Jak zamontować i ustawić bloki SPD lub SPD-SL?

Kto raz spróbuje bloków w butach rowerowych - ten najpewniej nigdy już z nich nie zrezygnuje. Jest to tak skuteczny wynalazek jak przerzutka, dobre sakwy, spodenki z wkładkami żelowymi czy komputery rowerowe. Bloki rowerowe SPD są genialnym urządzeniem - łączą but z punktem podparcia ściśle i stabilnie, zapewniając nogom pracę w jednej płaszczyźnie, unikanie niekorzystnych przekoszeń, zawsze pełną kontrolę nad siłą i przede wszystkim - wygodę. Opowiemy dziś o nich szerzej, aby przekonać tych, którzy jeszcze się nie przekonali i pomóc wybrać tym, którzy już są zdecydowani.

 

Opowiemy Wam czym są bloki SPD, jak się je montuje, na co zwracamy uwagę i jak je regulować. Wszystko po to, aby osiągnąć idealne połączenie nogi z pracującą korbą, nie tracić siły i mieć zawsze idealne podparcie stopy. Jednocześnie ceny typowych dobrych bloków SPD bardzo spadły, a same bloki rowerowe bardzo się upowszechniły. Jeśli myślicie o ich zakupie i użytkowaniu - dobrze trafiliście. Zapraszamy!

 

 

Jak zamontować i ustawić bloki SPD lub SPD-SL

 

 

 


Czym są bloki do butów na rower?

Bloki wprowadziło w 1990 roku na rynek japońskie Shimano, zresztą skrót SPD wywodzi się od Shimano Pedaling Dynamics. Japończycy za pomocą SPD stworzyli zupełnie nowy układ łączący pracujące nogi kolarza z miejscem, gdzie siła z tych nóg przekazywana jest na korbę. W toku badań wyszło, że stopy nawet w noskach są nie do końca stabilne, ulegają małym przesunięciom podczas pracy. Im dłużej jeździmy tym te ruchy kumulują się w większą całość, a to może już skutkować kontuzją. Noski nie spełniały też idealnie funkcji stabilizacyjnej, bo wyciąganie stopy z nich bywało kłopotliwe. Dlatego w Shimano wymyślono dwa komponenty - jeden pełnił funkcję pedałów, ale był wyposażony w zatrzask, który pasował do drugiego komponentu przymocowywanego do podeszwy butów. Oba pasowały do siebie idealnie, a cały system zapewniał pracę stabilną bardziej niż w najlepszych noskach, o pedałach bez nich nie wspominając.

 

Ogromne zalety SPD wynikają z pomysłowego połączenia, które po spięciu tworzy niemal idealną całość. Stopa pozostaje stabilna niezależnie od warunków pogodowych i terenowych, a kolarz ma do dyspozycji zawsze idealne podparcie i minimalizuje straty energii podczas jazdy. Patent Shimano podniosły inne firmy, których nazwy występują jako ich standard połączeń - Look, Crank Brothers, Time. Oczywiście nie są ze sobą kompatybilne, pomimo przyjęcia podobnych założeń konstrukcyjnych.

 

 

 

Montaż bloków SPD / SPD-SL lub innego systemu

Dla kolarza korzyści z korzystania z bloków są ogromne. Spotkamy je głównie na szosie, ale także w MTB i na Gravelach czy w trekkingach, gdzie ułatwiają pokonywanie dużych odległości bez szkody dla nóg. Kluczową kwestią jest właściwe przykręcenie bloków do butów, znalezienie właściwej pozycji i położenia, tak aby stopa pracowała przekazując maksimum mocy przy minimum niewłaściwych ruchów w niepożądanych płaszczyznach. Zdarzały się Wam uślizgi stóp przy dużym nacisku? Przy odrobinie chęci można nabawić się kontuzji - w wypadku SPD ten problem nie istnieje.

 

 

Przygotowanie i wstępne ustawienie bloków SPD

 

Wstępne ustawienie bloków SPD / SPD-SL lub innych

Jak właściwie ustawić blok na bucie? Każdy system wypracował własną technologię. SPD ma dwie śruby, a SPD-SL - trzy, podobnie jak popularne Look. Umożliwiają one odpowiednią regulację bloków już na butach. Jak jednak je właściwie ustawić? Pozycją startową powinno być dla nas miejsce na stopie, które oznaczymy linią biegnącą w jej najszerszym miejscu, przechodzące przez poduszkę pod dużym palcem. Poprośmy żonę, względnie kolegę - to naprawdę istotne, bo źle ustawiony blok będzie źródłem bólu i niewłaściwej pracy nóg. Poduszka powinna znaleźć się bezpośrednio nad osią pedału, z dopuszczalną tolerancją w dół - 1 lub 2 cm poniżej osi. Bloki lekko dokręcamy - niektóre mają opcję regulacji i spory jej zakres. Intuicyjnie znajdźcie miejsce, w którym podparcie jest najlepsze, posługując się lekko dokręconymi blokami i jeżdżąc na nich - krótka przejażdżka szybko wskaże Wam konieczność poprawy położenia bloku na podeszwie. Po znalezieniu właściwego miejsca - dokręcacie bloki do oporu. Ważne jest znalezienie odpowiedniego kąta ustawienia stopy względem długiej osi roweru - tak, aby kolana nie pracowały w złej płaszczyźnie. Do kompletu, po ustawieniu bloków koniecznie poprawcie ustawienie siodełka.

 

 

Sprawdź również nasz artykuł na temat techniki pedałowania!

 

 

Jak przykręcić bloki do butów SPD od Shimano?

To najpopularniejszy rodzaj bloków - mają formę, która chowa się często w bieżnikach butów, używają jej więc kolarze MTB, ale także trekking, gravele i czasami szosowcy. Popularność wynika z prostoty montażu i faktu, że but nie traci swojego charakteru - obecność bloków raczej niewiele przeszkadza w chodzeniu. Montowane są na dwie śruby, część butów - np. te od XLC posiadają więcej niż jedną parę gwintów tak, aby móc dokładnie przykręcić bloki w zadanym miejscu. Gotowi na procedurę? Oto ona:

  • smarujemy gwinty w butach; będzie prościej regulować, a po sezonie - wymienić;
  • blok ustawiamy na bucie - trójkątny kształt wskazuje przód
  • w mocowanie bloku wkładamy podkładkę, a potem dokręcamy śruby - nie za mocno, bo będziemy potrzebować luzu by dokonać ewentualnej korekty;
  • warto w tym miejscu wsiąść na rower i przejechać mały odcinek;
  • po ewentualnych korektach dokręcamy śruby bloku;

 

 

Montaż bloków SPD-SL na trzy śruby w butach szosowych

 

Montaż bloków SPD-SL na trzy śruby

Szosowe bloki Shimano są dużo szersze od klasycznych SPD, mają też inną formę choć montują się bardzo podobnie. Tam gdzie jest jeden otwór - tam jest przód bloku, skierowany do palców. Punkt podparcia ustalamy między dwiema pozostałymi śrubami: linia pomiędzy nimi to linia na stopie, o której mówiliśmy wyżej. Tu jednak montaż kończy swoje podobieństwa - SPD-SL występuje w trzech różnych wersjach, dla ułatwienia określanych przez kolory: czerwony, niebieski i żółty. Każdy z nich oznacza cechujący je fabryczny luz roboczy, stanowiący margines ruchu, który wykonują podczas pracy.

 

Całkowicie sztywne połączenie daje możliwość pełnego transferu watów z nogi na pedały, ale wystarczy że mamy tendencję do ruchu kolanami, a źle ustawione bloki odpłacą bólem kolan lub ścięgien. Wymagane jest w tym wypadku idealne dopasowanie - a bywa to trudne. Dlatego też Shimano położyło nacisk na zrównoważenie typów w tym wypadku.

Znaczenie kolorów w blokach SPD-SL

Shimano wiedząc, że sztywne bloki wymagają precyzyjnego bike-fittingu, na który nie każdy może sobie pozwolić, wprowadziło dwa inne typy bloków mieszczące się w rodzinie SL. Ogólnie podział wygląda następująco:

  •      bloki czerwone - całkowicie sztywne połączenie bloku i buta, wymagające idealnego dopasowania, ale dające najlepszy transfer sił; jeśli nie uda Ci się dopasować ich w maksymalnym stopniu, przerzuć się na inne;
  •      bloki żółte - mają 6 stopni luzu roboczego, po trzy stopnie na każdą ze stron; przesuwają się minimalnie podczas pracy, co odbija się korzystnie na stawach kolarza; chętnie stosowane we wszelkich odmianach rekreacyjnych i półprofesjonalnych;
  •      bloki niebieskie - mają 2 stopnie luzu roboczego; nazywane często modelem pośrednim, łączącym zalety sztywnych połączeń czerwonych z umiarkowanym luzem żółtych; chroni przed nadmiernym przeciążeniem, ale tolerancja nie skutkuje stratami mocy;

SPD - system dla Ciebie

Niezależnie od tego jaki system wybierzesz - czy szosowy, czy bliższy klasycznemu SPD, jazda nie będzie już dla Ciebie taka sama. Poważnie - przesiadka na bloki jest wskoczeniem na zupełnie inny, bardzo odczuwalny poziom komfortu. Umożliwia pracę nóg w trudnych warunkach, nawet w całkowitym deszczu czy błocie dając stopom o wiele lepsze podparcie niż najlepsze klasyczne pedały. Zestawy bloków znacznie też staniały - oczywiście możemy wybrać mocno markowe modele, ale już do 200 zł znajdziemy naprawdę przyzwoite zestawy które posłużą latami. Reasumując - bloki SPD to zdecydowanie doskonały pomysł na poprawienie swoich osiągów i zapewnienie bezpieczeństwa jak i ochrony przed kontuzjami stawów. Zdecydowanie polecamy!

Powiązane artykuły

zamknij [x]