Jakie opony do roweru elektrycznego wybrać? Czy różnią się od standardowych?

Wygląda na to, że w przyszłości rowery elektryczne będą jeszcze częstszym widokiem. Przez ostatnie lata e-biki stały się niesamowicie popularne. Ta gałąź rynku rozrasta się z roku na rok coraz bardziej i nic nie zwiastuje odwrócenia się tego trendu. Rowery elektryczne dają kolarzom, większe niż kiedykolwiek wcześniej możliwości, ale nie każdy pamięta, że wraz z tym potencjałem konieczna jest dbałość o utrzymanie e-bike’a w dobrym stanie. Jednym z przejawów troski o rower elektryczny jest wybór porządnego ogumienia i jego regularna wymiana.

 

Jak wybrać oponę do roweru elektrycznego, aby najlepiej pełniła swoją funkcję? Czym powinna się charakteryzować i jak rozeznać się w typach ogumienia i oznaczeniach producentów? O tym wszystkim w naszym artykule!

 

 

Jakie opony do roweru elektrycznego wybrać?

 

 

  • Opony do e-bike’ów zwykle są szersze, trwalsze i cięższe niż standardowe, a do tego często mają dodatkowe wzmocnienia.
  • Można legalnie używać standardowych opony w rowerach elektrycznych, ale nie jest to efektywne i całkowicie bezpieczne.
  • Opony do rowerów elektrycznych dzieli się tak, jak tradycyjne ze względu na ich przystosowanie do jazdy po danej nawierzchni.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Czym różnią się opony do rowerów elektrycznych od standardowych?

Należy zacząć od zastanowienia się, co spowodowało, że producenci stworzyli osobną kategorię na opony do e-bike’ów. Nie dość, że mamy w przypadku rowerów elektrycznych standardowy podział ze względu na przeznaczenie (ogumienie do miasta, w teren itd.) to jeszcze same opony do rowerów elektrycznych stanowią osobną grupę produktową. Powód jest bardzo prosty – budowa opon do e-bike’ów znacznie dobiega od tej znanej z tradycyjnych modeli.

 

Możemy wyróżnić 4 główne obszary konstrukcyjne, w których różnice są najłatwiej dostrzegalne, a zarazem najznaczniejsze:

  • Mieszanka gumowa – opony do roweru elektrycznego muszą znieść większe obciążenia, w związku z czym stosuje się twardsze (i trwalsze) niż standardowe mieszanki gumy. Gwarantują one wolniejsze ścieranie się opony przy szybkiej jeździe, a do tego łatwość toczenia, co pozwala pokonywać dłuższy zasięg na jednym ładowaniu e-bike’a.
  • Szerokość opony – często ogumienie elektryków jest szersze (nie jest to jednak regułą), co sprawia, że rowerzysta uzyskuje lepszą przyczepność i stabilność podczas jazdy. Dodatkowo szersze opony są odporniejsze na przebicia.
  • Wzmocnienia – producenci ze względu na masywność e-bike’ów w porównaniu do tradycyjnych rowerów dodatkowo wzmacniają ogumienie, aby uchronić je przed defektami i zniszczeniem. Opona może mieć po prostu więcej gumy; grubszą warstwę bieżnika, ale też dysponować specjalnymi wkładkami antyprzebiciowymi.
  • Waga opony – obszar powiązany w zasadzie ze wszystkimi powyższymi – zabezpieczenie ogumienia przed uszkodzeniem oraz dostosowanie opon tak, aby radziły sobie z dźwiganiem masy e-bike’a i dużymi prędkościami sprawiają, że opony do roweru elektrycznego są zwykle nieco cięższe od tradycyjnych modeli.

 

Czy do ebike'a mogę używać zwykłych opon?

Przedstawiliśmy, na czym polegają różnice konstrukcyjne, które wyróżniają opony rowerów elektrycznych na tle tradycyjnego ogumienia, ale można zadać sobie pytanie – czy w ogóle specjalistyczne opony dedykowane rowerom elektrycznym są potrzebne? Takie wątpliwości najczęściej dotykają osób, które chcą kupić opony do roweru miejskiego wspomagającego pedałowanie. Nie są one bezzasadne, ponieważ w terenie zabudowanym na ogół nie jeździsz bardzo szybko, trasy nie są wymagające a obciążenie jednośladu duże.

 

Z perspektywy prawnej sprawa jest jasna – nie ma wymogu stosowania specjalistycznego ogumienia. Opony e-bike’a mogą być tymi samymi, które zamontowałbyś w tradycyjnym jednośladzie. Jednak zdecydowanie polecamy stosować opony do roweru elektrycznego zamiast standardowych. Trzeba pamiętać, że w czasie jazdy zaledwie ogumienie e-bike’a ma kontakt z podłożem, a co za tym idzie, odgrywa najważniejszą rolę przy pokonywaniu wybojów, unikaniu poślizgów itd. Ponadto opony dedykowane rowerom elektrycznym mają nie tylko lepszą przyczepność, ale i niskie opory toczenia, więc pozwalają zmaksymalizować osiągi.

 

Zwykle chęć zakupu standardowego ogumienia zamiast specjalistycznego wynika po prostu z oszczędności. Dlatego, jeśli nie przemawia do Ciebie argumenty troski o własne bezpieczeństwo, powinieneś wiedzieć, że oszczędność na ogumieniu może okazać się tylko iluzoryczna. Opony do roweru górskiego, miejskiego itd. niestworzone z myślą o e-bike’ach będą szybciej się ścierać oraz są znacznie bardziej narażone na przebicia.

 

 

Zastanawiasz się, czy ogumienie Twojego elektryka nie powinno zostać już zmienione? Zobacz – Kiedy należy wymienić opony w rowerze i pozbądź się wątpliwości!

 

 

Dobrze dopasowana opona do e-bike'a. Opona do rowerów elektrycznych Schwalbe Big Betty

 

Jak rozpoznać, że opona jest przeznaczona do rowerów elektrycznych?

Aby wiedzieć, jakie opony do roweru elektrycznego wybrać, musisz potrafić rozpoznać modele przeznaczone do e-bike’ów. Chociaż oznaczenia czy nazewnictwo w tej kwestii nie są ujednolicone i w zależności od producenta można trafić na bardzo różne sposoby zaznaczania tego, to spokojnie – trudno o pomyłkę. W interesie samych producentów jest przecież, aby klient miał pewność, że dana opona spełni swoje zadanie, więc z reguły jasno i wyraźnie informują o tym, które spośród modeli opon nadają się do e-bike’ów. Na ogumieniu można spotkać napisy typu: „e-bike design”, „for e-bike”, „e-urban”, „e-MTB”, czy chyba najpopularniejsze – „e-bike ready”. Prócz tego możesz po prostu trafić na symbole E-25 oraz E-50 (noszą je m.in. opony Maxxis i Continental).

 

W rzadkich przypadkach, gdy nie możesz znaleźć informacji jasno wskazującej, że dane opony do roweru miejskiego, górskiego czy innego przystosowane są do e-bike’ów, pozostaje Ci kierować się ich specyfikacją. Zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniej – często poznasz je po dodatkowych wzmocnieniach, większej ilości gumy oraz ponadprzeciętnej szerokości.

 


 

Opona Schwalbe Magic Mary 27.5x2.40 Addix BP TS

Opona Schwalbe Magic Mary 27.5x2.40 Addix BP TS

Schwalbe Magic Mary to niezaprzeczalnie najlepsza opona rowerowa w konkurencjach Downhill i Enduro. Gwarantuje wszechstronność na niemal wszystkie trasy i warunki. Wyposażono ją w nowo zaprojektowaną, wysokojakościową mieszankę gumy Addix.

 

 

 


 

Co oznaczają symbole E-25 i E-50?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzedniej części tekstu, przeglądając różne modele opon do rowerów elektrycznych, najprawdopodobniej szybko natrafisz na dwa tajemnicze skróty – E-25 oraz E-50, co one oznaczają?

 

Po pierwsze, oba te symbole mówią, że znalezione przez Ciebie modele ogumienia są w pełni przystosowane do użytkowania z e-bike’ami – o tym świadczy litera „E”. Z kolei dalsza część skrótu informuje Cię o wytrzymałości oraz przeznaczeniu opony e-bike’a.

 

E-25 to najpopularniejsze i najlepsze opony do roweru elektrycznego, jeśli wykorzystujesz e-bike’a do rekreacyjnej jazdy. Niezależnie czy planujesz przemieszczać się po mieście, szutrach, czy leśnych ścieżkach, jeżeli tylko obciążenie opony rowerowej nie będzie ekstremalne – ogumienie oznakowane jako E-25 jak najbardziej będzie wystarczające.

 

Z kolei E-50 to modele powszechnie stosowane przede wszystkim w tzw. szybszych rowerach elektrycznych – s-pedelecach (gwarantujących wsparcie pedałowania do i ponad 45 km/h), niektórych rowerach cargo oraz jako grube opony terenowe do specjalistycznych jednośladów e-MTB. Wymienione typy e-bike’ów z reguły dysponują wyższym maksymalnym momentem obrotowym i mocą silnika, w związku z czym opony do roweru elektrycznego E-50 cechują się dużo większą wytrzymałością niż E-25. Ponadto wszystkie spośród modeli opon z symbolem E-50 muszą mieć europejską homologację, certyfikat ECE-R75 potwierdzający, że są one przetestowane pod kątem szybkiej jazdy, trwałości i odporności na przebicia opony. Przede wszystkim te opony wybrać warto, jeśli stawiasz na bezpieczeństwo, komfort jazdy i bardzo dobrą przyczepność – nawet przy tylko rekreacyjnym użytkowaniu.

 

 

Uwaga! E-bike a motorower

Przypominamy, że zgodnie z literą prawa pojazdy z elektrycznym wspomaganiem pedałowania zapewniającym wsparcie powyżej 25 km/h nie są traktowane, jak rower, a jako motorower lub nawet motocykl. Szczegółowe informacje na temat zagadnień prawnych znajdziesz w tekście – Przepisy dotyczące rowerów elektrycznych w Polsce.

 

 

Jaka opona do danego typu roweru? Różne typy opon

Decydując się na zakup nowych opon do roweru elektrycznego, oprócz wyboru poszczególnych udoskonaleń typowych dla e-bike’ów, musisz także zwrócić uwagę na praktycznie wszystkie kryteria, które zastosowałbyś przy kupnie ogumienia do tradycyjnego jednośladu.

 

Po pierwsze – powinieneś wybrać rozmiar opony kompatybilny z Twoim elektrykiem. Jest to najłatwiejszy etap, ponieważ to, jaki rozmiar opony i jej szerokość będziesz mógł zamontować, po prostu zależy od wielkości obręczy i ramy Twojego jednośladu – nie ma tu za dużego pola do manewru. Jeżeli nie chcesz eksperymentować – najprościej i najszybciej dobrać ogumienie o identycznych wymiarach, co dotychczas używane.

 

Kolejnym, etapem jest ustalenie, do czego służy Twój e-bike. Zakładamy, że wiesz, czy to szosówka, czy rower MTB, ale warto przemyśleć, czy po górach jeździsz bardziej rekreacyjnie, czy wyczynowo, czy Twoja droga do pracy to równiutki asfalt, czy raczej piach i żwir itd., bo od tych wszystkich czynników zależy, które ogumienie okaże się najlepszym wyborem.

 

Zwykle rowery elektryczne, a co za tym idzie, opony do nich, należą do jednej z poniższych grup:

 


 

Opona Continental Race King 29

Opona Continental Race King 29

Continental Race King Wire to klasyczna opona wyczynowa i jednocześnie najlepszy wybór na zawody. Świetnie sprawdza się podczas różnych maratonów oraz zawodów Cross-Country. Opona przekonuje niskim oporem toczenia, bardzo dobrym tłumieniem drgań oraz stosunkowo niską wagą.

 

 

 


 

Opony do roweru górskiego elektrycznego

Ogumienie przystosowane do użytku terenowego najczęściej wyróżnia się agresywnym bieżnikiem z dużymi klockami umożliwiającymi pewną jazdę po wybojach i grząskim gruncie. Ponieważ leśne i górskie ścieżki są często pełne przeszkód – dobrze postawić na opony, które dysponują dodatkowymi warstwami wzmacniającymi konstrukcję. Do jazdy bardziej rekreacyjnej, po ubitych duktach, wystarczą mniej wyraziste klocki.

 

Jaki rozmiar opony e-MTB najczęściej jest spotykany? Przede wszystkim 27,5" oraz 29", zdecydowanie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych rowerów górskich będą to opony 26". Dodatkowo ogumienie do e-MTB powinno być szersze niż standardowe, co znacznie zwiększa stabilność na nierównym terenie.

Opony do roweru szosowego elektrycznego

W przeciwieństwie do e-bike’ów MTB, przy szosówce elektrycznej znacznie lepsza będzie węższa opona, ponieważ pozwoli ona szybciej i łatwiej rozpędzać na asfalcie kolarzówkę do wysokich prędkości, a tym samym przejechać większą odległość bez konieczności doładowywania baterii jednośladu. W przypadku szosówki bieżnik również będzie zupełnie inny w porównaniu do omawianego już ogumienia roweru MTB. Opony szosowe charakteryzują się delikatnym, niegłębokim wzorem lub są zupełnie gładkie w celu zminimalizowania oporów toczenia.

 

W przypadku opon do elektrycznego roweru szosowego, ich wielkość będzie taka sama, jak ta znana z tradycyjnych kolarzówek, czyli praktycznie bez wyjątków – 28".

Opony do roweru gravelowego elektrycznego

Ponieważ zarówno elektryczny rower gravel, jak i jego tradycyjny wariant stanowią swego rodzaju wypadkową powyższych typów jednośladów – przeznaczone do nich opony również są pewną hybrydą – muszą gwarantować sprawne przemierzanie asfaltu, ale także radzić sobie na polnych czy szutrowych drogach w tzw. lekkim terenie. W efekcie projektanci stworzyli opony uniwersalne, które chętnie kupowane są także do innego typu e-bike’ów. W zależności od potrzeb i preferencji możesz wybrać opony gravelowe o bardziej lub mniej agresywnym bieżniku – lepsze w teren lub lepsze na szosę.

 

Rozmiar opony będzie taki jak w przypadku kolarzówek – 28", jednak już szerokość opony raczej nieco większa, dająca lepsze podparcie na nierównościach.

Opony do roweru miejskiego lub trekkingowego elektrycznego

E-biki miejskie oraz trekkingowe należą do najpopularniejszych rodzajów elektryków, więc możesz liczyć na spory wybór opon z tej kategorii. Wszystkie one koncentrować się będą na zapewnieniu rowerzyście maksymalnego komfortu podczas przemierzania uliczek i terenów podmiejskich. Dlatego bieżniki tych opon nie są przesadnie agresywne, mają radzić sobie podczas jazdy po betonie i kostce (także w czasie deszczu), ale jednocześnie gwarantować niskie opory toczenia. Ponadto opony do e-bike’ów zwykle są także wzmocnione, aby łatwo nie uległy uszkodzeniu (np. po najechaniu na krawężnik) i często wzbogacone o odblaskowe paski – poprawiające widoczność rowerzysty w niepogodę.

 

Co ciekawe, sporą różnorodność opony do rowerów miejskich i trekkingowych elektrycznych mają pod względem rozmiarów. Najczęściej występują 26", 27,5" i 28", ale spotkać można nawet 20" koła w przypadku tzw. składaków.

 

 

Polecamy nasz przewodnik dla kupujących opony rowerowe – szczegółowo analizujemy tam zagadnienia, które pozwolą Ci na wybór idealnych opon do Twojego stylu jazdy.

 

 

Opony do rowerów elektrycznych w miejskim i trekkingowym stylu. Opona do e-bike'a od marki Schwalbe

 

Opony bezdętkowe do e-bike’a – czy to dobry pomysł?

Część miłośników e-bike’ów zapewne zastanawia się, czy opony rowerów elektrycznych mogą korzystać z rozwiązania tubeless (systemu bezdętkowego) – odpowiadamy – tak, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Popularni producenci ogumienia mają całkiem szeroki wybór opon bezdętkowych o różnej specyfikacji, więc bez problemu powinieneś znaleźć model dla siebie.

 

Opony do roweru elektrycznego wyposażone w system tubeless mogą być bardzo dobrym wyborem, bo są lekkie, mają niskie opory toczenia i nie trzeba wymieniać w nich dętek (co z powodu masy e-bike’ów jest bardziej kłopotliwe w porównaniu do tradycyjnych jednośladów). Ponadto opony tubeless charakteryzują się większą trwałością niż warianty z dętką, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za ich wyborem do roweru elektrycznego.

 

Czy opony bezdętkowe do e-bike’a nie mają żadnych wad? Mają. Przede wszystkim ich zakładanie jest trudniejsze oraz bardziej czasochłonne. Ponadto, jeśli zastanawiasz się nad kupnem opon bezdętkowych do roweru elektrycznego, powinieneś pamiętać, że najprawdopodobniej okażą się droższe niż modele standardowe.

 

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście – Opony bezdętkowe (Tubeless Ready) – co powinieneś o nich wiedzieć?

 

 

Polecane marki opon do rowerów elektrycznych

Za sprawą wciąż rosnącej popularności e-bike’ów oferta opon rowerowych do elektryków jest naprawdę szeroka i jeżeli nie masz dużego doświadczenia w ich doborze – łatwo pogubić się w mnogości wariantów. Dlatego w wyborze odpowiedniego ogumienia bardzo pomocne okazuje się kierowanie markami. Dzięki temu już na starcie odsiejesz produkty, których zakup może być ryzykowny. Najlepsze opony do roweru elektrycznego w swych asortymentach mają te same przedsiębiorstwa, które cieszą się renomą w przypadku tradycyjnego ogumienia.

 

 

Continental

 

Marka, którą na pewno warto wyróżnić to Continental – firma doskonale znana nie tylko rowerzystom, ale także kierowcom samochodów. Z jej produktów korzysta obecnie wielu topowych kolarzy startujących we właściwie wszystkich dyscyplinach rowerowych. Opony Continental wyróżniają się nowatorskimi technologiami oraz najwyższą jakością. Doskonałym tego przykładem są opony e-MTB Continental Kryptotal-Re Enduro. Niniejsza seria produktowa to bardzo solidne ogumienie dające dobrą przyczepność w trudnych warunkach, a zarazem ma niskie opory toczenia.

 

 

Schwalbe

 

Różne modele opon przeznaczonych do rowerów elektrycznych odnajdziesz także w katalogu niemieckiego Schwalbe. Jest to jedno z najbardziej doświadczonych przedsiębiorstw działających w branży oponiarskiej (założono je w 1922 r.). Jego produkty sprzedawane są w przeszło 40 państwach na całym świecie. Jeżeli szukasz opony do roweru miejskiego elektrycznego to opony 28" Schwalbe Marathon Plus Tour będą wyborem idealnym. Ta kultowa seria ma wyjątkowo długą żywotność za sprawą nowoczesnej mieszanki gumowej, a poza tym wzbogacono ją o najwyższej jakości wkładkę antyprzebiciową Smart DualGuard oraz odblaskowe paski, które sprawią, że będziesz dobrze widoczny po zmroku.

 

 

Vittoria

 

Niezwykle ciekawe produkty ma do zaproponowania także marka Vittoria. Przedsiębiorstwo z włoskimi korzeniami od początku swojej działalności produkuje ogumienie i zawsze stara się dostarczać swym klientom różne typu opony – zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów oraz dostosowane do rekreacyjnego i sportowego stylu jazdy, po szosach, ale i górach. W szczególności polecamy opony do roweru górskiego elektrycznego Vittoria e-Martello G2.0. Firma w ich przypadku postawiła na aż 4 komponentową mieszankę gumową oraz domieszkę grafenu, który bardzo pozytywnie wpływa na wytrzymałość ogumienia. Warto także wspomnieć, że opony MTB Vittoria e-Martello G2.0 są również w pełni przystosowane do działania w systemie bezdętkowym, co stanowi ich dodatkową zaletę.

 

Jakie opony wybrać do e-bike’a? – podsumowanie

Odpowiednio dobrane opony do roweru elektrycznego to niezależnie od przeznaczenia jednośladu jedne z najważniejszych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby stosować ogumienie zoptymalizowane pod kątem współpracy z e-bike’ami, dopasowane do Twoich potrzeb i stylu jazdy, a także regularnie je wymieniać, jeśli uległo zużyciu.

 

Niniejszy artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć, planując zakup opon do roweru elektrycznego, ale w razie wszelkich wątpliwości – zachęcamy do kontaktu z nami. Napisz lub zadzwoń, a eksperci z Rowertour.com na pewno udzielą Ci fachowej porady!

 

 

Interesują Cię e-biki i chciałbyś zdobyć więcej informacji na ich temat? Zerknij do artykułu – Jak działa rower elektryczny?

Powiązane artykuły

zamknij [x]