Jakie okulary rowerowe kupić i czym się kierować przy wyborze?

Okulary kolarskie nosimy niezależnie od pogody i pory roku. Nie wyobrażam sobie wyjść na trening rowerowy bez okularów, a w kolekcji mam już chyba z 10 par na każdą pogodę i okoliczności. Przejdziemy wspólnie przez różne warunki pogodowe, a ja postaram zaproponować kilka modeli, które dobrze spiszą się przy określonej pogodzie.

 

Jakie okulary rowerowe wybrać

Okulary na rower przezroczyste

Mamy początek jesieni. Pogoda dopisuje na tyle, że jeszcze można wyjść na rower z przyjemnością, ale dni niestety stają się coraz krótsze. Jest zazwyczaj szaro i buro, a co jakiś czas dopada nas deszcz. Na takie warunki idealne będą tanie okulary o przezroczystych szybach, które możemy spokojnie porysować podczas użytkowania i czyszczenia ich z błota. Często kolarze wykorzystują do tego celu nie okulary rowerowe, a zwykłe ochronne okulary Uvex, które można kupić w sklepach budowlanych i ze sprzętem BHP.

Okulary na rower w słoneczny zimowy dzień

Słońce, niebieskie bezchmurne niebo, śnieg i temperatura lekko na minusie. Takie dni w czasie zimy nie są czymś wyjątkowym. Są za to bardzo przyjemne i z wielką radością wychodzę wtedy do lasu pobiegać na nartach lub pojeździć rowerem po śniegu. W obu przypadkach potrzebna jest nam ochrona przez mrozem, a przede wszystkim promieniami UV, które padają na nas z nieba oraz odbijają się od białego śniegu. Stuprocentową ochronę przed promieniami UVA, UVB i UVC zapewnią nam okulary Uvex Sportstyle 215 wyposażone w specjalną powłokę Litemirror, która skutecznie odbija promienie słoneczne. Jest oczywiście mnóstwo innych modeli. Przy wyborze tego, który najbardziej Wam się podoba zwróćcie szczególną uwagę na oznaczenia i certyfikaty dotyczące ochrony przed promieniami UV.

 

okulary sportowe, jakie wybrać okulary, uvex, rudy project, accent

Okulary korekcyjne na rower

Jeszcze jakiś czas temu osoby o słabszym wzroku musiały wybierać pomiędzy okularami korekcyjnymi, a przeciwsłonecznymi. W tej chwili wielu producentów ma w swojej ofercie korekcyjne okulary do jazdy na rowerze. Przykładem takich okularów jest rewelacyjny model XLC SG F01 Bahamas, który kosztuje niewiele ponad 80zł. W tej cenie dostajemy także filtr UV400, który odbija w 100% promienie słoneczne, wymienne soczewki (przezroczyste i żółte), woreczek z mikrofibry, twarde etui oraz pasek do noszenia na szyi. Soczewki korekcyjne trzeba oczywiście dorobić sobie u okulisty, a następnie włożyć w dołączoną do okularów ramkę.

 

okulary rowerowe, soczewki korekcyjne, okulary rowerowe z korekcją

Okulary rowerowe na letnie słoneczne dni

Okulary rowerowe polaryzacyjne to mój wybór gdy mówimy o ciepłych i słonecznych dniach. Nie będę przytaczać definicji tego czym jest polaryzacja i jak dokładnie działa. Mówiąc po ludzku: okulary z polaryzacją usuwają zbędne odblaski. Kolory wydają się bardziej żywe i ostre jak brzytwa. Można powiedzieć, że w okularach polaryzacyjnych świat nabiera barw. Jak w niemal każdym modelu ważna jest też ochrona przed promieniowaniem UV oraz właściwe dopasowanie do twarzy. Polecanym przeze mnie modelem są: Rudy Project Airgrip z soczewkami Polar3FX.

 

jakie okulary na rower, rudy project

Inne cechy okularów rowerowych, na które warto zwrócić uwagę

  • Fotochromowe szkła – to trochę tak jakby mieć dwie lub trzy pary szkieł jednocześnie. Gdy słońce mocno świeci soczewki się przyciemniają, a gdy wjedziemy w gęsty las to stają się jasne. Modele okularów fotochromowych doceniają szczególne kolarze MTB, którzy w lesie napotykają różne warunki oświetleniowe. Zamiast nosić ze sobą dwie pary szkieł lub ciągle zakładać i ściągać okulary po prostu korzystają z możliwości jakie dają fotochromy.

  • Otwory wentylacyjne – parowanie szyb w okularach jest zmorą nie tylko kolarzy. Z pomocą mogą przyjść soczewki wyposażone w specjalne otwory wentylacyjne, które polepszają cyrkulację powietrza i sprawiają, że szyby mniej lub wcale nie parują.

  • Wymienne akcesoria – wymienne noski i zauszniki, które producent dodaje do okularów zawsze się przydadzą. Gumowe elementy w kontakcie z tłustą skórą oraz warunkami atmosferycznymi mogą z biegiem czasu ulec zniszczeniu. Warto mieć wtedy zapasowy komplet tych elementów.

  • Bezpieczeństwo użytkowania – nietłukące soczewki to ważny element okularów. Nie chcemy przecież, aby podczas wypadku jakiś odłamek wbił nam się w oko.

  • Ochrona gwarancyjna – droższe modele posiadają nawet dożywotnią ochronę gwarancyjną na swoje szkła. Czasem lepiej jest dopłacić do droższego modelu, który posiada atrakcyjną ochronę gwarancyjną, niż zmieniać tańsze okulary co sezon.

Najlepsze okulary na rower – moja subiektywna ocena

Jakie okulary na rower najlepiej wybrać? Moim ulubionym modelem są Accent Stingray. Oczywiście jakością wykonania, zaawansowaniem technologicznym i zastosowanymi materiałami odbiegają od najwyższych modeli Rudy Project czy Uvex’a, ale mają za to doskonały stosunek jakości do ceny. Wręcz bym powiedział, że jakość jest wyższa, niż cena jaką musimy za nie zapłacić. Są wygodne, mają wymienne akcesoria, otwory wentylacyjne, dodatkowe soczewki w komplecie oraz filtr UV400. Mogę je śmiało polecić jako budżetowe okulary do większości aktywności i warunków atmosferycznych.

Powiązane artykuły

zamknij [x]