Puk, puk, puk...! Jeśli słyszycie ten dźwięk, to wiecie doskonale że tak puka do drzwi cyklisty nowy sezon. Tak, jest już za progiem, tuż za tym paskudnym marcowym zacietrzewieniem pogody. Aby bezpiecznie go przetrwać, warto zainwestować w dobry kask rowerowy. Dobrej jakości kask rowerowy to gwarancja bezpieczeństwa.
W tym artykule postaramy się maksymalnie przybliżyć Was do dobrego wyboru Waszego podstawowego zabezpieczenia. Głowa musi być chroniona - nie ma od tego odstępstw ani wyjątków. Jeździsz = zakładasz. Byliśmy świadkami - Wy pewnie też! - wielu sytuacji w których kask ratował życie, zdrowie, makijaż i fryzurę. Niekiedy w momencie, którego nikt się nie spodziewał, w miejscu i chwili które wydawały się bezpieczne.
Nowoczesny, wentylowany kask rowerowy od większości producentów zapewnia najwyższy poziom ochrony głowy. Innowacyjne technologie pozwoliły zmniejszyć wymiary i masę a siły powstałe przy uderzeniach rozprowadzać na dużą powierzchnię. Zwiększyły się możliwości, zwiększył się margines bezpieczeństwa. Dlatego właśnie nikt nie rezygnuje z kasku. Zapraszamy do lektury - poznajcie nowości, wybierzcie swój nowy kask rowerowy.
Co znajdziesz w artykule:
Rodzaje kasków rowerowych
Na rynku istnieje kilka podstawowych rodzajów kasków rowerowych. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki rodzaj jazdy uprawiamy. To definiuje wybór dedykowanego modelu kasku. Rekreacyjna jazda nie wymaga od nas takiego różnicowania, ale jeśli zależy nam na wygodzie, swobodzie i maksymalizacji bezpieczeństwa, wybierajmy po pierwsze produkty markowe, po drugie produkty stworzone dla naszej rowerowej specjalizacji. Dalej przedstawimy Wam typy kasków jakie można spotkać na rynku.
Kaski szosowe
Lekkie, mocne i mające na barkach dodatkowe zadanie w postaci zmierzenia się z aerodynamiką. Stąd modele szosowe są opływowe i najczęściej pozbawione daszka. Za to mogą mieć zintegrowaną osłonę przeciwsłoneczną. Dopasowane kaski szosowe są doskonale wentylowane i mają świetnie pomyślaną regulację - kolarz dopasowuje go najczęściej raz.
Kaski MTB (klasyczne, Enduro, fullface)
W MTB nastąpiła największa dywersyfikacja rodzajów jazdy. Stąd do każdego stopnia zaawansowania czy specjalizacji powstały oddzielne kaski. MTB z definicji naraża nas na upadki, stąd kask rowerowy MTB spełnia tu rolę strażnika zdrowia i broni przed kontuzjami. Obok typowych modeli klasycznych mamy też modele Enduro i kaski rowerowe typu Fullface - te ostatnie przypominają w konstrukcji modele motocyklowe - obowiązkowa jest tu ochrona szczęki i wnęka na gogle.
Kaski typu orzeszek
Wszechstronny kumpel - tak byśmy mogli go nazwać. Jego otwarta konstrukcja chroni, ale jednocześnie kompletnie nie ogranicza. Poza rowerem kaski typu orzeszek, spotkamy u wszystkich jeżdżących na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i wrotkach. Aerodynamika jest tu nieistotna, ważniejsza jest ochrona (miasto ma swoje prawa - bywa, że bolesne) i stylowy wygląd.
Kask na rower miejski
Doskonale wentylowany kask na rower miejski zapewnia gruntowną ochronę w miejskiej dżungli. Jednocześnie lekki i stylowy, wytrzymały i maksymalnie komfortowy dopasowany jest do pozycji jaką posiadamy na rowerze miejskim - zapewnia świetną widoczność w każdym kierunku, nie krępuje ruchów i ma bogatą regulację.
Czym charakteryzuje się dobry kask rowerowy?
Nowoczesny kask rowerowy to punkt w którym zbiegają się innowacja, nowatorstwo i dbanie o bezpieczeństwo. Dobry model będzie w swojej specyfikacji sięgał po zaawansowane technologie zarówno w strukturze ochronnej, jak i regulacji i wentylacji. Producenci chwalą się używaniem tych technologii - dla nich to równie ważne jak dla nas, a certyfikaty bezpieczeństwa są tu oczywiste. Idąc tym tropem - nasz nowy kask rowerowy jest lekki, wytrzymały, dopasowany do naszego stylu jazdy i potrzeb, ma świetną regulację (często za pomocą jednej ręki), zapewnia wysoki poziom ochrony i higieny.
Technologie w kaskach rowerowych
Na co więc powinniśmy zwracać uwagę w "czytaniu" specyfikacji danego kasku? Oto zestaw najpopularniejszych technologii, które spotkamy we współczesnych modelach. Kaski rowerowe dla dzieci wręcz zobowiązują nas do poznania tych technologii. Z czym to się więc je? Oto nasza lista.
System MIPS
MIPS to skrót od angielskiego Multi-Directional Impact Protection System. Jest to jedna z najbardziej przewodnich technologii wśród topowych producentów. MIPS w kasku rowerowym działa w ten sposób, że część przylegająca do naszej głowy jest izolowana od części przyjmującej uderzenia. Wewnętrzna skorupa pozostaje na głowie nawet wtedy gdy zewnętrzna część przyjmie na siebie dość duże siły. Izolacja dodatkowo rozprowadza energię kinetyczną na większą powierzchnię i niweluje ryzyko powstałe podczas upadku a kaski MIPS nigdy nie odsłaniają głowy nawet podczas tarcia czy mocnego uderzenia.
Więcej na temat systemu MIPS w kaskach rowerowych można znaleźć w artykule: "System MIPS w kasku rowerowym"
System Zoom Ace
Rozpowszechniony system regulacji dopasowania kasku do głowy. Spotkamy go w gamie Abusa jako podstawowy sposób dopasowania kasku. Jego praca ogniskuje się na specjalnym pokrętle znajdującym się najczęściej z tyłu kasku, w okolicach naszej potylicy i karku. Po założeniu kasku na głowę możemy go dopasować przekręcając pokrętło. To ściąga paski we wnętrzu wkładki i mocniej dopasowuje kask do głowy. Pokrętła są wytrzymałe i w przypadku Abusa wyposażone w powierzchnię antypoślizgową.
Technologia In-Mold
System produkcji skorupy kasku. Polega na wstrzyknięciu pianki EPS w strukturę z polikarbonu. Pianka usztywnia konstrukcję i absorbuje wstrząsy, a polikarbon zapewnia jej niską masę i dużą wytrzymałość. Kaski wykonane w tej technologii charakteryzuje lekka, świetnie wentylowana konstrukcja - do tego stopnia, że możemy czasami zapomnieć że mamy ją na głowie. Popularna wśród wszystkich markowych producentów kasków rowerowych.
Technologia EPS
Pianka EPS to inaczej polistyren ekspandowany. Jest to rodzaj tworzywa sztucznego, podatnego na zgniatanie i pochłaniającego energię kinetyczną. Wszystkie nowoczesne kaski rowerowe wykonane są w technologii łączącej w jakiś sposób innowacyjne skorupy zewnętrzne właśnie z piankami EPS.
Aerodynamika i wentylacja w kaskach
Oba elementy stanowią nieodłączne cechy współczesnego kasku. Aerodynamika ma znaczenie przede wszystkim w modelach szosowych, a już zwłaszcza w wyspecjalizowanych typach do jazdy na czas. Aerodynamice podporządkowane jest tam wszystko, włącznie z osłoną na twarz i wydłużonym tyłem zapewniającym odpowiednie ukształtowanie strumieni powietrza. W każdym innym rodzaju kasku rowerowego jego naturalne ułożenie i linie jakie nakłada na niego nasza głowa, sprzyjają aerodynamicznej formie, której ściślej lub luźniej producenci się trzymają.
Od milisekund w jeździe na czas znacznie szybciej dostrzeżemy dobrą wentylację w kasku. Producenci stosują takie ukształtowanie wlotów powietrza, by wymusić jego idealny obieg i wspomagać odprowadzanie ciepła ze skóry głowy. Zapobiega to w określonym stopniu poceniu się i pozwala zachować higienę.
Waga kasku - czy zwracać na nią uwagę?
Masa własna kasku ma znaczenie w zależności od rodzaju jazdy i potrzeb. Masywne kaski fullface, czy też kaski z certyfikatem downhillowym astm to wyspecjalizowane modele - często jest tak, że cykliści jadą na teren akcji w zwykłym kasku, a te specjalne zakładają dopiero u celu. To pokazuje, że waga i rozmiary mają tu znaczenie. Natomiast w większości przypadków zakupiony kask jest naszym jedynym. Zbyt ciężki obciąży naszą szyję i mięśnie karku - producenci oczywiście starają się zmniejszać masę własną kasków. Lżejszy kask to większa swoboda ruchu i wygoda.
Dobór odpowiedniego rozmiaru
Kształt naszej głowy jest równie unikatowy jak odcisk palca. Każdy z nas ma inną formę czaszki, inaczej ukształtowane kości. Dobór rozmiaru zakłada więc pewną uniwersalność, aby móc znaleźć pasujący nam model. Oraz uwzględniać inne elementy jak np.włosy. Kask rowerowy damski będzie pozwalał na swobodę w kucyku. Kask rowerowy męski uwzględni masywniejsze rozmiary kości szczęki i skroni.
Jeśli nie wiesz jaki rozmiar kasku będzie dla Ciebie odpowiedni, więcej informacji znajdziesz w artykule: "Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?"
Na wszystko jest jednak metoda a powszechnie stosowane rozmiarówki najczęściej są doskonałym punktem wyjścia do uzyskania właściwego dla nas modelu kasku rowerowego. Kaski rowerowe dla dzieci to też nie problem - są składową oferty wśród największych producentów i formą kształtowania odpowiednich nawyków. Kask rowerowy dla dziewczynki czy chłopca to zatem także nie problem.
Dodatki do kasków rowerowych
Kaski rowerowe oferują doskonałą ochronę głowy, ale ich konstrukcja pozwala także na stosowanie dodatków, które w przypadku markowych produktów są integralną częścią większego systemu. Z łatwością dobierzemy więc dodatkowe wyściółki wewnętrzne, paski regulacyjne, osłony podbródków, czasami daszek.
Dobrym pomysłem jest worek na kask który pozwoli chronić go poza sezonem, dostępne są także środki chemiczne do jego pielęgnacji i prania wyściółek wewnętrznych. Wydawałoby się, że nie ma tego dużo, ale producenci oferują dużą gamę dodatkowych akcesoriów do kasków rowerowych.
Bądź przezorny - bądź zabezpieczony!
Nawyk noszenia kasku uratował niejedno rowerowe życie i zdrowie. Warto wykształcić taki nawyk, jeśli go nie posiadamy. Kask jest obowiązkiem - nie ma od tego odstępstw, ucieczki, kompromisu. To w Waszej głowie rodzą się marzenia, kierunki i wyprawy - chrońcie ją na wszelkie sposoby.
Szafowanie własnym zdrowiem to nie ignorancja a głupota. Wierzymy że powyższy tekst przybliżył Wam nieco nowoczesne kaski rowerowe, wybierzcie zatem pasujący do Was model i ruszajcie w drogi nowego sezonu! Zapraszamy!