Jak zamontować fotelik rowerowy na ramie lub bagażniku? Zapewnij dziecku pełne bezpieczeństwo!

Rodzinne rowerowe wycieczki to świetny sposób, na budowanie relacji z dziećmi, a co więcej, aktywność na świeżym powietrzu jest zdrowa i pomaga utrzymać dobrą kondycję. Co, jednak kiedy kochasz przejażdżki, ale Twoja pociecha jest jeszcze za mała na zostanie cyklistą? Na szczęście nie musisz rezygnować ze swojej pasji ani tym bardziej, zostawiać malucha w domu. Z pomocą przychodzą specjalne foteliki na rower (krzesełka). Dobry fotelik zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort podróży dziecka. Aby cieszyć się ze wspólnych wyjazdów, powinieneś tylko zwrócić uwagę na zamocowanie fotelika rowerowego, aby było kompatybilne z Twoim jednośladem, a następnie przeprowadzić montaż krzesła rowerowego – przedstawiamy, jak to zrobić poprawnie!

 

 

Jak zamontować fotelik rowerowy na ramie lub bagażniku?

 

 

Najważniejsze informacje

  • Chcąc zakupić fotelik rowerowy, możesz wybrać między montowanymi z tyłu jednośladu – na bagażniku lub rurze podsiodłowej albo instalowanymi z przodu, pod kierownicą.
  • Fotelik rowerowy montowany do ramy lub bagażnika ma większą nośność, więc lepiej sprawdzi się w przypadku większych dzieci, ale tylne ulokowanie utrudnia małemu pasażerowi podziwianie świata.
  • Montaż fotelika do roweru nie jest trudny. Zwykle wystarczy kierować się instrukcją producenta oraz dysponować podstawowymi narzędziami.
  • Aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo sprawdź, czy fotelik jest certyfikowany, ma regulowane pasy bezpieczeństwa oraz pamiętaj o konserwowaniu krzesełka.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Wybór odpowiedniego fotelika rowerowego i miejsca montażu

Zacznijmy od tego, że montaż fotelika rowerowego wiąże się z kilkoma powtarzanymi od lat stereotypami i mitami. Jedno z przekonań, z którym można się spotkać, stwierdza, że aby zapewnić dziecku bezpieczne podróżowanie, konieczny jest montaż fotelika rowerowego na bagażnik. To nieprawda. Producenci już dawno opracowali także inne – skuteczne – typy mocowań fotelików, z których bez obaw możesz skorzystać.

 

Montaż krzesełka rowerowego może mieć miejsce w kilku miejscach, a do tego odbywać się na kilka możliwych sposobów. Standardowo, stosując najbardziej ogólny podział, zwykło się rozróżniać foteliki przednie oraz foteliki tylne – w zależności od tego, do umiejscowienia, w której części jednośladu zostały przygotowane. Ponadto, w wypadku wariantów na tył można wyszczególnić jeszcze – montaż fotelika rowerowego na bagażnik lub na ramie (do rury podsiodłowej). Foteliki przednie zawsze umieszcza się na łączniku kierownicy, w efekcie czego, dziecko znajduje się między kierownicą a siodełkiem.

 

Zgodnie z tym, o czym już wspomnieliśmy, możesz wybrać każde zamocowanie fotelika rowerowego – model i sposób instalacji są sprawą drugorzędną. Pamiętaj, tylko aby system mocowania był bezpieczny i dopasowany do jednośladu oraz dziecka – zazwyczaj maksymalny udźwig wariantów przednich wynosi ok. 15 kg, a tylnych ok. 25 kg w wersji przyczepianej do ramy. Najefektywniejszy jest montaż fotelika rowerowego na bagażnik – odpowiedni model potrafi zapewnić bezpieczeństwo dziecka ważącego nawet 35 kg. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z wymienionych możliwości!

 

 

info

Powinno Cię zainteresować – Jak przewozić dziecko na rowerze?

 

 

Jak zamontować fotelik rowerowy na bagażniku?

Montaż fotelika rowerowego na bagażnik jest nadal najchętniej wybieranym przez cyklistów wariantem, więc nim zajmijmy się jako pierwszym. Dlaczego modele tego typu są tak popularne? Przede wszystkim, ponieważ fotelik rowerowy na bagażniku bardzo prosto i bez większych ingerencji w jednoślad można zainstalować (a w razie potrzeby – deinstalować), a do tego – o czym już wspominaliśmy – krzesełka te za sprawą pełnego podparcia na konstrukcji bagażnika charakteryzują się największą nośnością. Jednocześnie jednak takie położenie można rozpatrywać też jako wadę – nie daje ono za dużej amortyzacji, a rurki bagażnika nie zawsze należą do najstabilniejszych, co w skrajnych przypadkach może rzutować nie tylko na komfort podróży dziecka, ale również na ogólne bezpieczeństwo fotelika rowerowego.

 

Instrukcja montażu fotelika na bagażniku rowerowym

  • Przygotuj wymagane narzędzia rowerowe. Kieruj się instrukcją producenta. Możesz potrzebować klucza imbusowego lub płaskiego.
  • Przykręć uchwyt montażowy fotelika (adapter) do bagażnika. Istnieją różne typy mocowań fotelików, często producent ma własny, autorski system mocowania, ale wszystkie one działają na bardzo zbliżonej zasadzie.
  • Zamocuj siedzisko do adaptera. Zwykle odbywa się to przez proste wpięcie na tzw. kliknięcie.
  • Sprawdź bezpieczeństwo fotelika rowerowego. Upewnij się, że stabilnie spoczywa na swoim miejscu, jest wystarczająco mocno przykręcony, a blokady zabezpieczone.

Wady i zalety montażu fotelika rowerowego do bagażnika

 

+ największy udźwig

+ łatwy montaż i demontaż

+ duże bezpieczeństwo dziecka

+ nie przeszkadza w czasie samotnej jazdy

- słaba amortyzacja

- brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem

- zdarzają się problemy ze stabilnością

- konieczność posiadania bagażnika

- uniemożliwia korzystanie z bagażnika

 

 

Jak zainstalować fotelik rowerowy montowany do ramy?

Drugą możliwością jest zamocowanie fotelika rowerowego do ramy jednośladu, a konkretniej do jego rury podsiodłowej. Podobnie co w wypadku wersji przeznaczonej na bagażnik – prawidłowy montaż fotelika tego typu jest nieskomplikowany, a może nawet i prostszy niż ten omówiony jako pierwszy. Fotelik rowerowy montowany do ramy składa się zwykle z siedziska, stelaża oraz tzw. kostki. Bardzo ważne jest uprzednie zweryfikowanie, czy kształt ramy pozwala na przyczepienie krzesełka oraz, czy na rurze podsiodłowej jest wystarczająco wiele miejsca, na umieszczenie uchwytu. Poprzez elastyczność konstrukcji i niejako zawieszenie siedziska, fotelik rowerowy montowany do ramy daje dobrą amortyzację, ale każdorazowe odczepianie stelaża wymaga więcej zachodu niż adaptera stosowanego do bagażników.

 

Zamontowanie fotelika do ramy – poradnik krok po kroku

  • Przygotuj wymagane narzędzie rowerowe. Kieruj się instrukcją producenta. Czasem przydaje się klucz imbusowy.
  • Przymocuj kostkę do rury podsiodłowej. Przy ramach o nietypowym przekroju rurek, może okazać się, że potrzebny jest dodatkowy adapter.
  • Wepnij jedno zakończenie stelaża w kostkę. Konieczna może okazać się zmiana umiejscowienia siodełka, aby uchwyt się pod nim zmieścił.
  • Włóż krzesełko w drugi koniec stelaża i zabezpiecz. Sprawdź dwa razy, czy jest ono stabilnie ulokowane, a wszystkie mechanizmy blokujące działają.
  • Wyreguluj fotelik rowerowy montowany do ramy. Z reguły producenci dają wiele możliwości ustawienia wysokości siedziska, kąta nachylenia oraz jego oddalenia od siodełka.

Wady i zalety mocowania fotelika rowerowego do ramy

 

+ duży udźwig

+ łatwy montaż

+ duże bezpieczeństwo dziecka

+ najlepsza amortyzacja

+ nie ogranicza przewożenia bagażu

- brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem

- czasochłonny demontaż

- konieczność posiadania odpowiedniej ramy

- zbyt elastyczny stelaż może uderzać o błotnik lub koło

 

 

Jak zamontować fotelik rowerowy z przodu roweru?

Ostatnią możliwością, którą ma rodzic, to zakupić fotelik na przód roweru. Jest to najmniej popularne rozwiązanie, ponieważ wielu cyklistom siedzisko dla pociechy umiejscowione między kierownicą a siodełkiem przeszkadza w czasie jazdy. Do tego sposób mocowania fotelików rowerowych tego typu sprawia, że ich udźwig jest mniejszy niż modeli umieszczanych z tyłu rowerów. W efekcie, aby zapewnić dziecku bezpieczne podróżowanie, gdy podrośnie, i tak konieczna jest zmiana krzesełka na inny typ. Nie oznacza to jednak, że te warianty nie mają zalet – przede wszystkim są łatwe w montażu i demontażu, a co najważniejsze – zapewniają najlepszy kontakt z dzieckiem w trakcie jazdy i dają mu możliwość pełnego podziwiania krajobrazów.

 

Instrukcja jak zamontować fotelik na przodzie roweru – jak zrobić to poprawnie?

  • Przygotuj wymagane narzędzia rowerowe. Kieruj się instrukcją producenta. Często przydaje się śrubokręt lub klucz imbusowy.
  • Przykręć kostkę do rury sterowej. Aby to zrobić, czasem wymagane będzie uniesienie lub nawet odkręcenie kierownicy.
  • Przymocuj krzesełko do kostki. Zwykle odbywa się to przez proste wpięcie na tzw. kliknięcie.
  • Sprawdź bezpieczeństwo fotelika rowerowego. Upewnij się, że stabilnie spoczywa na swoim miejscu, jest wystarczająco mocno przykręcony, a blokady zabezpieczone.

Montaż krzesełka rowerowego z przodu roweru – wady i zalety

 

+ dziecko znajduje się w zasięgu wzroku

+ fotelik nie zajmuje miejsca z tyłu roweru

+ łatwy montaż i demontaż

+ dziecko może swobodnie obserwować drogę

- mały udźwig

- pogarsza sterowność roweru

- zmniejsza widoczność

- w razie wypadku dziecko jest bardziej narażone na urazy

 

 

Montaż fotelika rowerowego – dodatkowe wskazówki i porady

Niezależnie od tego, które typy mocowań fotelików budzą w Tobie największe zaufanie, pamiętaj również o kilku bardzo istotnych czynnikach, wartych brania pod uwagę, gdy oceniasz system mocowania krzesełka.

 

Po pierwsze, sprawdź, czy interesujący Cię model dysponuje Europejskim Certyfikatem Jakości (TÜV/GS EN14344). Dokument ten informuje o tym, że zweryfikowano bezpieczeństwo fotelika rowerowego i przeszedł on pomyślnie wszystkie testy. Aby upewnić się, że krzesełko gwarantuje bezpieczeństwo dziecka, bada się m.in. jakość wykorzystanych do produkcji tworzyw, system montażu, obecność ostrych krawędzi i różne zagrożenia dla zdrowia pociechy.

 

Polecamy być szczególnie wyczulonym na regulowane pasy bezpieczeństwa w foteliku rowerowym. Muszą one skutecznie chronić dziecko przed wypadnięciem z krzesełka, a w razie wywrotki przed odniesieniem obrażeń, w czym pomaga możliwość regulacji – poprzez lepsze dopasowanie do ciała. Najlepsze modele fotelików mają tzw. pasy pięciopunktowe.

 

Po drugie, bezpieczeństwo dziecka jest kluczowe, ale część rodziców zapomina, że skuteczna ochrona pociechy nie powinna wpływać negatywnie na komfort podróży dziecka. Maluchowi w utrzymaniu wygody nawet w czasie długiej trasy znacznie pomogą podnóżek oraz głębsza, wyprofilowana konstrukcja krzesełka. Co więcej, podobnie jak regulowane pasy bezpieczeństwa w foteliku rowerowym, tak i zoptymalizowane oparcie i zabudowane boki pozytywnie wpłyną na poziom ochrony dziecka w razie niespodziewanych sytuacji na drodze.

 

Po trzecie, pamiętaj, że kiedy już kupisz odpowiedni fotelik rowerowy i zamontujesz go, Twoja praca się nie kończy. Powinieneś kontrolować jego stan przed każdym ruszeniem w trasę, ponieważ nawet najlepsze modele fotelików mogą się odkręcić lub nawet ulec awarii, a na szali spoczywa zdrowie Twojego dziecka. Regularna konserwacja fotelika rowerowego pozwoli Ci spać spokojniej!

 

 

question

Czy wiesz, że…

Istnieje także inny sposób, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo na trasie? Jeżeli nie odpowiada Ci zarówno fotelik rowerowy montowany do ramy, jak i na bagażnik, ciekawą alternatywę stanowią przyczepki rowerowe. Niektóre modele pozwalają transportować nawet dwie pociechy naraz, a do tego całkowicie chronią je przed wiatrem i deszczem!

 

 

Prawidłowy montaż fotelika – podsumowanie

Nawet najlepsze modele fotelików dla dzieci nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zadbasz o właściwą instalację. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego do jednośladu i potrzeb rozwiązania, a następnie regularna konserwacja fotelika rowerowego. Pamiętaj też, że bezpieczna jazda zaczyna się już od prawidłowego montażu, a pociecha zawsze powinna mieć na głowie kask rowerowy!

 

Jeżeli chcesz zakupić fotelik rowerowy – w naszym sklepie internetowym znajdziesz modele zarówno przednie, jak i tylne od certyfikowanych producentów. Szczególnie dużym zainteresowaniem i dobrymi opiniami cieszy się montowany poprzez stelaż fotelik rowerowy Hamax Siesta. Niemal równie popularny jest także drugi model od tego samego producenta – fotelik rowerowy Sleepy oraz konkurencyjnej, szwedzkiej firmy – Thule Yepp Nexxt Maxi Frame Mount. Z kolei, jeśli szukasz wariantu mocowanego na przód roweru, powinna Cię zainteresować niezwykle nowoczesna, holendersko-japońska koncepcja Urban Iki Bio.

 

 

 


 

Najczęściej zadawane pytania
Wybrać fotelik rowerowy mocowany z przodu czy z tyłu?
Jak zamontować fotelik na rower bez bagażnika?
Po czym poznać, że mam prawidłowo zamontowany fotelik rowerowy?
Czy do roweru górskiego można zamontować fotelik?
Czy fotelik rowerowy jest bezpieczny dla dziecka?
Czy dziecko w foteliku rowerowym musi mieć kask?
Co oznacza, że foteliki mają certyfikaty bezpieczeństwa TÜV/GS EN14344?

Powiązane artykuły

zamknij [x]