Każdy miłośnik tzw. dwóch kółek doskonale wie, ile radości przynoszą wycieczki rowerowe – a już w szczególności te spędzone z najbliższymi. Jeżeli jednak Twoja rodzina niedawno się poszerzyła i pociechy są jeszcze za małe, aby samodzielnie popedałować, chcąc ruszyć z nimi w trasę, nie obędzie się bez dziecięcego fotelika rowerowego! Tylko jak wybrać najodpowiedniejszy? Na rynku jest zatrzęsienie modeli, czym się kierować podczas zakupu fotelika rowerowego? Nic się nie bój! Omawiamy wszystkie warianty konstrukcyjne; podpowiadamy, na co koniecznie zwracać uwagę, a nawet wskazujemy naszym zdaniem najciekawsze modele!
Najważniejsze informacje
- Wybierz fotelik rowerowy, jeśli chcesz spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem, umożliwić mu odkrywanie świata i wyrabiać zdrowe nawyki.
- Oferta fotelików rowerowych obejmuje modele mocowane przy kierownicy, na rurze podsiodłowej oraz na bagażniku – każdy z nich może być dobrym wyborem.
- Poszukując idealnego krzesełka rowerowego dla dziecka, zadbaj, aby dawało mu bezpieczeństwo i komfort. Zweryfikuj certyfikaty jakości, wykonanie pasów, możliwości regulacji i kompatybilność z Twoim jednośladem.
- Zaufani producenci fotelików rowerowych dla dzieci to m.in.: Hamax, Urban Iki i Thule.
- Więcej artykułów na temat części i akcesoriów znajdziesz na naszym blogu.
Spis treści:
Dlaczego warto wybrać fotelik na rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest przede wszystkim sposobem na aktywne i zdrowe spędzanie czasu. Niezależnie od tego, czy trenujesz kolarstwo, czy traktujesz je tylko jako rozrywkę, będzie ono miało pozytywny wpływ na Twoje ciało i umysł. Jeżeli jednak rowerową pasję dzielisz z najbliższymi – kolarstwo staje się także drogą do budowania i wzmacniania więzi – nie tylko między partnerami, ale także z dziećmi. Dlatego warto, nim pociechy urosną na tyle, by móc jeździć samodzielnie, wyposażyć się w fotelik rowerowy i zabierać małych pasażerów ze sobą. Co więcej, wspólne wycieczki od najmłodszych lat nie tylko zacieśnią Waszą relację, ale poprzez podziwianie krajobrazów rozbudzą w dziecku ciekawość świata, a świeże powietrze zahartuje młody organizm, co bardzo pozytywnie wpłynie na całościowy rozwój malucha.
Rodzaje fotelików rowerowych – które krzesełko będzie najlepsze?
Nowoczesne foteliki rowerowe mogą mieć różną budowę oraz sposób montażu. Najogólniej krzesełka tego typu zwykło się dzielić, uwzględniając, w jaki sposób są one przytwierdzane do jednośladu. Model może być zamocowany albo do ramy, albo do bagażnika (tylnego). W tym drugim wypadku sprawa jest jasna, ale kiedy spojrzymy na potencjalny montaż fotelika rowerowego do ramy – mamy dwie możliwości – umiejscowienie z przodu (do mostka) lub z tyłu roweru (do sztycy). Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań.
Fotelik na ramę roweru
Często nowoczesne foteliki rowerowe instalowane są na ramie – z przodu lub z tyłu. To, co łączy, te zdawałoby się całkowicie odmienne od siebie sposoby mocowania, to dobra amortyzacja, która wynika po prostu z praw fizyki. A co je dzieli?
Fotelik rowerowy tylny
Foteliki do rowerów tylne to ostatnimi czasu wyjątkowo popularne modele, ponieważ charakteryzują się ogromną uniwersalnością. Poprzez instalację do rury podsiodłowej za pośrednictwem specjalnego stelaża i tzw. kostki nie potrzebujesz mieć bagażnika ani przestrzeni przy kierownicy. Co więcej, siedzisko nie ogranicza Twoich możliwości przewożenia bagażu, a przy doborze odpowiedniego modelu (i ewentualnego, dodatkowego adaptera) – dobry fotelik rowerowy tylny zamocujesz nawet na rowerze MTB czy szosówce.
Ogromną zaletą siedziska dziecięcego tylnego jest również duży udźwig. Zwykle tego typu krzesełka dopuszczają maksymalną wagę dziecka wynoszącą aż 22 kg. Do tego, wśród tych fotelików najłatwiej znaleźć modele z funkcją odchylania oparcia, co pomaga maluchowi zdeklasować się w czasie przejażdżki i zasnąć.
Fotelik rowerowy na przód jednośladu
Drugą możliwością jest fotelik rowerowy przedni, który umieszcza się między kierownicą a siodełkiem. Takie położenie sprawia, że dla niektórych cyklistów prowadzenie jednośladu staje się bardzo uciążliwe – zwłaszcza że zmienia się jego środek ciężkości, co może utrudniać manewrowanie. Fotelik rowerowy przedni jest bezpiecznym wyborem, tylko jeśli Twoja pociecha ma maksymalnie 3 lata, a waga dziecka nie przekracza 15 kg. Kiedy podrośnie, konieczne będzie wymienienie siedziska na inne. Powinieneś też pamiętać, że w razie wywrotki dziecko umieszczone blisko kierownicy jest bardziej narażone na odniesienie obrażeń.
Czy oznacza to, że przedni fotelik rowerowy do 15 kg ma głównie wady? Nie! Jest to jedyny wariant pozwalający maluchowi w pełni obserwować trasę, a rodzicowi mieć nad nim kontrolę. Do tego jego instalacja jest bardzo łatwa i szybka.
Fotelik rowerowy na bagażnik
Foteliki rowerowe przeznaczone na bagażnik niegdyś były zdecydowanie najchętniej wybierane przez cyklistów. Dziś, choć popularność zyskują także inne warianty, głównie wyposażone w stelaż, wciąż to fotelik na bagażnik zajmuje pierwsze miejsce w rankingach sprzedaży. Za ich wyborem przemawia prostota instalacji i użytkowania oraz największa nośność. Ponieważ cała konstrukcja opiera się na bagażniku – standardem jest udźwig do 22 kg, a czasem sięgający nawet 35 kg, więc nie trzeba się martwić, że maluch prędko wyrośnie z siedziska.
Niestety połączenie z bagażnikiem jest również wadą, gdyż znacznie ogranicza amortyzację, co może wpłynąć negatywnie na komfort dziecka. Do tego, nie ma co liczyć na kontakt wzrokowy z pociechą, a montaż, choć prosty wymaga bagażnika, więc tego typu fotelik umieścisz najczęściej tylko na rowerze miejskim lub trekkingowym.
Instrukcję, jak zainstalować wszystkie rodzaje krzesełek dziecięcych, znajdziesz w tekście – Jak zamontować fotelik rowerowy na ramie lub bagażniku?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika rowerowego?
Foteliki rowerowe przeznaczone dla dzieci powinny w pierwszej kolejności zapewniać maluchom możliwość bezpiecznego i komfortowego podróżowania. Nie zawsze, jednak kiedy masz przed sobą swój pierwszy dobór fotelika rowerowego, wiesz tak naprawdę, które elementy przełożą się na to, że zarówno Ty, jak i dziecko, będziecie usatysfakcjonowani. Dlatego poniżej przybliżamy kluczowe aspekty, o których nie wolno zapomnieć!
Dopasowanie i regulacja
Zacznijmy od prawdopodobnie najważniejszego, czyli możliwości dostosowania krzesełka rowerowego do potrzeb dziecka i rodzica – im jest ona większa, tym lepiej. Ogromne znacznie dla zarówno komfortu, jak i bezpieczeństwa małego pasażera ma sposób wyprofilowania siedziska i jego oparcia, jakość wyściełania, czy konstrukcja podpórek pod stopy (najlepiej by były regulowane). Polecamy stawiać na bardziej zabudowane modele, w których maluch będzie mógł głębiej usiąść, bo utrudnia to jego wypadnięcie z fotelika, a ponadto ułatwia mu zasypianie (zwłaszcza w połączeniu z regulowanym oparciem, które również polecamy). Osobną, niezwykle ważną kwestią są pasy dla malucha. Stosuje się 3-, 4- i 5-punktowe, z których ostatni wariant jest najbezpieczniejszy. Zwróć także uwagę na klamry zastosowane w pasach – powinny uniemożliwić przypadkowe rozpięcie się lub otworzenie przez dziecko.
Certyfikaty bezpieczeństwa
Łatwo stwierdzić, że fotelik rowerowy dla dzieci powinien być bezpieczny, ale niestety nie zawsze dany model da się bez pomyłki ocenić na pierwszy rzut oka. Dlatego bardzo pomocne jest zwrócenie uwagi czy krzesełko, które chcesz kupić, dysponuje oficjalnymi, powszechnie uznawanymi dokumentami stwierdzającymi zgodność z normami bezpieczeństwa. Najłatwiej przeglądając oferty różnych producentów natrafić na fotelik rowerowy z certyfikatem TÜV/GS lub z Europejskim Certyfikatem Jakości EN 14344. Pierwszy z wymienionych to niemiecki znak jakości przyznawany produktom z różnych branży, podczas gdy drugi określa zgodność fotelika z normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Warto dodać, że certyfikat EN 14344 przy okazji przypisuje siedzisko do 1 z 3 kategorii: fotelik rowerowy do 15 kg udźwigu montowany za rowerzystą (A15); fotelik rowerowy do 22 kg udźwigu montowany za rowerzystą (A22) i fotelik rowerowy do 15 kg udźwigu montowany między kierownicą a rowerzystą (C15).
Fotelik rowerowy a wiek i limity wagowe
Zdania ekspertów na temat bezpiecznego wieku, w którym maluch powinien jeździć w foteliku, są podzielone – zwykle nie zaleca się tego przed 9 miesiącem życia, a najlepiej przed osiągnięciem roczku. Zawsze doradzamy w tej sprawie skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym. Kiedy maluch jest na tyle duży, aby mógł już korzystać z fotelika, najlepiej zamiast wiekiem, kierować się jego wagą, bo każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Producenci zawsze podają przy siedziskach ich dopuszczalne obciążenie (a tylko czasem orientacyjny, minimalny wiek dziecka) i bezwzględnie powinieneś sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie wariant będzie odpowiedni dla Twojej pociechy – pod żadnym pozorem nie można bagatelizować udźwigu fotelika!
Kształt ramy w rowerze
Kształt ramy rowerowej będzie istotny, jeśli interesuje Cię fotelik rowerowy przyczepiany do ramy (w przypadku wersji na bagażnik, trzeba za to sprawdzić wymiary i średnice jego rurek). O ile w wypadku jednośladów miejskich i trekkingowych, raczej przekrój nie powinien być problemem, to znacznie większy problem mogą mieć użytkownicy bardziej sportowych jednośladów, jak MTB czy szosówki. Pamiętaj, że musisz zweryfikować zarówno przekrój orurowania (czy pozwala na stabilne zamocowanie uchwytów krzesełka), jak i geometrię roweru, gdyż może się okazać, że nie masz wystarczająco wiele przestrzeni montażowej i np. stelaż haczyłby o tylne koło.
Akcesoria i części zastępcze
Część z części składowych fotelików rowerowych dla dzieci to tzw. elementy eksploatacyjne, czyli takie, które naturalnie zużywają się w wyniku korzystania z produktu, a co za tym idzie, po czasie wymagać mogą wymiany. Najczęściej dotyczy to takich komponentów jak paski, klamry, blokady, wyściółka czy nawet podpórki na stopy. Dlatego, jeżeli nie chcesz być zmuszonym po uszkodzeniu pojedynczej części do kupna całego nowego fotelika – dobrze wybrać taką markę, która daje możliwość wymiany zużytych elementów. Pod tym względem wśród producentów fotelików rowerowych prym wiedzie firma Hamax.
Polecane modele fotelików rowerowych – TOP 5
Nasz sklep internetowy znajduje się wśród liderów sprzedaży fotelików dla dzieci w Polsce – to jedne z najczęściej wybieranych akcesoriów do jednośladów! Oferta fotelików rowerowych Rowertour.com obejmuje tylko warianty niezawodne, bezpiecznie i chętnie wybierane przez Klientów, sygnowane logotypami najlepszych na świecie producentów fotelików rowerowych. Szczególnie polecamy krzesełka takich marek jak: Thule, Hamax czy Urban Iki, a najbardziej godne uwagi modele z ich katalogów przedstawiamy poniżej.
Fotelik rowerowy dla dziecka Thule Yepp Mini
Nasz mini ranking fotelików rowerowych otwiera kultowy model Thule Yepp Mini montowany przy kierownicy jednośladu i przeznaczony dla mniejszych dzieci, których waga nie przekracza 15 kg.
Ten bardzo dobry fotelik rowerowy Thule wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz wygody oferowanej maluchowi, a przy tym prostotą instalacji i użytkowania. Siedzisko jest miękkie i dobrze amortyzuje wstrząsy, a krzesełko wyposażono w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z klamrami uniemożliwiającymi ich przypadkowe rozpięcie przez dziecko. Do tego fotelik rowerowy Thule Yepp Mini zrobiony jest z wodoodpornych, łatwych w czyszczeniu materiałów, co stanowi jego jeszcze jedną zaletę.
Fotelik rowerowy na ramę Urban Iki Bio
Drugą propozycją jest również fotelik rowerowy przedni mocowany na mostku kierownicy, ale autorstwa japońsko holenderskiej marki Urban Iki, której znakiem rozpoznawczym jest bardzo oryginalny (a przy tym praktyczny) design produktów.
Fotelik rowerowy Urban Iki Bio, bo o nim mowa, zaprojektowano dla pociech do 3 roku życia (maksymalna waga użytkownika nie powinna przekraczać 15 kg). Krzesełko ma 5-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz wygodne oparcie dla nóg dziecka (możliwa jest regulacja wysokości podnóżka). Urban Iki Bio jest też starannie przetestowany – ma certyfikat EN 14344 oraz spełnia surowe obostrzenia rynku japońskiego. Co ciekawe, ten fotelik rowerowy do 15 kg jest także proekologiczny – siedzisko częściowo wykonano z bioplastiku uzyskanego z łusek ryżu.
Bezpieczny fotelik rowerowy Hamax Kiss
Jeżeli normy bezpieczeństwa są dla Ciebie kluczowe – wybierz fotelik rowerowy Hamax Kiss, pod tym katem trudno znaleźć na rynku lepszy model. Krzesełko mocowane jest z tyłu jednośladu do ramy i dopuszcza maksymalną wagę dziecka – 22 kg.
Fotelik rowerowy dla dziecka Hamax Kiss to ergonomiczna konstrukcja, która bardzo dobrze troszczy się o zdrowie i komfort małego pasażera poprzez: pasy bezpieczeństwa, odblaski, system informujący o prawidłowym zamocowaniu krzesełka oraz regulowane podpórki na stopy i świetną amortyzację wstrząsów od podłoża. A do tego Hamax Kiss bardzo prosto się mocuje i demontuje w razie potrzeby, a to wszystko za sprawą wykorzystania autorskiego systemu Hamax Safety!
Fotelik rowerowy z regulowanym oparciem Hamax Siesta
Norweskiej produkcji Hamax Siesta to fotelik rowerowy do 22 kg i bezsprzecznie, od lat, najpopularniejszy model w asortymencie naszego sklepu internetowego. Mocuje się go za sprawą specjalnego stelażu z tyłu jednośladu, do jego ramy.
Co najbardziej wyróżnia fotelik rowerowy Hamax Siesta? Przede wszystkim niesamowity poziom wygody, jaki oferuje małym użytkownikom. W krzesełku możliwa jest nie tylko regulacja wysokości podnóżka, ale również zmiana ustawienia kąta nachylenia oparcia i miejsca przypięcia pasów. Dzięki temu komfort jazdy malucha będzie wręcz idealny! Oprócz tego Hamax Siesta jest rzecz jasna też bezpieczny – ma pasy, klamrę uniemożliwiającą jej rozpięcie przez dziecko, a z tyłu siedziska rowerowego producent umieścił odblaski.
Urban Iki Junior – fotelik rowerowy dla starszego dziecka
Na ostatniej pozycji (kolejność przypadkowa) naszego TOP 5 znalazł się fotelik rowerowy dla starszego dziecka Urban Iki Junior, przeznaczony do montażu na bagażniku. Zasłużył na wyróżnienie ze względu na swoją innowacyjną konstrukcję – docenioną zresztą przez ekspertów w 2020 r., gdy model zdobył prestiżową, międzynarodową nagrodę iF Design Award.
Minimalny wiek dziecka rekomendowany przez producenta w wypadku tego siedziska to 5 lat, a waga dziecka nie powinna przekraczać 35 kg. Model wyposażony jest w regulowane podnóżki, a twórcy zalecają przypinać małego pasażera w czasie jazdy pasem bezpieczeństwa znajdującym się pod siedziskiem. Fotelik rowerowy Urban Iki Junior wyróżnia składane oparcie, dzięki któremu łatwo złożysz krzesełko na czas samotnej jazdy, bez konieczności demontażu.
Sprawdź również – Fotelik rowerowy Thule czy Hamax – która marka jest lepszym wyborem?
Fotelik rowerowy przedni czy tylny? Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka i komfort jazdy w foteliku?
To, czy zdecydujesz się na fotelik rowerowy przedni, czy tylny jest sprawą drugorzędną – każda opcja ma swoje wady i zalety. Pierwszy wariant zwykle wybierają rodzice najmniejszych dzieci oraz ci, którym zależy, aby cały czas mieć kontakt wzrokowy ze swoimi maluchami. Starszym potomkom ze względu na nośność pozostają tylko warianty instalowane z tyłu jednośladu. Jednak najważniejsze pozostaje, aby dobór fotelika rowerowego poprzedziła dogłębna analiza oferty producentów siedzisk. Pamiętaj, że wycieczka na tzw. dwóch kółkach dla dziecka musi być przede wszystkim bezpieczna i komfortowa. Dlatego, zanim dokonasz zakupu fotelika rowerowego, upewnij się dwa razy, że spełnia on wymogi bezpieczeństwa, o których pisaliśmy w naszym tekście i że jest on dobrze dopasowany do wagi, wzrostu i preferencji Twojej pociechy. Pamiętaj też, co zawsze powtarzamy, że nigdy nie powinieneś oszczędzać na bezpieczeństwie – a zwłaszcza – bezpieczeństwie własnego dziecka!