Jakie zapięcie do roweru wybrać, aby zabezpieczyć swój rower?

Kradzież roweru to jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, które mogą spotkać cyklistę, a co gorsza, mimo ogólnego spadku przestępczości w Polsce, co roku zgłaszanych jest wiele takich incydentów. Dlatego każdy miłośnik rowerów musi pamiętać, że on również może utracić swój pojazd i powinien podjąć wszelkie niezbędne środki, które pomogą uniknąć kradzieży roweru. Najważniejsze jest zainwestowanie w niełatwe do przecięcia lub sforsowania zapięcie. Które metody pozwolą skutecznie uchronić jednoślad przed kradzieżą? Czym powinno się charakteryzować dobre zabezpieczenie roweru? Ustalamy krok po kroku, które zapięcia do roweru wybrać!

 

 

Jakie zapięcie do roweru wybrać, aby zabezpieczyć swój rower?

 

 

Najważniejsze informacje

  • Zwykle stosowane zapięcia do rowerów to linki, U-locki, łańcuchy, warianty składane oraz framelocki.
  • Chcąc wybrać najlepsze zapięcie rowerowe, trzeba wziąć pod uwagę jego grubość i oferowany poziom bezpieczeństwa; wagę i rozmiar, a także zastosowany zamek i łatwość obsługi.
  • Dobór zapięcia do roweru powinien być związany z tym, gdzie, jak często i na jak długo zostawiasz jednoślad bez opieki oraz z wartością Twojego roweru.
  • Do najlepszych firm produkujących zapięcia rowerowe należą m.in. ABUS, Kryptonite, AXA, Trelock i Onguard.
  • Więcej artykułów na temat akcesoriów i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Zapięcie do roweru – kto powinien zainwestować w takie akcesorium?

Na kradzież roweru narażony jest każdy cyklista, nawet jeśli porusza się swoim ukochanym pojazdem tylko do najbliższego sklepu spożywczego. Dosłownie każdy powinien wyposażyć się w jedno z zapięć rowerowych dostępnych na rynku. Zarazem jednak oczywistą rzeczą jest fakt, że możesz potrzebować gorszą lub lepszą ochronę w zależności od miejsca zamieszkania i stylu jazdy.

 

Im więcej tras i im dłuższe pokonujesz, tym więcej okazji do utraty jednośladu. Do tego statystyki pokazują, że najczęściej przypadki kradzieży zdarzają się w metropoliach (a przynajmniej tam są one odnotowywane). Można więc przyjąć, że jeśli dużo poruszasz się po mieście, robisz liczne postoje (np. pod sklepami) oraz rocznie wykręcasz naprawdę sporo kilometrów – ryzyko bycia okradzionym rośnie, dlatego rowerzyści typowo miejscy oraz pasjonaci jazdy turystycznej najbardziej powinni wziąć sobie do serca zakup zapięcia rowerowego wystarczającego, aby odstraszyć złodzieja.

 

Ponadto trzeba też wspomnieć, że przestępcy w ostatnich latach wyjątkowo chętnie polują na e-biki. Nawet najtańsze modele wspomagające pedałowanie stanowią niemały wydatek (więc i łup dla złodzieja), dlatego, jeżeli należysz do posiadaczy rowerów elektrycznych – koniecznie zadbaj o dobre zapięcie!

 

Rodzaje zapięć do roweru

Jakie kupić zapięcie do roweru? Cyklista może skorzystać z jednego z kilku rodzajów ochrony tego typu. Najczęściej wyróżnia się: linki rowerowe, łańcuchy, U-locki, zapięcia składane i blokady tylnego koła, ale każda z tych kategorii mieści w sobie różne warianty produktów – mniej lub bardziej popularne, oraz mniej lub bardziej skuteczne. Co więcej, czasem zabezpieczenie rowerowe łączy w sobie kilka rozwiązań – zwykle poprzez wzbogacenie o łańcuch. Przyjrzyjmy się bliżej typowym zapięciom rowerowym.

 

 

Linka rowerowa

Linka rowerowa

Linka rowerowa (czasem nazywana też spiralą, pętelką lub kablem) to zapięcie jednośladu, które jeszcze kilka lat temu było bardzo powszechnie spotykane (głównie z powodu atrakcyjnej ceny), ale, na szczęście, sporo się zmieniło i dziś nawet cykliści amatorzy korzystają zwykle z innych rodzajów zapięć.

 

Spirala jest najgorszym wyborem, dającym najmniejszą ochronę jednośladu. Zbudowana jest ona ze stalowej linki oraz osłony izolacyjnej z tworzywa sztucznego. Przecięcie standardowego zapięcia rowerowego tego typu trwa maksymalnie kilka sekund, więc nie jest ono wystarczające nawet wtedy, gdy rano pojedziesz po bułki do lokalnej piekarni. Dlaczego więc producenci sprzedają kablowe zapięcia rowerowe? Czy to wielkie oszustwo? Nie. Linka rowerowa świetnie spisuje się jako dodatek do innego zapięcia lub jako sposób na ochronę akcesoriów rowerowych czy droższych części, które złodziej mógłby wymontować. Do tego niektóre firmy, jak ABUS czy Kryptonite tworzą wyjątkowo grube linki, wciąż da się je przeciąć, ale jest to na tyle utrudnione, że forma ochrony sprawdzi się na krótkich postojach.

 

 

Zapięcie łańcuchowe

Łańcuch do roweru

Drugi typ zapięcia pod względem formy i sposobu użytkowania jest nieco podobny do linki, ale w przypadku łańcucha do zapięcia roweru możesz liczyć o nieporównywalnie większe poczucie bezpieczeństwa. Już sam wygląd ciężkich, masywnych ogniw potrafi zadziałać odstraszająco. Aby do tego pełniły one skutecznie swoją funkcję w przypadku próby kradzieży, powinny być wykonane z hartowanej stali oraz zakończone kłódką lub zamkiem. Druga opcja uważana jest za pewniejszą – zwłaszcza rodzaj zamka na stałe zintegrowany z zapięciem do roweru. Cały łańcuch zwykle schowany jest w materiałowej osłonie, która zapobiega porysowaniu ramy jednośladu.

 

Ogromnym atutem zapięcia tego typu jest łatwość jego użytkowania. Łańcuch pozwala na przyczepienie roweru do bardzo różnych obiektów (nawet drzewa), a jeśli jest wystarczająco długi – spokojnie powiążesz nim nawet i dwa jednoślady jednocześnie. Niestety długość jest także minusem łańcucha – niezbyt wygodnie się go transportuje, zwłaszcza ze względu na sporą wagę. Część cyklistów, aby temu zaradzić, owija go wokół ramy.

 

 

Zapięcie typu U-lock

Zapięcie rowerowe U-lock

Zapięcia typu U-lock (szaklowe) jednoznacznie określane są jako najlepsze zabezpieczenie roweru dostępne na rynku i nie zamierzamy tego podważać. Ich nazwa wzięła się z konstrukcji opartej na grubym pręcie ze stali, wygiętym w kształcie litery „U”. W pewnym sensie U-lock przypomina swoim wyglądem gigantyczną kłódkę.

 

Zapięcie do rowerów tego typu jest zbyt grube, aby szybko je przepiłować lub złapać i przeciąć. Uporać się z prętem U-locka można tylko przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi np. szlifierki kątowej, choć najsolidniejsze zapięcia i z nią sobie radzą. Najsłabszym punktem U-locka zawsze pozostaje zamek, więc bardzo istotne jest, by nim kupisz zapięcie dobrze przyjrzeć się, jak ten element został wykonany, ale uwaga ta w zasadzie tyczy się zabezpieczeń rowerowych z każdej formie. Największe wady U-locka są inne. O ile nie masz specjalnego uchwytu na ramę, zapięcie to transportuje się jeszcze gorzej niż łańcuch, a do tego jest mniej elastyczne przy mocowaniu jednośladu na postoju i sporo droższe. Wysokiej klasy U-lock to wydatek, który da się odczuć w domowym budżecie i jego sensowność może być negowana, jeśli Twój rower sam w sobie nie ma szczególnie dużej wartości.

 

 

Zapięcie składane

Składane zapięcie rowerowe

Składane zapięcie do roweru to najnowszy wynalazek produkowany przez firmy branżowe. Szybko zdobył wielu sympatyków. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele od firmy ABUS, tzw. Bordo. Są one do tego stopnia rozpowszechnione, że czasem słowa bordo używa się do nazywania zapięć składanych innych firm (zupełnie jak w przypadku określenia adidasy na buty sportowe).

 

To zapięcie rowerowe łączy w sobie elastyczność łańcuchów i solidność U-locków. Składa się z ruchomych stalowych płytek połączonych nitami, które można rozłożyć niczym miarę stolarską. Taka konstrukcja pozwala złożyć zapięcie, aby zajmowało mało miejsca i było bardzo wygodne w transporcie. Wykorzystywane do produkcji płytki są wytrzymałe i raczej nie sposób ich przeciąć. Jeśli złodziej chce ukraść jednoślad, z reguły forsuje nity – to one są najsłabszym ogniwem całej konstrukcji. Jednak pod względem skuteczności ochrony – składane zapięcie do roweru porównywalne jest z łańcuchami, ustępuje tylko U-lockom.

 

 

Blokada tylnego koła

Blokada tylnego koła

Blokada tylnego koła (framelock) jest zupełnie inaczej działającym zapięciem do roweru niż wymienione wcześniej. W Polsce rzadko się ją stosuje, ale należy do bardzo popularnych rozwiązań w krajach, gdzie częściej rowery wykorzystywane są do przemieszczania się po miastach np. w Holandii czy w państwach skandynawskich. Blokada na pierwszy rzut oka może przypominać podkowę.

 

Zgodnie z nazwą – framelock sprawia, że niemożliwe jest obracanie tylnego koła, a co za tym idzie, także odjechanie jednośladem – niestety złodziej nadal może rower po prostu nieść, spakować do samochodu lub rozmontować i uciec. Dlatego najczęściej to zapięcie poleca się jako dodatkowy sposób na zniechęcenie miłośników cudzej własności do zainteresowania się naszym pojazdem. Będzie ono też przydatne, kiedy Twój rower ma na tyle cenne obręcze czy opony, że same te komponenty mogłyby zainteresować złodzieja.

 

Domowe zabezpieczenie roweru – kotwy i kłódki

Chociaż tutaj koncentrujemy się na sposobach ochrony jednośladu przed złodziejami poza domem, przezorność jest istotna nie tylko w miejscach publicznych. Trzeba powiedzieć wprost, że ryzyko kradzieży jednośladów z domów nie jest wcale tak małe, jak mogłoby się wydawać – zwłaszcza gdy pojazd przechowujesz na balkonie, w komórce lokatorskiej, piwnicy czy garażu. Dlatego powinieneś stosować zapięcia rowerowe, także zostawiając jednoślad w tych miejscach, o czym wielu cyklistów zapomina.

 

W swoim miejscu zamieszkania masz możliwość przedsięwziąć także kilka dodatkowych środków bezpieczeństwa. Trzymasz rower w komórce lub w piwnicy? Wtedy złodziej najpierw musi sforsować drzwi, więc zadbaj, aby były solidne i zamknięte na kłódkę z hartowanej stali. Jeżeli jednak zależy Ci, by uzyskać naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa – zastanów się nad montażem kotwy do roweru. Jest to montowany na stałe do ściany lub podłoża uchwyt umożliwiający przypięcie jednośladu. Jego konstrukcja w zasadzie uniemożliwia wyrwanie lub przecięcie. Co więcej, kotwę możesz łatwo wprowadzić do swojego życia, nawet gdy dysponujesz tylko miejscem postojowym w podziemnym garażu w budynku wielorodzinnym – po prostu zamocuj ją do przylegającej do niego ściany (pamiętaj tylko, że potrzebować będziesz pozwolenia na instalację!).

 

 

info

Po więcej informacji na temat trzymania jednośladu w domu odsyłamy do artykułu – Jak przechowywać rower w mieszaniu? Znajdziesz tam również porady, jakie środki ostrożności podjąć, by uchronić pojazd przed korozją i brudem.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zapięcia do roweru?

Czytając nasze krótkie omówienie najpopularniejszych rodzajów zapięć rowerowych, łatwo zauważyć pewne cechy wspólne, kluczowe elementy konstrukcyjne, w zasadzie niezależne od typu produktu ochronnego. Jeśli zapięcie ma spełniać swoją funkcję, musi być starannie wykonane, dlatego najlepiej wybierać te sygnowane logotypami renomowanych producentów (np. ABUS, czy Kryptonite), które od lat funkcjonują na rynku i cieszą się dobrymi opiniami – a co ważniejsze – dysponują międzynarodowymi certyfikatami i atestami obiektywnie potwierdzającymi ich jakość. Oprócz tego zawsze warto mieć na uwadze kilka parametrów i cech charakterystycznych dla danego modelu. Do najważniejszych z nich należą:

  • Waga – wraz z solidnością zapięć często w parze idzie ich masa, co może utrudnić np. ich przewożenie. Nie zawsze cięższe modele są lepsze, ale niestety nie ma co liczyć na super lekkie zapięcie, które jednocześnie będzie skuteczne.
  • Grubość – każde z typów zapięć ma swoją grubość (linki, ogniw, pręta itp.). Ten parametr ma jedno z najistotniejszych znaczeń pod względem wytrzymałości danego modelu, przy próbie zerwania lub przecięcia.
  • Rozmiar – przede wszystkim wyrażony w długości, podobnie jak waga, wskazuje, czy kłopotliwe okaże się wożenie zapięcia, ale jednocześnie pomaga określić łatwość, z jaką danym zapięciem będziesz mógł przymocować rower w różnych miejscach i sytuacjach.
  • Obsługa – najbardziej subiektywny i ogólny parametr. Po prostu przed zakupem zastanów się, czy forma zapięcia jest dla Ciebie komfortowa w użyciu oraz, czy produkt sprzedawany jest z przydatnymi akcesoriami, jak np. uchwyt do montażu U-locka na ramie, czy materiałowa osłona.
  • Poziom ochrony – niestety nie ma uniwersalnej miary solidności zapięć rowerowych, firmy określają ją wewnętrznie, dlatego trudne jest porównanie ze sobą produktów różnych marek, ale wciąż po zestawieniu z grubością zapięcia, informacja ta potrafi być bardzo pomocna.
  • Zamek – tak jak wspomnieliśmy, zamki często są najłatwiejszym do sforsowania elementem zapięcia, więc dobrze sprawdź ich atesty. Ponadto powszechnie stosowane są różne rodzaje zamków, co ma wpływ na komfort użytkowania zapięcia.

Ostatni z przytoczonych punktów wymaga nieco bliższego omówienia. Podczas wyboru zapięcia do jednośladu możesz natknąć się model za zamykany na kluczyk, szyfr lub elektronicznie.

 

Zamek na klucz to standard niewiele różniący się od tego znanego z domowych drzwi i cieszy się bardzo dobrą opinią. Zbytnio nie ma się co w nim zepsuć, jest łatwy w obsłudze, a złodziej łatwo go nie otworzy – zwłaszcza kiedy blokada jest patentowana kodową kartą uniemożliwiającą podrobienie klucza.

 

Drugą opcją jest zapięcie z zamkiem szyfrowym – łatwiejsze w użytkowaniu od pierwszego wariantu, bo nie ma obawy, że zgubisz klucz, nie trzeba też pamiętać, by zawsze mieć go ze sobą. Niestety zamek na szyfr jest też prostszy do rozpracowania przez złodzieja albo nawet otwarcia siłowego.

 

Najnowsze rozwiązanie stanowi elektroniczny zamek (tzw. smart), sparowany z telefonem komórkowym – niezwykle wygodny, bo wystarczy mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację na smartfonie. Jednak zamek może okazać się problematyczny, jeśli stracisz dostęp do telefonu (np. rozładuje Ci się bateria). Co gorsze – jest bardzo łatwy do zhakowania.

 

 

Zabezpieczenia roweru w mieście

 

Jak dobrać najlepsze zabezpieczenie roweru?

Mnogość możliwości stojących przed osobą zastanawiającą się jakie zapięcie rowerowe będzie najlepsze, potrafi wywołać zawrót głowy, ale jest to tak ważna decyzja, że warto podjąć ją po głębszej analizie. W poprzedniej części tekstu wskazaliśmy najważniejsze cechy dobrego zapięcia rowerowego, a w następnej pokusiliśmy się o krótki ranking konkretnych modeli, które już zdobyły szerokie uznanie. Żeby jednak wiedzieć, na jakie zapięcie się zdecydować potrzebujesz jeszcze określić swoje potrzeby.

 

Po pierwsze, zastanów się, czy poruszasz się w mieście, czy poza nim. Jesteś miłośnikiem trekkingu i na trasie często nie ma do czego przyczepić roweru? A może przeciwnie, zawsze w pobliżu masz stojaki, barierki i inne elementy infrastrukturalne? Odpowiadając sobie na te pytania, będziesz wiedział, jak dalece elastyczną konstrukcję powinno mieć Twoje zapięcie.

 

Po drugie, zdarzają Ci się dłuższe trasy, wielodniowe wyprawy? Czy korzystasz z roweru tylko podczas krótkich przejażdżek? Jeżeli jest on Twoim środkiem transportu i nie spuszczasz go z oka na więcej niż chwilę, raczej nie potrzebujesz najmocniejszego zapięcia rowerowego dostępnego na rynku.

 

Po trzecie, jak cenny jest Twój jednoślad? Oczywiście nikt nie chce stracić nawet najtańszego roweru, a wartości sentymentalnej nie sposób wycenić, ale raczej nie kupuje się zapięcia rowerowego nieadekwatnie drogiego względem samego jednośladu. Stary składak po dziadku z reguły łatwiej spisać na straty niż kosztujący kilkanaście tysięcy e-bike czy profesjonalny rower szosowy. Wśród cyklistów utarła się zasada, że zapięcie powinno kosztować ok. 10% wartości jednośladu, który ma chronić.

 

 

info

Czekają Cię wymarzone wakacje z „dwoma kółkami”, na które będziesz musiał transportować rower samochodem? Dowiedź się – Jak zabezpieczyć bagażnik rowerowy przed kradzieżą?

 

 

Najlepsze zabezpieczenia rowerowe – mini ranking zapięć do rowerów

Niezależnie do tego, jaki rodzaj zapięcia rowerowego najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom oraz jak odpowiedziałeś sobie na powyższe pytania, w każdej z omówionych wcześniej kategorii są produkty lepsze i gorsze, marki bardziej i mniej godne zaufania. Dlatego zdecydowaliśmy się opisać kilka konkretnych zapięć rowerowych, które cieszą się uznaniem i na pewno będą dobrym wyborem. A co więcej, wszystkie przedstawione poniżej produkty mające za zadanie zabezpieczyć rower przed kradzieżą znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego!

Zapięcie U-lock ABUS Granit Extreme 59

Na pierwszy ogień idzie hit sprzedażowy i najlepsze zapięcie, jakie możesz sobie sprawić, czyli U-lock Granit Extreme 59 zaprojektowany przez firmę doskonale znaną z produkcji najskuteczniejszych produktów ochronnych na świecie – niemieckiego ABUS-a. To zapięcie rowerowe szaklowe wyposażone jest w stalowy pałąk (16 mm) odporny na przecinanie czy zgniatanie. Co więcej, model dysponuje podwójnie blokowanym zamkiem XPlus.

 

W skali producenta poziom ochrony Granit Extreme 59 określono jako 20 na 20, co oznacza, że jest najtrudniejszym do sforsowania produktem w ofercie marki ABUS. Firma poleca go użytkownikom szczególnie drogich jednośladów, a także e-bike’ów, motocykli i skuterów.

 

 

 

 

Łańcuch z kłódką Kryptonite New York Fahgettaboudit Chain

Jeśli do Twojej wyobraźni lepiej przemawiają oldschoolowe łańcuchy do rowerów – powinien przypaść Ci do gustu model Kryptonite New York Fahgettaboudit Chain. Jego sześciokątne, grube ogniwa (14 mm) wykonano z 3. klasy twardego manganu, a następnie umieszczono w nylonowym pokrowcu z zapięciem na rzep. Długość łańcucha wynosi aż 100 cm, co ułatwia instalację zapięcia rowerowego w różnych sytuacjach, a jego waga to prawie 5 kg.

 

Kryptonite New York Fahgettaboudit Chain według testów producenta zapewnia maksymalny (10 na 10) poziom ochrony. Twórcy są go na tyle pewni, że dają na produkt dożywotnią gwarancję. Solidność potwierdza także wykorzystana kłódka – ma ona najwyższej jakości, stalowy zamek dyskowy New York Disc Lock o średnicy 15 mm.

 

 

 

 

Zapięcie składane AXA Fold Ultra

Zapięcie składane AXA Fold Ultra w swojej kategorii nie ma za wielkiej konkurencji, która mogłaby mu dorównać pod względem jakości wykonania. Powinieneś zainteresować się nim, jeśli pragniesz mieć naprawdę dobre zapięcie rowerowe, któremu w pełni możesz zaufać, ale jednocześnie chciałbyś, aby zapięcie dawało możliwość łatwego przypinania go do ramy roweru.

 

AXA Fold Ultra wyprodukowane jest z hartowanej stali, a jego ochrona w skali producenta oceniona została na 14 na 15 pkt. Grubość przegubów wynosi aż 8 mm, a całkowita długość po rozłożeniu to 90 cm – wystarczająco, aby mocowanie jednośladu było naprawdę komfortowe w każdej sytuacji.

 

 

 

 

Blokada tylnego koła z łańcuchem Trelock RS-351

Chociaż blokada tylnego koła zwykle stosowana jest jako dodatkowe zapięcie do roweru, ten model jest wyjątkowo bezpieczny i można go użytkować samodzielnie, jeśli akurat ten rodzaj zapięć najbardziej Ci odpowiada. Jest to możliwe przede wszystkim za sprawą wykorzystania przez firmę Trelock łańcucha połączonego z klasyczną blokadą, co znacznie zwiększa poziom odstraszania potencjalnych złodziei.

 

Bezpieczeństwo jednośladu chronionego przez Trelock RS-351 oceniono na 3 na 6, co jest wysoką notą, kiedy pod uwagę bierzemy tylko blokady koła. Model do działania wykorzystuje zamek bębenkowy otwierany na klasyczny klucz.

 

 

 

 

Linka rowerowa Onguard Rottweiler 8025

Chociaż rozważając jakie zapięcie do roweru kupić linki rowerowe zapewne nie są pierwszym wyborem, to i w tej kategorii produktowej znajdziesz prawdziwe perełki, jak właśnie Onguard Rottweiler 8025. Linka to rodzaj zabezpieczenia zawsze wymuszający pewien kompromis, ale w tym wypadku jest on naprawdę warty rozważenia. Onguard Rottweiler 8025 jest trudna do przecięcia czy przepiłowania, jednocześnie pozostając dość lekką.

 

Model korzysta z mechanizmu blokującego X2P odpornego na rozerwanie oraz winylowej osłony mającej za zadanie uniemożliwić uszkodzenie lakieru ramy rowerowej. Poziom ochrony antykradzieżowej Onguard Rottweiler 8025 producent określił na 50 w 100 punktowej skali.

 

 

 

 

Jak zabezpieczyć swój rower – wyrób sobie dobre nawyki!

Dobre zapięcie rowerowe to dodatek do Twojego jednośladu, na który zawsze powinieneś znaleźć fundusze, ale sama solidność, typ zamka, wykonanie itp. nic nie pomogą, jeśli nie będziesz umieć prawidłowo używać zapięcia rowerowego – albo co gorsza – w ogóle zapomnisz je ze sobą wozić!

 

Specjaliści zajmujący się kradzieżą – zarówno przestępcy, jak i stróże prawa – zawsze podkreślają, że najsłabszym ogniwem każdego systemu bezpieczeństwa jest po prostu człowiek. To, że wyposażysz się w mocne, wykonane z utwardzanej stali, zapięcie do roweru typu U-lock, nie znaczy od razu, iż powinieneś bardzo usilnie prowokować los, testować, czy kupiony model wytrzyma starcie ze złodziejem.

 

Oprócz każdorazowego stosowania zapięcia, nawet kiedy spuszczasz rower z oczu tylko na minutę, warto wyrobić sobie dobre, zdroworozsądkowe nawyki. Zawsze przed zaparkowaniem jednośladu zwróć uwagę, gdzie go pozostawiasz. W miarę możliwości wybieraj tereny prywatne, na które nie mogą dostać się postronne osoby. Kiedy już musisz zaparkować jednoślad w miejscu publicznym – zostawiaj rower tam, gdzie możesz go pewnie przymocować do stabilnego elementu otoczenia (w miastach częstszym widokiem są specjalne stojaki rowerowe).

 

Kiedy tylko możesz – nie parkuj roweru na zewnątrz na noc ani w miejscach słabo oświetlonych – w takich wypadkach jest znacznie większa szansa na utratę jednośladu. Co jednak ciekawe, zawodowi złodzieje potwierdzają, że umieszczenie roweru w gwarnym, pełnym ludzi miejscu publicznym to tylko pozornie bezpieczne rozwiązanie – tłum nie odstraszy przestępcy, a co więcej często pozwoli mu działać niezauważonym – ludzie niestety bardzo rzadko reagują, nawet jeśli dostrzegą majstrowanie przy jednośladzie i wyda im się ono podejrzane.

 

Niezależnie do tego, na jakie zapięcie do roweru postawisz, bardzo ważne jest także optymalne jego użytkowanie. Wspomnieliśmy już, aby mocować pojazd tylko do stałych elementów otoczenia, ale w jaki sposób? Zapięcie zawsze powinno możliwie ciasno trzymać ramę roweru, a jeśli tylko jest taka możliwość, również jego koło.

 

 

info

Jeżeli chcesz poznać jeszcze więcej dobrych praktyk, sprawdź również nasz poradnik – Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

 

 

Zapięcie typu U-lock do miasta

 

Okazja czyni złodzieja, a strzeżonego Pan Bóg strzeże

Przytoczone przysłowia mogą brzmieć, jak puste powiedzonka, które często bezrefleksyjnie powtarzamy, ale przynajmniej w kontekście zadbania o bezpieczeństwo roweru okazują się wyjątkowo trafne. Polskie zakłady karne goszczą naprawdę wielu osadzonych, którzy zdecydowali się przywłaszczyć sobie jednoślad stojący pod lokalnym sklepikiem, tylko dlatego, że nie chroniło go żadne zapięcie rowerowe – wielu z nich pomyślało zapewne, że szkoda byłoby nie skorzystać z takiego uśmiechu losu. Dlatego jeszcze raz apelujemy, aby zwracać uwagę na przypięcie roweru oraz to, gdzie go parkujemy.

 

Pamiętaj, że nawet najlepsze zapięcie do jednośladu nie da Ci stuprocentowej pewności, że nikt nie zdecyduje się przywłaszczyć sobie pojazdu, ale w dużym stopniu zmniejszy ono ryzyko kradzieży – potencjalny złodziej dwa razy zastanowi się, czy – jeszcze raz odwołując się do przysłów – gra jest warta świeczki.

 

 

question

Czy wiesz, że…

Oprócz zadbania o dobre zapięcie do roweru możesz też ubezpieczyć swój jednoślad, aby w razie straty uzyskać rekompensatę finansową? Ubezpieczenie casco, od wartości roweru, jest coraz popularniejsze, a co za tym idzie – także tańsze, więc nie powinno znacząco uszczuplić Twojego domowego budżetu!

 

Więcej na ten temat przeczytasz w tekście – Ubezpieczenie roweru – wszystko, o czym warto wiedzieć.

Powiązane artykuły

zamknij [x]