Jakie buty rowerowe na zimę wybrać? Buty na chłodne warunki

Późna jesień i zima to czas, w którym większość rowerzystów przestaje jeździć na zewnątrz. Ci, który jeżdżą sporadycznie lub do pracy, chowają rower do piwnicy lub garażu, a zawodnicy-amatorzy przesiadają się na trenażery. Pozostaje jednak pewna grupa, która ani myśli o rezygnacji z jazdy na rowerze nawet zimą. O ile nasz rower wyposażony jest w pedały platformowe, to bez problemu dobierzemy dobrze izolowane i wiatroszczelne buty. Problem zaczyna się, gdy nie wyobrażamy sobie jazdy bez pedałów zatrzaskowych. Właśnie dla takich osób przeznaczone są zimowe buty rowerowe!

 

 

Jakie buty rowerowe na zimę wybrać?

 

 

 


Czy zwykłe buty rowerowe i ochraniacze nie wystarczą?

Zapewne w czasie pierwszej zimy, którą chcemy przejeździć na rowerze, większość osób postawi sobie właśnie takie pytanie. Buty rowerowe + ochraniacze to dobry wybór na jesień lub wczesną wiosnę. Zimą taki zestaw sprawdzi się jedynie w czasie krótkich przejażdżek. Długie wyjeżdżenia w ochraniaczach na buty mogą skończyć się odmrożeniem palców. Nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne.

 

Oczywiście nie odradzamy posiadania neoprenowych ochraniaczy na buty. W ciągu roku często pojawia się taka pogoda (wilgotność i temperatura), że w zwykłych butach kolarskich będzie nam za zimno, a w zimowych butach z kolei za ciepło. Na taki okres przejściowy warto mieć w zanadrzu dobre ochraniacze rowerowe na buty.

 

Dlaczego warto kupić zimowe buty na rower?

Buty rowerowe na zimę to niezbędny element wyposażenia każdego, kto myśli o zimowych treningach na zewnątrz. Nawet jeżeli planujemy tylko weekendowe wypady do lasu. Takie treningi są doskonałą odskocznią od kręcenia na trenażerze w czterech ścianach domu. Warto więc wprowadzić je do naszego planu treningowego, aby łatwiej nam było przeżyć zimowe miesiące.

 

 

Aby w komforcie wybrać się na 2-3 godziny lekkiego wyjeżdżenia trzeba się oczywiście odpowiednio ubrać. Jak to zrobić pisaliśmy w artykule: Jak się ubrać na rower w chłodne dni

 

 

Najbardziej na wychłodzenie narażone są trzy części ciała: dłonie, stopy i głowa. Doświadczenie pokazuje, że najtrudniej zadbać o odpowiedni komfort cieplny właśnie stóp. Dobre zimowe buty są jedynym sensownym rozwiązaniem, które pozwoli nam cieszyć się jazdą na rowerze przy minusowych temperaturach.

 

 

Zakładanie butów rowerowych na zimę

 

Na co zwrócić uwagę kupując zimowe buty rowerowe?

Skoro już wiemy, że zimowe buty rowerowe są nam niezbędne, to spójrzmy na nie od strony technicznych. Przeglądając ofertę najpopularniejszych producentów zimowych butów rowerowych, znajdziemy pewnie łącznie z kilkanaście modeli, które będą się na pierwszy rzut oka różnić wyglądem i ceną. Tych różnic jest oczywiście znacznie więcej, a to najważniejsze z nich:

  • Rodzaj mocowania bloków – To tak naprawdę definiuje nam czy mam do czynienia z butami szosowymi, czy MTB. Buty zimowe MTB będą mieć jedynie otwory na śruby umożliwiające mocowanie jedynie bloków przeznaczonych do MTB/gravela/trekkingu, czyli na przykład popularne SPD od Shimano. Po zamocowaniu blok powinien być tak schowany w podeszwie buta, aby nie przeszkadzał w chodzeniu. Natomiast buty szosowe mogą mieć mocowanie zarówno na bloki SPD jak i tradycyjne szosowe, czyli trzy otwory tworzące trójkąt lub samo szosowe. Wszystko zależy od producenta i konkretnego modelu.
  • Materiał cholewki – Zastosowane w cholewce materiały mają największe znacznie w kontekście izolacji termicznej. Warto sięgać po takie, które zapewniają wiatroszczelność i wodoodporność, bo to właśnie wilgoć i wiatr są największym zagrożeniem dla naszych stóp, podczas zimowych treningów. Często cholewka butów zimowych składa się z dwóch warstw. Zewnętrzna chroni właśnie przed wiatrem i wilgocią, a wewnętrzna izoluje od zimna. Jej wypełnienie może być syntetyczne lub naturalne.
  • Zapięcie – sznurowadła, rzepy, Boa – są to trzy najczęściej wstępujące systemy wiązania. Podobnie jak w letnich butach rowerowych system Boa zapewnia najlepsze dopasowanie do stopy, ale musimy się liczyć z tym, że znajdziemy go zwykle w najdroższych modelach butów.
  • Podeszwa – podeszwa w butach zimowych wykonana jest zazwyczaj z nylonu. Nie znajdziemy tu włókna węglowego, a same buty nie zagwarantują nam takiej sztywności jak topowe modele na szosę czy XC. Nikt jednak nie wymaga tego od nich. Buty zimowe mają przede wszystkim izolować od zimna, dlatego ważniejsza będzie jakość klejenia podeszwy z cholewką.
  • Zastosowane technologie – szukając butów zimowych wysokiej klasy sprawdźmy, jakie dodatkowe technologie i materiały w nich znajdziemy. Membrana Gore-Tex, Primaloft, naturalna wełna czy podeszwa Vibram – tych elementów warto szukać w dobrych zimowych butach rowerowych.

 

Polecane modele butów zimowych

Mimo że zimowe buty rowerowe nie należą do najtańszych, to jest to inwestycja naszym zdaniem bardzo opłacalna i w zasadzie niezbędna, jeśli myślimy poważnie o dłuższych zimowych jazdach na rowerze. Szukając budżetowego modelu, który świetnie sprawdzi się w umiarkowanie niskiej temperaturze, czyli takiej, jaką mamy obecnie przez większość zimowych miesięcy warto zwrócić uwagę na modele marek XLC i Rogelli. W przypadku XLC zawsze bierzmy buty o rozmiar większe, niż nosimy zazwyczaj. Te modele są wygodne, dobrze dopasowane i trwałe.

 

 

O XLC, które występują w wersji MTB i szosowej pisaliśmy już na łamach naszego bloga: Rowertour testuje zimowe buty XLC CB-M07

 

 

Średnią półkę cenową, czyli modele poniżej 1000 zł oferują takie marki jak Shimano i Sidi. W ich modelach znajdziemy wiele zaawansowanych materiałów i technologii, które opisywaliśmy wcześniej. Sprawdzą się podczas górskich wycieczek na ośnieżonych drogach. Zapewniają doskonałą ochronę przed wiatrem i wilgocią, a podczas bardziej sprzyjających warunków (sucho i nieco poniżej 0 stopni) będziemy mogli w nich jeździć niemal przez cały dzień.

 

Najdroższe modele, które znajdziecie w naszej ofercie, pochodzą (a jakże) z Włoch. Oferowane są przez marki DMT i Fizik. Są to modele dla najbardziej wymagających kolarzy. Szczególną uwagę przykuwa z pewnością ich minimalistyczny wygląd. Nie są tak toporne jak tańsze modele konkurencji, a mimo to zachowują doskonałe właściwości termoizolacyjne. To wszystko za sprawą wysokiej jakości materiałów i technologii, które zostały wykorzystane do ich produkcji.

 

 

Zapinanie butów rowerowych na zimę przez kolarza

 

Zimowe buty rowerowe – niezbędnik każdego kolarza

Chcąc jeździć zimą na rowerze wyposażonym w pedały wpinane, koniecznie musimy zaopatrzyć się w chociaż jedną parę butów zimowych. Nawet jeśli ma to być model z niższej półki cenowej, to będzie to lepsze rozwiązanie, niż najlepsze i najdroższe ochraniacze na buty. Zimowych butów rowerowych nic nie zastąpi. Wystarczy raz spróbować, a w każdy kolejny zimowy weekend zamienicie trenażer na jazdę rowerem na zewnątrz.

Powiązane artykuły

zamknij [x]