Ależ lubimy te pojedynki! Co lepsze? Jaki rower? Może sakwy, a może bikepacking? Góral czy szosa? A jak góral, to jaki? Najlepszy na pełnym zawieszeniu czy klasyczny hardtail? Emocjonujemy się tymi pojedynkami, zapominając że to wciąż jest pojazd który ma przede wszystkim dwa koła, ramę i cyklistę będącego napędem i sterem. To od nas w głównej mierze zależy gdzie jedziemy i w jaki sposób - i do tego dobraliśmy sobie rower. Pojedynek między klasycznymi rowerami górskimi a rowerami full suspension rozwinął się podczas ewolucji roweru MTB jako takiego - chcąc przystosować go do jazdy w coraz trudniejszym terenie potęgowaliśmy jego możliwości i skomplikowanie, dając sobie pojazd o wyjątkowych charakterystykach, które nie są jednak dla każdego. Co więc wybrać? Na to odpowiemy w tym artykule.
Jeśli więc stoisz przed wyborem - rower hardtail czy full suspension - ten artykuł jest dla Ciebie. Pozwól, że nakreślimy Ci jak to wszystko wygląda. Zapraszamy!
Co znajdziesz w artykule:
Rower MTB - co to oznacza?
Mountain Bike, czyli MTB powstał z chęci eksplorowania rowerem terenów posiadających mniej utwardzoną nawierzchnię, niż zazwyczaj wybierana do przejażdżek rowerowych. Cykliści zapragnęli zjechać z asfaltów i ścieżek i wybrać się w dziksze ostępy o luźniejszej nawierzchni, gdzie spotkanie piachu, błota, wody i kamieni jest znacznie częstsze. Tak powstał MTB, dziś używany jako rekreacyjny pojazd o niezwykłej popularności. Częściowo ten klasyczny, pierwotny MTB został wręcz trochę "zdegradowany" do skrótu ATB - All Terrain Bike, czyli rower na wszystkie nawierzchnie. Zwłaszcza te tańsze modele spełniają bowiem rolę roweru uniwersalnego, na dojazd do pracy i przejażdżkę w weekend - bywają wręcz nazywane jako rekreacyjne rowery górskie.
Zastanawiasz się nad wyborem roweru MTB? To może skusisz się na E-MTB? Sprawdź nasz kompletny przewodnik po rowerach elektrycznych!
Stało się tak, bo cała dyscyplina MTB bardzo gwałtownie się rozwinęła. Mamy tu między innymi XC, Traile, Downhill. Wszystkie te odmiany MTB ewoluowały z pierwotnego roweru górskiego, ale wykształciły własną charakterystykę z bardzo wyrafinowanym osprzętem. Im trudniejszy teren, tym trudniej, tym większe wymagania względem ogumienia, napędu i przede wszystkim zawieszenia. Producenci zaakceptowali tę rosnącą specjalizację. Chęć pokonywania bardzo trudnego terenu wymagała po prostu innego sprzętu niż nieprzystosowany do tego pierwotny rower MTB. Podział na hardtaile i fulle wywiązał kolejny "konflikt" między posiadaczami tych rowerów, choć jest on bardzo umowny. Tak naprawdę oba typy tych jednośladów sprawdzają się doskonale - tylko w innych dyscyplinach kolarstwa górskiego.
Rower Hardtail - klasyka gatunku
Klasyczny rower typu hardtail nie posiada zawieszenia tylnego koła. To konstrukcja bliska normalnym, uniwersalnym rowerom MTB, gdzie zawieszone jest tylko przednie koło. Amortyzuje ono uderzenia i rozprasza siły przenoszone przez kierownicę na ramiona. Z kolei tył to normalna, klasyczna rama. Oczywiście podstawowe rowery MTB potrzebują amortyzacji - to zwiększa ich możliwości terenowe. Ale klasyczny hardtail wcale nie jest gorszy od tych amortyzowanych w pełni. Nieodzowne są tu hamulce tarczowe, a sztywna konstrukcja odpowiada wielu kolarzom dając im odpowiednią dynamikę i poczucie kontroli nad rowerem. Mocny hardtail z dobrym osprzętem to doskonałej jakości rower MTB - poradzi sobie prawie wszędzie, zostawiając ekstremalne doznania bardziej wyrafinowanemu rodzeństwu.
A może Rower Full Suspension?
Najwyższym stopniem ewolucji klasycznego MTB był od początku rower full suspension. W tym przypadku konstruktorzy tak wymyślili ramę, by tylne koło było amortyzowane za pomocą dampera - amortyzatora przenoszącego obciążenia i wahania tylnego koła. Wzrosło względne skomplikowanie całej konstrukcji, ale pod kątem zdolności terenowych full suspension nie ma sobie równych - w połączeniu z amortyzatorem przednim jednoślad doskonale radzi sobie nawet na skałach, pozwalając zachować kierunek i pokonywać trudności terenowe.
To co w końcu wybrać, rower Hardtail czy Full?
Dochodzimy do kluczowego zagadnienia - który rower będzie lepszy? Kluczowe nie jest tu jednak pytanie "kto ma lepsze zawieszenie?" czy "który rower jest fajniejszy?" a przede wszystkim bardzo właściwe - "gdzie będę jeździć?" i "jak będę jeździć?". Może się okazać, że wydacie dużo pieniędzy na świetnego fulla, po czym na niezbyt trudnym szlaku zostawi Was z tyłu dużo prostszy hardtail. Zsumowaliśmy dla Was zalety obu maszyn, aby łatwiej było Wam dokonać dobrego wyboru.
Rower MTB typu Hardtail
Zalety rowerów Hardtail
Zaawansowane rowery górskie nie muszą być zawieszone w pełni - dobre hardtaile są tego świetnym dowodem. Klasyczny hardtail ma mnóstwo zalet, które mogą rzutować na jego wybór, przy czym oferuje dość dobrą relację między skomplikowaniem, ceną, możliwościami i wagą. Oto najważniejsze zalety rowerów typu hardtail:
- mniejsza waga - nieobecność dampera, prostsza konstrukcja ramy, mniej ruchomych połączeń obniża masę całkowitą
- mniejsza cena - dobre hardtaile nie są wygórowane cenowo i łatwo poddają się modyfikacjom; dobrze reagują na upgrade sprzętowy który nie wymaga dużych nakładów
- prędkość i dynamika - znacznie większe; amortyzacja nie pochłania energii wkładanej w uzyskanie prędkości na rowerze, dzięki czemu hardtail jest królem podjazdów
- rama mieści dwa bidony
- dostępniejsze i prostsze w obsłudze, serwisie i użytkowaniu
- szeroka gama rowerów w dużym wachlarzu cenowym
Rower MTB typu Full Suspension
Zalety rowerów Full Suspension
Jeśli kupujesz kolejny rower górski, który ma zwiększyć Twoje możliwości w terenie, poszerzyć horyzonty doświadczeń, pozwolić Ci na zmianę i przesuwanie ograniczeń - full będzie idealny. W pełni zawieszony, doskonale poradzi sobie w bardzo trudnym terenie, do tego zawieszenie da Ci odpocząć na zjazdach - jeśli myślisz o Downhillu czy Trailu, full jest nieodzowny. Oto jego najważniejsze zalety:
- doskonała kontrola jazdy w trudnym i bardzo trudnym terenie
- tylne koło o wiele lepiej reaguje na nierówności - zawsze masz nad nim kontrolę
- wyjątkowo komfortowy na zjazdach
- łatwiej wyhamować
- mniej obciążeń ciała - zaleta dla osób mających kłopoty z kręgosłupem czy barkami - rower skutecznie izoluje ciało od naprężeń i drgań wynikających z nierówności podłoża
Czynniki decydujące o wyborze roweru MTB
Upraszczając nasz główny dylemat - musicie wybrać rower dostosowany do Waszych potrzeb. Jeśli częściej jeździcie po płaskim, choć częściowo utrudnionym terenie, a wspinaczki są krótkie i nie są treścią przejazdu - hardtail. Będzie go łatwiej serwisować (także rzadziej), jest też lżejszy. Mniejsza waga to łatwiejszy transport i lepsza dynamika. Jeśli jednak chcecie wjechać w trudny teren, gdzie amplituda zjazdów i podjazdów jest duża, a nawierzchnia skomplikowana - rower full suspension. Skuteczność jego rozwiązań pozwoli pokonać te trudności, a komfort w terenowych szaleństwach - dużo większy.
Wybierając rower górski, nie zapomnij o kasku rowerowym. A jeśli nie wiesz jaki kask wybrać, sprawdź ten artykuł!
Ważne, by dobrać rower do swoich potrzeb i możliwości. Dobrej jakości rower MTB to spory wydatek, przy czym ma on sens jeśli rzeczywiście wykorzystujemy potencjał jednośladu. Kupno fulla, by przejechać przez las do miasta mija się z celem. Z drugiej strony pozostawanie przy hardtailu jeżdżąc w coraz trudniejszy teren to narażanie się na konsekwencje zdrowotne i ograniczanie się. Warto przeanalizować swoją jazdę, potencjał i rozwój aby nie kupować roweru który przestanie dawać nam radość. Pamiętajcie, że to wciąż powinno być najważniejsze.
Niewidzialna wojna, czyli jak wybrałeś rower MTB?
Zaawansowane rowery MTB kuszą nas wielością rozwiązań, ogromem wyrafinowania. Nie zastąpią one jednak chęci, entuzjazmu i zaangażowania - a to równie ważne aspekty jak pełne czy częściowe zawieszenie. To powinniśmy dobrać do swojego stylu, potrzeb i pokonywanych trudności. Obecny wachlarz produktowy jest tak ogromny, w dodatku - tak przenikający się wzajemnie, że wybrać dziś dobry rower MTB to małe wyzwanie, ale i duże możliwości. Wybór pomiędzy doskonałym hardtailem a "okazyjnym" fullem z drugiej ręki może być więc kluczowy - i zabrać Wam lub dać na nowo wspomniany entuzjazm i chęci. Bądźcie wobec siebie szczerzy, a wszystko będzie dobrze. Tego Wam życzymy!
Dodatkowe pytania (FAQ)
Czy rower Hardtail nadaje się do skoków i jazdy w trudnym terenie?
Dobrej jakości hardtail poradzi sobie w trudnym terenie, na trudnej nawierzchni. Zapewni dobrą dynamikę i tempo, ale skoki nie są jego domeną - tylne koło przeniesie część obciążeń wprost na kręgosłup rowerzysty. Intensywne przejazdy nie są dla niego problemem - świetnie nadaje się na pierwszy rower MTB.
Czy rower Full Suspension jest odpowiedni dla początek?
Nie ma przeciwwskazań, by używać rowerów typu full jako swoich pierwszych - nikt nie zabroni Wam takiego wyboru. Są jednak zaawansowane, cięższe i przeznaczone do bardziej wyrafinowanej jazdy w dużo trudniejszym terenie. Powinny być kolejnym etapem Waszej rowerowej ewolucji, a nie drogą na skróty - nie wykorzystacie jego potencjału, zanim w pełni nie rozwiniecie się jako rowerzysta MTB. Zanim skoczysz - naucz się jeździć: to proste motto świetnie oddaje charakterystykę tego wyboru.
Popularne rowery MTB Hardtail i Full Suspension: