Jakie klocki hamulcowe do roweru wybrać? Które będą najlepsze?

Klocki hamulcowe do roweru zdecydowanie nie są najbardziej rzucającym się w oczy elementem jednośladu ani nawet najdroższym, ale mają ogromny wpływ na komfort jazdy – a co najważniejsze – na Twoje bezpieczeństwo. Od tego, jakie klocki hamulcowe roweru posiadasz oraz jaki jest ich stan techniczny, zależy zdolność wyhamowania na czas. Niezależnie więc czy jeździsz tylko rekreacyjnie po mieście, czy ciężko trenujesz na odcinkach górskich – należy zadbać o klocki do roweru – jak to zrobić? Jakie są dostępne na rynku rodzaje klocków hamulcowych i które z nich najlepiej wybrać? Wszystkiego tego dowiesz się z naszego artykułu, a ponadto wskazujemy, po czym poznać, że Twój rower potrzebuje nowe klocki oraz polecamy warte uwagi, sprawdzone marki klocków hamulcowych – zainteresowany? To zaczynajmy!

 

 

Jakie klocki hamulcowe do roweru wybrać

 

 

  • Klocki hamulcowe muszą być kompatybilne z rodzajem hamulców zastosowanych w rowerze – szczękowymi lub tarczowymi.
  • Okładziny rowerowe można podzielić ze względu na materiał, z którego je wykonano na: żywiczne, półmetaliczne, metaliczne i ceramiczne.
  • Klocki hamulcowe tarczowe często wyposażone są w radiator usprawniający odprowadzanie ciepła.
  • Grubość okładzin hamulcowych należy regularnie monitorować, aby wiedzieć, kiedy nadają się do wymiany. Jazda z zużytymi klockami jest niebezpieczna!
  • Popularne i wysokiej klasy marki sprzedające klocki hamulcowe do rowerów to m.in.: Jagwire, Clarks, XLC, SRAM i Shimano.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Klocki hamulcowe, czyli co w hamulcach piszczy

Można pomyśleć, że kocki do roweru czy też inaczej – okładziny hamulcowe (potocznie określenia te stosowane są wymiennie, chociaż częściej drugiej nazwy używa się w stosunku do hamulców tarczowych) są tylko jednym z wielu elementów eksploatacyjnych w jednośladzie niewartym większej uwagi. Uczulamy jednak przed takim bagatelizowaniem ich funkcji, gdyż może ono doprowadzić do tragedii. Okładziny hamulcowe odgrywają kluczową rolę w kwestii skuteczności układu hamowania w rowerze. A ponieważ żywotność klocków nie jest szczególnie długa – warto regularnie kontrolować ich stan i w razie potrzeby niezwłocznie wymieniać na nowe.

 

Aby to jednak zrobić, trzeba wiedzieć, jakie kupić klocki hamulcowe do danego roweru, a także przyda się wiedza na temat samego sposobu ich działania, bo dzięki niej lepiej zrozumiesz, dlaczego tak ważny jest rozsądny wybór okładzin hamulcowych i regulacja hamulców. Wszystko dokładnie, krok po kroku, przeanalizujemy w dalszej części tekstu – warto już teraz zaznaczyć jednak, że jeżeli zastanawiasz się jakie klocki hamulcowe do roweru wybrać – na pewno uwagę będziesz musiał zwrócić na ich materiał, kompatybilność, typ hamulca i przeznaczenie.

 

 

Twoje klocki hamulcowe dosłownie piszczą? Sprawdź nasze sposoby na piszczące hamulce w rowerze!

 

 

Jak skonstruowane są klocki hamulcowe do roweru?

Klocki hamulcowe roweru występują w każdym rodzaju układu hamującego i niezależnie od jego typu działają w ten sam sposób. W ogólnym zarysie są także podobnie skonstruowane. W przypadku jednośladów z perspektywy mechaniki mówi się o hamulcach klockowych, czyli takich, w których dociskanie elementu hamującego (klocka) do obwodu koła lub tarczy sprawia, że powstaje silne tarcie pomiędzy obiektami, doprowadzające do tego, że jednoślad stopniowo wytraca prędkość. Klocki hamulcowe rowerowe mocowane są do zacisków, a obsługiwane ręcznie za pomocą dźwigni przez cyklistę.

 

Klocki rowerowe na ogół składają się z podstawy oraz części ściernej (okładziny). W przypadku hamulców tarczowych stosuje się specjalne rodzaje okładzin. Klocki tarczowe łatwo rozpoznać, ponieważ mają postać niewielkiej płytki z charakterystycznym mocowaniem u góry. Z kolei klocki hamulcowe szczękowe w porównaniu do nich są masywniejsze – szerokie i krótkie. Zarówno klocki tarczowe, jak i te przeznaczone do V-brake’ów mogą być wykonane z kilku odmiennych materiałów. Czym różnią się poszczególne rodzaje klocków hamulcowych do roweru w zależności od wykorzystanego tworzywa, omawiamy w dalszej części artykułu.

 

 

Montaż nowych klocków hamulcowych w rowerze

 

Rodzaje klocków hamulcowych w rowerach

To, jak dobrać klocki hamulcowe do roweru zależne jest przede wszystkim od tego, który z systemów hamulcowych masz zastosowany w swoim jednośladzie – muszą one być z nim kompatybilne.

 

Same hamulce będą należały do 1 z 2 poniższych rodzajów:

  • Hamulce szczękowe (V-brake, Dual Pivot, hydrauliczne, Cantilever i U-brake);
  • Hamulce tarczowe (mechaniczne lub hydrauliczne).

Tarczówki rowerowe są dziś zdecydowanie najpopularniejsze (zarówno hydrauliczne, jak i mechaniczne) i to niezależnie od typu jednośladu. Najpierw słynęły z nich rowery górskie MTB, ale dziś także wszystkie szosówki z tzw. wyższej półki są wyposażone w tego typu hamulce.

 

Z kolei, jeżeli Twój rower dysponuje systemem szczękowym – na 80% będzie to V-brake. Czasem spotkać można także warianty Dual Pivot i hydrauliczne, a Cantilever i U-brake to już prawdziwa rzadkość. Szczegółowo na ten temat piszemy w artykule – Rodzaje hamulców rowerowych – od klasycznych V-brake'ów po hydrauliczne tarczówki.

 

Warto wiedzieć, że klocki hamulcowe rowerowe spotykane tak przy tarczówkach, jak i V-brake’ach mogą mieć wymienne okładziny (elementy ścierne). Dzięki temu na nowy zmienia się tylko ten element, a nie całe klocki, co jest znacznie szybsze i prostsze.

Materiały, z których wykonuje się klocki hamulcowe

Kiedy ustalisz już rodzaj hamulców, którymi dysponujesz w rowerze, aby wiedzieć, jakie klocki hamulcowe wybrać, musisz jeszcze zdecydować, z jakiego materiału okładziny chcesz kupić. Decyzja powinna być determinowana Twoim stylem jazdy, przeznaczeniem roweru i sposobem jego wykorzystywania przez użytkownika.

 

Ze względu na materiał wykonania możemy wyszczególnić następujące okładziny hamulcowe do roweru:

  • Klocki żywiczne (klocki organiczne) – produkowane są zgodnie z nazwą z żywicy (naturalnej lub syntetycznej) wzbogaconej najczęściej drobinkami metali lub innych tworzyw. Są to najbardziej miękkie okładziny hamulcowe dostępne na rynku, w wyniku czego szybko się zużywają. Mieszanka jest podatna na przegrzanie, więc nie nadaje się zbytnio do użytku w terenie górskim. Z drugiej jednak strony klocki hamulcowe do roweru żywiczne charakteryzują się bardzo cichą pracą, a przy tym są tanie i w bardzo niewielkim stopniu, ścierana jest przez nie tarcza hamulca. Co więcej, mają dobrą siłę hamowania niezależnie od warunków i są skuteczne również przy rzadszym, pulsacyjnym naciskaniu klamki.
  • Klocki metaliczne (klocki spiekane; spieki) – niniejszy wariant, jak łatwo się domyślić – w całości wykonany jest z metalu. Producenci eksperymentują z różnymi stopami, które sprawiają, że okładziny metaliczne uzyskują odmienne parametry. Jednak co do zasady, klocki hamulcowe metaliczne są wytrzymalsze od wariantów organicznych, ale ich twardość sprawia, że szybciej zużywają tarcze (z niektórymi modelami nie wolno ich nawet stosować!). Spieki oferują bardzo dużą siłę hamowania idealną do ekstremalnych odmian kolarstwa – są szczególnie sprawne w mokrych warunkach. Jednocześnie jednak okładziny metaliczne pracują bardzo głośno.
  • Klocki mieszane (klocki półmetaliczne) – swego rodzaju kompromisem, wyborem uniwersalnym starającym się połączyć zalety klocków hamulcowych do roweru organicznych i metalicznych są okładziny półmetaliczne. Mówi się na nie mieszane, ponieważ wykonane są z mieszanki metali oraz składników organicznych. Dzięki temu są trwalsze niż klocki żywiczne, a jednocześnie nie ścierają tarczy tak bardzo, jak spieki. Zapewniają szybką reakcję i dobrą modulację hamowania. W wilgotnych warunkach klocki hamulcowe półmetaliczne hałasują podobnie do metalicznych.
  • Klocki ceramiczne – to wariant najczęściej wykorzystywany przez profesjonalistów. Te wykonane z włókien ceramicznych, węgla i krzemu (spojonych w całość dzięki żywicy) okładziny charakteryzują się najlepszymi osiągami. Mocno hamują, są odporne na przegrzanie, a do tego pracują naprawdę cicho (nawet w deszczu są prawie bezdźwięczne). Jakie wady mają te klocki do roweru? Przede wszystkim krótką żywotność, okładziny ceramiczne szybko się zużywają, co jest znacznym minusem, bo jednocześnie są to wyjątkowo drogie klocki hamulcowe.

 

 

Para okładzin hamulcowych w opakowaniu

 

 

Lepsze będą klocki żywiczne czy klocki metaliczne? A może jednak mieszane? Które klocki hamulcowe wybrać? Wielu rowerzystów zadaje sobie te pytania, gdyż jak widać po przedstawionych opisach – każdy wariant ma swoje wady i zalety. Tak jak wspomnieliśmy, ogromne znacznie będzie miał Twój styl jazdy. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny mechanizm dotyczący klocków hamulcowych do roweru, czyli tzw. dogrzewanie. Okładziny wykorzystujące metal (spieki i mieszane), aby oferować pełną moc hamowania, muszą wcześniej zostać nagrzane do odpowiedniej temperatury. W związku z tym lepiej sprawdzają się na długich, wymagających trasach. Z kolei klocki żywiczne i ceramiczne są skuteczniejsze, gdy potrzeba szybko manewrować lub intensywność jazdy jest niska – spieki i modele półmetaliczne nie miałyby możliwości dobrze się rozgrzać.

 

W związku z powyższym zwykle klocki hamulcowe do roweru dobiera się do poszczególnych kategorii jednośladów w następujący sposób:

Zaznaczamy, że powyższe propozycje należy traktować tylko jako sugestie mające ułatwić Ci wybór. Nie są one w żadnym wypadku rekomendacjami, gdyż każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i u Ciebie sprawdzić może się inne rozwiązanie.

 

 

Uwaga! Klocki hamulcowe należy dotrzeć!

Może się okazać tak, że zmienisz okładziny hamulcowe do roweru i będą one działać gorzej niż stare. Bez obaw, wcale nie oznacza to od razu, że źle je wybrałeś! Po prostu nowe klocki rowerowe muszą się dopasować i dotrzeć. Aby im w tym pomóc – rozpędź się kilkanaście razy i stanowczo przyhamuj (ale nie za ostro). Po tym okładziny powinny już działać, jak należy!

 

 

Jakie klocki do hamulców tarczowych wybrać?

Najogólniej, jak są tarczowe klocki hamulcowe skonstruowane, opisaliśmy już we wcześniejszej części tekstu. Warto jednak wspomnieć, że w zależności od producenta mogą one różnic się między sobą wielkością, kształtem oraz sposobem mocowania okładzin – zwróć uwagę, aby wybrany wariant pasował do Twojego jednośladu.

 

Ponieważ tarczówki dysponują znacznie większą mocą niż warianty V-brake (a przez to wytwarzają więcej ciepła), to dostosowane do nich klocki hamulcowe skonstruowane muszą być w taki sposób, aby móc sprawnie pracować w warunkach podwyższonej temperatury. Dlatego znacznie częściej w przypadku hamulców tarczowych stosuje się okładziny do roweru wykonane z metalu lub warianty mieszane, czyli wytrzymalsze.

 

Trzeba też pamiętać, że tarczówki najpierw pojawiły się w jednośladach górskich, a co za tym idzie, klocki hamulcowe tarczowe rowerowe nie tylko musiały zostać dostosowane do wysokich temperatur pracy, ale także radzić sobie w trudnych warunkach terenowych – błocie, piachu itd.

 


 

Okładziny hamulcowe Shimano B05S RX BR M 575 / 486 / 485 / 445

Okładziny hamulcowe Shimano B05S RX BR M 575 / 486 / 485 / 445

Wysokiej jakości klocki hamulcowe Shimano B05S przeznaczone są do hamulców Shimano BRM 575/486/485 oraz 445. Płytkę nośną wykonano z mocnej stali, która cechuje się dużą odpornością na deformacje związane z intensywnym użytkowaniem.

 

 

 


 

Klocki hamulcowe z radiatorem – komu są potrzebne?

Aby okładziny hamulcowe do roweru z tarczówkami skutecznie odprowadzały ciepło – czasem producenci klocków hamulcowych wzbogacają je o tzw. radiator. Co bardzo ważne – okładziny mogą go mieć niezależnie od mieszanki, z której zostały wykonane (znajdziesz zarówno klocki hamulcowe mieszane, jak i metaliczne itd. wyposażone w radiator).

 

Co to jest radiator? Rowkowana (żebrowana) blaszka, która zwiększa powierzchnię oddającą ciepło. Wystaje ona z góry zacisku hamulcowego. Chociaż nie brzmi to, jak wielkie udoskonalenie, to jest bardzo skuteczne i warto w nie zainwestować, jeśli często przegrzewasz układ hamulcowy w swoim jednośladzie. Radiatory spotkasz w produktach wielu marek. Prawdopodobnie najpopularniejsze modele to okładziny hamulcowe Shimano z ICE Technology.

 

 

Para nowych okładzin hamulcowych do roweru

 

Jakie klocki do hamulców szczękowych wybrać?

Chociaż hamulce szczękowe wielu rowerzystom wydają się już tylko reliktem przeszłości, to wbrew pozorom wciąć cieszą się one nie najmniejszą popularnością – zwłaszcza w tańszych wariantach jednośladów oraz tych przeznaczonych do spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Ich zaletą jest prostota działania, a co za tym idzie, wymiana klocków hamulcowych jest bardzo łatwa (zwykle przykręca się je bezpośrednio do szczęki). Jakie jednak powinieneś wybrać?

 

Zależne jest to przede wszystkim od Twoich potrzeb. Twardsze mieszanki zapewnią większą żywotność. Klocki organiczne znacznie szybciej się zużyją, ale dadzą efektywniejsze hamowania nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Zwróć uwagę, aby okładziny miały rowki, które w deszczu odprowadzą nadmiar wody i błota, zapobiegając ślizganiu się klocków po powierzchni.

 

Bardzo ważne jest także, by klocki hamulcowe szczękowe zostały starannie dobrane do posiadanych przez Ciebie obręczy koła. W przypadku modeli aluminiowych możesz pozwolić sobie na sporą dowolność, ale jeżeli zainwestowałeś w koła karbonowe – nieprzemyślany wybór kloców hamulcowych do roweru to prosta droga do ich uszkodzenia. Przy kołach z włókna węglowego, ze względu na delikatną strukturę, powinno się stosować tylko okładziny specjalnie przystosowane do współpracy z nimi.

 


 

Klocki hamulcowe Jagwire Mountain Sport 70mm czarne

Klocki hamulcowe Jagwire Mountain Sport 70mm czarne

Klocki Jagwire Canti Mountain Sport zapewniają doskonałą efektywność hamowania w trudnych warunkach pogodowych, wysoką wydajność, a także długą żywotność.

 

 

 


 

Jak kontrolować stan klocków hamulcowych w rowerze?

Powyższe omówienie powinno wystarczająco wyjaśnić kwestię, jak dobrać klocki hamulcowe do roweru, ale można zadać jeszcze pytanie – kiedy to zrobić? W jaki sposób kontrolować stan okładzin i określić, że najwyższy czas na wymianę?

 

Chociaż porada ta może na pierwszy rzut, nomen omen, oka wydawać się mało profesjonalna to najlepiej badać wizualnie, w jakim stanie są klocki rowerowe. W przypadku modeli szczękowych zwróć uwagę na poprzeczne żłobienia (żebrowania) okładzin. Ich słaba lub całkowita niewidoczność jednoznacznie wskazuje, że czas na wymianę.

 

Z kolei, kiedy masz klocki hamulcowe tarczowe – sprawdź prześwit między okładziną a tarczą. Przy nowych klockach rowerowych odstęp ten jest ledwie widoczny (mniejszy niż milimetr) – w przypadku kwalifikujących się do zmienienia okładzin – luka okaże się znacznie większa (nawet kilkumilimetrowa).

 

Trudno określić, po jakim czasie okładziny będą nadawały się do wymiany, bo zależne jest to przede wszystkim od intensywności i bezpardonowości eksploatacji jednośladu. Jednakże niechybną wymianę klocków hamulcowych zapowiadają symptomy występujące w trakcie jazdy, takie jak: piszczenie, bicie czy obniżona skuteczność hamowania.

 

 

Okładziny dokonały swego żywota i czas na nowe? Dowiedź się, jak samemu wymienić klocki hamulcowe w rowerze?

 

 

Montowanie nowych okładzin hamulcowych w zacisk

 

Polecane firmy klocków i okładzin rowerowych

Chociaż klocki hamulcowe do jednośladów są bardzo niepozornymi elementami, to stanowią w zasadzie całe osobne odgałęzienie w branży rowerowej – z biegiem lat wytworzyły się przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji okładzin do rowerów. Jeżeli poszukujesz klocków wysokiej jakości – najlepiej wybrać te zaprojektowane przez jedną z takich firm.

 

Bardzo dobrym przykładem jest produkująca klocki hamulcowe marka Jagwire. Przedsiębiorstwo należy do światowej czołówki w swojej dziedzinie. W katalogu ma okładziny wysokiej jakości dostosowane do wszelkiego rodzaju rowerów oraz zastosowań. Części sygnowane logotypem Jagwire montowane fabrycznie są w jednośladach najlepszych marek m.in.: Giant, Cannondale, Specialized czy Bianchi.

 

Bardzo cenione i popularne na świecie są także klocki hamulcowe Clarks. Marka, której pełna nazwa brzmi – Clarks Cycle System może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w projektowaniu okładzin rowerowych. Co bardzo ważne – kojarzona jest przede wszystkim z klockami do jazdy wyczynowej, więc jeśli jesteś pasjonatem wymagających tras – na pewno warto spojrzeć na ofertę Clarks.

 

Z kolei dla rowerzystów poszukujących produktów także do rekreacyjnej jazdy idealnym wyborem będzie niemiecki XLC. Jest to powstała w 2003 r. marka własna należąca do koncernu Winora. Jej klocki hamulcowe łączą wysoką jakość z przystępną ceną.

 

Jeżeli chcesz nieco ułatwić sobie życie i nie martwić się, czy okładziny będą idealnie pasować do Twojego jednośladu – w zależności, od której popularnej firmy masz hamulce – dobierz pasujące do nich klocki hamulcowe Shimano lub SRAM.

 

Jakie okładziny hamulcowe do roweru wybrać? Nie bój się eksperymentować!

Chociaż trudno o prostą i jednoznaczną odpowiedź na pytanie jakie klocki hamulcowe do roweru MTB, szosowego czy dowolnego innego należy wybrać, to wskazaliśmy rozwiązania, które powinny znacznie pomóc w podjęciu decyzji. Ponadto mamy nadzieję, że niniejszy artykuł wyczerpująco opisuje parametry poszczególnych wariantów okładzin i zależności występujące między materiałami wykonania a potrzebami kolarzy uprawiającymi poszczególne dyscypliny rowerowe.

 

Pamiętaj, że żaden, nawet najrzetelniejszy artykuł nie zastąpi Ci testów terenowych! Dlatego nie bój się jeździć i najzwyczajniej eksperymentować z różnymi klockami hamulcowymi do roweru. Dobre okładziny diametralnie zmienią sposób reagowania hamulców, więc warto poświęcić trochę czasu i odszukać takie rozwiązanie, które będzie idealne właśnie dla Ciebie!

Powiązane artykuły

zamknij [x]