Jaki bagażnik samochodowy na rower elektryczny wybrać?

Rowery elektryczne stały się popularnym środkiem transportu i rekreacji, a ich powszechność każe zabierać je także w podróże. Dlaczego nie - są wszak idealne na wakacje, a ich zalety pozwalają korzystać z nich w każdym czasie i miejscu. Powstał problem ich transportowania - z uwagi na wagę rynek musiał mieć czas, by znaleźć odpowiednie rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo i solidność. Omówimy dziś najważniejsze z nich, wskazując na właściwy sposób przewożenia roweru elektrycznego samochodem. Zapraszamy.

 

 

Jaki bagażnik samochodowy na rower elektryczny wybrać?

 

 

 


Czym różni się bagażnik na rower elektryczny od standardowego?

Standardowe modele bagażników na rowery oferują nam trzy podstawowe miejsca transportu roweru - dach, tylną klapę lub hak samochodu. W zależności od posiadanego auta i jego możliwości wynikających z bryły i stylu możemy dostosować dostępne rozwiązania do istniejących warunków. E-bike jest jednak dużo cięższy i często masywniejszej konstrukcji. Dobre bagażniki na rower elektryczny w maksymalnym stopniu starają się rozkładać masę jednośladu i to w tym kierunku podążają innowacje rynkowe. Mniej tu też modeli dachowych, a więcej hakowych i klapowych. Konstrukcja dachu niechętnie przyjmuje ciężar roweru elektrycznego - a jeśli wieziemy ich dwa lub trzy, ta masa położona wysoko nad środkiem ciężkości będzie odczuwalna podczas jazdy.

 

 

 

 

 

Bagażniki na hak z wysoką ładownością

 

Bagażnik rowerowy na hak dla rowerów elektrycznych

W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem są bagażniki na hak. Po pierwsze hak zaprojektowany jest tak, by bez problemu przenosić duże obciążenia i bagażnik rowerowy nie stanowi dla niego żadnego problemu. Po drugie ciężkie i masywne rowery elektryczne są tu lepiej chronione i łatwiej się je instaluje - niektóre modele mają nawet małe rampy najazdowe. Po trzecie - obciążenie haka nie wpływa znacząco na prowadzenie i aerodynamiczny opór podczas jazdy.

 

 

Na rynku jest sporo bardzo dobrych modeli bagażników rowerowych na hak. Przoduje w tym szwedzki potentat Thule - model Thule EasyFold XT to bagażnik idealny. Ma wysoką ładowność - 66 kg to aż za nadto aby spokojnie transportować trzy rowery elektryczne nawet jeśli każdy waży około 20 kg.

 

Model ten jest też całkowicie składany, wyposażony w światła i miejsce na tablicę rejestracyjną.

Thule EasyFold XT

Bagażnik na hak Thule EasyFold XT F2

 

 

 

 

 

 

Cenowo możemy wybierać w szerokiej gamie - od drogich po tańsze bagażniki na rowery elektryczne jak EuroRide 940 czy EuroPower 915 - pierwszy to zaledwie 1220 zł, drugi dwukrotnie więcej.

 

Dobry bagażnik rowerowy zdejmiemy i założymy na innym aucie, oferując ten sam komfort i stabilność. Dlatego dobra inwestycja zwróci się w postaci spokoju, jakości i bezpieczeństwa.

Thule EuroRide 940

Bagażnik na hak Thule EuroRide 940

 

 

 

 

Bagażnik dachowy na rower elektryczny – czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Tak - ale w zasadzie gdy jeździmy solo. Wtedy można łatwiej rozłożyć ciężar roweru elektrycznego. W dodatku najlepsze będą modele oparte o konstrukcję jednorynnową - podstawa dla roweru elektrycznego musi stanowić całość. Tu warunki spełnia idealnie Thule ProRide 591 - za jedyne 500 zł wytrzyma ciężar e-bike'a nawet do 20 kg.

 

 

 

 

Transport większej ilości rowerów elektrycznych na dachu z uwagi na ich dużą masę i stawiany przez masywne ramy opór nie jest dobrym pomysłem. Ramy kryjące mechanizmy i baterie są przecież szersze i większe niż w wypadku klasycznych rowerów. Dlatego też bagażnik dachowy sprawdzi się w wypadach pojedynczego kolarza. Większa ekipa nie pojedzie daleko, albo powinna zdecydować się na rozwiązania oparte o haki.

 

 

bagażniki samochodowe na dach na rowery elektryczne

 

Bagażnik samochodowy na tylną klapę do rowerów elektrycznych

Nie masz haka ani relingów? Najlepszym rozwiązaniem jest bagażnik na rower na klapę bagażnika - oczywiście do aut typu kombi lub hatchback, tudzież do wielkich pojazdów nastawionych wyjątkowo na turystykę jak np. Volkswagen California. Klapa nie ma jednak takiej wytrzymałości jak hak, jest też trudniej dostać się do środka. Należy tu bezwzględnie korzystać z rozwiązań markowych, żeby mieć gwarancję bezpieczeństwa - tu zwrócimy uwagę na bardzo dobre modele bagażników jak Thule OutWay Platform 2 i tańszy Peruzzo Pure Instinct kosztujący w granicach tysiąca złotych.

 

Na co zwrócić uwagę przewożąc rower elektryczny na samochodzie?

Przede wszystkim sprawdźcie maksymalny udźwig bagażnika i nie przekraczajcie tego parametru dla bezpieczeństwa swojego i innych. Z roweru elektrycznego zdejmijcie baterię - silnika w suporcie zdemontować się nie da, ale przednie koło z piastą z napędem już tak. Bez baterii stanowi mniejszy kąsek dla potencjalnej kradzieży. Najcięższy model zakładamy najbliżej samochodu. Wtedy lepiej rozkłada się masa tak na samym aucie jak i na bagażniku. Najlepsze bagażniki mają chwyty pozwalające unieruchomić koła i ramę i tworzy to stabilną całość - korzystajcie z tego rozwiązania, podobnie jak z całej gamy zabezpieczeń dostępnych na rynku i w naszym sklepie Rowertour.com. Co jakiś czas w długiej trasie warto sprawdzić rowery a przed trudnościami można dodatkowo zabezpieczyć je folią typu stretch lub pokrowcem. Stabilizacja bagażnika też wymaga okresowej kontroli aby utrzymać praktyczność podróżowania.

 

 

Rowery elektryczne na wycieczce

 

Szczęśliwy transport roweru elektrycznego

Sezon trwa - kuszą nas dalsze wyjazdy i korzystanie z uroków e-bike także poza domem. Bezpieczny transport to fundament Waszego dobrego nastroju więc nie bójcie się większych inwestycji, które w obliczu cen rowerów elektrycznych są i tak jak najbardziej relatywne. A efektywność tych rozwiązań przewyższa wszelkie możliwe improwizacje. Także dedykowane e-bike'om bagażniki wytrzymają zalecaną masę bez problemu. Dbajcie więc o swoje rowery elektryczne także w trasie i bez obaw przewóźcie je tam, gdzie chcecie. Bezpieczny bagażnik rowerowy to bezpieczny i szczęśliwy cyklista.

Powiązane artykuły

zamknij [x]