamulców szczękowych

Co wiemy?

Najstarszy typ hamulców, który towarzyszy rowerom od niemal początku. Szczęki spotkamy wciąż w rowerach szosowych, które nie mają mocowania pivotów dla V-brake, bądź kolarz nie chce zmieniać kół na obsługę tarczówek. Mimo wieku wciąż cenione i solidne, pomimo że coraz rzadsze. Łatwe w obsłudze, wymiana klocków - banalna. Regulacja równie prosta.

 

Potrzebne narzędzia: klucz imbusowy, względnie torx, klucz 8-10 do odkręcenia śruby przy szczęce (w zależności od zastosowanego mocowania)

Regulacja

Odkręcamy śrubę mocującą linkę i dokręcamy śrubę regulującą zacisk. Następnie odkręcamy ją o 2 lub 3 obroty i dokręcamy linkę ponownie. Jeśli chcecie zwiększyć nacisk, a klocki jeszcze się nie starły - przed zakręceniem linki wkręćcie śrubę przy manetce o kilka obrotów, zyskacie większy zakres regulacji. Regulacja musi też objąć ustawienie obręczy między szczękami hamulca. Służy do tego śruba regulująca naciąg sprężyny - jej odkręcanie będzie przemieszczać szczęki, należy więc kręcić tak, aby obręcz znalazła się pomiędzy nimi.

 

 

 

 

Regulacja hamulców tarczowych

Co wiemy?

Najnowszy i zdecydowanie najpopularniejszy, nowoczesny układ hamulcowy w rowerach. Względnie trwały, zapewnia doskonałą kontrolę nawet w kiepskich warunkach. Wersja hydrauliczna bardziej zaawansowana, ale trudniejsza w serwisowaniu. Wymiana okładzin wymaga zdjęcia koła, a regulacja musi być precyzyjna.

 

Potrzebne narzędzia: klucze imbusowe

Regulacja

Poluzuj śruby mocujące hamulec do widełek - najpierw zawsze ustaw tarczę w środku zacisku, bo w większości to powoduje problemy. Po odkręceniu śrub zaciśnij manetkę i dokręć śruby z powrotem - ustawi to tarczę i zaciski w odpowiedniej odległości, a jeśli masz mechaniczną tarczówkę, resztę wyregulujesz za pomocą śruby przy manetce hamulca.

 

Zaawansowana regulacja to już trochę trudniejszy proces, choć wciąż nie wymaga zbyt wiele. Odkręć lekko śruby mocujące hamulec, a następnie pokręć kołem i dokręcaj powoli oba punkty mocujące do ramy. Znalezienie właściwego nachylenia może być początkowo trudne, ale po kilku próbach na pewno złapiecie o co chodzi. Po uzyskaniu odpowiedniego nachylenia dokręcamy śruby za pomocą imbusa.

 

 

 

 

Regulacja hamulców typu V-Brake

Co wiemy?

V-brake pojawił się jako znaczne ulepszenie hamulców szczękowych, opierając się na podobnych zasadach. Mają większą odporność, łatwiej je wyregulować i są stosunkowo dobre, zwłaszcza gdy jest sucho. Wymiana i regulacja są dość proste, a wszystko nie wymaga wyspecjalizowanych narzędzi. Przy procesie regulacji ważna jest precyzja i skrupulatność, ale spokojnie można to zrobić w krótkim czasie.

 

Potrzebne narzędzia: klucze imbusowe lub torx

Regulacja

Na początek spokojnie dokręć śrubę regulującą przy kierownicy do końca, a potem odkręć o dwa pełne obroty: zyskasz większy zakres regulacji. Następnie odepnij zacisk - wyjmij fajeczkę z linką hamulcową i poluzuj jej zacisk na ramieniu hamulca. Sprawdź położenie klocków hamulcowych - muszą być na odpowiedniej wysokości i pracować na obręczy. Naciśnij manetkę - hamulce mają być około milimetra od obręczy. Dokręć śrubę mocującą linkę, następnie włóż fajeczkę z linką hamulcową. Końcowej regulacji dokonaj za pomocą śruby przy manetce.

 

Może się zdarzyć, że V-brake nie dociska równomiernie z obu stron obręczy. Żeby to poprawić, każde ramię ma swoją śrubkę regulującą odchylenie od obręczy. Dokręcasz = odpychasz je od obręczy. Wykręcanie śrubki zmniejsza odległość od obręczy. Finalna regulacja znów za pomocą śruby przy manetce.

 

 

 

 

Regulacja a naprawa hamulców rowerowych

Wymiana klocków, zacisków, płynu hydraulicznego, wpuszczanie oleju do pancerzy linek dla lepszego smarowania - to wszystko jest zawarte w regulacji hamulców rowerowych. Sprzyja ich niezawodnej pracy i zapewnia im solidne do niej warunki. Kiedy jednak pęknie któryś z elementów, jakaś śruba puści, jakiś zacisk przestanie pracować - wtedy konieczna jest naprawa. Często udaje się wymienić pojedynczy komponent, czasami jednak najlepszym rozwiązaniem jest kupno nowego kompletu.

 

 

Regulowanie hamulców szczękowych w rowerze szosowym

 

Naprawa hamulców - co zrobić gdy regulacja nie pomogła?

Bez paniki. Hamulce nie są drogim komponentem, a większość prostych modeli da się bez problemu zastąpić. Regulacji dokonujemy w trakcie sezonu, czy nawet na przejażdżce, i jest to całkowicie naturalny proces będący elementarną częścią użytkowania roweru. Kiedy jednak zakres regulacji nam się kończy - warto pomyśleć o wymianie klocków czy okładzin.

 

Wspominamy o tym szerzej w artykule "Jak wymienić klocki hamulcowe w rowerze".

 

Hamowanie na piątkę, czyli dlaczego regulujemy hamulce?

Jak powszechnie wiadomo - to nie prędkość jest problemem, lecz nagła jej utrata. W wypadku roweru rodzi to kłopoty związane z brakiem zewnętrznych zabezpieczeń i przyjmowania na ciało wszelkich niedogodności. Dlatego uważna, systematyczna regulacja hamulców rowerowych to prosta droga do właściwego korzystania z roweru i czerpania przyjemności z jazdy w pełnym jej zakresie. Zajmie Wam niewiele czasu, a pozwoli uniknąć nieprzyjemności takich jak kontuzje i awarie.

Powiązane artykuły

zamknij [x]