Jaki zestaw kluczy do roweru warto wybrać?

Jazda na rowerze to doskonały sposób na poprawę kondycji czy aktywne spędzanie wolnego czasu. Jednakże, aby wycieczki były bezpieczne, potrzebne są regularne przeglądy jednośladu. Rower, jak każdy pojazd mechaniczny, może ulec awarii, a jego komponenty zużywają się w trakcie eksploatacji. Na szczęście nie każde poluzowanie części czy drobna usterka wymagają konsultacji z profesjonalistą. Wystarczy wyposażyć się w zestaw kluczy rowerowych, by na własną rękę poradzić sobie z najpowszechniejszymi problemami. Odrobina zdolności manualnych i podstawowy zestaw narzędzi rowerowych sprawią, że oszczędzisz czas i pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na wizytę w serwisie!

 

Przeczytaj, w jaki zestaw kluczy rowerowych powinien być wyposażony każdy przydomowy warsztat, a także dowiedz się, o które zaawansowane narzędzia warto go poszerzyć, aby nawet trudniejsze regulacje i naprawy rowerów wykonać samodzielnie!

 

 

Jaki zestaw kluczy do roweru warto wybrać?

 

 

Najważniejsze informacje

  • Najważniejsze klucze do roweru to: imbusowe, płaskie i oczkowe, śrubokręty, Torx oraz do nypli i szprych.
  • Najlepiej wybierać klucze rowerowe renomowanych marek, wykonane ze stali chromowo-wanadowej.
  • Jeśli posiadasz rower karbonowy, Twój zestaw narzędzi powinien zawierać klucz dynamometryczny.
  • W warunkach terenowych świetnym odpowiednikiem zestawu kluczy rowerowych jest multitool, ale w przydomowym warsztacie lepiej sprawdzą się tradycyjne narzędzia.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Jakie klucze do roweru są najpotrzebniejsze?

Bardzo możliwe, że przynajmniej raz w życiu zdarzyło Ci się nie wybrać na rower, bo jednoślad po zimowaniu okazał się niesprawny lub – co gorsza – przydarzyła Ci się usterka już na trasie, rujnując cały plan dnia. Wielu tego typu nieprzyjemnych zdarzeń można byłoby uniknąć, mając niezbędne narzędzia do roweru. Które najczęściej przydają się do zdejmowania różnych komponentów, regulacji i dokręcania śrub? Które klucze rowerowe są najważniejsze?

 

Twój zestaw narzędzi do naprawy roweru powinien zawierać:

Klucze imbusowe (ampulowe)

Jeżeli chcesz zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, poszukując narzędzi do jednośladu, powinieneś w pierwszej kolejności wyposażyć się w solidny zestaw kluczy imbusowych w różnych rozmiarach – obecnie większość elementów w rowerze zawiera mocowanie tego typu, więc tak naprawdę mając tylko klucze rowerowe imbusowe, możesz przeprowadzić podstawowe naprawy i wyregulować jednoślad, aby był gotowy do jazdy.

 

Klucz imbusowy wykorzystuje się m.in. do montowania siodełka i kierownicy czy regulowania przerzutek, manetek i hamulców. Niestety praktycznie każdy komponent korzysta ze śrub w innych rozmiarach. Twój zestaw kluczy rowerowych imbusowych powinien zawierać warianty rozmiarowe: 4, 5, 6 i 8 mm, gdyż one są najczęściej spotykane, ale mogą przydać się również imbusy mniejsze (2 i 3 mm), jak i większe (10 mm).

 

 

 

 

Klucze płaskie i oczkowe

Klucze płaskie i oczkowe to praktycznie tak samo niezbędne narzędzia rowerowe, co imbusy. Twój warsztat zawsze powinien mieć te klucze na wyposażeniu, zwłaszcza gdy korzystasz z jednośladu mającego już swoje lata, gdyż kiedyś dostosowane do nich śruby były popularniejsze nawet niż warianty ampulowe. Mocowano przy ich pomocy praktycznie wszystkie podzespoły mieszczące się na ramie, a dziś wciąż robi się to w wypadku wielu modeli pedałów.

 

Najlepiej od razu kupić pełen zestaw kluczy rowerowych tego typu i być gotowym na wszelką ewentualność, ponieważ powszechnie stosowane są ich wymiary: 8, 10, 14, 15 i 32 mm. Jeżeli jednak gotowy zestaw narzędzi rowerowych Ci nie odpowiada i mielibyśmy wskazać zaledwie jeden rozmiar klucza, który polecamy zakupić – najprawdopodobniej najlepszym wyborem będzie 15 mm – wydaje się najchętniej wybierany przez producentów.

Wkrętaki (śrubokręty)

Akurat standardowe śrubokręty zawiera najpewniej każda domowa skrzynka narzędziowa i kompletując zestaw kluczy rowerowych, są one ostatnim elementem, który będziesz potrzebował dokupić, ale mimo to warto o nich pamiętać. Wkrętaki raczej nie są stosowane do montażu części, ale okazują się niezbędne, kiedy zechcesz zamocować różne akcesoria rowerowe np. dzwonek lub lampki. Zwykle do tych czynności przydaje się śrubokręt krzyżakowy, a właściwie kilka takich wkrętaków w różnych rozmiarach, bo niestety na rynku brakuje standaryzacji. Bywa również, że śrubokręt wykorzystywany jest do regulacji hamulców oraz przerzutek.

 

Polecamy postawić na niewielkiej długości wkrętaki (mały rozmiar pozwala wygodniej operować nimi przy rowerze), najlepiej z namagnesowaną końcówką, która pomoże uniknąć zgubienia odkręcanych śrubek.

Klucze Torx

Z omówionymi już imbusami często mylone są klucze Torx do śrub z charakterystycznym nacięciem w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Są one jednak znacznie mniej popularne od kluczy imbusowych, dlatego nie każdy rowerzysta będzie je potrzebował, chociaż z naszych obserwacji wynika, że producenci obecnie coraz częściej stawiają na to rozwiązanie.

 

Śruby Torx najprawdopodobniej znajdziesz przy swoim jednośladzie, jeżeli jest on wyposażony w hamulce tarczowe. Przy montażu tarcz na 6 śrub są on obecnie standardem (głównie rozmiar Torx T25). Ponadto sporadycznie można je spotkać w konstrukcji niektórych przerzutek (np. marki SRAM), a nieraz mają je też w pełni amortyzowane ramy.

Klucze do nypli i szprych

Kolejnym, zdecydowanie użytecznym kluczem (choć może niekoniecznie niezbędnym w warsztacie), jest ten przeznaczony do nypli. Na szczęście nie jest on duży ani ciężki, więc nawet najbardziej kompaktowy zestaw narzędzi go pomieści – zwłaszcza że do użytku domowego zwykle kupuje się uniwersalne i niedrogie klucze do nypli o najpopularniejszych standardach.

 

Przy pomocy tego narzędzia możesz samodzielnie centrować koła w rowerze oraz dokonać regulacji napięcia szprych – co prawda czynności te początkowo mogą sprawić trochę problemów, ale warto się ich nauczyć, ponieważ serwisy rowerowe życzą sobie spore kwoty za wykonanie tych usług.

 

 

question

Coś dla fanów trenażerów!

Miłośnicy treningu w domowym zaciszu do powyższej listy powinni dopisać również klucz do kaset. Dlaczego? Ponieważ jeżeli korzystają z zaawansowanych trenażerów typu Direct Drive, aby zamontować do urządzenia rower, koniecznie jest zmienienie jego kastety na odpowiednią, przystosowaną do tego typu użytkowania.

 

 

Zestaw kluczy do naprawy roweru

Dobry zestaw kluczy do roweru pozwala na wykonanie wielu czynności serwisowych samodzielnie, co przekłada się na spore oszczędności.

 

Jaki zestaw kluczy do roweru wybrać, aby nie przepłacić?

Przytoczone wyżej narzędzia utworzyły całkiem pokaźną listę. Jeśli dopiero zaczynasz kompletować swój warsztat, może ona przerazić. Zakup takiej ilości kluczy do rowerów będzie sporym wydatkiem dla wielu osób – czy naprawdę potrzebujesz wszystkich tych produktów?

 

Nie. A przynajmniej nie zawsze i nie od razu. Rowerzysta, który posiada jeden rower i nie zamierza tego zmieniać, ma najłatwiej. Wtedy wystarczy zorientować się, które narzędzia znajdą zastosowanie przy Twoim jednośladzie, a następnie kupić tylko klucze w potrzebnych Ci rozmiarach. Pojedyncze kompletowanie przyrządów pozwoli Ci wydać jednorazowo mniejszą kwotę, z drugiej jednak strony, gotowy zestaw kluczy rowerowych z reguły jest tańszy niż samodzielne jego kompletowanie, więc warto poszukać takiego pakietu, który idealnie wpasuje się w Twoje potrzeby.

 

Niezależnie od przyjętej strategii zakupowej, aby nie przepłacić, zawsze zwracaj uwagę na to, jak precyzyjnie wykonane są klucze do naprawy rowerów. Nie warto oszczędzać na jakości, ponieważ tylko porządne narzędzia dają Ci niezawodność i praktycznie się nie zużywają, raz kupione będą służyć jeszcze Twoim dzieciom. Za najtrwalsze uważa się te wykonane z utwardzanej stali CrV (chromowo-wanadowej). Stal to jednak nie wszystko. Zwróć uwagę na uchwyt narzędzi, jeśli go mają. Powinien być wyprofilowany, a materiał, z którego go zrobiono trwały i pewnie leżący w dłoni, co znacznie ułatwi obsługę przyrządu rowerowego. Do tego, jeśli zestaw narzędzi spakowany jest np. w specjalne etui lub walizkę mającą przegrody do segregacji kluczy – będzie on znacznie prostszy w transportowaniu.

 

Dobrymi przykładami zestawów narzędzi rowerowych wpisujących się w powyższe kryteria są m.in. komplet kluczy imbusowych Park Tool HSX-3 czy zestaw kluczy Torx Unior 193TXCS. Obie te marki – Park Tool i Unior znane są z produkcji bardzo dobrych narzędzi, więc decydując się na ich klucze – na pewno będą one warte swojej ceny.

 

 

 

 

A co z profesjonalnymi zestawami narzędzi do roweru?

Złapałeś bakcyla majsterkowicza albo po prostu wszystko robisz zawsze na sto procent? W takim wypadku możesz postanowić, że chcesz rozszerzyć swój podstawowy zestaw kluczy rowerowych o wysoko wyspecjalizowane narzędzia, które pozwolą Ci samodzielnie dokonać przeglądu swojego jednośladu od A do Z. Kluczy do profesjonalnego zajęcia się rowerem jest bez liku. W katalogach narzędziowych odnajdziesz m.in. specjalne klucze do amortyzatorów, sterów, suportu, pedałów czy kaset i wolnobiegów, a także klucze dynamometryczne pozwalające dokręcać śruby zgodnie z ich optymalnym momentem wyznaczonym przez producenta roweru i danego komponentu.

 

Chcąc mieć na wyposażeniu wszystkie te klucze, najkorzystniej kupić gotowy zestaw narzędzi przygotowany przez renomowaną markę. Tego typu komplety w asortymencie ma choćby wspominany już Park Tool. Sygnowany logotypem marki zestaw EK-3 oferuje aż 45 różnych narzędzi rowerowych. Atrakcyjny komplet przygotowała też firma Pedros. W zestawie Apprentice Bench odnajdziesz wszystkie klucze rowerowe, które możesz potrzebować.

 

Planując bardziej profesjonalnie zajmowanie się rowerem, powinieneś zainwestować także w uchwyt lub stojak serwisowy. Dzięki niemu będziesz mógł dowolnie ustawić jednoślad, a tym samym operowanie kluczami będzie znacznie wygodniejsze. Atrakcyjnym cenowo statywem idealnym do domu jest np. XLC TO-S83. Możesz też postawić na w pełni profesjonalny wariant np. stojak serwisowy Unior 1693BQ.

 

 

Naprawa roweru

Profesjonalne narzędzia do roweru nie są wymagane, ale zakup markowych zestawów kluczy do roweru sprawi, że wytrzymają one dłużej i będą lepiej dopasowane.

 

Czy warto do takiego zestawu dokupić klucz dynamometryczny?

Wspomniany w poprzedniej części tekstu klucz dynamometryczny, który może uzupełnić Twój zestaw narzędzi rowerowych, niekoniecznie powinien interesować tylko cyklistów o zapędach do zorganizowania sobie profesjonalnego warsztatu. Jego zakup powinni rozważyć wszyscy właściciele jednośladów wykonanych z włókna węglowego (karbonu). Ten drogi materiał jest znacznie łatwiej uszkodzić przy pracach montażowych niż stal lub aluminium. Bardzo istotne jest precyzyjne dokręcanie śrub do karbonowych ram (zgodne z tabelą momentów dokręcania śrub w rowerze), a to umożliwia właśnie klucz dynamometryczny. Warto podkreślić, że nie ma dla niego innej, bezpiecznej alternatywy.

 

Do domowych potrzeb wystarczy uproszczony klucz dynamometryczny o mniejszym zakresie regulacji (np. Woxom WKL33), lekki, a co najważniejsze, znacznie tańszy od wariantów stworzonych z myślą o profesjonalnych serwisach.

 

A może podręczy zestaw kluczy rowerowych?

Na rynku rowerowym bardzo popularne są także podręczne, wielozadaniowe narzędzia do naprawy i konserwacji rowerów, czyli tzw. multitoole. Swoją formę od razu przywodzą one skojarzenia z klasycznymi scyzorykami szwajcarskimi. Najczęściej w jednym takim narzędziu mieści się kilka imbusów i wkrętaków, a czasem nawet łamacz pinów lub imadełko, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. Czy polecamy inwestować w multitool? Może to lepszy wybór niż standardowy komplet kluczy rowerowych?

 

Zdecydowanie warto posiadać tego typu wynalazek, ale niekoniecznie powinien eliminować on z Twojego wyposażenia tradycyjne narzędzia. Multitool poprzez swoje niewielkie gabaryty (zmieści się bez problemu w torebce podsiodłowej czy nawet kieszeni koszulki) jest idealny do zabrania na rowerowe wyprawy, dzięki czemu może Cię uratować w naprawdę ciężkich sytuacjach na trasie, ale jego rozmiar jest jednocześnie błogosławieństwem, co przekleństwem. Choć bardzo łatwy w transportowaniu, to już mniej poręczny w użytkowaniu. W porównaniu z pełnowymiarowymi narzędziami korzystanie z multitoola jest mniej wygodne niż z pełnowymiarowych narzędzi, które dają większą swobodę ruchów.

 

 

question

Nie samymi kluczami rowerzysta żyje

Do napraw i konserwacji rowerów przydają się oczywiście nie tylko klucze. Koniecznie na podorędziu powinieneś mieć również narzędzia do opon, pompkę czy smary. Jeśli nie chcesz niczego przeoczyć, kompletując swój przydomowy warsztat – zerknij do tekstu – jakie podstawowe narzędzia rowerowe warto kupić?

 

 

Jaki zestaw narzędzi do roweru potrzebujesz?

Nie bez powodu zadajemy to pytanie na samym końcu naszego tekstu. W niniejszym artykule przybliżyliśmy popularne rozwiązania stosowane przez producentów i wskazaliśmy, na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując zestaw kluczy rowerowych, ale i tak w kwestii wyboru konkretnych narzędzi, kluczowe pozostaje po prostu Twoje zapotrzebowanie. To Ty wiesz najlepiej jaki masz rower i styl jazdy, a co za tym idzie, jakie prace najczęściej musisz wykonywać przy jednośladzie – nie ma przecież sensu kupować przyrządów, z których w ogóle nie będziesz korzystać.

 

Warto też zaznaczyć, iż nie każdy musi znać się na wszystkim i mieć ochotę samodzielnie naprawiać rower. Zwłaszcza że w branży rowerowej ostatnimi laty dokonał się olbrzymi postęp technologiczny i coraz częściej w jednośladach pojawia się zaawansowana elektronika, a ich pełne serwisowanie w domowych warunkach jest coraz trudniejsze. Dlatego, jeśli nie masz pewności, z którymi pracami sobie poradzisz – polecamy lekturę naszego tekstu – Samodzielne serwisowanie roweru w domu, albo wycieczkę do punktu naprawy jednośladów – czasem, niektóre rzeczy lepiej pozostawić ekspertom.

Powiązane artykuły

zamknij [x]