Jaka kamera na rower będzie najlepszym wyborem?

Jazda na rowerze jest przyjemnością samą w sobie. Niezależenie do tego, jaka dyscyplina kolarska jest Ci najbliższa, spędzenie trochę czasu w siodełku dobrze wpływa zarówno na ciało, kondycję, jak i samopoczucie. Jeśli jednak brakuje Ci motywacji albo urozmaicenia treningów czy wycieczek rekreacyjnych – z pomocą przychodzą różne akcesoria, w tym ostatnimi czasy coraz popularniejsza kamera do jednośladu. Z jej pomocą zarejestrujesz malownicze krajobrazy, a może nawet swoje najodważniejsze ewolucje?

 

W niniejszym artykule postaramy się m.in. wskazać, co powinna zawierać i jak wybrać najlepszą kamerę rowerową, a także wskażemy najlepsze modele kamer, które warto mieć na oku! Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

  • Jaka kamera na rower będzie najlepsza? Zwróć uwagę na rozdzielczość obrazu, rejestrowaną liczbę klatek i obiektyw, a także wagę, wytrzymałość, pojemność baterii i dostępny rodzaj mocowania.
  • Jakie dodatkowe funkcje mają kamery rowerowe? Mogą to być: GPS, sterowanie głosem, stabilizacja obrazu, wodoodporność, Wi-Fi czy dotykowy ekran.
  • Zależnie od potrzeb kamery na rower możesz umieścić na kierownicy, kasku lub przypiąć do piersi – każde z tych rozwiązań pozwoli Ci uzyskać nieco inną perspektywę.
  • Najpopularniejsze kamery sportowe produkują marki takie jak: GoPro, INSTA360 i DJI.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Jak działa kamera sportowa?

Kamerki sportowe na rower niektórzy bardzo chętnie porównują do cyfrowych wideorejestratorów stosowanych (ostatnio bardzo powszechnie) w samochodach. Trzeba przyznać, że w najogólniejszym zarysie jest to trafne spostrzeżenie i urządzenia te mają sporo cech wspólnych. Kamera rowerowa ma (tak jak samochodowa) za zadanie rejestrować obraz pokonywanej trasy. Oczywiście w zależności, gdzie skierujemy obiektyw, uchwyci ona inną przestrzeń, ale zwykle (tak jak w autach) kamery rowerowe umożliwiają przede wszystkim nagrywanie tego, co kierujący ma przed sobą.

 

Jednak, ponieważ kamera sportowa na rower stworzona jest do użytku na dworze, często w trudnych, a nawet ekstremalnych warunkach, to jej konstrukcja musi być wytrzymalsza niż w przypadku przeciętnego urządzenia i dostosowana do działania np. w niepogodę. A warto zauważyć, że najczęściej model kamery sportowej idealny dla kolarzy dostosowany jest także do innych aktywności, takich jak narciarstwo, surfing, skoki spadochronowe, wspinaczka czy nawet nurkowanie, gdzie wymogi techniczne są znacznie bardziej rygorystyczne.

 

Co więcej, powinno się pamiętać, że wideorejestrator rowerowy umieszczamy zwykle na sobie lub na jednośladzie (są też specjalne kamery na kask rowerowy), więc powinien być on stosunkowo lekki, niewielki i poręczny – do czego wrócimy bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.

 

Kamera na rower – czy warto w nią inwestować?

Można zadać sobie tego typu pytanie – zwłaszcza jeśli jesteś cyklistą hobbystą – bo czy zakup kamery rejestrującej rowerowe eskapady w takim wypadku ma jakikolwiek sens? To oczywiście zależy od Twoich potrzeb, ale tak jak wspomnieliśmy we wstępnie, jest to gadżet, który potrafi tchnąć nowego ducha w miłość do dwóch kółek, a kamera sportowa do roweru w żaden sposób nie może zostać zastąpiona przez klasyczne urządzenie rejestrujące obraz, bo w trakcie jazdy obsługiwanie tradycyjnej kamery byłoby praktycznie niemożliwe.

 

A co, kiedy już utrwalisz swój przejazd? Dzięki nagranej trasie możesz potem w dowolnym momencie wrócić do niej i zagłębić się we wspomnienia, zwłaszcza że pędząc z dużą prędkością, wiele detali może umknąć. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby z np. kilku wyjazdów wybrać najlepsze momenty i z tych wycinków stworzyć film przedstawiający piękne krajobrazy, którym podzielisz się ze znajomymi i przyjaciółmi, albo umieścisz go w rodzinnym archiwum.

 

Jeżeli pasjonuje Cię downhill, BMX-y, czy inne ekstremalne odmiany kolarstwa – kamera rowerowa powinna przynieść Ci jeszcze więcej frajdy, bo dzięki sporządzonym nagraniom uwiecznisz wszystkie najlepsze zjazdy czy ewolucje, do których potem zawsze będziesz mógł wrócić, aby przeżyć te emocje jeszcze raz. Tego typu filmy potrafią być doskonałą pamiątką na całe życie!

 

Wideorejestrator rowerowy będzie miał szczególne znacznie, jeśli bierzesz udział w bardziej profesjonalnych eventach i zawodach. Często organizuje się na nich próbne przejazdy, które kamerka sportowa może zarejestrować, co umożliwia Ci późniejsze przeanalizowanie trasy i lepsze przygotowanie się do startu. Zawodowcy cenią sobie również zapisywanie odbytych treningów, aby wyeliminować zaobserwowane na nagraniu błędy i efektywniej udoskonalać technikę jazdy.

 

Jak wspomnieliśmy, kamery rowerowe są nieco podobne do samochodowych, i tak jak one, może się okazać (czego nikomu nie życzymy), że zarejestrują kolizję lub wypadek drogowy. Taki materiał może stać się ważnym dowodem w sprawie, który ułatwi dochodzenie swoich praw w sądzie lub przed towarzystwem ubezpieczeniowym.

 

Jeżeli powyższe argumenty nie rozwiały Twoich wątpliwości i wciąż wahasz się, czy kamera do roweru, to produkt, którego potrzebujesz, pamiętaj, że ostatecznie są to urządzenie bardzo uniwersalne. Chociaż skonstruowano je z myślą o uprawianiu sportów różnego rodzaju, to świetnie sprawdzą się nawet do rejestrowania rodzinny imprez, wakacji czy innych ważnych chwil z codziennego życia. Kamery sportowe cenione są także przez vlogerów (szczególnie tych przygotowujących materiały podróżnicze), gdyż sprzęt ten nie ma problemów z zachowaniem płynności obrazu, kiedy jesteś w ruchu.

 

 

 

Kamera sportowa na rower – najważniejsze parametry

Chociaż to, jaka specyfikacja będzie dla Ciebie wystarczająca, jest przede wszystkim zależne od indywidualnych wymagań oraz tego, w jak dynamicznych i ekstremalnych sytuacjach chcesz korzystać z kamery na rower, to jednak można wskazać pewne najważniejsze parametry kamery sportowej, na które zawsze warto spojrzeć, przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.

 

Jakie są kluczowe aspekty kamery na rower?

  • Rozdzielczość obrazu
  • Liczba klatek FPS
  • Obiektyw
  • Waga
  • Wytrzymałość
  • Pojemność baterii
  • Rodzaj mocowania

Rozdzielczość obrazu kamery

Chyba najbardziej podstawowym parametrem, pierwszym, na który powinno się spojrzeć, jest rozdzielczość nagrywania wideo. To od niej w przeważającej większości zależy, jaka będzie ostateczna jakość obrazu, który uzyskasz w filmie.

 

Zwykle jakość nagrywanego materiału producenci kamer sportowych podają w rozdzielczości wyrażonej w pikselach. Najprostsza zasada jest taka, że im wyższa, tym lepsza, gdyż w efekcie uzyskasz bardziej szczegółowy obraz, który dodatkowo w postprodukcji będziesz mógł w miarę potrzeby powiększyć, a jego jakość wciąż zachowa zadowalający standard.

 

Do najczęściej spotykanych rozdzielczości należą (od najniższej do najwyższej):

  • 1280 x 720 px (720p / HD) – obecnie nie stosuje się raczej niższego standardu. Kamera rowerowa HD pozwala na przyzwoite nagrywanie mało dynamicznych tras, np. gdy jeździsz tylko rekreacyjnie. Przy tej rozdzielczości nie uda Ci się jednak uchwycić detali otoczenia.
  • 1920 x 1080 px (1080p / Full HD / FHD) – wciąż najpopularniejsze proporcje obrazu, mimo tego, że od lat dostępne są już znacznie wyższe, 1080p doskonale sprawdzają się w większości sytuacji. W Full HD jakość nagrywania jest sporo lepsza w porównaniu do HD, ale nie jest doskonała. Jeżeli chcesz, aby Twoja kamera na rower była stosunkowo tania – rekomendujemy tę rozdzielczość.
  • 2560 x 1440 px (2K) – to niemal najlepsze parametry (2x większe niż Full HD), jakie dziś można uzyskać. Kamery sportowe 2K świetnie poradzą sobie z rejestracją nawet bardzo dynamicznych, pełnych ewolucji tras oraz doskonale oddadzą detale otoczenia. Dla zdecydowanej większości użytkowników kamera na rower 2K będzie spełnieniem marzeń.
  • 3840 x 2160 px (4K) – czyli najlepsza rozdzielczość (4x większa niż Full HD), jaką powszechnie oferują producenci kamer, więc jeśli oczekujesz, że nic nie zakłóci ostrości nagrania, a każdy szczegół otoczenia będzie wyglądał jak żywy – kamery 4K są właśnie dla Ciebie. Świetnie sprawdzają się podczas uprawiania widowiskowych, ekstremalnych sportów. Trzeba jednak pamiętać, że kamery 4K są znacznie droższe od innych wariantów.

Liczba klatek FPS

Wybór rozdzielczości kamery to niejedyny bardzo istotny parametr w kwestii nagrywanego przez urządzenie obrazu. Przed kupnem danego modelu powinieneś także zorientować się, jak dużą wartość FPS (czyli frames per second – liczbę klatek zapisywaną w czasie jednej sekundy) oferuje kamera na rower.

 

Tak jak w przypadku rozdzielczości ekranu, tak i tutaj – im większa wartość FPS, tym lepiej, gdyż zapisany obraz będzie sprawiał wrażenie płynniejszego. Co prawda ludzie oko bezpośrednio nie widzi większej liczby klatek (filmy kinowe wyświetlane są w 24 FPS-ach), a u niektórych osób zbyt płynny obraz wywołuje nawet dyskomfort, ale więcej FPS-ów bardzo przydaje się przy montowaniu filmów i pomaga w tworzeniu efektownych ujęć w slow motion (zwolnionym tempie).

 

Najczęściej spotykane wartości FPS w kamerach sportowych to:

  • 30 – standard, ponieważ wystarcza, aby obraz sprawiał wrażenie płynnego. Jeżeli chcesz po prostu rejestrować swoje wycieczki, nie zamierzasz edytować wideo itd. – 30 FPS w zupełności wystarczy.
  • 60 – czyli 2x większa płynność niż w przypadku 30 FPS, powinna ona zadowolić nawet najbardziej wymagające osoby oczekujące, że ich rowerowe filmy będą prezentowały się bardzo rzeczywiście. Do tego wartość 60 FPS umożliwia swobodne odtwarzania nagrań w zwolnionym tempie.
  • 120 – to bardzo wysoki parametr, który można spotkać w zaawansowanych kamerach na rower. Przyda się, jeśli chcesz nagrywać, a następnie edytować naprawdę dynamiczne, niezwykle szybko zmontowane i profesjonalne filmy np. z downhillu czy enduro.
  • 240 – coraz częściej można spotkać urządzenia oferujące nawet 240 FPS-ów. W połączenie z wysoką rozdzielczością obrazu pozwalają one uzyskać niesamowicie realistyczne nagrania, ale tego typu kamery rowerowe kierowane są w zasadzie tylko wyłącznie do profesjonalistów.

Obiektyw

Ostatnim parametrem w kamerach, ściśle powiązanym z obrazem, który uda się nagrać z trasy, jest wykorzystany przez producenta sprzętu obiektyw. Zwykle w przypadku mini kamer na rower ma on stałą ogniskową. Warto zwrócić uwagę, jaki kąt widzenia pozwala objąć wideorejestrator – im będzie on szerszy, tym lepiej, gdyż będziesz mógł uchwycić większy obszar. W przypadku wąskiego kąta możesz na ujęciu nie zmieścić np. całego krajobrazu lub wszystkich wydarzeń dziejących się wokoło.

 

Obiektywy w przypadku kamer sportowych z reguły są wbudowane (nie mam możliwości ich wymienić) i obejmują kąt widzenia ok. 120-180°. Polecamy wybór modeli, w których ta wartość bliższa jest górnej granicy – zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem filmowania panoram z podróży lub uprawiasz np. wymagające kolarstwo MTB.

 

Niektóre kamery rowerowe pozwalają nagrywać nawet wszystko wokół cyklisty (360°) albo mogą mieć możliwość wykonywania zoomów, co pomaga ustawiać optymalne kadry – warto więc sprawdzić przed zakupem, czy obiektyw ma tę dodatkową funkcjonalność.

 

 

 

Waga

Ze względu na jej przeznaczenie, aby korzystanie z kamery rowerowej należało do wygodnych, powinna ona być niewielka oraz lekka. Zwykle cykliści przymocowują ją bezpośrednio do siebie za pomocą różnego rodzaju uchwytów lub do jednośladu (popularna jest także kamera na kask). W każdym tym przypadku nikt raczej nie chce, aby mini kamera na rower stanowiła odczuwalne obciążenie. Dlatego warto przy zakupie sprawdzić wagę urządzenia i zastanowić się, czy noszenie go lub wożenie podczas długiej trasy nie okaże się nazbyt uciążliwe i problematyczne.

 

Przy poszukiwaniu lekkiej kamery sportowej do roweru trzeba być jednak uważnym i nie zapominać o pozostałych parametrach. Producenci z reguły starają się, aby ich konstrukcje były jak najmniej masywne, co dla klienta zwykle jest korzystne, ale np. lżejsza obudowa może negatywnie wpływać na wytrzymałość wideorejestratora (do której jeszcze wrócimy) – trzeba wziąć to pod uwagę.

 

Podobnie rzecz się ma z zaawansowanymi kamerami do roweru – jeśli poszukujesz modelu, który zaoferuje Ci wiele dodatkowych funkcji i wysokiej klasy obiektyw oraz rozdzielczość – w takich wariantach waga kamery na rower na pewno będzie większa w porównaniu do prostszych urządzeń, więc warto mieć tego świadomość.

 

Standardowe mini kamery na rower ważą ok. 100-200 g, podczas gdy te najbardziej zaawansowane ok. 200-300 g. Najlżejsze z reguły są modele montowane na kasku rowerzysty – 50-100 g.

Wytrzymałość

Już w poprzednim punkcie wspomnieliśmy o wytrzymałości kamery rowerowej i jest to następny aspekt, który warto mieć na uwadze – szczególnie jeśli planujesz nagrywać w wymagających warunkach terenowych i pogodowych lub uprawiasz wyczynowe odmiany kolarstwa.

 

Trwałość obudowy i odporność urządzenia na wstrząsy oraz uszkodzenia mechaniczne są istotne, ponieważ użytkując kamerę sportową, w czasie jazdy na sprzęt nieustannie przenoszone są wibracje od podłoża (zwłaszcza gdy jeździmy po wybojach). Nie mówiąc już o tym, że na jednośladzie dość łatwo o wywrotkę, a upadając nietrudno o to, aby kamera rowerowa zaliczyła bliskie spotkanie z podłożem. W takiej sytuacji kamerki z aluminiową obudową mają większą szansę przetrwać niż te z wykonaną z tworzywa. Trzeba przy tym pamiętać, że aluminiowe modele będą jednak cięższe.

 

Podczas wycieczek rowerowych kolejnym zagrożeniem są skrajne warunki pogodowe. Dla sprzętu elektronicznego szkodliwe mogą być zarówno zbyt duże upały, jak i zimno – deszcz, śnieg, błoto, a także pustynny piasek i kurz. Warto więc kupując mini kamerę na rower zwrócić uwagę nie tylko na solidność obudowy, ale również jej szczelność.

Pojemność baterii

Pojemność baterii kamer rowerowych to dość problematyczny punkt i stały powód narzekań miłośników rejestrowania swych wyczynów. Ponieważ zgodnie z tym, co pisaliśmy, kamery sportowe powinny być miniaturowe i lekkie, bardzo trudno, aby jednocześnie oferowały duże akumulatory, które starczą na wiele godzin pracy. Nie ma się co oszukiwać – przy technologiach, którymi obecnie dysponujemy, jeśli chcesz nagrać mini kamerą na rower długą trasę – na pewno nie uda Ci się to bez jej podładowania.

 

Zwykle pojemność baterii oscyluje w granicach 1000-3000 mAh, a producenci najczęściej deklarują, że akumulator przy pełnym załadowaniu oferuje ok. 2-3 h nieprzerwanej pracy. Wartości te są na tyle zbliżone, że sama informacja na temat parametrów baterii może Ci nie wystarczyć, warto poczytać, jak energożerny jest dany model podczas pracy w interesujących Cię trybach, gdyż to sposób korzystania z urządzenia ma decydujący wpływ na zużycie baterii.

 

Ponieważ ładowania nie da się uniknąć, powinieneś również sprawdzić, jak ono się odbywa (najczęściej spotykane rozwiązanie to port typu USB) oraz ile trwa i czy podczas tego procesu kamera ma możliwość dalej rejestrować obraz (wtedy możesz wesprzeć się np. powerbankiem i bez przerwy kontynuować wycieczkę rowerową). Warto też zerknąć, czy akumulator w mini kamerze sportowej jest wymienny i ile kosztuje. W takim wypadku, zamiast w podróży ładować wyczerpane ogniwo, mógłbyś po prostu szybko je podmienić na nowe – zapasowa bateria to też dobre zabezpieczenie, jakby oryginalny akumulator uległ awarii.

Rodzaj mocowania kamery

Ostatnim parametrem, który koniecznie trzeba sprawdzić przed wyborem najlepszej kamery na rower, jest rodzaj jej mocowania. Choć w porównaniu do aspektów technicznych może się to wydawać detalem, to gwarantujemy, że nie chcesz, aby Twoja mini kamera sportowa wiecznie się chybotała, zsuwała albo – co gorsza – odpinała – raz, że ciągłe jej poprawianie odbierze Ci całą radość z jazdy, a dwa, że po prostu urządzenie może spaść i ulec uszkodzeniu.

 

Kamery instaluje się najczęściej na kierownicy jednośladu, ramie, specjalnym stelażu, na klatce piersiowej poprzez przystosowane do tego paski lub na kasku rowerowym. Część producentów w zestawie z wideorejestratorem dołącza stosowny uchwyt do kamery (a nawet kilka!), a czasem trzeba dokupić go oddzielnie, więc warto zorientować się, czy konieczne będzie poniesienie dodatkowego kosztu.

 

Niezależnie do tego, gdzie planujesz umieścić mini kamerę rowerową, zapięcia powinny trwałe, stabilne, a do tego uniemożliwiające odpięcie się w czasie dynamicznej jazdy. Rozwiązaniem stosowanym przez większość godnych zaufania producentów jest tzw. standard GoPro, który oferuje łatwą instalację i wiele opcji montażu.

 

 

 

Jakie funkcje powinna mieć dobra kamera na rower?

Omówiliśmy najistotniejsze parametry urządzeń do rejestrowania obrazu, ale współczesne kamery rowerowe wyposażone są także w liczne funkcje dodatkowe, które mogą sprawić, że tworzone filmy będą lepsze lub po prostu samo użytkowanie kamery okaże się wygodniejsze i bardziej intuicyjne.

 

Oczywiście kwestia oceny funkcjonalności w przeważającym stopniu zależna jest od osobistych preferencji każdego cyklisty, ale warto wskazać kilka technologii, które na pewno w oczach wielu użytkowników powinny być ciekawym i wartościowym dodatkiem.

Stabilizacja obrazu

Podstawowa funkcja dodatkowa, którą naszym zdaniem powinna mieć każda dobra kamera rowerowa, jest stabilizacja obrazu. Zgodnie ze swoją nazwą sprawia ona, że rejestrowane nagranie nie będzie sprawiało wrażenia poruszonego oraz nie utraci ostrości. Funkcja stabilizacji umożliwia automatyczne redukowanie drgań obrazu powstających na skutek jazdy po nierównościach, więc odgrywa ogromną rolę przy nagrywaniu filmów z wymagających tras górskich i innych prowadzących po wszelkich wybojach.

 

W kamerach rowerowych tradycyjnie wyróżnia się 2 rodzaje stabilizacji obrazu:

  • Optyczną (OIS – Optical Image Stabilization) – najczęściej spotykane rozwiązanie. Stabilizacja opiera się na wykorzystaniu ruchomych elementów znajdujących się w kadrze, aby skompensować różnego rodzaju wstrząsy kamery. Wariant optyczny jest skuteczny przy mniej dynamicznych nagraniach, gdy potrzebne są niewielkie korekty.
  • Elektroniczną / cyfrową (EIS – Electronic Image Stabilization) – bardziej zaawansowaną niż OIS. Do jej działania potrzebne są czujniki oraz algorytmy sprzętowe, które pozwalają na natychmiastowe przetwarzanie obrazu i jego obróbkę w celu wykluczenia niepożądanego ruchu kamery. Cyfrowa stabilizacja obrazu jest efektywniejsza podczas jazdy przy dużych prędkościach.

Warto przy tym zauważyć, że współczesne mini kamery sportowe często łączy oba te rodzaje (tzw. stabilizacja hybrydowa), co przynosi najlepsze rezultaty. Do tego kamera na rower może także oferować predefiniowane tryby stabilizacji obrazu dostosowane do różnych warunków.

GPS

Moduł GPS w kamerze rowerowej to nic innego jak funkcja urządzenia pozwalająca na naszą geolokalizację, a co za tym idzie, automatyczne śledzenie w czasie rzeczywistym aktualnego położenia cyklisty podczas pokonywania trasy. Nagranie z wyjazdu, za sprawą GPS-u w kamerze rowerowej, będzie nosiło dokładną informację, gdzie zostało ono zarejestrowane.

 

Współczesne moduły GPS pozwalają jednak na znacznie więcej! Niektóre z nich zapisują nie tylko lokalizację, ale także wysokość, prędkość (maksymalną i średnią) oraz pokonywaną odległość. Dane te bardzo przydają się regularnie trenującym rowerzystom, którzy mogą je ze sobą zestawiać i porównywać, aby poprawiać osiągi i śledzić postępy.

 

Niektóre GPS-y w kamerach sportowych mają również funkcje mapowania oraz nawigacji, które dzięki otrzymywanym od urządzenia informacjom oraz wskazówkom znacznie ułatwiają planowanie trasy.

Sterowanie głosem

Chociaż jeszcze kilka lat temu głosowa obsługa kamery rowerowej mogłaby wydawać się science fiction, to dziś jest to jedno z popularniejszych udogodnień, a do tego bardzo przydatnych, bo znacznie zwiększających wygodę oraz bezpieczeństwo w czasie jazdy. Sterowanie głosem daje możliwość kontrolowania pracy mini kamery rowerowej bez konieczności ręcznej obsługi urządzenia, a co za tym idzie, cyklista nie musi odrywać rąk od kierownicy, a wzroku od drogi.

 

Zwykle sterowanie głosowe kamerą rowerową obejmuje podstawowe, predefiniowane komendy, jak włączenie i wyłączenie sprzętu, rozpoczęcie i wstrzymanie nagrywania, a czasem nieco bardziej skomplikowane jak np. zrobienie zdjęcia.

 

 

 

Odporność na wodę i pył

Choć trudno to w zasadzie uznać za funkcję, kolejną cechą, którą powinna mieć dobra kamera rowerowa, jest odporność na wodę. Rzecz jasna istotność tego udogodnienia będzie zupełnie inna, jeśli planujesz kilkumiesięczną wyprawę rowerową do Azji, a inna, gdy korzystasz z jednośladu, dojeżdżając nim czasem do pracy. Jednakże w obu tych przypadkach zawsze może Cię zaskoczyć kompletnie niespodziewana ulewa, a szkoda byłoby, aby wideorejestrator na skutek kontaktu z wodą uległo uszkodzeniu. Dlatego warto poszukać takiego, który powinien przetrwać, chociaż spotkanie z jesiennym deszczem.

 

Odporność na wodę w kamerach sportowych zwykle określana jest przy pomocy oznaczeń klasy szczelności IP (International Protection) np. IP44, które powszechnie spotyka się także w przypadku innych sprzętów elektronicznych np. lamp rowerowych. Zawsze pierwsza cyfra mówi o poziomie ochrony przed dostaniem się do wnętrza urządzenia drobnych ciał stałych (np. piasku), a druga – przed wodą.

 

Znaczenie klasy szczelności IP (ochrona przed ciałami stałymi – pierwsza cyfra):

  • 0 – brak ochrony
  • 1 – ochrona przed drobinkami o średnicy wynoszącej minimum 50 mm
  • 2 – ochrona przed drobinkami o średnicy wynoszącej minimum 12,5 mm
  • 3 – ochrona przed drobinkami o średnicy wynoszącej minimum 2,5 mm
  • 4 – ochrona przed drobinkami o średnicy wynoszącej minimum 1 mm
  • 5 – ochrona przed pyłem
  • 6 – pełna pyłoszczelność

Znaczenie klasy szczelności IP (ochrona przed wodą – druga cyfra):

  • 0 – brak ochrony
  • 1 – ochrona przed kroplami wody
  • 2 – ochrona przed kroplami wody przy wychyleniu o dowolny kąt do 15° od pionu z każdej strony
  • 3 – ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony
  • 4 – ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
  • 5 – ochrona przed strugą wody padającą z dowolnego kierunku do 12,5 l/min
  • 6 – ochrona przed strugą wody padającą z dowolnego kierunku do 100 l/min
  • 7 – ochrona przed zanurzeniem w wodzie do 30 min na głębokości do 1 m
  • 8 – ochrona przed zanurzeniem w wodzie według wskazań producenta (ale surowszych niż wyszczególnione na poziomie 7)
  • 9 – ochrona przed zalaniem nawet wodą pod ciśnieniem (1160-1450 PSI i temp. do 80°C)

Niektóre kamery na rower, chociaż nie dysponują wodoodpornością (lub jest ona na niskim poziomie), to ich producenci umożliwiają zakupienie dedykowanych obudów przystosowanych do użytkowania kamery w trudniejszych warunkach. 

Wi-Fi

Funkcja Wi-Fi, którą dziś znajdziemy w niemal każdym sprzęcie elektronicznym, zawitała oczywiście także do mini kamer na rower. Wi-Fi pozwala na bezprzewodowe połączenie urządzenia nagrywającego ze smartfonem, tabletem lub komputerem (zwykle producenci w tym celu przygotowują dedykowane aplikacje). Kiedy kamera rowerowa zostanie już sparowana, cyklista ma możliwość wygodnie zarządzać jej ustawieniami, kontrolować pracę i przeglądać nagrania wykorzystując w tym celu np. telefon komórkowy.

 

Bardzo ważnym, być może najważniejszym udogodnieniem, które idzie w parze z połączeniem Wi-Fi, jest także możliwość za jego pośrednictwem, bez połączenia przewodowego, przesyłania plików nagrań na wybrane urządzenie, co znacznie przyspiesza pracę z materiałami wideo.

Dotykowy ekran

Na końcu przyjrzyjmy się najbardziej dyskusyjnemu udogodnieniu, czyli ekranowi dotykowemu. Ten sposób zarządzania kamerą rowerową ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Charakteryzuje się on wysoką wygodą i intuicyjnością, w końcu większość z nas jest otoczona sprzętami sterowanymi dotykowo na co dzień, ale z drugiej strony niektórzy cykliści zwracają uwagę na awaryjność systemów dotykowych oraz nieprecyzyjność – zwłaszcza kiedy pada lub użytkownik chce korzystać z mini kamery w czasie jazdy albo w rękawiczkach.

 

Uważamy, że obie strony tego sporu mają sporo racji, dlatego naszym zdaniem najlepsza na rower będzie sportowa kamera dysponująca ekranem dotykowym, ale jednocześnie wyposażona w fizyczne przyciski – takie modele na szczęście również istnieją! Wtedy można płynnie, za pomocą gestów, przełączać się między różnymi ekranami i funkcjami, a kiedy sytuacja będzie tego wymagać lub po prostu okaże się to wygodniejsze – skorzystać z klawiszy.

 

Wodoszczelna kamera na rower

Wspominaliśmy już, że jedną z przydatniejszych cech, której powinniśmy poszukiwać w kamerach rowerowych, jest ich wysoka odporność na pył i zalanie. Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są także modele w pełni odporne na przedostanie się do ich wnętrza wody. Nadają się one nie tylko na rower, ale można spokojnie razem z nimi pływać kajakiem, surfować czy nurkować. Jeśli więc poza kolarstwem pasjonują Cię także inne sporty (zwłaszcza wodne i zimowe) i szukasz uniwersalnego urządzenia, które sprawdzi się podczas ich uprawiania – warto poszukać właśnie takiego modelu.

 

Kamera sportowa wodoszczelna, którą polecamy, bo jest nie tylko sprawdzona, ale także oferuje bardzo korzystny stosunek ceny do jakości to GoPro Hero 12. Modele pochodzące z tej linii gwarantują pełną ochronę przed wodą przy zanurzeniu do aż 10 m. Gdyby wartość ta jednak Cię nie satysfakcjonowała – kamera GoPro Hero 12 może być użytkowana nawet na 60 m od tafli wody – wystarczy dokupić do niej tylko dedykowaną obudowę (Protective Housing).

 

 

 

Gdzie zamontować kamerę na rowerze?

Tak jak zaznaczaliśmy przy analizowaniu chwytów rowerowych, kamerkę z reguły instaluje się na ramie lub kierownicy, dedykowanym stelażu, albo na samym sobie – zwykle klatce piersiowej lub na kasku rowerowym. Niektórzy decydują się także zamocować kamerę sportową na plecaku (szelce). Gdzie najlepiej umiejscowić urządzenie?

 

Nie ma jednej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie masz możliwości, co okaże się najwygodniejsze oraz jaki efekt na nagraniu pragniesz uzyskać. Jeśli zdecydujesz się ustawić kamerę na kierownicy lub ramie – rejestrowany obraz dobrze odda perspektywę z poziomu jednośladu, która pozwoli przyjrzeć się trasie. Chcesz, aby nagranie pozostało stabilne, ale obejmowało więcej przestrzeni i lepiej oddawało to, co widzi rowerzysta? Zdecyduj się na umieszczenie kamerki na własnej piersi. A jeśli film na w stu procentach pozwolić poczuć, to, co przeżywałeś na trasie – najlepszym rozwiązaniem będzie przyczepienie kamery rowerowej do kasku. Dodatkowo przy takim montażu wideorejestratora – wystarczy, że tylko obrócisz głowę, a będziesz mógł nagrać to, na co spoglądasz.

 

 

 

 

Sportowa kamera na rowerze – wybieramy najlepszy model!

Na rynku, dostępnych jest wiele bardzo dobrych kamer na rower, autorstwa także mniej popularnych firm. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że sprzęt nie popsuje się w najmniej spodziewanym momencie oraz że jego eksploatacja będzie przyjemna i intuicyjna – najlepiej wybrać kamery rowerowe sygnowane logotypami znanych, sprawdzonych marek, które mają liczne doświadczenia w produkcji mini kamer sportowych.

 

Przywołaliśmy już kamerę sportową na rower GoPro Hero 12, najnowszą w stajni firmy, ale warta uwagi jest także wersja Hero 11. Oferuje ona ten sam poziom wodoodporności (do 10 m) oraz równie wysoką jakość rejestrowania obrazu. Z GoPro Hero 11 możesz kręcić filmy nawet w 240 FPS albo w rozdzielczości wynoszącej aż 5472 x 2328 px (5.3K), czyli o 91% wyższej niż w 4K i aż o 665% lepszej w porównaniu do popularnego standardu Full HD. Co więcej, kamera sportowa GoPro Hero 11 dysponuje modułem GPS, więc jeśli jest to dodatek, na którym szczególnie Ci zależy – trudno będzie znaleźć lepszy model – zwłaszcza że marka GoPro zrezygnowała z GPS-a w wersji Hero 12!

 

 

Kamera GoPro Hero 11 Black

Kamera sportowa GoPro Hero 11 Black

 

 

Mimo ich dominacji nie tylko produkty GoPro są warte uwagi. Wysoką renomą cieszą się również kamery rowerowe INSTA360, np. model X3. Firma, która je zaprojektowała to przedsiębiorstwo odpowiadające za legendarne aparaty Leica i słynące z wprowadzania na rynek śmiałych, innowacyjnych rozwiązań. INSTA360 wyróżnia się możliwością rejestrowania otoczenia w 360° (której nie ma GoPro Hero) i to w rozdzielczości 4K! Podobnie jak model od konkurencji – INSTA360 X3 również oferuje wodoodporność do głębokości 10 m. Producent do urządzenia przygotował ciekawą aplikację, która m.in. korzystając ze sztucznej inteligencji, pomaga wybierać najlepsze ujęcia z nagranego filmu.

 

 

Kamera INSTA360 X3 Black

 

 

Godne uwagi są także sprzęty od firmy DJI np. Osmo Action 4 Adventure Combo. Model pozwala na tworzenie filmów w jakości nawet 4K / 120 FPS przy polu widzenia wynoszącym 155°. Co więcej, jeśli boisz się o szczelność lub prócz jazdy na rowerze masz ochotę nieco ponurkować z kamerką – DJI Osmo Action 4 Adventure Combo daje możliwość zanurzenia głębiej niż GoPro! Aż do 18 m! Do tego producent zapewnia, że bateria tej kamery sportowej może swobodnie działać nawet w temp. wynoszącej -20°C, więc z DJI Osmo Action 4 Adventure Combo z powodzeniem zaplanujesz także wypad na narty.

 

 

Kamera sportowa DJI Osmo Action 4 Adventure Combo

 

 

Jak wybrać najlepszą kamerę na rower? Co powinna zawierać? – podsumowanie

Jak widać, kupno kamery na rower nie jest wcale proste i jeśli chcesz dokonać przemyślanego wyboru, koniecznie jest wcześniejsze sprawdzenie bardzo wielu parametrów oraz zdecydowanie, które dodatkowe funkcjonalności w Twoim przypadku okażą się warte uwagi, a z których ze spokojem możesz zrezygnować. Nie ma bowiem jednego modelu uniwersalnego dla wszystkich. Jeśli pasjonuje Cię turystyka rowerowa, kupowanie najbardziej zaawansowanego GoPro będzie raczej zbędnym wydatkiem, z kolei jeżdżąc MTB, nie masz co liczyć, że podstawowa mini kamera na rower pozwoli Ci uzyskać zadowalające efekty. O tym, co będzie najlepsze dla Ciebie, musisz zadecydować sam – a my mamy nadzieję, że nasz przewodnik po kamerkach rowerowych Ci to maksymalnie ułatwi. Powodzenia!

Powiązane artykuły

zamknij [x]