Jak zabezpieczyć bagażnik rowerowy przed kradzieżą? Jak uchronić się przed kradzieżą rowerów i akcesoriów?

Transportowanie rowerów samochodem już dawno przestało być karkołomną operacją logistyczną. Mamy tak fantastycznie pomyślane bagażniki na rower, że korzystając z nich prawidłowo możemy bezstresowo przewieźć nasz ukochany jednoślad wszędzie tam, gdzie chcemy. Bałtyk? Góry? Chorwacja? Albania? Nie ma problemu. Jedynym zagadnieniem nad którym warto się pochylić jest zabezpieczenie roweru na bagażniku tak, aby nie zmieniał właściciela. Podsuniemy Wam dziś garść doskonałego osprzętu, który pomoże zabezpieczyć bagażnik rowerowy i pozwoli na bezstresowe podróże z poczuciem solidności i spokoju. A więc jak zabezpieczyć bagażnik rowerowy przed kradzieżą? Sprawdź!

 

 

Jak zabezpieczyć bagażnik rowerowy przed kradzieżą

 

 

 


Bagażnik samochodowy na rowery z dobrym zabezpieczeniem

Jest to najważniejszy element, jaki możemy kupić w całości i tym samym zabezpieczyć swój rower - lub rowery - w sposób kompletny i kompetentny. Przede wszystkim warto tu postarać się o produkt markowy. Szwedzki Thule to firma przodująca w większości rankingów. Zaletą jest tu nie tylko solidność i jakość, ale także system, w którym jeden klucz otwiera kilka zamków dzięki unifikacji wkładek. Możemy w ten sposób zabezpieczyć tak rower na haku, jak i kufer na dachu i używać do tego jednego klucza.

 

Thule to zdecydowany lider - wartością dodaną są tu wykonanie i użyte materiały. Część elementów można dokupić, a pomysłowe zapięcia rowerów gwarantują ich bezpieczną podróż. Szwedzi wymyślili to naprawdę solidnie. Jeśli rozglądacie się za kompletnym, całościowym rozwiązaniem - to profesjonalne zabezpieczenie roweru, bagażnik rowerowy na dach czy na hak firmy Thule z pewnością takim jest, a dokonana inwestycja zwróci się wielokrotnie. To na początek - warto jednak poszerzyć swój arsenał walki z amatorami cudzej własności.

 

 

Wybierz odpowiednie zabezpieczenie do bagażnika samochodowego

 

Zabezpieczenie antykradzieżowe bagażnika rowerowego - co można zrobić?

Dobry markowy bagażnik rowerowy jest oczywiście trudny do sforsowania, a im wyższa półka, tym tych zabezpieczeń jest więcej. Warto jednak mieć wgląd w inne możliwości, które pozwolą nam podróżować spokojniej. Przezorny zawsze ubezpieczony? Wbrew pozorom - tak. Co więc można jeszcze zrobić i czym się posiłkować? Jakie są metody zabezpieczenia roweru przed kradzieżą? Oto garść pomysłów i rodzaje zabezpieczeń rowerowych.

 

 

 

Zestaw zamków

Przoduje w tym wspomniana Thule, ale inne firmy także podążają w podobnym kierunku. Pomysł Thule wygląda tak: do posiadanego kufra dokupiłeś bagażnik dachowy na rowery, albo bagażnik na hak, w garażu jest jeszcze uchwyt na narty. Kupujesz do nich zestaw wkładek zamkowych i wymieniasz w posiadanym ekwipunku - teraz każdy z nich otworzysz tym samym kluczem. Pomysł genialny w swojej prostocie - i stosunkowo niedrogi. Zestaw 4 wkładek w systemie One-key firmy Thule to wydatek rzędu 190-200zł. Obejmuje on nie tylko zabezpieczenia roweru, ale także mocowanie bagażnika.

Linka zabezpieczająca

Jeden z prostszych sposobów podniesienia poziomu zabezpieczeń. Możemy wybierać w ogromnej palecie możliwości - startując od potężnych jak Abus Phantom 8950, gdzie linka ma aż 180 cm długości (wystarczy by opleść rowery kilkukrotnie) i bardzo solidny zamek z kodowanym kluczem symetrycznym, po lżejsze i mniejsze jak np. Gerda Flex czy Axa Resolute. Pamiętajmy, że każde zabezpieczenie do sforsowania to czas, wysiłek i zwracanie uwagi.

 

 

 

Łańcuch

Obok linki podstawowy instrument zabezpieczeń - cięższy i solidniejszy oraz nieco trudniejszy do sforsowania. Obecne mają otulinę która zabezpiecza lakier przed zarysowaniami. Mamy tu ogromną gamę urządzeń - z zapięciami na klucz, jak i szyfrowymi. Łańcuch do zabezpieczenia roweru taki jak: Kryptonite Keeper, Abus 1200, XLC Yakuza czy Gerda Contra - wachlarz cen, długości i solidności w pełnym wymiarze.

U-Lock do zabezpieczenia roweru na bagażniku

Jedno z najmocniejszych rozwiązań. U-Lock to wygięty w kształt litery "U" pałąk z litej, hartowanej stali którego końce umieszcza się w szekli - cylindrze pełniącym rolę zamka i zapięcia. Najtańsze od Gerdy czy XLC to kilkadziesiąt złotych. Najwyżej pozycjonowane modele Abusa jak 770A SmartX to ponad 700 zł - zapięcie ma własny alarm i otwiera się za pomocą smartfona. Drogo? Rower elektryczny to kilka, czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego też zabezpieczenie roweru elektrycznego powinno być z górnej półki - kilkaset. To równanie powinno nam wystarczyć. Jest to solidna i trudna do złamania blokada rowerowa - zadziała na górnym bagażniku na dachu, idealnie sprawdzi się jako zabezpieczenie roweru na hak holowniczy, będzie świetne do rowerów elektrycznych.

 

Inne zabezpieczenia antykradzieżowe

Co jeszcze możemy wytoczyć przeciwko kradzieżom? Zabezpieczenie platformy rowerowej jest stosunkowo proste. Istnieje wiele sposobów by zabezpieczyć bagażnik. Najważniejsze to zwielokrotnić zabezpieczenia, aby jedno uzupełniało drugie. Słowem - musisz zabezpieczyć rower systemem, najlepiej sprawdzą się tu systemy antykradzieżowe znanych marek. Warto przyjrzeć się zapięciom składanym, które są niewielkie i łączą kompaktowe wymiary z wytrzymałością linki. Dobrym pomysłem są także blokady tylnego koła - świetne modele produkuje Trelock i możecie znaleźć je w naszej ofercie.

Jak zabezpieczyć rower systemem z alarmem?

Idealnym pomysłem jest dodatkowy alarm. Do 500 zł mamy model renomowanego Abusa z pilotem (Alarmbox RC) który ma niewielką wagę, ale głośność 100 decybeli. Alarm możemy założyć w momencie opuszczenia samochodu z rowerami na dłużej (np. obiad w trasie). Mechanizm zabezpieczenia jest prosty i skuteczny, a brak osobistego nadzoru bagażnika nie sprawia nam w tym wypadku większego kłopotu.

 

 

Inne metody zabezpieczenia bagażnika samochodowego na rowery

 

Jak uniknąć kradzieży roweru z bagażnika - kilka porad

Obok zabezpieczeń i solidnych łańcuchów warto pamiętać, że rozsądek jest równie dobry. Zabezpieczenie antykradzieżowe roweru to jedna sprawa, ale do tego mamy kilka porad co robić, by nasze rowery nie zmieniły właściciela.

Znajdź odpowiednie miejsce do postoju

Strzeżony parking, monitorowany zajazd, a auto zawsze w widocznym miejscu. Dbaj o to, byś mógł je widzieć, tak na stacji benzynowej jak i pod wszelkimi atrakcjami a unikniesz kłopotów. Jeśli podróżujesz w większej ilości osób, poproś jedną o zwrócenie uwagi na pojazd jeśli nie masz go w zasięgu wzroku.

Skorzystaj z przechowalni bagażu

Dobry pomysł, jeśli jest w pobliżu - w dużych miastach zazwyczaj nie ma z tym problemu. Możesz zostawić tam większy bagaż na dowolną ilość czasu, obecnie także rowery nie stanowią kłopotu dla takich przechowalni.

Poproś kogoś o pomoc

Kiedy odchodzisz od samochodu, poproś kogoś o "rzucenie okiem" na pojazd i rowery. Parking pod sklepem, czy na stacji benzynowej, pod restauracją - tam gdzie są ludzie łatwo o taką pomoc.

 

 

 

 

Bezpieczna podróż zależy od Ciebie

Odpowiednia kombinacja wygląda tak: rozsądek - ograniczone zaufanie - zabezpieczenia. Nowy rower to spory wydatek - nie bój się więc inwestować w jego bezpieczeństwo i własny komfort. Alarmy, GPS-tracking, zabezpieczenia mechaniczne - to wszystko plus własna perspektywa uratuje Cię przed dużymi przykrościami i pozwoli cieszyć się z jazdy tam, gdzie o tym marzysz i myślisz. Po wszelkiego rodzaju zabezpieczenia zapraszamy Cię do naszego sklepu Rowertour.com - doradzimy i pomożemy. Z nami - pojedziesz bezpiecznie. I samochodem, i rowerem.

Powiązane artykuły

zamknij [x]