Jakie ochraniacze na rower wybrać, aby uchronić się przed otarciami i kontuzjami?

Jazda rowerowa nie należy do najbardziej szalonych sportów świata, ale jak w przypadku każdej aktywności fizycznej zawsze istnieje ryzyko wypadku. Dlatego zawczasu powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i zacząć nosić ochraniacze, dobrane stosowanie do uprawianej odmiany kolarstwa. W przypadku wyczynowych dyscyplin szansa odniesienia obrażeń jest największa, więc tam używanie ochraniaczy rowerowych będzie podstawą, ale nawet przy bardziej rekreacyjnym korzystaniu z jednośladu nie wolno o nich zapominać.

 

Jakie rodzaje ochraniaczy rowerowych są najczęściej kupowane przez cyklistów? Dla kogo najlepszym wyborem będą zbroje rowerowe, a komu wystarczy kask i ochraniacze kolan? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu!

 

 

Jakie ochraniacze na rower wybrać?

 

 

Najważniejsze informacje

  • Używanie ochraniaczy rowerowych znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, a przy tym nie powinno obniżać komfortu jazdy.
  • Podstawowe typy ochraniaczy rowerowych to kask; zbroje oraz ochraniacze kolan, łokci i bioder. Przed urazami zabezpieczają także rękawiczki oraz protektory umieszczane w plecakach dla cyklistów.
  • Ochraniacze można podzielić na miękkie i sztywne. Pierwsze są bardziej uniwersalne, a drugi lepsze do agresywnej jazdy.
  • Ochraniacze wykonane mogą być z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się poliuretan, kevlar, D3O, kauczuk syntetyczny, karbon i piankę EVA.
  • Szeroki wybór ochraniaczy rowerowych wysokiej klasy oferują takie firmy jak FOX, Bluegrass, SixSixOne, 7iDP czy Fuse Protection.
  • Więcej artykułów na temat akcesoriów, części i odzieży rowerowej znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Czy warto używać ochraniaczy rowerowych?

Zdecydowanie tak! Ochraniacze diametralnie zwiększają Twoje bezpieczeństwo na trasie, a zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy we wstępie, nawet podczas całkowicie rekreacyjnego korzystania z roweru niemożliwe jest stuprocentowe wyeliminowanie wszelkich sytuacji, mogących stwarzać zagrożenie dla Twojego życia lub zdrowia. Dlatego w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć – rozsądniej będzie zredukować ryzyko odniesienia poważnych obrażeń, niż później martwić się, jak poradzić sobie ze skręceniami, zwichnięciami czy złamaniami. A każdy, kto zetknął się w życiu z tego typu niegodnościami, wie, że rehabilitacja potrafi być czasochłonna, bolesna i kosztowna.

 

Komplikacje przytrafiają się nader często przy urazach stawów kolanowego i łokciowego, dlatego część rowerzystów niejeżdżących agresywnie woli dmuchać na zimne i nosić ochraniacz kolan i łokci na wszelki wypadek, zamiast ryzykować kontuzją. Co więcej, najczęściej ochraniacze na rower dla dziecka chronią właśnie stawy łokciowe i kolanowe.

 

W Internecie można czasem natrafić na opinie, że chociaż ochraniacze rowerowe zwiększają bezpieczeństwo cyklisty, to ich noszenie jest niekomfortowe, zmniejsza przyjemność płynącą z jazdy, czego konkluzją bywa stwierdzenie, że nie wart używać ochraniaczy. Taki pogląd ma niewiele wspólnego z prawdą. Współczesne modele są zaawansowanymi konstrukcjami, doskonale przylegającymi do ciała. W przypadku wysokiej jakości ochraniaczy od renomowanych marek żadne niedogodności nie powinny wystąpić!

 

 

info

Chcesz wiedzieć, co powinieneś zrobić w razie wypadku rowerowego? Przeczytaj artykuł – Wypadek na rowerze – jak postępować i kiedy należy szukać pomocy medycznej?

 

 

Ochraniacze rowerowe na łokcie marki FOX

 

Rodzaje ochraniaczy na rower

Rynek oferuje szeroki wybór ochraniaczy rowerowych, które wykonane są z różnych materiałów, charakteryzują się odmiennymi stopniami wytrzymałości i co najważniejsze – zoptymalizowane są do użytkowania w konkretnych odmianach kolarstwa. Należy pamiętać, że wiele z nich znajduje zastosowanie tylko w wymagających dyscyplinach, jak dirt, enduro czy downhill i choć zawsze zalecamy ostrożność, to nie powinno się również popadać w paranoję. Dobieraj ochraniacze do stylu jazdy i zgodnie ze swoimi umiejętnościami oraz zdrowym rozsądkiem. Zerknijmy, spośród jakich rodzajów możesz wybierać!

Ochraniacze na kolana

 

Ochraniacze na kolana

 

 

Zacznijmy od najpopularniejszego wyboru. Nie licząc kasków, ochraniacze kolan są zdecydowanie najczęściej stosowanym ubiorem zabezpieczającym rowerzystę przed uszkodzeniami ciała. W razie wypadku bardzo łatwo, aby to właśnie kolano boleśnie uderzyło o podłoże czy przeszkodę, a biorąc pod uwagę fakt, że dość łatwo je uszkodzić – nieszczęście gotowe. Dlatego ochraniacze nóg docenia wielu cyklistów, nie tylko ci zainteresowani ekstremalnymi odmianami kolarstwa MTB. Do tego ochraniacze kolan są noszone często przez dzieci, co potwierdza bogata oferta producentów skierowana do najmłodszych.

 

Czym charakteryzują się dobre ochraniacze na kolana? Przede wszystkim, porządnie wykonane modele ochraniaczy nie będą utrudniały pedałowania. To bardzo ważne, ponieważ od efektywnego kręcenia korbą zależy jak szybko i pewnie poruszasz się na jednośladzie, a do tego dyskomfort może sprawić, że szybciej się zmęczysz lub stracisz zapał do jazdy.

 

Nieco rzadziej spotykane od standardowych wersji są ochraniacze na piszczele i kolana. Od standardowych modeli odróżnia je przedłużona forma, która może nieco utrudniać ich zakładanie oraz okazać się nieco mniej wygodna w noszeniu, ale jeśli chciałbyś zadbać także o osłonę dolnych partii nogi, ochraniacze na golenie na pewno są zakupem wartym rozważenie. Stosują je przede wszystkim downhillowcy i miłośnicy BMX-ów.

Ochraniacze na łokcie

 

Ochraniacze na łokcie

 

 

Prawdopodobnie są to najpopularniejsze modele ochraniaczy zaraz po omówionych już wersjach przysłaniających kolana, ponieważ staw łokciowy, podobnie jak kolana, stosunkowo łatwo uszkodzić, a do tego upadając, często on też przyjmuje na siebie całą siłę uderzenia. Jednocześnie jednak zaprojektowanie idealnych ochraniaczy rowerowych na łokcie jest bardzo skomplikowane. Z jednej strony muszą one bowiem skutecznie chronić tę wrażliwą część ręki, ale z drugiej nie mogą krępować ruchów użytkownika. Dlatego producenci w poszukiwaniu złotego środka muszą łączyć ze sobą miękkie, elastyczne materiały z elementami sztywnymi, które dadzą rowerzyście należytą ochronę.

 

Ochraniacze łokci to niezastąpiona część wyposażenia przy ekstremalnej jeździe rowerowej MTB. W zależności od preferencji i charakterystyki uprawianej dyscypliny można postawić na krótsze lub dłuższe warianty – osłaniające także ramię i przedramię rowerzysty.

Ochraniacze na biodra

 

Ochraniacze na biodra

 

 

Obecnie na rynku znaleźć można także szeroki wybór ochraniaczy na biodra (uda). Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa górnej części nóg oraz obszaru miednicy. Najczęściej przyjmują one postać specjalnych szortów wyposażonych we wkładki ochronne, ale rzadziej natrafić można również na modele o innej konstrukcji np. w formie spodni o pełnej długości, co przywodzi na myśl te używane powszechnie przez motocyklistów.

 

Aby biodrowe ochraniacze na rower dawały maksymalny komfort jazdy użytkownikowi – bardzo ważne jest ich dopasowanie oraz staranność wykonania. Przed zakupem upatrzonego modelu koniecznie zwróć uwagę czy w trakcie jazdy ochraniacz nie będzie Cię uwierał w talii, a także czy nie gniecie w punktach styku z siodełkiem.

Zbroje rowerowe

 

Zbroje rowerowe

 

 

Przy ekstremalnej jeździe rowerowej nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak solidny ochraniacz klatki piersiowej i pleców, określany właśnie mianem zbroi (lub z ang. body protector). Dlaczego zbroja na rower jest tak skuteczna? Ponieważ osłania cały obszar tułowia użytkownika, zarówno pierś, jak i kręgosłup, a w niektórych wariantach rozszerza się również na ochronę barków i przedramion. Dzięki temu, że produkt ten obejmuje tak duże obszary ciała, możliwe jest jego ścisłe dopasowanie do anatomii użytkownika, a im jest ono dokładniejsze, tym w razie wypadku ochraniacze na rower efektowniej absorbują siłę uderzenia.

 

W zależności od modelu, zbroje rowerowe zakładane mogą być pod lub na ubranie. Ponadto współczesne modele można swobodnie czyścić, a często także ulepszać o nowe elementy i wymieniać uszkodzone moduły. Niestety, ich wadą jest waga, zwłaszcza gdy interesują Cię twarde ochraniacze na rower MTB. Jednak, jeśli nie uprawiasz ekstremalnego kolarstwa, rozwiązaniem pośrednim mogą być ostatnio coraz popularniejsze koszulki rowerowe ze wbudowanymi protektorami. Taki lekki ochraniacz klatki piersiowej na pewno będzie też bardziej komfortowy podczas jazdy latem.

Usztywniacze na nadgarstki i kostki

 

Usztywniacze na nadgarstki i kostki

 

 

Tego typu ochraniacze zapewniają dodatkową osłonę, należy traktować je bardziej jako opcjonalne uzupełnienie wyposażenia niż podstawowy sprzęt. Usztywniacze najczęściej stosowane są przez profesjonalnych zawodników uprawiających wymagające odmiany kolarstwa górskiego. Ich podstawowym zadaniem jest stabilizacja wrażliwych stawów, które mogłyby ulec urazom w wyniku dużych przeciążeń lub przy niefortunnym upadku.

 

Używanie ochraniaczy rowerowych tego typu jest także praktykowane i polecane osobom, których kostki i nadgarstki mają tendencję do łatwego łapania kontuzji. Co więcej, usztywniacze będą również dobrym wyborem dla rowerzystów będących w trakcie dochodzenia do siebie po odniesionym urazie – pozwolą uśmierzyć ból i szybciej przywrócić kończynom pełną sprawność.

Plecak rowerowy z protektorem

 

Plecak rowerowy z protektorem

 

 

Omawiając typy ochraniaczy rowerowych, warto wspomnieć także o nie tak popularnym rozwiązaniu, jak omówione powyżej, ale skutecznym i szczególnie interesującym dla tych rowerzystów, którzy na trasę ruszając z nieco większym bagażem. Jeżeli zwykle jeździsz z plecakiem, powinieneś przemyśleć kupno takiego, który zapewnia ochronę kręgosłupa. Wiele wysokiej jakości, nowoczesnych plecaków (zwłaszcza MTB) dysponuje takim udogodnieniem. Tylny panel (protektor) z reguły umieszczany jest w przystosowanej do niego kieszeni i jeśli akurat nie jest Ci potrzebny – da się go wyciągnąć.

 

Plecak rowery z wkładką da Ci skuteczną ochronę, ale trzeba pamiętać, że to bardziej dodatek niż podstawowy sposób zabezpieczenia ciała przed obrażeniami. Ściśle dopasowane ochraniacze tułowia, jak zbroja rowerowa spiszą się lepiej. Nie zapominaj również, że aby plecak spełnił swoją funkcję, musisz go odpowiednio nosić – powinien przylegać do tułowia w taki sposób, aby przy upadku się nie przesunął, więc zaleca się zapinanie wszystkich pasków i mocne ściągnięcie szelek.

Rękawiczki rowerowe

 

Rękawiczki rowerowe

 

 

Chociaż dla większości cyklistów zapewne nie będą one pierwszym skojarzeniem, kiedy poprosi się ich, by wymienili rowerowy ochraniacz ciała, to długie rękawiczki zdecydowanie pełnią tę funkcję. Co więcej, są jednym z podstawowych sposobów na uniknięcie uszkodzeń ciała. Przecież nie wszystkie upadku (na szczęście!) są spektakularne i niebezpieczne. Zwykle wywrotka kończy się obtarciami, a wiele osób odruchowo amortyzuje uderzenie dłońmi, których skórę łatwo uszkodzić. Rękawiczki pomogą uniknąć zranień albo chociaż je zmniejszyć.

 

Jeżeli trenujesz agresywne odmiany kolarstwa, warto pomyśleć nad tzw. rękawicami długimi, przysłaniającymi także palce. Do ekstremalnego MTB zwykle stosuje się modele specjalnie wzmocnione i wzbogacone o wypustki chroniące kostki, bardzo przypominają one rękawice motocrossowe.

 

Porządne rowerowe rękawiczki zapewnią Ci nie tylko skuteczną ochronę dłoni w razie bliskiego spotkania z nawierzchnią, ale także pomogą uniknąć odcisków i dadzą maksymalny komfort jazdy, gdyż chwyt kierownicy stanie się pewniejszy.

Kask rowerowy

 

Kask rowerowy

 

 

Ostatni na naszej liście, choć tak naprawdę najważniejszy ochraniacz ciała to stary dobry kask rowerowy, którego zadaniem jest rzecz jasna uchronienie głowy przed obrażeniami przy upadku lub kolizji. Zawsze powtarzamy, że chociaż zgodnie z polskim prawem, kask nie należy do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty, to nigdy nie powinno się z niego rezygnować, nawet jeśli Twoja aktywność ogranicza się do jazdy po parku. Urazy głowy są zbyt niebezpieczne, aby je lekceważyć.

 

W zależności od uprawianej przez Ciebie dyscypliny kolarskiej sprawdzi się inny rodzaj kasku. W przypadku ekstremalnych odmian MTB, jak downhill czy enduro najlepiej wybrać modele chroniące również kark i szyję, albo nawet całą szczękę (tzw. kaski full face). Do także wyczynowej jazdy, ale dirtowej lub na BMX-ach zwykle stosuje się bardzo twarde kaski rowerowe typu orzech – używane także przez rolkarzy i skaterów. Z kolei przy trasach szosowych i rekreacyjnych można postawić na lżejsze, mniej rozbudowane i skuteczniej wentylowane warianty.

 

 

 

 

Jakie ochraniacze na rower enduro, a jakie do downhillu?

Oprócz podziału ze względu na część ciała, którą zabezpieczają, ochraniacze czasem określa się jako tzw. miękkie lub sztywne. Jest to bardzo prosty sposób na opisanie ich struktury, za którą idzie docelowe użytkowanie. Które są lepsze? Nie sposób odpowiedzieć na tak zadanie pytanie, gdyż stworzone są one do innych dyscyplin. Zdecydowanie popularniejszym wariantem są ochraniacze rowerowe miękkie, ze względu na ich uniwersalność. Elastyczne, lekkie ochraniacze są wystarczające do większości aktywności rowerowych, a ich noszenie może wręcz zwiększać komfort rowerzysty (np. usztywniacze), zamiast go ograniczać.

 

W przypadku modeli wyposażonych w charakterystyczne skorupy całość będzie ważyła więcej, co może być odczuwalne dla noszącego, ale jednocześnie wytrzymałość ochraniaczy rowerowych sztywnych jest dużo większa. Dlatego wybierane są do enduro czy downhillu, gdzie ryzyko odniesienia poważnych obrażeń jest spore. Ponadto, kiedy jesteś osłonięty sztywną, obłą skorupą, część potencjalnie niebezpiecznych obiektów może się po niej ześlizgnąć, nie wyrządzając Ci żadnych szkód.

 

 

Rowerzystka z ochraniaczami na rower

 

Dobór odpowiedniego rozmiaru ochraniaczy jest kluczowy!

Wybranie produktu, który zapewnia ochronę, to jedno, ale dopasowanie rozmiaru, to drugie. A musisz wiedzieć, że w kwestii Twojego bezpieczeństwa jest to sprawa niesamowicie istotna, gdyż nawet najlepszy, solidny ochraniacz klatki piersiowej i pleców nie spełni swojej funkcji, jeżeli okaże się niedopasowany. Jak powinieneś dobierać rozmiar ochraniaczy?

 

Podstawowa zasada mówi, że nawet w czasie intensywnej jazdy ochraniacze rowerowe powinny pozostawać na swoim miejscu. Aby osiągnąć ten efekt, konieczne jest dokonanie pomiarów ciała i skonsultowanie ich z rozmiarówką danego producenta. Pamiętaj, że niektóre ochraniacze nosi się pod a inne na ubraniu, co również powinieneś wziąć pod uwagę. Najlepiej, w miarę możliwości, wybrany przez siebie model przymierzyć i sprawdzić, czy dobrze przylega do ciała, a także czy jesteś w stanie się w nim swobodnie poruszać. Większość wysokiej jakości ochraniaczy można regulować, co pozwoli Ci łatwiej dopasować produkt do swoich potrzeb.

Ochraniacze rowerowe dla każdego – również dla dzieci!

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że producenci oferują dziś ochraniacze na rower pod osoby nie tylko różnego wzrostu, ale także wagi oraz dostosowane do potrzeb mężczyzn i kobiet. Podobnie, wiele marek dysponuje całymi liniami produkcyjnymi skierowanymi do młodych cyklistów, więc jeśli Twoja pociecha chce zacząć jeździć na BMX-ie, nie musisz się głowić, jakie ochraniacze na rower dla dziecka kupić. Do tego zwykle osłony te są atrakcyjniejsze wizualnie niż warianty dla dorosłych, aby młodzi kolarze chętniej po nie sięgali i wyrabiali sobie dobre nawyki pamiętania w trakcie jazdy o ochraniaczach rowerowych.

 

Materiały wykorzystywane w ochraniaczach rowerowych

Nie sposób wymienić wszystkich materiałów, które możesz znaleźć w składzie ochraniaczy rowerowych, gdyż firmy szukając idealnych mieszanek, często stosują autorskie tkaniny, a do tego branża cały czas się dynamicznie rozwija, więc co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania. Bez większych problemów można jednak wskazać kilka najczęściej spotykanych materiałów ochronnych – wielokrotnie przetestowanych i o ugruntowanej renomie:

  • Kevlar – w świadomości społecznej znany przede wszystkim jako najważniejszy składnik kamizelek kuloodpornych. Kevlarowe włókna są bardzo wytrzymały i dość lekkie, dlatego zwykle umieszcza się je w najbardziej newralgicznych punktach ochraniaczy rowerowych.
  • Karbon (włókno węglowe) – materiał coraz popularniejszy w branży m.in. do tworzenia ram rowerowych i obręczy. Jego największą zaletą jest bardzo niska waga przy wysokiej trwałości, niestety pozostaje wciąż drogim wyborem.
  • Pianka EVA – chociaż sama w sobie nie nadaje się najlepiej, aby przyjąć bezpośrednie uderzenie, to doskonale absorbuje wstrząsy, więc zwykle wykorzystuje się ją w ochraniaczach rowerowych jako warstwę wewnętrzną.
  • Poliuretan – tworzywo gumopodobne o dużej twardości, a jednocześnie elastyczności. Dobrze tłumi drgania i jest odporne na warunki atmosferyczne. Zwykle tworzy się z niego zewnętrzną warstwę ochraniaczy.
  • Kauczuk syntetyczny – rozciągliwy i elastyczny, dzięki czemu łatwo, aby dobrze dopasował się do ciała. Wyróżnia się wysokim poziomem wodoodporności. Poza branżą stosuje się go również do produkcji kombinezonów dla nurków.
  • Materiał D3O – niezwykle nowoczesny, opatentowany przez brytyjską markę elastyczny materiał. W razie kolizji momentalnie twardnieje, aby rozproszyć siłę uderzenia, a następnie powraca do pierwotnej formy. D3O wykorzystywany jest także na potrzeby wojskowe.

 

 

Zbroja na rower marki FOX

 

Polecane ochraniacze rowerowe

Wybór odpowiednich ochraniaczy rowerowych to klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym rowerzystą, czy doświadczonym kolarzem, warto zainwestować w sprawdzone modele, które zapewnią ochronę przed urazami. Pamiętaj, że dobre ochraniacze to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim Twojego bezpieczeństwa na drodze lub szlaku.

 

 

 

Ochraniacze na łokcie Fuse Protection Echo

Ochraniacze na łokcie Fuse Protection Echo to rozciągliwy, lekki i dobrze oddychający, minimalistyczny model gwarantujący świetną amortyzację. Do produkcji tych ochraniaczy wykorzystano perforowany neopren Sharskin i niezwykle wytrzymałą Cordurę po stronie zewnętrznej, a wewnątrz wyściółkę z pluszu i elastyczną piankę. Za sprawą łatwego w obsłudze rzepa i ściągacza, szybko dopasuje Fuse Protection Echo do swoich potrzeb.

 

 

 

Ochraniacze na kolana i piszczele FOX Launch Elite

Te osłony rowerowe to idealny wybór dla miłośników ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego szukających dodatkowego zabezpieczenia dla nóg – także goleni. Najmocniejszym punktem ochraniaczy FOX Launch Elite są certyfikowane wkładki wykonane z materiału D3O – bardzo skutecznie przyjmujące na siebie siłę uderzenia przy upadku. Warto zauważyć, że osłony pokryto środkiem antybakteryjnym zwalczającym drobnoustroje, co ułatwia utrzymanie produktu w czystości.

 

 

 

Ochraniacze na łokcie Bluegrass Skinny D3O

Wśród polecanych ochraniaczy na rower nie mogło zabraknąć modelu korzystającego z wytrzymałych włókien kevlarowych. Co więcej, Bluegrass Skinny D3O, zgodnie ze swoją nazwą ma również protektory z D3O twardniejące przy uderzeniu, co daje bardzo zaawansowane połączenie, wyjątkowo efektywnie chroniące łokcie rowerzysty. Atutem produktu jest także wyprofilowanie, wydłużenie osłon w górnej części znacznie poprawia stabilność.

 

 

 

Koszulka z ochraniaczem FOX Baseframe Pro

Wspominaliśmy w tekście o nietypowych rozwiązaniach, nie mogło więc wśród polecanych produktów zabraknąć koszulki, którą można uznać za lekki ochraniacz klatki piersiowej i pleców. T-shirt, wykonany przez słynną amerykańską markę FOX, wyposażono we wbudowany przedni panel i osłony na ramiona oraz wyjmowaną tylną wkładkę D3O Viper. FOX Baseframe Pro zaprojektowano z myślą o noszeniu pod tradycyjną koszulką rowerowa.

 

 

 

Zbroja SixSixOne 661 Evo Compression Womens

Produkt stworzony specjalnie dla pań zainteresowanych kolarstwem wyczynowym. Projektanci starannie dopasowali zbroję SixSixOne 661 Evo Compression Womens do kobiecej anatomii, co sprawia, że jej noszenie jest wyjątkowo komfortowe. Ochraniacz korzysta z materiału D3O, co zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa przy bardzo wysokiej elastyczności. Ponadto zbroja skutecznie odprowadza wilgoć i jest dobrze wentylowana, co na pewno docenisz w upalny, letni dzień.

 

 

 

Ochraniacze na kolana dla dzieci 7iDP Kid's Knee Pad Transition

7iDP Kid's Knee Pad Transition to propozycja dla wszystkich młodych sportowców, bo produkt nadaje się na rower, ale z powodzeniem sprawdzi się także podczas jazdy na hulajnodze czy rolkach. Ochraniacze wykonane są głównie z poliestru i poliuretan. Dzięki temu są wytrzymałe, ale i bardzo lekkie, aby nie obciążać dziecka. Rozciągliwa w czterech kierunkach siateczka zapewnia wydajny przepływ powietrza, nawet przy całodniowym użytkowaniu.

 

 

 

Ochraniacze na łokcie dla dzieci Woom Neebows

Jeżeli szukasz wysokiej jakości ochraniaczy rowerowych dla dzieci – warto także zapoznać się z ofertą firmy Woom – zwłaszcza że koncentruje się ona tylko wyłącznie na produktach kierowanych właśnie do najmłodszych. Ochraniacze na łokcie Woom Neebows są atestowane, korzystają przede wszystkim z poliuretanu i poliestru, a szczególnie warte docenienia są silikonowe wkładki antypoślizgowe zapobiegające przesuwaniu się osłon w trakcie jazdy.

 

 

 

Wybór idealnych ochraniaczy rowerowych – podsumowanie

Można powiedzieć, że nie ma idealnych ochraniaczy rowerowych i jeśli pod słowem „idealne” rozumiemy modele uniwersalne, sprawdzające się w każdej sytuacji – będzie to prawdą. Dlatego podkreślamy, jak ważne jest określenie swoich potrzeb i samodzielne ocenienie, które warianty ochraniaczy przy Twoim stylu jazdy zapewnią Ci wystarczające bezpieczeństwo.

 

Kiedy już to zrobisz, pamiętaj zawsze sprawdzić, jakie materiały zostały użyte do produkcji oraz czy zostały one przetestowane. Jeżeli nie masz doświadczenia, zaufaj największym markom, jak FOX, Bluegrass czy SixSixOne. Firmy te od lat tworzą ochraniacze na rower MTB dla profesjonalistów, więc ich protektory są dokładnie przetestowane. Na zakończenie przypominamy też, że ochraniacze rowerowe zwiększają bezpieczeństwo użytkownika, ale nawet najlepszy kask i zbroja nie zastąpią zdrowego rozsądku. Nie zapominaj o tym! Powodzenia na trasie i oby ochraniacze nigdy Ci się nie przydały!

Powiązane artykuły

zamknij [x]