Jaki rower do lasu i miasta? 5 kompromisowych modeli, na które warto zwrócić uwagę!

Kiedy decydujesz się kupić rower, musisz nie tylko sprawdzić, czym charakteryzuje się dany model, ale także zastanowić się, do jazdy, po jakim terenie będzie on wykorzystywany. Rower do pracy, tzw. na co dzień, będzie miał inne cechy niż jednoślad przeznaczony w góry lub w las.

 

Jeżeli jednak nie jesteś zapalonym, półprofesjonalnym lub profesjonalnym kolarzem, prawdopodobnie wolałbyś mieć jeden rower na różne drogi – wszechstronny, sprawdzający się zarówno w mieście, jak i jako rower do lasu. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy są na rynku modele terenowe, które sprawdzą się także, jako rower do jazdy po asfalcie? Przyglądamy się tematowi; zwracamy uwagę, co należy sprawdzić przed zakupem oraz wybieramy dobre rowery uniwersalne – zapraszamy do lektury!

 

 

Jaki rower do lasu i miasta

 

 

  • Najlepsze rowery do miasta i lasu to modele: górskie; crossowe; trekkingowe i gravelowe.
  • Zależy Ci głównie na efektywności pokonywania trasy? Warto zainwestować w e-bike’a.
  • Poprzez wymianę poszczególnych elementów możesz łatwo zmodyfikować rower, aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom.
  • W ofercie Rowertour.com znajdziesz wiele modeli do jazdy po mieście i w lesie (z różnych segmentów cenowych).
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Jaki warto wybrać rower do miasta i do jazdy po lesie? Czy idealny model nadaje się do wszystkiego?

Tak jak zaznaczyliśmy we wstępie, kupno roweru uniwersalnego, do lasu i miasta wydaje się bardzo kuszącą opcją, w końcu to trochę, jak promocja „dwa w cenie jednego”, ale czy taka inwestycja rzeczywiście ma większy sens?

 

Odpowiedź na to pytanie może być zarówno twierdząca, jak i przecząca, ponieważ wybór roweru jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego najpierw warto dobrze sprecyzować swoje preferencje. Czy potrzebny jest Ci rower do pracy, którym okazjonalnie wybierzesz się poza miasto? A może przeciwnie – pasjonują Cię rowery MTB, jazda po lesie, ale od czasu do czasu chciałbyś jednoślad wykorzystać jako rower miejski? Jeżeli ustalisz, jak rozkładają się proporcje Twojej jazdy (miasto-teren), będziesz mógł świadomie zadecydować, czy potrzebny jest Ci szybki rower, większa amortyzacja, bagażnik, szeroki zakres przełożeń itd., a z drugiej strony – jakie atuty jednośladu nie mają dla Ciebie aż takiego znaczenia i możesz z nich zrezygnować. Warto bowiem uczciwie zaznaczyć, że dobry rower do jazdy po mieście i lesie zawsze będzie pewnym kompromisem. Konstrukcje poszczególnych typów jednośladów optymalizuje się pod konkretne warunki terenowe, więc choć niektóre z nich są bardziej wszechstronne od innych, należy zdawać sobie sprawę, że zawsze specjalistyczny rower górski MTB lepiej poradzi sobie na technicznej trasie terenowej niż nawet bardzo dobry rower gravelowy. Jeżeli jednak interesuje Cię raczej rekreacyjna jazda po mieście i w lesie to na pewno znajdziesz model zbudowany odpowiednio, by zagwarantować Ci komfort i bezpieczeństwo!

 

 

Jeśli ciekawią Cię pogłębione rozważania na temat roweru uniwersalnego, zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem – Czy istnieje na rynku rower uniwersalny? Jaki rower możemy nazwać uniwersalnym?

 

 

Rodzaje rowerów idealnych do wszystkiego, które warto wybrać?

Kiedy już sprecyzujemy oczekiwania i gotowi jesteśmy na kompromis, przychodzi czas na najtrudniejszą część każdych zakupów – zapoznanie się z ofertą, którą dają nam producenci rowerowi, a ta jest naprawdę szeroka. Aby nieco ułatwić podjęcie decyzji, zanim zadecydujesz, jaki wybrać rower (konkretny model), zacznijmy od tego, które rodzaje rowerów powinieneś brać pod uwagę i dlaczego.

 

Pierwszą myślą prawie każdego cyklisty, który poszukuje roweru do poruszania się po duktach i zwodniczych szlakach, będą modele należące do rodziny MTB. Czy to jednak jedyny słuszny wybór do jazdy w lesie i mieście? Nie. Większość ścieżek wśród drzew wcale nie jest szczególnie karkołomna, więc wystarczy na nie rower znacznie mniej wyspecjalizowany. Modele rowerów, którymi warto się zainteresować (oprócz MTB) to: gravelowe, crossowe i trekkingowe – przyjrzymy się bliżej każdej z tych grup.

Rower górski MTB

Najpierw klasyka. Rowery MTB, czyli niezmiennie bardzo popularne w naszym kraju „górale” będą najpewniejszym wyborem, jeżeli Twoją największą obawą jest to, czy jednoślad, na który się zdecydujesz, zawiedzie podczas wycieczki po lesie. W tym przypadku to nie będzie w ogóle Twoim zmartwieniem, gdyż rowery MTB, jak żadne inne przystosowane są do jazdy terenowej. Dzięki standardowo montowanym w tych jednośladach szerokim oponom o agresywnych bieżnikach – nie powinny być Ci straszne ani obszary błotniste, ani piaszczyste pagórki. A kiedy dodamy do tego fakt, że modele należące do tej rodziny mają amortyzację o skoku ok. 80 mm (a najczęściej od 100 mm wzwyż), to jazda rowerem MTB staje się w lesie niesamowicie przyjemna i bezstresowa.

 

Kolejnym plusem są wydajne hamulce – praktycznie zawsze w „góralach” spotkamy warianty tarczowe – hydrauliczne lub mechaniczne. Pozwalają one szybko zatrzymać jednoślad, kiedy tego potrzebujemy, co znacznie poprawia bezpieczeństwo.

 

Niestety ich przeznaczenie do wykorzystywania w technicznych trasach może być sporym minusem dla cyklistów zorientowanych bardziej na wycieczki po mieście. Te same opony, które sprawdzają się doskonale do lasu, będą przeszkadzały w czasie jazdy po szosie. Przez to, że są szerokie, a ich bieżnik głęboki, na asfalcie generują duże opory toczenia, a co za tym idzie, trzeba więcej popedałować, aby rozpędzić jednoślad. Osiągania większych prędkości (ani przenoszenia roweru) nie ułatwia także masa rowerów MTB – wiele innych rodzajów jednośladów jest lżejsza.

 

Minusem rowerów górskich, jeśli chcemy na nich jeździć po lesie, ale i w mieście, jest także sportowa geometria. Wymuszona, pochylona sylwetka będzie mniej komfortowa (zwłaszcza w czasie dłuższych tras), a do tego utrudnia obserwację otoczenia, która jest bardzo istotna podczas poruszania się po ulicach miast.

Rower gravel

Kolejnym dobrym wyborem może być rower typu gravel. Okazuje się, że te bijące ostatnio wszelkie rekordy popularności jednoślady nie najgorzej poradzą sobie również jako rower do lasu i miasta – zwłaszcza jeśli szukasz czegoś do poruszania się po raczej niepodmokłych, niebłotnistych ścieżkach. Gravel, czyli rower szutrowy sprawdza się najlepiej na powierzchni żwirowej. Budowa roweru ma wsporo cech wspólnych z kolarzówkami, co szczególnie widoczne jest, gdy spojrzymy na kierownicę typu baranek, więc gravel do osiągania wysokich prędkości nadaje się jako mało który rower hybrydowy. Jeżeli to ważna dla Ciebie cecha – ten rodzaj jednośladu może okazać się idealny na miejskie i leśne wycieczki.

 

Gravel bardzo skutecznie niweluje większość wad, które mają modele MTB, gdy zdecydujemy się nimi jeździć po mieście. W standardzie szutrówki dysponują też szerokimi, ale mniej agresywnymi oponami. Pozostają one stabilne na nierównościach, ale jednocześnie nie spowalniają znacząco toczenia się koła po asfalcie. Rowery szutrowe, podobnie jak MTB, mają również szeroki zakres przełożeń polepszający ogólny komfort jazdy.

 

Następną zaletą sprawiającą, że gravel do miasta i lasu nada się bardzo dobrze, jest jego niewielka waga. Raz, że sprzyja ona rozpędzaniu się, a dwa, że kiedy przyjdzie Ci rower znosić np. z drugiego piętra, prowadzić czy transportować, będzie to znacznie łatwiejsze niż w przypadku modeli MTB.

 

Gravel to odpowiedni rower, jeśli potrzebujesz jednośladu przede wszystkim do jazdy po mieście, a możliwość wybrania się do lasu ma być tylko dodatkiem. Przy wymagających duktach, zróżnicowana rzeźba terenu może okazać sporym utrudnieniem. Do tego geometria ramy przy dłuższych trasach (ze względu na wzorowanie jej na znaną z rowerów szosowych) będzie niewygodna.

 

 

Rowery w lesie

 

Rower crossowy

Następny rower na naszej liście to crossówka. Wielu ekspertów i doświadczonych cyklistów powie, że jest to najlepszy rower do miasta i lasu. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy, ponieważ rowery crossowe zdają się łagodzić wszystkie bolączki, na jakie mogą narzekać miłośnicy jazdy po zróżnicowanym terenie, jeśli wybiorą „górala” lub gravela, a przy tym nie tracą ich zalet.

 

Modele rowerów crossowych mają amortyzację oraz wystarczającą liczbę biegów, aby spokojnie przejechać na nich przez teren leśny. Z kolei geometria ramy sprzyja jeździe w mieście, gdyż pozwala przyjąć nieco bardziej wyprostowaną pozycję niż w przypadku MTB, a co za tym idzie, lepszą obserwację innych uczestników ruchu drogowego.

 

Ogumienie stosowane w rowerach szosowych jest nastawione na uniwersalność – szersze, by poradzić sobie w terenie, ale nie tak bardzo, jak w jednośladach górskich, aby nie generować niepotrzebnych oporów toczenia. Ponadto opony wyposażone są w bieżniki mające sprawdzać się zarówno na utwardzanych drogach, jak i w trudniejszych sytuacjach (także pod względem pogody na szlaku).

 

Czy ten rower hybrydowy do miasta i lasu będzie więc najlepszym wyborem spośród przedstawianych? Często tak, ale nie zawsze. Jest najbardziej uniwersalny, ale ma też wady. Amortyzacja w crossówkach zwykle wynosi ok. 60 mm, więc mniej niż w przypadku typowych „górali”, co gdy wybierzesz się w trudną trasę, będzie odczuwalne. Z kolei pozycja za kierownicą choć wygodniejsza – wciąż pozostaje pochylona. Może to być kłopotliwe w długich wyprawach i nie jest najoptymalniejsze w mieście. Nie są to jednak znaczne minusy i jeśli potrzebny jest Ci rekreacyjny rower na krótkie jazdy terenowo-miejskie – crossówka będzie doskonała!

Rower trekkingowy

Ostatnią propozycją na naszej liście najlepszych rodzajów jednośladów, jakie warto wybrać do lasu i miasta, jest rower trekkingowy, czyli turystyczny. Jak sama nazwa wskazuje, stworzony został do przemieszczania się na duże dystanse, a do tego z bagażami. W związku z powyższym jego budowa gwarantuje komfort podczas siedzenia w siodełku przez długie godziny, a nawet wielodniowe wędrówki. Geometria ramy jednośladu turystycznego ma cechy roweru miejskiego, co pozwala na przyjęcie wyprostowanej pozycji – wygodnej w terenie zabudowanym, a do tego najbezpieczniejszej, gdyż ułatwiającej obserwowanie ruchu ulicznego. To prawdopodobnie największa różnica, a przy tym zaleta, jaką ma rower trekkingowy, w porównaniu z crossowym.

 

Sporym atutem modelu trekkingowego, zarówno podczas dłuższych wycieczek po lesie, jak i korzystania z roweru do robienia zakupów i dojazdu do pracy, a którym nie mogą pochwalić się pozostałe przedstawione rodzaje jednośladów, jest bogate wyposażenie dodatkowe. Praktycznie wszystkie rowery z tej kategorii dysponują oświetleniem, bagażnikiem, stopką i błotnikami.

 

Jednoślad trekkingowy, czyli turystyczny niepozbawiony jest jednak wad. Zakres przełożeń jest najczęściej mniejszy niż w omawianych wcześniej jednośladach, gdyż pierwotnie modele należące do tej kategorii konstruowane były do poruszania się po utwardzanych drogach. Ponadto może dysponować mniejszą amortyzacją niż konkurencja, a sam w sobie jest dość ciężki. To wszystko powoduje, że nie poradzi sobie przy trudniejszych szlakach górskich.

 

Jeśli przekonuje Cię trekkingowa uniwersalność, koniecznie przed zakupem wybranego modelu sprawdź, jakie ma opony i obręcze, gdyż rowery turystyczne bywają wyposażone zarówno w wąskie warianty typowo szosowe (które nie sprawdzą się w lesie), jak i większe (w tym wypadku korzystniejsze) – podobne do tych stosowanych w rowerach crossowych.

A rower elektryczny?

Wobec panującej ostatnio mody i wielkiego rozwoju tych pojazdów na przestrzeni ostatnich kilku lat – nie sposób nie wspomnieć o e-bike’ach. W zasadzie bez większych trudności wszystkie wymienione powyżej rodzaje jednośladów powinieneś w katalogach największych firm znaleźć, także w wariantach z silnikiem elektrycznym.

 

Jeżeli wprawianie jednośladu w ruch siłą własnych mięśni nie jest dla Ciebie czymś najistotniejszym i wartością samą w sobie – wybór modelu wspierającego pedałowanie będzie „strzałem w dziesiątkę”. Silnik pozwoli znacznie szybciej (a do tego z mniejszym wysiłkiem) pokonywać zarówno trasy w mieście, jak i w lesie, a przy tym eliminuje niektóre z minusów tradycyjnych rowerów opisanych wcześniej.

 

Pamiętaj jednak, że e-bike’i są znacznie cięższe niż standardowe jednoślady oraz ich zakup będzie wiązał się z większym wydatkiem. Do tego przez wyższą prędkość jazdy tych rowerów konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności – tak w mieście, jak i w lesie.

 

 

 

 

A może wystarczy rower miejski? Czy odpowiedni rower do asfaltu można zabrać w las?

Jeśli posiadasz model typowo miejski i nie chcesz z niego rezygnować ani kupować drugiego jednośladu, ale interesuje Cię jazda po lesie – polecamy dwa razy się zastanowić, zanim ruszysz nim na podbój bezdroży.

 

Solidny rower miejski może poradzić sobie na najprostszych dróżkach leśnych i polnych, pozbawionych wybojów, ale każda nieco większa niedogodność okaże się dla niego nie do przeskoczenia. Konstrukcja, zapewniająca najwyższy komfort w mieście, może okazać się zgubna na szlaku. Sytuacji nie poprawia dodatkowo fakt, że warianty miejskie są wyjątkowo ciężkie, więc za każdym razem, kiedy rower trzeba będzie przenosić lub przeprowadzać – będzie to podwójnie kłopotliwe dla rowerzysty.

 

Poza tym poprzez nieprzystosowane koła, geometrię i tak naprawdę każdy inny aspekt tych jednośladów poruszanie się nimi po nierównościach jest najzwyczajniej niebezpieczne. Dlatego stanowczo odradzamy stosować rowery przeznaczone do jazdy miejskiej w lesie – robisz to na własną odpowiedzialność!

 

 

Jazda rowerem po mieście

 

Cechy idealnego roweru do poruszania się po trudnym terenie i jazdy po mieście

Na pewno czytając nasze porównanie rowerów do lasu i miasta, zauważyłeś, że wszystkie one mają sporo cech wspólnych, które pozwalają pretendować im do tytułu roweru uniwersalnego.

 

Najogólniej rzecz ujmując, to co jest niezbędne, jeśli chcesz znaleźć jeden rower do jazdy po mieście i lesie, to konstrukcja łącząca w sobie specyfikę modelu miejskiego oraz górskiego. Co to oznacza w praktyce?

 

Cechy idealnego roweru do miasta i lasu:

  • Stabilność – geometria ułatwiające utrzymanie równowagi poprawia bezpieczeństwo kolarza zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Zwrotność oraz przyczepność mogą pomóc uniknąć wielu wywrotek, oraz kolizji z pojazdami i pieszymi.
  • Lekkość – niewielka waga ułatwia przenoszenie i transportowanie jednośladu (np. komunikacją miejską), a na leśnych ścieżkach również pokonywanie podjazdów i wybojów.
  • Amortyzacja – przydatna zarówno po to, aby bezpiecznie, jak i komfortowo radzić sobie z nierównościami w lesie, ale również niezwykle cenna, gdy zetkniesz się ze stereotypowymi, dziurawymi polskimi drogami, studzienkami czy wysokimi krawężnikami.
  • Szeroki zakres przełożeń – kolejne ułatwienie dla rowerzysty chcącego mierzyć się ze zróżnicowanymi warunkami terenowymi. Im więcej masz biegów, tym płynniejsza będzie Twoja jazda, a Ty się mniej napocisz.
  • Prostota konstrukcji – krótko mówiąc: im mniej zbędnych elementów, tym mniej części, które mogą się popsuć. Do tego pamiętaj, że każdy dodatek zwiększa masę roweru.
  • Szerokie opony o głębszym bieżniku – bez nich nie sposób poradzić sobie w terenie i na nieutwardzanych drogach. Przypominamy jednak, że nie powinny być ona ani za gładkie, ani zbyt terenowe (wtedy jazda po mieście przestanie być komfortowa).
  • Wydajne hamulce – następny element decydujący o bezpieczeństwie rowerzysty. Mocne i szybko reagujące hamulce przydają się zarówno na dukcie, jak i w mieście. Najlepiej postawić na hydrauliczne tarczowe, bo wtedy możesz liczyć na wydajność w każdą pogodę.
  • Pedały platformowe – choć to kwestia indywidualna, to w większości przypadku tego typu rozwiązanie sprawdzą się najlepiej. Dzięki nim nie ma potrzeby zmieniania obuwia, kiedy chcesz wsiąść na rower i np. jechać na zakupy. Warte uwagi są też modele oferujące platformę z jednej strony oraz zatrzask SPD z drugiej.
  • Otwory montażowe – co prawda można się bez nich obyć, ale znacznie ułatwiają życie, jeśli chcesz wozić ze sobą bagaż lub korzystać z błotników czy stopki rowerowej.

 

Jak dopasować jednoślad, by otrzymać wszechstronny sprzęt? Poradnik rowerowy!

Każdy jednoślad ma swoje mocne i słabe strony, ale na szczęście, w pewnym stopniu można je zniwelować i dopasować rower do własnych potrzeb. Czasem wystarczy wymiana niektórych z komponentów, które producent fabrycznie zainstalował w kupionym przez nas modelu. Jak łatwo dopasować jednoślad do jazdy w lesie i mieście?

 

Najłatwiejszą rzeczą, którą możemy zrobić, jest demontaż zbędnych akcesoriów, a tym samym uczynienie roweru ciut lżejszym. Ta rada najczęściej sprawdza się w wypadku wariantów trekkingowych, gdyż to one dysponują zwykle sporym wachlarzem dodatków. Nie potrzebujesz błotników, a może nie korzystasz z bagażnika? Nic prostszego, po prostu zdemontuj zbędne akcesorium!

 

Dopasować rower do nieco innych tras niż te przewidziane przez producenta można także poprzez zmianę ogumienia. Jakie opony warto wymienić? Zarówno te typowo szosowe (wąskie i gładkie), które nie poradzą sobie w lesie, jak i te nazbyt terenowe, które znacznie spowolnią toczenie się koła.

 

Osoby o większej wiedzy i doświadczeniu mogą także zdecydować się na zmianę innych części składowych jednośladu np. kierownicy lub nawet całego osprzętu rowerowego. Trzeba jednak uważać, aby modyfikacje były kompatybilne z innymi elementami i rzeczywiście przyniosły pozytywny skutek.

 

 

Uwaga!

Pamiętaj, że zarówno do jazdy po mieście, jak i lesie zawsze powinno się zakładać kask rowerowy, może on uratować Ci życie. Do tego, szczególnie poza terenem zabudowanym, warto mieć przy sobie podstawowe narzędzia serwisowe, które pomogą Ci w razie nagłego uszkodzenia jednośladu.

 

 

5 najlepszych modeli do jazdy po lesie i mieście!

Ponieważ nie każdy ma czas i doświadczenie, by porównywać oferty wielu producentów w poszukiwaniu roweru idealnego, którego specyfikacja sprawi, że najlepiej sprawdzi się on w wyznaczonej mu roli – wybraliśmy 5 modeli ze sklepu internetowego Rowertour.com, które sprawią, że jazda rowerem po lesie i mieście będzie bezpieczna, efektywna i bardzo przyjemna! Zapoznaj się z ich krótkimi opisami, aby sprawdzić, który jednoślad najbardziej pasuje do Twojego stylu jazdy!

 

 

Rower górski GT Aggressor 29" Sport – klasyka, której Ci potrzeba?

GT Aggressor Sport to niedrogi rekreacyjny rower górski, jaki warto rozważyć, jeśli przede wszystkim jesteś miłośnikiem przemierzania leśnych ścieżek. Model jest lekki i ma nieskomplikowaną konstrukcję, a nowoczesna geometria umożliwia zajęcie komfortowej i bezpiecznej pozycji – zarówno w mieście, jak i poza nim.

 

GT Aggressor Sport ma napęd microSHIFT w konfiguracji 3x7, więc lekki teren nie powinien być dla niego żadną przeszkodą. Zwłaszcza że dysponuje ona także amortyzowanym widelcem SR Suntour M3030 o skoku 75 mm.

 

Fabrycznie rower MTB ma założone opony WTB Ranger Comp z niskim bieżnikiem, niegenerującym dużych oporów toczenia.

 

 

A czy rower MTB Cannondale Trail 8 też się nada?

Cannondale Trail 8 to model dla osób szukających taniego roweru, a także kochających solidne, zgrabne konstrukcje, które pozwolą Ci jeździć na asfalcie, ale także bezdrożach i single trackach.

 

Ogromnymi atutami Cannondale Trail 8 są pewność prowadzenia oraz przyczepność. Ten rower wyposażono w sprężynowy widelec SR Suntour o skoku 100 mm. Rozwiązanie doskonale sprawdza się na terenie o mocno zróżnicowanej rzeźbie.

 

Warto wspomnieć także o 8-biegowym napędzie, a przede wszystkim o mocnych i responsywnych hamulcach hydraulicznych Tektro, działających z wysoką skutecznością w każdą pogodę.

 

 

Rower gravelowy Accent Freak Carbon Apex – kiedy się sprawdzi?

Jakim modelem jest Accent Freak Carbon Apex? Jako że to rasowy gravel, a te rowery przeznaczone są do wycieczek po żwirach i szutrach, będzie on doskonałym towarzyszem wszystkich wypraw po twardszym podłożu. Należy on do najnowszej generacji rowerów Accent i korzysta z zaawansowanej grupy SRAM Apex 1 oraz napędu 1x11, więc na pewno nie zabraknie Ci przełożeń.

 

Accent Freak Carbon Apex jest również bardzo lekki (waga poniżej 10 kg). Jego szkielet konstrukcyjny stanowi rama wykonana z włókna węglowego. Producent umieścił w niej liczne otwory montażowe, co jest kolejnym plusem, zwłaszcza jeśli planujesz wybrać się na długie trasy turystyczne.

 

Rower toczy się na 28-calowych kołach przystosowanych do efektywnego przemierzania szutrów (ze zwijanymi oponami Panaracer GravelKing 700x43C).

 

 

Rower trekkingowy damski Romet Gazela 6, czy to dobry wybór?

Rower do jazdy trekkingowej Gazela 6 to z kolei propozycja kierowana do aktywnych pań, lubujących się głównie w długich, ale raczej spokojnych trasach prowadzących przez leśne dróżki i pola. Należy on do kolejnej już generacji popularnej serii kultowego polskiego producenta. Rometowi udało się połączyć bezawaryjną, prostą konstrukcję z bogatym wyposażeniem – idealnym na dalekiej wyprawy. Gazela 6 ma osłonę napędu, błotnik, stopkę, bagażnik oraz pełne oświetleniem, które bardzo przydaje się również w mieście.

 

Solidny osprzęt roweru trekkingowego dostarczyła japońska firma Shimano. Napęd ma konfigurację 3x8, a za bezpieczeństwo cyklistki odpowiadają tarczowe hamulce hydrauliczne.

 

 

A może rower crossowy damski Cannondale Quick CX 3?

Ostatnią propozycją na naszej krótkiej liście jest jeszcze jeden wariant damski – crossówka Cannondale Quick CX 3 – wprost stworzona do przemieszczania się po różnorodnym terenie. Jej geometria jest zainspirowana rowerami MTB, ale jednocześnie pozwala na przyjęcie wyprostowanej pozycji, lepiej sprawdzającej się w mieście. Ramę wykonano z aluminium i wzbogacono o liczne mocowania na akcesoria – bardzo pomocne w trakcie wycieczek z bagażem.

 

Rower wyposażono w aż 16-biegowy napęd Shimano z szerokim zakresem przełożeń oraz w mocne hydrauliczne hamulce tarczowe Tektro. Aby bez przeszkód Cannondale Quick CX 3 radził sobie zarówno w lesie, jak i na asfalcie – korzysta on z opon o niskim oporze toczenia Vittoria Terreno Dry z bieżnikiem typu semi-slick.

 

 

 

Rower MTB na ścieżce w lesie

 

Uniwersalny rower do lasu i miasta – podsumowanie

W tekście staraliśmy się jak najdokładniej przedstawić, jakim rowerem powinien być jednoślad, którego uniwersalność pozwoli na komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się zarówno po lesie, jak i w miejskiej dżungli. Pokusiliśmy się także o wskazanie, wśród których kategorii rowerów najlepiej szukać takich modeli – a nawet o wyróżnienie kilku egzemplarzy szczególnie wartych uwagi, jeśli chcesz jeździć po asfalcie i duktach. Pamiętaj jednak, że to tylko niewielki wycinek tego, co znajdziesz w naszej ofercie. Dlatego zapraszamy do samodzielnego odnalezienia roweru w stu procentach odpowiadającego Twoim preferencjom. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu – nasi eksperci z przyjemnością Ci doradzą!

Powiązane artykuły

zamknij [x]