Jak zbudowany jest rower szosowy?

Postępująca w szaleńczym tempie specjalizacja poszczególnych dyscyplin rowerowych sprawia, że nawet modele teoretycznie o tym samym zastosowaniu, na przykład jazdy w terenie, różnią się od siebie diametralnie, a z kolei „góral” niezależnie czy służy do downhillu, enduro, cross-country, czy innych odmian jazdy terenowej, ma niewiele wspólnego z rowerem do jazdy po szosie.

 

W niniejszym artykule opiszemy budowę właśnie roweru szosowego, który uchodzi za jedną z najprostszych konstrukcji.

 

 

Jak zbudowany jest rower szosowy

 

 

  • Rama roweru szosowego wykonana jest najczęściej z aluminium, w droższych jednośladach stosowana jest jednak karbonowa rama szosowa.
  • Rower kolarski ma widelec najczęściej zrobiony ze stali, rzadziej ze stopu aluminium.
  • Typowa kierownica szosowa to tzw. baranek, który odciąża ręce podczas jazdy.
  • Mostek kierownicy i sztyca mogą mieć różne średnice, również wykonane są najczęściej z aluminium lub włókna węglowego.
  • Koła szosowe mają 28 cali, a opony szosowe są wąskie o delikatnym bieżniku (lub całkowicie gładkie).
  • Niegdyś najpopularniejsze hamulce szczękowe wypierane są przez hamulce tarczowe – mechaniczne i hydrauliczne.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Rama w rowerze szosowym

Zaczniemy oczywiście od serca roweru, za które powszechnie uważa się ramę. Obecnie do budowy rowerów używa się dwóch materiałów: w tańszych modelach jest to aluminium, a w droższych włókno węglowe. Wciąż oczywiście można kupić wersje stalowe, ale są to raczej produkty tworzone przez niewielkie manufaktury, a nie największych producentów.

 

Różny może być oczywiście rozmiar ramy roweru szosowego oraz jego geometria. Jazda sportowa wymaga uformowania ramy tak, aby możliwe było przyjęcie, jak najbardziej aerodynamicznej pozycji w siodełku.

Jaka jest różnica między ramą aluminiową a karbonową?

Zastosowanie włókien węglowych (karbonu) w produkcji ram rowerowych pozwoliło na tworzenie konstrukcji o dużo szerszych przekrojach, bardziej opływowych i lżejszych. Nie powinno się też zapominać o tłumieniu mikro drgań, z którymi karbon bardzo dobrze sobie radzi.

 

 

Rower szosowy z czego się składa

 

Widelec rowerowy 28 cali

W tym przypadku dużo częściej występują widelce stalowe niż aluminiowe, ponieważ stal nie jest tak sztywna, jak aluminium i lepiej pochłania drgania. Jednak dotyczy to głównie rowerów trekkingowych i miejskich. W rowerach szosowych z uwagi na redukcję ciężaru stosuje się aluminium albo włókno węglowe. Jedynie w najtańszych modelach znajdziemy aluminium. Większość szosówek w cenie powyżej 2000 zł będzie już mieć widelec karbonowy z aluminiową rurą sterową.

 

Kierownica roweru szosowego

Kierownica roweru szosowego to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów, po nim od razu możemy rozpoznać rower szosowy. Tak zwany baranek, jak łatwo się domyślić po nazwie – swoim kształtem przypomina baranie rogi. Ta specyficzna budowa kierownicy w rowerze szosowym ma dać szeroki zakres ułożenia rąk w trakcie jazdy. Jest to kolejny komponent, który produkowany jest z aluminium lub karbonu. Różnice we właściwościach są takie same jak w przypadku ram i widelców: tłumienie drgań, waga i kształt. Kierownice szosowe występują w dwóch standardach szerokości mocowania: 25,4 mm oraz 31,8 mm.

 

 

Kierownica w rowerze szosowym

 

Mostek kierownicy / wspornik kierownicy

Jest to element łączący kierownicę z rurą sterową widelca. Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli powiem, że najczęściej występujące materiały wykorzystywane do produkcji to włókno węglowe oraz aluminium. Kupując mostek do roweru szosowego, należy zwrócić uwagę na 4 parametry: długość (najczęściej występujące to: 80; 90; 100; 110; 120 i 130 mm), średnica mocowania do kierownicy (25,4 lub 31,8 mm), średnica mocowania do widelca (1 cal lub 1 i 1/8 cala) oraz kąt gięcia mostka, który może wynosić od kilku do kilkunastu stopni.

 

Sztyca siodła / wspornik siodła

Sztyca rowerowa to element łączący siodełko z ramą, a dokładniej rurą podsiodłową. Najczęściej spotykane średnice to 27,2 mm (częściej) i 30,9 mm (rzadziej). Zastosowanie sztycy wykonanej z włókna węglowego spowoduje, że pośladki przyjmą na siebie nieco mniej drgań. Oprócz średnicy warto też zwrócić uwagę na długość wspornika. Zbyt krótki i zbyt płytko osadzony może się złamać lub uszkodzić rurę podsiodłową. Zbyt długi nie jest dla nas aż tak groźny – po prostu będzie to dodatkowe kilkanaście lub kilkadziesiąt gramów.

 

Zacisk sztycy

Jest to niewielka obejma, która sprawia, że wspornik siodła nie wpada w rurę podsiodłową, a po poluzowaniu jej możemy podnieść lub obniżyć sztycę, a co za tym idzie, samo siodełko szosowe.

 


 

Rower szosowy Accent Cyclone Disc 105 niebieski

Rower szosowy Accent Cyclone Disc 105 niebieski

Projektanci z Accent postawili sobie za cel połączenie lekkości i sztywności, aby zagwarantować miłośnikom szosowych ustawek jak największą przyjemność z jazdy oraz możliwość bicia kolejnych życiowych rekordów! Z rowerem szosowym Accent Cyclone Disc 105 możesz być szybszy niż kiedykolwiek wcześniej!

 

 

 


 

Siodełko szosowe

Dobór odpowiedniego siodełka szosowego jest podstawą, jeśli myślimy o długich przejażdżkach i treningach w komfortowych warunkach. Siodełka różnią się szerokością, długością, kształtem, materiałem, z którego zostały wykonane oraz wypełnieniem. Wybór tego właściwego siodełka rowerowego jest bardzo indywidualną sprawą i często trzeba przetestować wiele modeli, aby w końcu trafić na to idealne.

 

Koła do roweru szosowego

Standardem w szosie są koła o średnicy 28 cali. Koła rowerowe składają się z piasty, szprych (od 16 do 36 sztuk), nypli i obręczy. Można też do tej listy dopisać zaciski kół oraz taśmę, która chroni dętkę przed przebiciem o ostre krawędzie obręczy. Rowery z najwyższej półki możemy kupić na obręczach karbonowych, które są lżejsze, niż ich aluminiowe odpowiedniki. Ponadto występują one w różnych wysokościach stożka: 20; 25; 32; 35; 40; 45; 50 mm. Na rynku spotkać można również większe, dochodzące do ponad 100 mm, ale stosuje się je w przypadku indywidualnej jazdy na czas i raczej w rowerach czasowych. Większy stożek to lepsze właściwości aerodynamiczne, ale też mniejsza stabilność. Dotyczy to głównie przedniego koła szosowego, które przy mocnych podmuchach wiatru może nieco rzucać rowerem na boki.

 

 

Części w rowerze szosowym

 

Dętki szosowe

Dętki rowerowe wykonane są najczęściej z butylu. Część zawodników stosuje lateksowe, a najnowszym trendem jest zupełne pozbycie się dętki i jazda na uszczelnionych specjalnym „mlekiem” oponach. Standardowe dętki różnią się średnicą (chociaż akurat w rowerze szosowym to zawsze 28 cali), długością wentyla, który trzeba dobrać do wysokości stożka obręczy oraz szerokością dętki. Tę ostatnią wartość trzeba dobrać do szerokości opony rowerowej.

 

Opony rowerów szosowych

Opony szosowe charakteryzują się znikomym bieżnikiem lub jego całkowitym brakiem. Klasyczna średnica to 28 cali, a najczęściej spotykane szerokości, w jakich występują to 23; 25 i 28 mm. Opony rowerów szosowych możemy także podzielić na drutowe i zwijane. Drutowe to niższa półka cenowa i większa waga niż w przypadku zwijanych. W ich produkcji stosuje się zazwyczaj mniej zaawansowane mieszanki gumy i najlepiej traktować je raczej jako dobre opony do treningów.

 

 

Świetnym pomysłem jest postawienie na system Tubeless. Wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat, znajdziesz w tekście – System bezdętkowy w rowerze szosowym.

 

Napęd roweru szosowego

Napęd roweru szosowego składa się z korby, suportu, łańcucha, przerzutki przedniej i tylnej. Można zaliczyć także klamkomanetki, które służą do zmiany przełożeń oraz hamowania. 

 

Wyróżniamy kilka firm zajmujących się produkcją napędów rowerowych, a najbardziej popularne z nich to: japońskie Shimano, włoskie Campagnolo i amerykański SRAM.

 

Najczęściej spotykanym zestawem przełożeń są dwie zębatki z przodu i kaseta o 9; 10; 11 i 12 koronkach. Liczbę zębów na korbie oraz na kasecie musimy dobrać indywidualnie do naszych możliwości i terenu, w jakim najczęściej się poruszamy. Im bardziej górzysty, tym lepszym wyborem będzie kaseta 12-27T, a nawet 12-32T oraz kompaktowa korba 50-34. Jeśli chcemy poruszać się po względnie płaskim terenie, odpowiednia będzie klasyczna korba 52-39T z zębatką 11-25T. Korby o trzech blatach lepiej sobie odpuścić. Dają one niewielkie korzyści, a do ich obsługi potrzeba odpowiednio długiego wózka przerzutki tylnej oraz specjalnej przerzutki przedniej.

 

Korba z kasetą połączona jest łańcuchem. Ten powinien być dobrany do napędu zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Poszczególne modele będą też różnić się wytrzymałością i wagą. Łańcuch z upływem czasu i kolejnymi setkami pokonanych kilometrów ma tendencję do wyciągania się. Skutkuje to zniszczeniem zębatek w kasecie i korbie. Aby temu zapobiec, należy regularnie sprawdzać poziom jego wyciągnięcia za pomocą miernika zużycia łańcucha, a w razie potrzeby wymienić. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do artykułu – jak często wymieniać łańcuch w rowerze?

 

 

Z jakich części składa się rower szosowy

 

Hamulce rowerowe

Przez wiele lat jedynym słusznym rozwiązaniem było używanie w rowerach szosowych hamulców szczękowych. Kolarzom wiele czasu zajęło zaakceptowanie nowych rozwiązań. Od kilku lat zawodowcy, a także coraz więcej amatorów korzysta z hamulców tarczowych. Wielu największych producentów ma w swojej ofercie po kilka serii przeznaczonych do rowerów szosowych. Warto dodać, że hamulce tarczowe dzielą się na mechaniczne (z linką stalową) i hydrauliczne (z płynem hamulcowym). Jedne i drugie wyróżniają się dużą siłą hamowania i wysoką skutecznością w każdą pogodę. Tarczowe hamulce hydrauliczne są precyzyjniejsze i efektywniejsze, ale droższe.

 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat hamulców rowerowych, przeczytaj – Rodzaje hamulców rowerowych – od klasycznych V-Brake'ów po hydrauliczne tarczówki.

 

Pedały do rowerów szosowych

Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrane pedały były solidne, a co najważniejsze – niezbyt masywne. Dzięki temu te części roweru szosowego nie będą dodatkowo obciążały całego jednośladu. Przy kolarzówkach stosuje się albo pedały platformowe, albo wpinane (zatrzaskowe). Pierwsze z nich to zbliżone do tradycyjnych modeli, z których korzystać możemy w zwyczajnych butach – dobre dla nowicjuszy i jeśli jeździsz tylko rekreacyjnie. Z kolei wersje zatrzaskowe pozwalają pedałować z dużo większą efektywnością, ale wymaga to nieco przyzwyczajenia i noszenia specjalnego obuwia kolarskiego. Szczegółowo zagadnienie wyboru pedałów szosowych omawiamy w artykule – Jakie pedały do roweru szosowego wybrać?

 


 

Rower szosowy Cannondale Synapse Carbon 2 RL Beetle Green

Rower szosowy Cannondale Synapse Carbon 2 RL Beetle Green

Rower szosowy Cannondale Synapse to model stworzony z myślą o komfortowym pokonywaniu kilometrów. Dzięki elastycznym strefom ukrytym w tylnym trójkącie, rurze podsiodłowej oraz sztycy - wszellkie drgania i nierówności są pochłaniane, zachowując przy tym niską masę oraz sztywność, jakiej oczekujesz od roweru szosowego.

 

 

 


 

Dobry rower szosowy to suma idealnie dobranych drobiazgów. Podsumowanie

Pomimo niezbyt skomplikowanej konstrukcji roweru szosowego dobranie odpowiednich komponentów do niego nie jest wcale takie proste. Szerokość kierownicy, długość korby, szybkość zmiany przełożeń, długość mostka czy geometria ramy to niuanse, których w pierwszej chwili może nie wyczuć osoba rozglądająca się za pierwszą szosą, ale zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę, gdyż tylko odpowiedni dobór zagwarantuje Ci pełen komfort w czasie korzystania z roweru szosowego.

 

Nie wiesz, jaki dobry rower kolarski wybrać? Nic się nie martw! Możesz skonsultować się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci dobrać właściwy rower szosowy – idealny do Twojego wzrostu oraz stylu jazdy. Z kolei, jeśli to Twój pierwszy zakup kolarzówki, na pewno pomoże Ci nasz poradnik – Jaki pierwszy rower szosowy wybrać i na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury i kontaktu z nami!

Powiązane artykuły

zamknij [x]