Jakie wkładki do butów rowerowych wybrać?

Czym są wkładki do butów, wie prawie każdy. W sklepach sportowych, obuwniczych i supermarketach są one dostępne w odpowiednich działach. Różnią się one pod wieloma względami: kolorami, sposobem dobierania, rodzajem buta, do którego są przeznaczone, oraz rozmiarem. Jako ludzie jesteśmy różnorodni, nasze stopy mają różne rozmiary i potrzeby. Jedna osoba będzie mogła chodzić cały dzień i nie odczuje bólu czy silnego dyskomfortu, podczas gdy inna po 10 minutach zacznie narzekać na ból kolana. Wybierając wkładkę (po wcześniejszej decyzji o jej zakupie) należy dokładnie zmierzyć stopę oraz wiedzieć, do jakich butów i w jakim celu ją potrzebujemy.

 

 

Jakie wkładki do butów rowerowych wybrać?

 

 

 


Dlaczego warto inwestować w dobre wkładki do butów rowerowych?

Teoretycznie można kupić wkładki neutralne, które są takie same dla każdego, ale niesie to ryzyko niedopasowania. Każdy człowiek ma inną długość stopy, różne potrzeby oraz kształt. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na indywidualne dopasowanie. Co jeszcze dają nam dobre wkładki do butów?

  • Mniej zmęczone stopy przedłużają możliwy czas ćwiczeń i zmniejszają cierpienie na nieprzyjemne dolegliwości. Dzięki temu sport staje się przyjemniejszy i lżejszy.
  • Równomierne rozłożenie masy ciała
  • Uniknięcia niepotrzebnego napięcia mięśni, a zwłaszcza stawów.
  • Amortyzacja. Wkładki sportowe pochłaniają wstrząsy.
  • Ochrona przed deformacją stóp (ich kości) a szczególnie kości piętowe i kości skokowe.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Bike fitting - rower dopasowany w każdym calu

 

 

Rodzaje wkładek do butów dostępne na rynku

Wkładki do butów dostępne na rynku występują w różnych rodzajach i kolorach, dostosowane do potrzeb każdego. Sportowcy często wybierają te, które wspierają ich stopy podczas intensywnego wysiłku, natomiast osoba starsza może poszukiwać miękkich wkładek, być może ogrzewających, lub specjalnych, które pomogą jej zmniejszyć ból stóp związany z wiekiem.

 

Różnorodność wkładek do butów (nie tylko sportowych):

  • Wkładki z naturalnej skóry - Naturalny materiał przepuszcza powietrze, jest miękki i przyjazny dla skóry. Wspierają oddychalność i chronią naskórek przed podrażnieniami. Buty z tym rodzajem wkładek można nosić na gołą stopę i nic się nieprzyjemnego nie wydarzy. Dolny lateks stabilizuje wkładkę i wydłuża trwałość
  • Wkładki filcowe - Wchłania wilgoć spowodowaną produkcją potu, posiada właściwości termoizolacyjne dlatego idealnie nadają się do butów zimowych
  • Wkładki żelowe - Do butów na wysokim obcasie by zmniejszyć nacisk na podbicie i palce. Pozwala to na wygodne i bezbolesne poruszanie się w szpilkach lub platformach. Dzielą się na dwa rodzaje: pełne wkładki z żelowymi poduszkami i żelowe hamulce. Sprawiają, że stopa nie przesuwa się nadmiernie do przodu
  • Podpiętki - Stosuje się w nich naturalną skórę, korek, piankę lub żelowe poduszki. Wspierają piętę w ruchu i lekko podwyższają tył stopy. Umożliwia to korektę wad postawy i poprawia dopasowanie
  • Wkładki ocieplające - Sprawdzą się u wszystkich, którzy marzną w stopach lub po prostu mają nieprawidłowe krążenie. Wybierane najczęściej w czasie chłodnej jesieni i zimy. Oprócz funkcji grzewczych minimalizują zmęczenie stóp
  • Wkładki chłodzące - Przeciwieństwo wkładek ocieplających. Idealne na lato, dla osób wiecznie przegrzanych i nadmiernie pocących się. Powinny być zrobione ze skóry naturalnej. Ich zadaniem jest odświeżać stopę, zapobiegać odparzeniom i chłonąć wilgoć
  • Wkładki sportowe - Pozwalają na utrzymanie stopy we właściwej pozycji, zapobiegają poceniu się oraz odciążą stawy, wiązadła i same stopy. Na dodatek transportują wilgoć i cyrkulują powietrze

 

 

Elastyczne i miękkie wkładki do butów sportowych

 

Wkładki do butów kolarskich - customowe czy standardowe?

Poniżej znajduje się tabela porównawcza poszczególne cechy obu rodzajów wkładek:

 

Wkładki customowe do butów kolarskich Wkładki standardowe do butów kolarskich
Czerwone oznaczają niski profil modelu czyli mocno supinujący

Czerwone standardowe mają:

niski profil, silna supinacja, niski łuk pasującej stopy (płaska stopa)

Żółte oznaczają średni profil modelu czyli supinujący

Żółte standardowe mają:

średni profil, delikatne działanie supinacji, łuk pasującej stopy niski/ średni/ wysoki zależnie od modelu,

koślawe pasujące ustawienie nóg przy wysokim lub średnim łuku stopy,

szpotawe lub proste pasujące ustawienie nóg przy niskim łuku pasującej stopy,

szpotawe ustawienie stopy przy płaskiej stopie

Niebieskie oznaczają wysoki profil modelu czyli pronujący

Niebieskie standardowe mają:

wysoki profil modelu,

działanie delikatnej pronacji,

wysoki lub średni łuk pasującej stopy,

proste lub szpotawe pasujące ustawienie nóg

 

Szpotawe ustawienie nóg: kolana skierowane na zewnątrz

Koślawe ustawienie nóg: kolana skierowane do środka

 

 

Czy wiesz czym jest supinacja i pronacja?

Supinacja jest rotacją zewnętrzną, odwracaniem kończyny na zewnątrz w stosunku do jej osi. Zaś pronacja to rotacja zewnętrzna, odwrócenie kończyny do wewnątrz. Do obu zjawisk dochodzi w wyniku naturalnego przenoszenia ciężaru ciała od pięty w kierunku palców.

 

Czym są wkładki termoformowalne?

Wkładki termoformowalne to wkładki składające się z kilku warstw specjalnie dobranych materiałów o różnych cechach i stopniach twardości. Uzyskują swój kształt dzięki modelowaniu podgrzanej wkładki bezpośrednio na stopie, co pozwala im idealnie dostosować się do kształtu kończyny. Są zawsze tworzone indywidualnie i na miarę.

Zimowe wkładki do butów rowerowych

Zadaniem zimowych wkładek jest dodawanie komfortu związanego z ciepłem. Grubsza izoluje stopę od dołu co zmniejsza niebezpieczeństwo wychłodzenia stopy w nawet najniższe możliwe temperatury. Zimowe wkładki charakteryzują się obecnością kilku warstw jednocześnie, które zapobiegają ochłodzeniu i stanowią barierę chroniącą przed wiatrem.

 

 

Wkładki do butów szosowych

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze wkładki do butów rowerowych?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto staje przed trudnym wyzwaniem wyboru odpowiednich wkładek, które posłużą mu przez długi czas i złagodzą ewentualne negatywne skutki nadmiernej aktywności fizycznej. Kluczowe w tym wszystkim jest dobranie odpowiedniego rozmiaru wkładki. Wyróżniamy trzy główne systemy rozmiarów: europejski, angielski i amerykański. Rozmiarówka europejska zaczyna się od 40 i kończy na 52, a różnica między poszczególnymi rozmiarami wynosi 6,67 mm. Rozmiary angielskie występują od 6 do 14 i różnią się o 8,47 mm. Dla dokładniejszego dopasowania dostępne są „połówki” rozmiarów. Amerykańska długość rozmiarów różni się tak samo jak brytyjska, lecz zaczyna się inaczej – angielska ósemka odpowiada amerykańskiej dziewiątce i tak dalej.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Jakie buty SPD wybrać?

 

 

Aby dokładnie ustalić swój rozmiar, warto zmierzyć długość i szerokość stopy, najlepiej późnym popołudniem, stojąc. Dlaczego? Ponieważ po całym dniu chodzenia, stopa może być nieco dłuższa i szersza niż rano z powodu nacisku ciała. Znając wymiary obu stóp, możemy dobrze dopasować wkładkę, która powinna być od 1 do 2 cm dłuższa od stopy.

 

Jednak to nie koniec. Ważne jest także uwzględnienie kształtu podbicia stopy – niektórzy mają je niskie, inni wysokie. Specjaliści od butów korzystają z różnorodnych kopyt odwzorowujących kształt ludzkiej stopy. Kopyta mogą być smukłe, długie, szerokie czy tęgie. Chociaż rozmiar może być taki sam, różnice w podbiciu mogą sprawić, że jeden model będzie idealnie pasować, a drugi wcale.

 

Polecani producenci wkładek do butów i przykładowe modele

Każdy sklep poleca różne firmy i prezentuje odmienne modele wkładek do butów swoim klientom. Ich różnorodność jest tak duża, że przeciętny Kowalski, patrząc na cały asortyment, może poczuć się zagubiony, zastanawiając się, od czego zacząć. Dlatego wybraliśmy po jednym modelu wkładek do butów zarówno od firmy Shimano, jak i SIDI.

 

 

Wkładki do butów Shimano CT/CW

Wkładki do butów Shimano CT/CW

 

 

Wkładki do butów Sidi Memory

Wkładki do butów Sidi Memory niebiesko-czerwone

 

 

 

Podsumowanie

Zawsze warto mieć w butach, które często nosimy, zabezpieczenie w postaci wkładek. Jeśli uwielbiasz spędzać całe dnie poza domem i jesteś osobą bardzo aktywną, poczujesz znaczną ulgę, gdy włożysz stopy do butów z miękkim wnętrzem. Dzięki temu możesz cieszyć się tym, co kochasz, nie martwiąc się o ból czy urazy nóg lub stóp.

Powiązane artykuły

zamknij [x]