Jaka pompka do roweru?

Początek sezonu i połowa marca to moment, kiedy wyciągamy rower z piwnicy i przygotowujemy je do nowego sezonu. Pierwsza usterka, którą zazwyczaj zauważamy po zimowym leżakowaniu roweru w piwnicy lub garażu, to spuszczone powietrze. Nie istnieje żelazna zasada, która decyduje o tym, jak powinna być napompowana nasza dętka. Z reguły jednak jeśli wybieramy asfaltowe podłoże, to koło powinno być twardsze, a jeśli wybieramy ścieżki leśne, to może być miękkie w celu lepszej amortyzacji.

 

 

jaka pompka do roweru

 

 

Wybór odpowiedniej pompki rowerowej wydaje się niezbyt skomplikowany. Czym oprócz wyglądu mogą różnić się od siebie poszczególne modele i czy warto dopłacić do większej, wykonanej z lepszych materiałów, która umożliwi napompowanie opony do 12 lub więcej barów? Zazwyczaj nie, bo takie pompki przeznaczone są dla kolarzy szosowych, którzy korzystają z szytek (opon z zaszytą wewnątrz dętką). Rekreacyjny rowerzysta nie wykorzysta nawet w połowie możliwości i potencjału tej pompki.

 

Czym kierować się przy wyborze i jaką pompkę rowerową wybrać?

Wybór odpowiedniej pompki staje się znacznie prostszy gdy odpowiemy sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jaki mam typ roweru?
  • Jakie wentyle znajdują się w moich kołach?
  • Jakiego maksymalnego ciśnienia potrzebuję w oponach?
  • Pompować będę w domu czy na trasie?
  • Jaki jest mój ulubiony kolor?
  • Jaki mam typ roweru?

To dość ogólne pytanie, które pozwala wstępnie odrzucić niektóre typy pompek. Na przykład jeśli posiadamy rower szosowy to plastikowe pompki ręczne zupełnie się nie sprawdzą. W przypadku MTB najważniejsza będzie precyzja pompowania oraz dokładny manometr, a nie bardzo duże ciśnienie.

 

Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj opony rowerowej wybrać, zwijaną czy drutową to koniecznie, sprawdź ten artykuł!

 

Jakie wentyle znajdują się w moich kołach? Rodzaje wentyli rowerowych

W rowerach wyróżniamy trzy podstawowe typy wentyli rowerowych:

  • Presta (FV, SV)
  • Auto / Schrader (AV)
  • Dunlop (DV)

 

wentyl presta

Wentyle Presta (FV, SV)

Najczęściej w nowych rowerach spotkamy się z dwoma pierwszymi typami. Presta to francuski system wymyślony przez firmę Zefal. Wentyl składa się z cienkiej rurki zakończonej odkręcanym zaworem, na którą nakładamy końcówkę pompki. Jeszcze kilka lat temu dętki rowerowe z wentylem presta używane były w rowerach szosowych oraz trekkingach.

 

Obecnie już większość kół do jazdy w terenie, czyli w MTB, DH, Enrudo i w gravelach posiada właśnie ten typ wentyla. Jest to też najczęściej wykorzystywany wentyl przy systemach bezdętkowych. Można śmiało stwierdzić, że Presta rządzi w rowerach wyczynowych.

 

wentyl samochodowy schrader

Wentyle Auto / Schrader (AV)

Wentyl samochodowy, a rowerowy - czy one czymś się różnią? Wentyl auto był jeszcze jakiś czasu temu niezwykle popularny w rowerach górskich, miejskich, BMX’ach i wszystkich rowerach z tzw. marketu, czyli tanich chińskich modelach do 1000 zł. Nie bez przyczyny nazywa się auto. Taki sam wentyl znajdziemy w oponach samochodowych.

 

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest fakt, że możemy nasz rower napompować na stacji CPN, ale uważać trzeba, aby nie przesadzić z ilością powietrza, bo w przeciwnym razie rozsadzi nam dętkę, a w skrajnych przypadkach także oponę.

 

wentyl rowerowy dunlop

Wentyl Dunlop (DV)

Ostatni i najmniej popularny system, który już pewnie niedługo przestanie istnieć to Dunlop. Aby spuścić z niego powietrze należy wykręcić cały wkład (środek wentyla). Pompowanie Dunlop’a odbywa się za pomocą tej samej końcówki co w przypadku Presty. Obecnie takie wentyle rowerowe znajdziemy już praktycznie tylko w starych kołach rowerowych.

 

Maksymalne ciśnienie w pompce

Jak już wspomniałem dużo zależy od typu roweru i zastosowanych opon. Do roweru MTB przyda się pompka z precyzyjnym manometrem i maksymalnym ciśnieniem do 5 barów. Zwykle i tak będziemy pompować do około 2 barów. 5-6 barów wystarczy do wszelkiego rodzaju rowerów miejskich i trekkingowych. Wybierając rower szosowy powinniśmy wybrać solidną pompkę, której maksymalne ciśnienie wynosi od 8 do 12 barów. Pompki do amortyzatorów mogą pochwalić się wynikiem nawet do 28 barów.

 

 

pompowanie opony w rowerze mtb

 

Pompka ręczna czy podłogowa? Jaką wybrać?

Odpowiedź jest prosta: najlepiej kupić obie. Pompka podłogowa jest niezwykle łatwa w użyciu. Wystarczy kilka ruchów i mamy napompowaną oponę, ale taką pompkę ciężko zabrać do plecaka. Dlatego właśnie mówimy na nią pompka stacjonarna. Model ręczny jest zdecydowanie bardziej uniwersalny i jeśli jeździmy na wycieczki daleko od domu i cywilizacji to taka pompka do roweru będzie nam niezbędna. Wybierając pompkę ręczną postawmy na taką, która ma elastyczny wężyk. Użytkowanie jej jest łatwiejsze, a ryzyko urwania wentyla znacznie spada.

 

Jeśli chcesz poznać i dowiedzieć się jak czytać oznaczenia na oponach to, sprawdź ten artykuł!

 

Wybór koloru

Wbrew pozorom dla wielu estetów może to być decydujące kryterium wyboru. Mamy pompki plastikowe, zazwyczaj czarne, ale także modele w różnych kolorach, z drewnianymi elementami, chromowane i z włókna węglowego. Każdy znajdzie model dopasowany do swojego gustu.

 

Jaka pompka do amortyzatora?

Amortyzator powietrzny w naszym rowerze wymaga zastosowania specjalnej pompki, która umożliwi nam wtłoczenie niewielkiej ilości powietrza pod dużym ciśnieniem. Są to najczęściej pompki ręczne, zakończone elastycznym wężykiem, który bez trudu możemy podłączyć do wentyla schowanego w goleni amortyzatora. Oprócz tego pompka powinna posiadać czytelny manometr i maksymalne ciśnienie do około 18-20 barów. Przykłady takich pompek to XLC PU H03, Pro Performance Mini czy Topeak Microshock.

 

Pompka do roweru z wentylem samochodowym i presta

Oto kilka przykładów uniwersalnych pompek rowerowych, które będą pasować do wszystkich typów wentyli:

Powiązane artykuły

zamknij [x]