Jakie wyprawowe akcesoria do roweru elektrycznego warto wybrać?

Turystyka rowerowa zarówno w tradycyjnym wydaniu rekreacyjnym, jak i odmianie ekstremalnej to bardzo ciekawy sposób na spędzenie urlopu. Pozwala połączyć pasję do tzw. dwóch kółek z możliwością zwiedzania, odkrywania świata czy podziwiania zapierających dech krajobrazów. Niektórzy cykliści obawiają się jednak, że taka podróż będzie ponad ich siły – na szczęście z pomocą przychodzą e-biki. Elektryczne wspomaganie pedałowania nie rozwiąże jednak wszystkich problemów za Ciebie, a co więcej specyfika e-bike’ów może nawet zrodzić kilka nowych… Dlatego radzimy, jakie wyprawowe akcesoria do roweru elektrycznego wybrać, aby podróż była komfortowa i bezpieczna w każdych warunkach! Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

 

 

Jakie wyprawowe akcesoria do roweru elektrycznego warto wybrać?

 

 

  • Wyprawowe akcesoria do roweru elektrycznego pozwolą Ci komfortowo i bezpiecznie odbyć podróż. Często różnią się od wyposażenia używanego podczas tradycyjnej turystyki rowerowej.
  • Do najważniejszych akcesoriów wyprawowych do e-bike’a można zaliczyć m.in. sakwy i torby, oświetlenie, zabezpieczenia przed kradzieżą i uszkodzeniem jednośladu oraz zapasowe części do roweru elektrycznego.
  • Spodziewasz się wymagającej podróży rowerem elektrycznym? Przemyśl chiptuning e-bike’a.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Dlaczego warto zainteresować się wyprawowymi akcesoriami do rowerów elektrycznych?

Przede wszystkim dla własnej wygody i bezpieczeństwa. Choć spontaniczność potrafi być czymś pięknym i niektórzy preferują taki sposób podejmowania decyzji, to dla większości cyklistów – lepsze przygotowanie się do wyprawy pozwoli zaoszczędzić wiele stresu i zabezpieczyć się przed przykrymi wypadkami w trakcie podróży. Stoimy na stanowisko, że w głównej mierze tak powinno się postrzegać zainteresowanie wyprawowymi akcesoriami do rowerów elektrycznych – jako element planowania trasy rowerowej. To podwójnie ważne, jeśli wcześniej za daleko nie ruszałeś na jednośladzie – albo tylko tradycyjnym, niektóre akcesoria do e-bike’a bowiem potrafią zaskoczyć nawet prawdziwych podróżniczych wyjadaczy!

 

W artykule zdecydowaliśmy się podzielić omawiane akcesoria na kilka grup, wyszczególnionych ze względu na ich funkcje i zastosowanie. Chcesz wiedzieć, jaki efektywnie spakować e-bike, zadbać o bezpieczeństwo swoje i jednośladu oraz uchronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Zapraszamy do przeczytania kolejnych części artykułu – zobaczysz, jakie akcesoria wyprawowe powinny mieć najlepsze rowery elektryczne!

 

Wyprawowe akcesoria do e-bike’a, które pomogą Ci się spakować

Zacznijmy od klasyki, wyprawowych akcesoriów do rowerów elektrycznych, bez których nie odbędzie się praktycznie żadna podróż – słowem – toreb. W przypadku e-bike’ów sytuacja wygląda niemal identycznie, co przy tradycyjnych jednośladach, chociaż poprzez silnik wspierający pedałowanie masa bagażu będzie mniej odczuwalna podczas jazdy. Na elektryku możesz zamontować sakwy rowerowe albo torby – zależnie od preferencji i charakteru wyprawy e-bikiem. Z reguły sakwy wybierane są przez osoby udające się w długą podróż, a torby rowerowe preferowane przez miłośników krótszych wypraw. Ponadto zaletą drugiego rozwiązania jest łatwiejszy dostęp do transportowanych przedmiotów. Z kolei sakwy rowerowe mają większą pojemność niż torby. W jednym i drugim wypadku warto szukać modeli wodoszczelnych jak sakwy Ortlieb Back Roller Pro Plus czy torba Osprey Escapist. Tu warto również wspomnieć o tym, że będzie nam potrzebny tylny bagażnik do roweru elektrycznego, aby mieć możliwość zamontowania sakwy bądź torby, jednakże w tym drugim przypadku nie zawsze musi to być konieczne, gdyż torby często montowane są na paski lub rzepy.

 

Pamiętaj, że jeśli interesuje Cię krótka wyprawa e-bikiem o charakterze bardziej sportowym – nie planujesz zabierać wielkiego bagażu i nie chcesz obciążać jednośladu – możesz po prostu postawić na plecak rowerowy np. przystosowany do jazdy górskiej USWE Flow 16 z pełnym ochraniaczem pleców.

 

 

Rower elektryczny stojący na leśnym szlaku. Elektryczny rower wyposażony w wiele gadżetów

 

Akcesoria do roweru elektrycznego, które poprawiają Twoje bezpieczeństwo

Kiedy zdecydujesz się na wielodniową podróż rowerem elektrycznym, zapewne nieraz przyjdzie Ci przemieszczać się po zmroku lub trafisz na pochmurny, pozbawiony słońca dzień. Dlatego akcesoria rowerowe, które naszym zdaniem musisz mieć przy sobie to lampki przednie i tylne – wchodzące zresztą w skład obowiązkowego wyposażenia jednośladu (na terenie Polski). Mocne i niezawodne oświetlenie rowerowe sprawi, że będziesz mógł lepiej obserwować otoczenie, a jednocześnie staniesz się lepiej widoczny dla innych. Co ważne, najczęściej oświetlenie do rowerów elektrycznych zasilane jest bezpośrednio z akumulatora (np. lampka Lezyne E-Bike Micro Drive 500), to bardzo wygodne w czasie wypraw e-bikiem. Szczegółowo ten temat analizujemy w tekście – Jak dobrać oświetlenie do roweru elektrycznego?

 

W kwestii bezpieczeństwa podczas podróży znacznie mniej oczywistym wyborem niż oświetlenie jest lusterko do e-bike’a. Tak, dobrze przeczytałeś – lusterko. Rzecz jasna nie sprawdzi się ono, kiedy szukasz akcesoriów do roweru elektrycznego na wyprawę w góry czy bezdroża, ale naprawdę warto zastanowić się nad nim, gdy Twoja podróż zakłada głównie przemieszczanie się po szosach (np. od miasta do miasta z postojem na zwiedzanie tychże). W ruchu ulicznym ten niewielki i niedrogi gadżet pozwala znacznie lepiej rozeznawać się w otoczeniu i uniknąć potencjalnych zagrożeń. Nasz sklep rowerowy oferuje nawet modele skonstruowane specjalnie do e-bike’ów np. lusterko Zefal ZL Tower 80 wyróżniające się uniwersalnym montażem i regulacją kąta nachylenia.

 

Gadżety chroniące elektronikę e-bike’a

Skoro już wyróżniliśmy bardzo ważną kategorię akcesoriów wyprawowych do e-bike’a, dzięki którym poczujesz się bezpieczniej na trasie – warto także wspomnieć o niewielkich gadżetach, sprawiających, że elementy elektroniczne Twojego jednośladu też staną się lepiej chronione.

 

Podczas długiej rowerowej podróży, prędzej czy później spotkasz niesprzyjające warunki atmosferyczne, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie Twojego e-bike’a – raczej nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest, aby wszystkie elementy roweru elektrycznego na początku Twojej wyprawy funkcjonowały tak samo skutecznie, jak na końcu.

 

E-biki skonstruowane są w taki sposób, by ani woda, ani pył nie dostały się do ich wnętrza, ale nie polecamy testować zapewnień producentów w ekstremalnych warunkach. Zwłaszcza że za niewielkie pieniądze możesz kupić odpowiednie osłony np. pokrowiec na wyświetlacz LED czy akumulator lub silnik, jeśli dysponujesz jednośladem, w którym są one narażone na zamoknięcie.

 

Pamiętaj, że podobną funkcję pełnią także uchwyty na telefon komórkowy! Smartfony są przecież dziś podstawowymi narzędziami rowerowego wycieczkowicza, często zastępując nawigację! Solidny uchwyt to nie tylko komfort korzystania z telefonu (bardzo ważny zresztą!), ale również gwarancja, że smartfon nie spadnie w czasie jazdy i się nie rozbije. Na najtrudniejsze trasy możesz wybrać też uchwyty z etui chroniącym przed wodą (np. SP Connect+ Universal Case Bike Bundle).

 

 

Podróżnicy jadący na rowerach elektrycznych. Wyposażeni w plecaki i akcesoria rowerowe

 

Przydatne na postojach wyprawowe akcesoria do rowerów elektrycznych

Wyprawy rowerowe to nie tylko konieczność pokonywania napotykanych w czasie jazdy przeciwności, ale także umiejętność organizowania się w czasie postoju. Dlatego dobrze mieć kilka akcesoriów do roweru elektrycznego, które to ułatwią.

 

Niepozornym dodatkiem, o którym wielu rowerzystów może nawet nie pomyśleć, jest najzwyczajniejsza stopka rowerowa. Mogąc podeprzeć w praktycznie każdej chwili e-bike’a, nie będziesz musiał szukać odpowiedniego miejsca, kiedy zdecydujesz, że potrzebna Ci krótka przerwa. Ważne jest, aby podpórka miała wystarczające na potrzeby Twojego obładowanego roweru elektrycznego dopuszczalne maksymalne obciążenie.

 

Z kolei na czas noclegu lub gdy pozostawisz jednoślad bez nadzoru – nieocenione okaże się solidne zapięcie rowerowe. Najskuteczniejsze są u-locki (np. ABUS Granit Extreme 59), jednak w warunkach polowych praktyczniejszym rozwiązaniem jest łańcuch. Coraz większą popularnością cieszą się też alarmy rowerowe, które ostrzegą Cię, że ktoś próbuje dobrać się do Twojego jednośladu, oraz rozwiązania zaprojektowane specjalnie z myślą o e-bike’ach, jak blokada na koło i akumulator (np. blokada Trelock do Bosch Gen2).

 

Gdy już mówimy o spaniu pod chmurką – może się okazać, że podczas wymagającej wyprawy Twojemu elektrykowi przyjdzie spędzić noc w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych – wtedy jak znalazł będzie pokrowiec na rower, chroniący go przed wodą i błotem.

 

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli zapasowe części i akcesoria do e-bike’ów

Powyżej przedstawione akcesoria rowerowe na wyprawę e-bikiem są bardzo ważne, ale warto pamiętać także o zapasowych częściach do rowerów elektrycznych.

 

Oczywiście, w zależności od tego, jak daleką podróż planujesz – możesz mieć inne potrzeby i możliwości na zabranie dodatkowego sprzętu. Niestety części do roweru elektrycznego są z reguły ciężkie, przez co raczej nie weźmiesz ze sobą zastępczych komponentów na każdą ewentualność. Jeśli jednak masz taką możliwość, to na co powinieneś zwrócić uwagę?

 

Podstawa roweru elektrycznego to akumulator (nie licząc silnika), dlatego, jeśli masz wymienną baterię, warto wziąć ze sobą jedną na zapas. Dobrym pomysłem na wyprawę e-bikiem są również dodatkowe ładowarki do rowerów elektrycznych, przydatne, gdyby oryginalna uległa awarii. Na drugim końcu świata przydać się może też adapter ładowarki. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na transportowanie tak dużego bagażu – polecamy wziąć ze sobą, chociaż zapasowe kable i przewody, gdyż to je najłatwiej uszkodzić, ale na szczęście też zastąpić.

 

 

Rower elektryczny z torbami i sakwami. W tle piękny widok gór.

 

Chip – idealna część do roweru elektrycznego, gdy potrzeba Ci więcej mocy

Może się okazać, że wyprawa rowerem elektrycznym obciążonym bagażami wymagać będzie od Ciebie większej mocy niż zakładałeś, co wtedy? Rozwiązaniem jest konwersja roweru, czyli tzw. chiptuning e-bike’a. Na czym to polega? Dzięki specjalnemu chipowi sterownik silnika do roweru elektrycznego traci blokadę prędkości, a co za tym idzie, w razie potrzebny może zaoferować wsparcie pedałowania powyżej standardowej prędkości 25 km/h.

 

Uwaga! Chip może być doskonałą częścią do roweru elektrycznego na trudną wyprawę, ale musisz pamiętać o kilku minusach tego rozwiązania. Po pierwsze, jeżeli planujesz podróż po Polsce lub Unii Europejskiej, nie wolno poruszać się takim pojazdem po drogach publicznych (w innych krajach przepisy mogą stanowić co innego, dlatego by uniknąć kłopotów, koniecznie sprawdź je przed wyprawą!). Po drugie – pamiętaj, że zmodyfikowany e-bike będzie szybciej wyczerpywał baterię i zużywał komponenty, a ingerencja w sterownik silnika do roweru elektrycznego wiąże się z utratą gwarancji producenta. Musisz więc samodzielnie zadecydować, czy chiptuning jest dla Ciebie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – Jak zdjąć ogranicznik prędkości w rowerze elektrycznym? Skutki i konsekwencje, o których musisz pamiętać.

 


 

Najczęściej zadawane pytania
Jakie akcesoria warto dokupić do roweru elektrycznego?
Do czego przydadzą się dodatkowe akcesoria do roweru elektrycznego?
Dlaczego warto zainwestować w wyprawowe akcesoria do e-bike’a?

Powiązane artykuły

zamknij [x]