Jaką przerzutkę przednią wybrać? Top Swing, Side Swing, Down Swing

Przerzutka rowerowa przednia wydawała się zmierzać w mniej intensywne obszary rowerowego rozwoju - nieustanny wzrost popularności napędów 1x oznaczał jej zmierzch, ale tylko w wybranych modelach jednośladów. W wielu innych dwa blaty z przodu - a czasami wciąż trzy - to nieodzowny element który zapewnia dużą elastyczność podczas jazdy z wieloma różnymi wyzwaniami na trasie. Do ich sprawnej obsługi wymagana jest dobra przerzutka przednia. W rowerze wyróżniamy kilka rodzajów tego komponentu - określanych od kierunku naciągu Top, Down lub Side Swing.

 

Dowiecie się, jak je odróżnić, jakie konkretne będą pasować do Waszego roweru, jak powinny być założone i co oferują. W naszym krótkim przewodniku znajdziecie też wskazanie jak dobrać model pod Wasz rower. Jeśli nosicie się z zamiarem kupna lub wymiany - doskonale trafiliście. Zapraszamy do krótkiego poradnika o przedniej przerzutce rowerowej.

 

 

Jaką przerzutkę przednią wybrać? Top Swing, Side Swing, Down Swing

 

 

 


Do czego służy przerzutka przednia?

Rola tylnej przerzutki pozwala ją określić jako odpowiednik samochodowej skrzyni biegów, za to przednia jest jak reduktor umożliwiający znalezienie odpowiednich przełożeń w góry i teren, a także na szybkie przeloty po asfalcie czy długie kręcenie na trekkingu. Koronki przedniej tarczy z jednej strony zapewniają dobre osiągi na płaskim, z drugiej - te mniejsze - pozwalają wjechać w teren czy podjazd i uzyskać dużą moc i wysoką kadencję kosztem prędkości.

 

Przednia przerzutka rowerowa zmienia położenie łańcucha na blatach przedniej tarczy. Przez sporą część pracy pozostaje nieużywana, dopiero gdy zmienimy tereny na których jeździmy, dopasowujemy przełożenie do warunków. Przerzutka zrzuca łańcuch na mniejszy blat bądź wrzuca na większy. Oferuje to twardszy bądź szybszy zestaw przełożeń, dzięki czemu możemy dopasować się do tego gdzie i jak chcemy jeździć.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Budowa roweru w pigułce

 

 

Mocowanie przerzutki przedniej - rodzaje

Przerzutka przednia w rowerze mocowana jest obecnie na kilka sposobów. Dwa najpopularniejsze to montaż bezpośredni do ramy i na obejmę. W pierwszym przypadku element mocujemy do odpowiednich otworów montażowych w ramie. W drugim - obejma jest zakręcana na ramę. Mamy jeszcze typ trzeci, tak zwany E-Type, gdzie mechanizm przerzutki zintegrowany jest z osią suportu - i występuje praktycznie wyłącznie w zaawansowanym MTB.

 

Do kompletu wiedzy potrzebujemy jeszcze informacji, jak poprowadzona jest linka do przerzutki przedniej. Może to być top-pull lub bottom-pull. Chodzi o to, jak linka "wpada" w mechanizm przerzutki - albo od góry, albo od dołu, w zależności od tego jaki układ jest w rowerze. Warto o tym pamiętać - spora część przerzutek jest przystosowana do obu typów montażu, ale część tylko do jednego. Pamiętajmy o tym przy zakupach.

 

 

Przerzutki przednie Top Swing

Najważniejszym kryterium jest położenie wodzika przerzutki względem mocowania jej do ramy - obejmy lub punktu mocowania. W wypadku modeli Top Swing prowadnica przerzutki przedniej umieszczona jest nad miejscem mocowania. Top Swing występuje najczęściej z mocowaniem typu bottom-pull ale wersja top-pull lub obustronne są jak najbardziej dostępne. Shimano podaje te dane w specyfikacji - tak by kupić właściwy model.

 

Zalety Top Swing to płynna praca i duża precyzja. Wady? Przerzutka stanowi dość zwarty mechanizm, który łatwo zapchać błotem - zwłaszcza przy MTB czy gravelach trzeba na to uważać.

Przednia przerzutka typu Top Swing

 

 

Przerzutki przednie Down Swing

W ich wypadku obejma lub punkt mocowania znajduje się dużo wyżej niż mechanizm prowadnicy przerzutki. Takie mocowanie sprzyja większej odporności na zabrudzenia - mechanizm jest trwalszy i lepiej znosi trudne warunki. Występuje w obu wersjach bottom-pull i top-pull, jest prosta i solidna. Zaletami typu Down Swing są właśnie trwałość i prostota mechanizmu, z kolei po stronie wad stoi konieczność użycia nieco większej siły do zmiany przełożenia.

Przednia przerzutka typu Down Swing

 

 

Przerzutki przednie Side Swing

Patent wprowadzony przez Shimano parę lat temu. Linka do przerzutki wyprowadzana jest najczęściej z ramy do przodu (tzw. front-pull), a obejma znajduje się nad mechanizmem prowadnicy. Sam wózek jest jednak krótszy i pracuje w innej osi niż w wypadku Down Swing, a to daje więcej miejsca tylnej oponie - w wypadku MTB to istotny problem, który napotkacie dopiero po zmianie ogumienia: potrafi ono ocierać o długie wózki przedniej przerzutki. Side Swing pozwala to zniwelować. Krótsza linka daje też lepszą kontrolę nad przełożeniem.

Przerzutka przednia typu Side Swing

 

 

Jak dobrać przerzutkę przednią do roweru?

Najlepiej kierować się typem, który już posiadamy. Chyba że napotkamy kłopot z ogumieniem, o którym pisaliśmy - wymusi on wtedy zmianę, najczęściej właśnie na Side Swing. Przy wyborze kierujmy się także pojemnością przerzutki wyrażoną w wartości obsługiwanych zębatek - jeśli mała tarcza ma 28, a duża 34, przerzutka musi mieć pojemność minimum 6T. Najlepsze rozwiązanie to upgrade oparty o rozsądną wymianę istniejącego modelu - najlepiej na jego nowocześniejszą wersję. Wszelkie modyfikacje warto przemyśleć lub skonsultować z fachowym personelem.

Powiązane artykuły

zamknij [x]