Kiedy skorzystać z blokady ortopedycznej?

Medycyna potrafi nas zadziwić - zaawansowane metody leczenia i dogłębne poznanie ludzkiego ciała potrafią pomóc nam w najbardziej bolesnych zjawiskach. Blokada ortopedyczna stała się jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia bólu i kontuzji układu mięśniowo-szkieletowego. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym innowacyjnym podejściu do terapii, przyglądając się nie tylko jego zastosowaniu, ale także korzyściom oraz wpływowi na poprawę zdrowia pacjentów. Zapraszamy

 

 

Kiedy skorzystać z blokady ortopedycznej

 

 

 


Na czym polega blokada ortopedyczna?

Stosowana jest przede wszystkim w przypadku schorzeń kręgosłupa, stawów, mięśni oraz więzadeł. Jeśli mówimy o blokadzie mechanicznej - podstawowym celem blokady ortopedycznej jest utrzymanie danego obszaru w jednej pozycji, co pomaga w maksymalnym ograniczeniu ruchów oraz chroni uszkodzone struktury - na przykład uszkodzone kolana lub łokcie. To zabezpieczenie pozwala ciału na skupienie się na procesie regeneracji, redukując jednocześnie ryzyko powikłań. Blokada może być stosowana zarówno w przypadku urazów sportowych, jak i w leczeniu schorzeń ortopedycznych, takich jak złamania, skręcenia czy zapalenia stawów. W przypadku stosowania blokad sterydowych działanie opisujemy niżej.

 

 

 

 

Działanie blokady ortopedycznej

Zakładana jest precyzyjnie przez wykwalifikowany personel w postaci wszelkiej maści ortez i protez (mechaniczna) lub zastrzyku bezpośrednio do stawu lub obszaru (sterydowa). Powoduje, że organizm nie jest w stanie zrobić sobie krzywdy i pogłębić uszkodzenia, za to może skupić się w pełni na regeneracji danego połączenia stawowego czy wręcz całego obszaru. Pozwala przenosić obciążenia za pomocą mechanicznego lub sterydowego wzmocnienia danego miejsca i wspomaga proces rehabilitacji. Na przykład przy zwichnięciu stawu kolanowego założona blokada zapobiega deformacjom i pozwala stawom na powrót do pierwotnych możliwości. Z kolei blokada sterydowa stosowana po urazie ramienia pozwala na szybki powrót tego miejsca do pełni funkcjonowania.

 

 

 

 

Skutki uboczne

Na nasze nieszczęście nie ma nic stuprocentowo skutecznego. Blokada ortopedyczna może przynieść atrofię mięśni (długotrwałe unieruchomienie przynosi ich znaczące osłabienie). Możliwe są zmiany alergiczne i kostne - pierwsze przez styk ortezy ze skórą, drugie - osteoporoza z powodu braku obciążenia kości. Podnosi się ryzyko zakrzepicy krwi, a długotrwałe noszenie blokady może prowadzić do utraty elastyczności i zakresu ruchu w danym miejscu. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie diagnozowanie i współpraca z wykwalifikowanym personelem. Blokady sterydowe powodują miejscową martwicę skóry - dość rzadko. Mogą także podnosić ciśnienie, jeśli ich śladowa ilość dostanie się do krwioobiegu i osłabiać mechanikę tkanek.

 

 

 

 

Wskazania dla blokady stawów

Powodów, dla których blokada stawów powinna być stosowana jest dużo:

  • zwyrodnienia,
  • zmiany w kręgosłupie,
  • zapalenia stawów,
  • ból neuropatyczny.

W wypadku kontuzji jest to konieczność dyktowana stanem pourazowym danego połączenia stawowego - na przykład kolana lub kostki. Zastosowanie blokady pozwala pacjentowi na szybszy powrót do zdrowia a ból nie przeszkadza mu w funkcjonowaniu.

 

 

 

 

Co to jest blokada sterydowa?

Może zaistnieć przesłanka, by zastosować iniekcję sterydową bezpośrednio do stawu lub obszaru objętego bólem. Blokada sterydowa jest często stosowana w celu złagodzenia bólu, zmniejszenia stanu zapalnego oraz poprawy funkcji danego obszaru, zwłaszcza w układzie mięśniowo-szkieletowym. Blokady sterydowe mogą być używane w różnych obszarach ciała, takich jak stawy, kręgosłup, czy obszary mięśniowe. Główne składniki blokad sterydowych to kortykosteroidy i zazwyczaj środek znieczulający. Kortykosteroidy są silnymi lekami przeciwzapalnymi - szybko atakują obrzęk i miejsca zapalne. Do kompletu podaje się silny środek przeciwbólowy aby ulżyć pacjentowi w cierpieniu. Wszystkie procedury przeprowadza lekarz specjalista.

 

Koszty są różne. Prywatnie blokada sterydowa to koszt około 800 do nawet 3000 zł w zależności od miejsca podania i tego jak rozległe jest uszkodzenie. Czas działania blokady ortopedycznej to około 4 tygodnie - w ich trakcie najczęściej można mówić o powrocie do zdrowia.

 

Primum non nocere - czyli nie bój się blokady

Blokada ortopedyczna jest idealnym środkiem medycznym, jeśli zależy nam na przywróceniu relatywnej sprawności stawów w szybkim czasie - głównie po urazach lub kontuzjach, które na rowerze mogą się przytrafić. Stosowana rozsądnie i podawana precyzyjnie przez fachowca jest w stanie szybko postawić nas na nogi i przywrócić funkcjonalność aparatu ruchowego.

 

 

Może Cię zainteresuje: Dlaczego warto jeździć na rowerze?

 


 

Najczęściej zadawane pytania
Czym jest blokada ortopedyczna?
Ile działa blokada ortopedyczna?
Czy podawanie blokady ortopedycznej jest bolesne?
Ile kosztuje blokada ortopedyczna?
Jak podawana jest blokada ortopedyczna?

Powiązane artykuły

zamknij [x]